tel. 52 349 33 70 email
Co oznaczają twardości w materacach?

Co oznaczają twardości w materacach?

Stając przed wyborem twardości materaca możesz czuć się zagubiony. Przed Tobą ogromny wybór, a jeżeli to pierwszy raz kiedy go kupujesz, to prawdopodobnie nie masz pomysłu od czego zacząć.

Twardy czy miękki materac? Jaki wybrać, by spało się na nim wygodnie? Jaka twardość jest najbezpieczniejsza dla kręgosłupa? Czy materac pomoże mi zachować odpowiednią postawę?


Na pewno spotkasz się z oznaczeniami - H1, H2, H3, H4… Co znaczą?

Litera H występuje jako skrót od słowa hardness, czyli twardość. Litery jej towarzyszące znaczą kolejno:
- H1 - materac miękki,
- H2 - materac średniomiękki,
- H3 - materac średniotwardy,
- H4 - materac twardy.

Co więcej oznaczenia te odnoszą się też do wagi osoby, która ma korzystać z danego materaca. Jest to związane z subiektywną oceną odczuwania miękkości. Być może już kiedyś to przeżyłeś - położyłeś się na łóżku, i jedno z was miało wrażenie, że materac jest bardzo twardy, a drugie że miękki - i oboje mieliście rację. Odczucie twardości jest w dużej mierze zależne od wagi danej osoby. Jeżeli ważysz około 60 kilogramów poziom H1 będzie dla Ciebie doskonały. Materac delikatnie dopasuje się do kształtu Twojego ciała, nie będąc zbyt twardym. Jeżeli ważysz więcej i wybierzesz ten poziom, materac okaże się bardzo miękki, wręcz zapadniesz się w niego. Przy wadze około 50-80 kilogramów polecamy stopień twardości H2, a przy 70-120 kilogramach H3. Na koniec, powyżej 110 kilogramów poziom H4 sprawdzi się najlepiej.

Warto jednak pamiętać, że te oznaczenia twardości to jedynie pomoc przy wyborze materaca, a nie obowiązkowe kryterium. Jeżeli lubisz miękko zapadać się na łóżku, śmiało wypróbuj materace ze stopnia H1. Co zrobić kiedy nie wiesz, czy wolisz miękkie czy twarde materace? Wypróbuj te ze stopni H2 i H3, a nasz konsultant dopasuje dla Ciebie odpowiedni materac, bazując na twoich odczuciach.

Jeżeli poszukujesz materaca z kimś, nie obawiaj się różnic pomiędzy waszym ciężarem czy preferencjami. Oferujemy materace niestandardowe - takie w których twardość z lewej i prawej strony różnią się od siebie. Oprócz tego, dla mniej zdecydowanych możemy zaproponować materace dwustronne, i w zależności od potrzeb, można użyć jednej bądź drugiej strony.