tel. 52 349 33 70 email
Jaką twardość materaca dla dziecka wybrać?

Jaką twardość materaca dla dziecka wybrać?

W pierwszych latach życia szczególne znaczenie dla rozwoju dziecka ma odpowiedni materac piankowy. Czynnikiem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę, jest jego twardość. Dlaczego twardość materaca jest tak ważna i jak dostosować ją do potrzeb dziecka? Przeczytaj ten artykuł i sprawdź, jaki materac będzie najlepszy dla Twojego syna lub córki.

Czy twardość materaca dla dziecka faktycznie ma znaczenie?

Pierwsze lata życia dziecko spędza głównie w łóżeczku. Kręgosłup maluszka dopiero się kształtuje, dlatego twardość materaca jest niezwykle ważna. Zbyt miękki materac może powodować częste pobudki i płacz, ponieważ maluch będzie miał trudność ze zmianą pozycji w trakcie snu. Mogą nawet wystąpić problemy z oddychaniem oraz bóle kręgosłupa. Z kolei zbyt twardy materac spowoduje duży ucisk na ciało dziecka, przez co jego rączki i nóżki będą drętwieć. Sprawi też, że Twoja pociecha obudzi się nerwowa z powodu bólu kręgosłupa i stawów.

Dla wielu rodziców przy wyborze materaca ważniejsza jest cena materaca niż jego twardość. Czy to dobra droga? Pamiętaj, że im tańszy materac, tym niższa jakość. Jeśli postanowisz zainwestować i wybierzesz wysokiej jakości materac dla dziecka, nie będziesz musiał często wymieniać go na nowy model, a dziecko będzie się zdrowo wysypiać nawet po kilku latach użytkowania.

Jaka twardość materaca dla dziecka – H1, H2 czy H3?

Niektóre materace posiadają różne skale twardości oznaczone symbolem H (z ang. hardness), gdzie H1 to najbardziej miękki, a H4 najtwardszy materac. Na naszym blogu znajdziesz obszerny poradnik, w którym wyjaśniamy oznaczenia twardości materacy. W przypadku dzieci najlepiej zdecydować się na materac o twardości H3 (średnio-twardy). W dalszej części artykułu szerzej omawiamy zależność między wiekiem dziecka a twardością materaca.

Jaka twardość materaca dla niemowlaka?

Wybierając materac do łóżeczka, zapewniasz noworodkowi zdrowe środowisko snu i zapobiegasz rozwojowi wad postawy. Dla malutkich dzieci najlepszy okaże się materac średnio-twardy. Dziecko spokojnie prześpi noc, z łatwością obracając się z boku na bok. Rano obudzi się z dobrym samopoczuciem i bez bólu kręgosłupa.

W naszym sklepie znajdziesz materace firm Hilding oraz Materasso, które sprawdzą się jako pierwszy materac:

 • Safety Smyk. Ma kształt łódeczki. Jego krawędzie są wyższe od blatu materaca, dzięki czemu maluch czuje się bezpiecznie.
 • Dobranocka. Wykonany z pianki Flexifoam, która zapewnia doskonałą wentylację.
 • Kołysanka. Dwustronny materac utwardzony warstwą kokosu.
 • Baby Comfort. Wykonany z bardzo wytrzymałej, wysokoelastycznej pianki.
 • Baby Dream. Posiada specjalnie profilowaną piankę oraz antyalergiczny pokrowiec.

Jaka twardość pierwszego materaca dla rocznego dziecka?

Materac dla rocznego dziecka może nie różnić się zbytnio od materaca dla noworodka. Powinien być średnio-twardy i zapewniać równomierne podparcie kręgosłupa na całej jego długości. Ważna jest również oddychalność, higieniczność oraz antyalergiczność materaca. Jeśli od narodzin Twojego dziecka wysokiej jakości materac nie uległ zniszczeniu, nie musisz go wymieniać po roku. Możesz ewentualnie dokupić dodatkowy materac nawierzchniowy.

Twardość materaca dla 2-latka i 3-latka

Kiedy dziecko wyrośnie z łóżeczka, wybierz średnio-twardy materac, który ma warstwę pianki wysokoelastycznej o grubości co najmniej 8 cm. Niezwykle ważna jest optymalna cyrkulacja powietrza. Pozwoli zachować higieniczność i zapobiegnie rozwojowi roztoczy.

