tel. 52 349 33 70 email
Kiedy wymienić materac?

Kiedy wymienić materac?

Z czasem wymiana materaca jest konieczna. Czy już pora na zmianę Twojego materaca? Po czym poznać że materac należy wymienić?

Po ilu latach wymienić materac?

Im lepsza jakość materaca, tym dłuższa jego żywotność. Chociaż jest to uproszczona zasada, pomaga w oszacowaniu czasu w jakim materac będzie służył nam najlepiej. Mówi się o średnim czasie użytkowania od 6 do 10 i więcej lat. Dbając o materac wysokiej jakości, możemy liczyć na długie lata doskonałego snu, jednak osoby o większej wadze zużyją go szybciej.


Wygląd naszego materaca

Jest ważny dla oceny jego stanu. Plamy to nie tylko świadectwo rozlanych płynów na łóżko, ale też dowód na rozwój bakterii. Jeśli swojego materaca wolałbyś nie pokazywać, to czas zacząć myśleć nad nowym materacem dodatkowo zaopatrzonym w antybakteryjny, wodoodporny ochraniacz. Kolejnym wizualnym kryterium jest wygląd powierzchni materaca. Sprawdź, czy nie pojawiły się wgniecenia, a z materaca sprężynowego nie wyrzynają się metalowe elementy przez wierzchnie warstwy materaca. Zapach materaca też jest ważny. Gdy czujemy, że jest nieprzyjemny, bądźmy pewni - to już czas na wymianę!


kiedy-wymiana-materaca

Czy materac spełnia swoje zadanie?

Głównym zadaniem materaca jest ułożenie naszego ciała do snu. Zapewnia on wtedy odpoczynek mięśniom i pozwala odciążyć kręgosłup. Jeśli zmienił się nasz ciężar, materac może okazać się niewłaściwy. Może nie dobraliśmy materaca odpowiednio przy zakupie, kupując np. przez internet. Może warunki finansowe się zmieniły i teraz możesz sobie pozwolić na wymianę materaca na luksusowy.

W takiej sytuacji, nawet jeśli masz materac w miarę dobry, to nie warto czekać z wymianą. Podobnie jak ciągle zmieniamy auta na lepsze, tak też powinno być z materacem. Nie czekaj, aż będzie się nadawał na śmietnik, jeśli możesz to kup sobie najlepszy komfort na jaki Cię stać.


Ważnym kryterium jest to, jak się czujesz, na materacu.

Gdy się kładziesz: Czy słyszysz skrzypienie? Czy możesz swobodnie poruszać się po łóżku? Czy nie zapadasz się w już wyrobione dołki? Jeżeli śpisz z partnerem, czy czujesz opadanie w jego kierunku? Może odczuwasz drgania podczas jego poruszania się?

W trakcie snu: czy budzisz się w niewygodnej pozycji? Czy ty i Twój partner ściągacie się nawzajem na środek materaca? Czy czujesz nacisk sprężyn na swoim ciele?

Gdy się budzisz:  Czy budzisz się obolały? Czy zaczęły Ci dokuczać niewystępujące dotychczas objawy układu ruchowego? Nie czujesz się wyspany pomimo tej samej ilości snu co kiedyś? Kiedy wstajesz pianka nie wraca na swoje miejsce, a pozostaje odkształcona?

Jeżeli któreś z powyższych objawów są Ci znane - rozważ wymianę materaca. Wszystkie z powyższych kwestii to rozpraszacze Twojego dobrego snu.

Zadbaj o siebie - ⅓ doby spędzasz właśnie w łóżku - wykorzystaj ten czas jak najlepiej.