tel. 506 626 678 email

Jak dbać o łóżko tapicerowane?

 

Czyszczenie łóżka tapicerowanego – podstawowe zasady

Nowoczesne łóżka tapicerowane pięknie prezentują się we współczesnych sypialniach. Jednak materiał obiciowy może szybko stracić swój blaski, jeśli nie będziesz o niego odpowiednio dbać. Z czasem na tkaninie może osadzać się kurz lub inne zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu. W trakcie codziennego użytkowania łóżka na powierzchni materiału łatwo mogą powstawać również drobne zabrudzenia i plamy.

Dlatego producenci zalecają, aby nie zaniedbywać czyszczenia łóżka tapicerowanego. Co można zrobić, żeby tkanina zawsze wyglądała jak nowa? 

Przede wszystkim odradzamy stawianie łóżka tapicerowanego blisko źródeł ciepła, ponieważ niektóre materiały mogą się lekko odbarwić pod wpływem wysokich temperatur. 

Należy również uważać na łóżka ustawione pod oknem. Wilgoć źle wpływa na materiał i może spowodować, że straci swoje pierwotne właściwości. W czasie deszczu okno powinno być zamknięte lub uchylone w taki sposób, aby krople deszczu nie kapały na łóżko.

Kolejną ważną kwestią jest regularne odkurzanie materiału. Dotyczy to szczególnie tapicerek wykonanych z mięsistych i grubych tkanin. Na ich powierzchni osadza się kurz, sierść zwierząt i liczne, drobne zabrudzenia, które znajdują się w każdym domu. 

Do odkurzania łóżka tapicerowanego użyj miękkiej końcówki. W ten sposób bez problemu dotrzesz do wszystkich zakamarków i nie uszkodzisz struktury materiału.

Łóżko tapicerowane MADRID Italcomfort

Na zdjęciu: Łóżko tapicerowane MADRID Italcomfort

Czyszczenie tapicerki skórzanej

Łóżka tapicerowane obite skórą naturalną lub ekologiczną to synonim luksusu i ponadczasowej elegancji. Taki materiał doskonale prezentuje się niemal w każdej aranżacji oraz przy każdym oświetleniu. Czyszczenie tapicerki skórzanej nie jest bardzo skomplikowane. Jednak należy to robić bardzo ostrożnie, aby jej nie zarysować. Do tego celu najlepiej wykorzystać specjalistyczne preparaty rekomendowane przez producenta. 

W takim wypadku przyda Ci się środek do czyszczenia oraz środek do pielęgnacji i konserwacji skóry. Do czyszczenia skóry lub ekoskóry użyj wilgotnej ściereczki wykonanej z delikatnych materiałów, które dobrze pochłaniają wilgoć. Świetnie sprawdzi się na przykład ściereczka z mikrofibry

Zarówno skórę, jak i ekoskórę trzeba pielęgnować regularnie. Po każdym czyszczeniu nałóż na skórę dedykowany środek konserwujący, który zabezpieczy materiał przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Czyszczenie tapicerki bawełnianej

Na tapicerce bawełnianej zwykle nie widać kurzu i innych drobnych zanieczyszczeń. Regularne odkurzanie materiału powinno zapewnić domownikom odpowiedni poziom komfortu. 

Jednak co zrobić, gdy na tapicerce pojawią się tłuste plamy lub inne, widoczne zabrudzenia? Do tkanin bawełnianych zaleca się stosowanie specjalnych pianek. Aplikacja tego produktu jest bardzo prosta. Trzeba jedynie rozpylić preparat w miejscu powstania plamy, delikatnie wetrzeć go w tapicerkę i odczekać ok. 60 minut. Po tym czasie należy odkurzyć tapicerkę. Plama powinna zniknąć, a bawełniana tapicerka będzie wyglądała jak nowa.

Czyszczenie tapicerki aksamitnej i welurowej

Łóżka tapicerowane z aksamitną i welurową tapicerką to częsty wybór do luksusowych wnętrz. Są to materiały, które wyglądają bardzo efektownie, a jednocześnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. 

Aksamit i welur należy regularnie wyczesywać specjalną szczotką zgodnie z kierunkiem układania się włosia. Do usuwania plam możesz użyć roztworu wody z amoniakiem. Pamiętaj, aby po każdym czyszczeniu dokładnie wysuszyć materiał. 

Aksamitu i weluru nie powinno się mocno trzeć, ponieważ możesz w ten sposób doprowadzić do uszkodzenia materiału. Traktuj te tkaniny delikatnie i stosuj się do zaleceń producenta, a na pewno zachowają swój wyjątkowy wygląd na długo.

Domowe sposoby na czyszczenie łóżka tapicerowanego

Zanim sięgniesz po jakikolwiek środek czyszczący, sprawdź, z jakiego materiału jest zrobiona tapicerka w Twoim łóżku. Może się bowiem okazać, że danej tkaniny nie powinno się czyścić przy użyciu popularnych detergentów. Jednak w wielu wypadkach zastosowanie domowych środków jest w pełni uzasadnione i bezpieczne.

Do wyczyszczenia drobnych plam możesz użyć sody oczyszczonej z odrobiną wody. Z połączenia tych dwóch składników powstaje pasta, którą należy wetrzeć w plamę i chwilę odczekać. Następnie usuń pozostałości po paście i wysusz materiał. Plama powinna zniknąć, nie pozostawiając po sobie śladu. 

Inny domowy sposób polega na zastosowaniu octu rozcieńczonego wodą w proporcjach 1:1. Już niewielka ilość tej mieszanki w zupełności wystarcza, aby skutecznie pozbyć się uporczywych plam.

Łóżko tapicerowane Layla

Na zdjęciu: Łóżko tapicerowane Layla

Czyszczenie łóżek tapicerowanych – czego należy unikać?

Utrzymanie łóżka tapicerowanego w czystości nie powinno być trudne. Jednak to ważne, aby wiedzieć, jakich błędów należy unikać. Przede wszystkim musisz bardzo starannie dobierać środki czyszczące. Zwykłe mydło, proszek do prania lub inne popularne preparaty mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie detergent przeznaczony do czyszczenia konkretnego materiału.

Niezależnie od tego, jaki środek czyszczący ostatecznie wybierzesz, pamiętaj, aby nie używać dużej ilości wody. Nadmiar wilgoci może uszkodzić nie tylko materiał obiciowy, ale także wypełnienie i płytę meblową. 

Materiału nie należy także mocno szorować, a po każdym czyszczeniu musisz zadbać o to, aby tkanina została dokładnie wysuszona.

Szeroki wybór łóżek tapicerowanych w naszym sklepie

Jeśli chcesz, żeby Twoje łóżko tapicerowane nienagannie prezentowało się przez lata, wybierz model od topowego producenta. Wiele propozycji znajdziesz w rankingu łóżek tapicerowanych, przygotowanym przez na podstawie opinii naszych klientów. Pamiętaj, że wysokiej jakości materiały są odporne na zabrudzenia, dzięki czemu ich czyszczenie jest dużo prostsze. 

Zakup łóżka tapicerowanego to doskonała inwestycja na lata. Sprawdź naszą ofertę i wybierz model, który zapewni Ci wyjątkowy komfort snu!

Zobacz wszystkie łóżka tapicerowane w naszym sklepie!

Zdjęcie główne: freepik.com

{hook h="CETemplate" id="52"}