Dzieci szybko rosną, dlatego możesz rozważyć zakup większego materaca. Komfortowy, wysokiej jakości materac posłuży dziecku nawet przez kilka następnych lat. Wybór materaca dopasowanego zapewni maluszkowi komfort snu oraz prawidłowy rozwój.

W naszej ofercie znajdziesz materace dla dwulatka i trzylatka firmy M&K Foam Koło:

 • Junior 10. Posiada antyalergiczny, zdejmowalny pokrowiec oraz doskonałą wentylację.
 • Komfort Mini H2. Jest antyalergiczny, ma bardzo dobrą cyrkulację powietrza i wysoką odporność na odkształcenia na skutek skakania.
 • Komfort Junior H2. Nie posiada stref twardości, co dobrze wpływa dla dzieci, które często zmieniają pozycję podczas snu.

Twardość materaca dla 4-latka i 5-latka

Dziecko w wieku 4-5 lat zaczyna wchodzić w etap przedszkolny. Ta zmiana może być związana z dużym stresem i emocjami, co zamienia się w zmęczenie. Dziecko może stawać się bardziej senne, a w trakcie snu często zmieniać pozycje. Dlatego warto wybrać materac o odpowiedniej twardości, żeby dziecko miało swobodę ruchową.

Najlepszym rozwiązaniem jest średnio-twardy materac wykonany z pianki termoelastycznej o grubości minimum 8-10 cm. Taki materac zapewni zdrowy rozwój kręgosłupa i całego układu kostnego. Dla dzieci w wieku 4 i 5 lat odpowiednie będą dostępne w naszej ofercie materace Komfort Mini, Junior oraz Komfort Junior.

Twardość materaca dla starszego dziecka

Wybierając materac dla dziecka powyżej 6. roku życia, zwróć uwagę na indywidualne preferencje syna lub córki. Te zaś potrafią się szybko zmieniać. Dlatego lepiej wybrać dwustronny materac do spania. Dzięki takiemu rozwiązaniu zobaczysz, jaka twardość będzie idealna, w razie potrzeby przekładając materac na stronę miękką lub twardą.

Poniżej przedstawiamy modele, które doskonale sprawdzą się u starszych dzieci:

 • Rock&Roll. Zbudowany na bazie 2 wyskoelastycznych pianek, które zapewnią odpowiednią sprężystość.
 • Klasik. Dwustronny materac ze zdejmowalnym pokrowcem, wykonany z 3 warstw piany
 • Funky. Wysokiej jakości materac, który posiada specjalne nacięcia i profilowanie, co zapewnia doskonałą wentylację.
 • Pan Smart. Idealnie dostosowuje się do kształtu ciała, jest elastyczny i trwały.
 • Pani Smart. Jest przyjemnie plastyczny, przez co doskonale podpiera kręgosłup.

Twardość materaca dla nastolatka?

Materac dla nastolatka, podobnie jak dla dzieci, nie powinien być ani zbyt miękki, ani zbyt twardy. Odpowiednio dobrany materac zapewni zdrowe podparcie kręgosłupa i pozwoli zregenerować siły przed kolejnym wymagającym dniem. Jeżeli chcesz zmienić materaca dla dziecka na materac dla nastolatka, możesz wybrać jeden z wymienionych wcześniej modeli, na przykład Rock&Roll, Klasik, Funky, Pan Smart lub Pani Smart.

Idealny materac dla dziecka to coś więcej niż tylko twardość

Na idealny dziecięcy materac składa się nie tylko twardość. Przy zakupie materaca należy wziąć pod uwagę także inne ważne kwestie, takie jak rodzaj wypełnienia, marka, grubość, rozmiar i zastosowane technologie. Na naszym blogu znajdziesz artykuł, w którym pisaliśmy, jak dostosować materac do wieku dziecka. Przeczytaj go, żeby dowiedzieć się, dlaczego materac sprężynowy nie jest dobrym pomysłem dla młodszych dzieci. Dobry materac pozwoli Twojemu dziecku zdrowo się rozwijać, a Tobie zapewni spokój o jego bezpieczeństwo.

Odpowiedni materac dla dziecka znajdziesz u nas

Kupując materac dla swojego dziecka, wybierz produkt o średniej twardości. Taki model zapewni wygodę i będzie dobrze podpierał kręgosłup na całej jego długości. Rozumiemy, że zakup nowego materaca dla dziecka może być niełatwy. Odwiedź jeden z naszych salonów w Bydgoszczy i Toruniu, a nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.

Zapoznaj się też z pełną ofertą materacy dziecięcych dostępnych w naszym sklepie internetowym.