tel. 52 349 33 70 email

Jak wybrać materac?

Szeroka oferta materaców  wielu sklepów, reklamy, i polecenia znajomych zalewają Ciebie z każdej strony.  Szukając więc odpowiedniego materaca dla siebie możesz czuć się zagubiony. Zapewne wiesz, że warto włożyć wysiłek w odpowiedni wybór, więc skupimy się na praktycznej stronie – jak go wybrać?
 

Szeroka oferta materaców wielu sklepów, reklamy, i polecenia znajomych zalewają Ciebie z każdej strony. Szukając więc odpowiedniego materaca dla siebie możesz czuć się zagubiony. Zapewne wiesz, że warto włożyć wysiłek w odpowiedni wybór, więc skupimy się na praktycznej stronie – jak go wybrać?

Musisz wziąć pod uwagę: komfort, rozmiar, twardość i budowa oraz surowce z jakich jest zbudowany oraz jak dopasuje się do Twojego ciała.

Najważniejsze – czego Ty oczekujesz od materaca?

Oczekuj wysokiej jakości i komfortu. Oczekuj wysokiej jakości obsługi, szerokiej wiedzy doradcy i szerokiego asortymentu do wyboru. Pomożemy Ci nie zgubić się pośród wielu możliwości, jakie są dostępne.

Jak testować materac w sklepie?
odpowiedni materac

Aby wypróbować materac w salonie snu zrób to bez skrępowania:

•  zdejmij buty i kurtkę,
•  połóż się swobodnie i daj sobie chwilę, by zobaczyć jak materac dopasuje się do Twojego ciała,
•  poproś kogoś o ocenę ułożenia lub o zrobienia zdjęcia i oceń sam,
•  sprawdź czy możesz swobodnie się przekręcić,
•  sprawdź czy możesz swobodnie sięgnąć dłonią pod lędźwiowy odcinek kręgosłupa.

Jeśli po kilku minutach leżenia nie odczuwasz chęci zmiany pozycji to znaczy, że materac jest dla Ciebie komfortowy!

Jak sprawdzić ułożenie kręgosłupa?


ułożenie kręgosłupaJeżeli położysz się na boku twój kręgosłup powinien ułożyć się w linii prostej. Niezależnie od tego jakie podłoże lubisz, kręgosłup musi zawsze być ułożony prosto (nie dotyczy osób ze skoliozą). Sprawdź czy linia kręgosłupa od pośladków aż do szyi jest prosta, a ramię znajduje się dokładnie nad drugim ramieniem.

Leżąc na wznak powinien przybrać anatomiczne ułożenie podobne do tego jakie masz w pozycji stojącej, przypominające literę S.

Testując materac leżąc na wznak zwróć uwagę czy trzy punktu Twojego ciała są w linii prostej: kość łonowa, mostek oraz broda. Powinny być mniej więcej na tej samej wysokości.

Oczywiście, równie ważne będzie dobranie poduszki do pozycji, w której sypiasz najczęściej, aby idealnie ułożyć odcinek szyjny. Dzięki temu twój bark, szyja i głowa będą mogły bezpiecznie odpocząć w ciągu nocy.

Komfort materaca

Materace nawet o podobnej budowie mogą ogromnie różnić się komfortem. Zastanów się więc: Czy lubisz uczucie miękkiego zapadania, czy może wolisz twarde wsparcie dla twojego ciała? Warto wypróbować kilka materacy, aby dowiedzieć się jaki typ najbardziej nam pasuje. Na uczucie twardości/miękkości ogromny wpływ ma materiał, z którego wykonany jest materac. Sprężyny, pianki, tworzywa, włókna naturalne i syntetyczne – każde z nich ma inne właściwości.

Najczęściej sprawdza się budowa materaca o twardszej podstawie piankowej, lateksowej lub sprężynowej mającej podtrzymać ciężar ciała. Wierzchnie warstwy mają zapewnić komfort i właściwe ułożenie kręgosłupa.


Wielkość materaca

Dla jednej osoby wygodna szerokość powierzchni spania to minimum 80 cm, a długość materaca powinna być większa o minimum 15 cm od długości ciała. Wysokość materaca ma wpływ na jego wygodę, ale też na łatwość wstawania. Idealna wysokość powierzchni spania to ok. 50-60 cm od podłogi i zależy też od wzrostu naszego ciała oraz twardości materaca.


Twardość materaca

Wybrać materac dla pary to nie lada wyzwanie. Gusta, co do miękkości materaca mogą być różne, można jednak znaleźć kompromis. Częściej dobiera się materac pod osobę cięższą, lżejsze osoby mają łatwiej dopasować produkt dla siebie. Gdy pomiędzy partnerami jest duża dysproporcja w wadze, wzroście, czy ulubionej pozycji do spania warto pomyśleć o dwóch materacach o identycznej wysokości, ale różnych właściwościach. Jeśli planujesz dwa oddzielne materace w jednym łóżku sprawdź czy w miejscu łączenia nie tworzy się zbytnia przerwa, co może nie być zbyt komfortowe.

Istnieje możliwość wyboru materaca podwójnego o dwóch  twardościach. Można też na dwa oddzielne materace założyć jeden wspólny materac nawierzchniowy, eliminujący różnice w twardości i przerwę między materacami.

Ważne są też wzrost i ciężar: zwykle im więcej ważysz, tym twardszy materac powinieneś wybrać. Dzięki temu unikniesz nie tylko nieprzyjemnego uczucia zapadania się, ale też zapobiegniesz bolesnym skurczom i pogłębianiu się wad postawy. Jednym ze sposobów na dobór twardości jest kierowanie się stopniami twardości o których możesz przeczytać andgt;tutajandlt;


Cena materaca

Ceny materaców mogą się bardzo różnić pomimo teoretycznie podobnej budowy. Często cena zależy od jakości użytych materiałów do produkcji materaca, sposobu jego wytwarzania oraz miejsca jego produkcji. Jednak zazwyczaj cena idzie w górę wraz z jakością, warto więc na materac poświęcić najwięcej na ile  można sobie pozwolić. Jednak nie zawsze najdroższy materac znaczy najlepszy dla mnie. Oczywiście warto skorzystać z promocji albo zapytać o rabat.


Gdzie kupić materac?

Leki należy kupować w aptece, a materace w wyspecjalizowanych salonach snu. Nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem odpowiedzą na każde pytanie. Masz też możliwość przetestować u nas dziesiątki luksusowych materaców renomowanych marek z wieloletnią gwarancją. Jeśli chcesz kupić online, masz dodatkowo możliwość zwrotu w ustawowym czasie.

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
Artykuł z kategorii: Artykuły