tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Jak wyprać materac - skuteczne sposoby na plamy

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Na pewno bardzo dbasz o swój nowy materac. Co wtedy, gdy pojawi się na nim plama? Skorzystaj z naszych podpowiedzi! Wyjaśniamy, jakie są sprawdzone sposoby na czyszczenie materaca i skuteczne pozbycie się uciążliwych plam z krwi lub moczu.
 

Dlaczego trzeba regularnie czyścić materac?

Na materacu codziennie gromadzi się kurz, brud, pot, a także resztki martwego naskórka. W takim środowisku może rozwijać się pleśń, grzyb, bakterie i roztocza. Jeśli chcesz czuć się w łóżku komfortowo, to musisz regularnie czyścić swój materac. Osoby cierpiące na alergię powinny robić to zdecydowanie częściej, żeby uniknąć podrażnienia dróg oddechowych. Systematyczne czyszczenie materaca może znacząco wydłużyć jego żywotność, nawet jeśli jest używany przez osoby schorowane i leżące. Ważne, by wiedzieć, jakie czynności należy wykonać, aby łóżko było zawsze gotowe do użytku.

W jaki sposób regularnie czyścić materac? 

Prawidłowe dbanie o materac możesz rozpocząć od zakupienia dedykowanego pokrowca lub nakładki ochronnej. Jest to znakomite zabezpieczenie, które znacznie ograniczy przenikanie potu i wilgoci w głąb struktury. Pamiętaj też, by przy każdej zmianie pościeli prać pokrowiec i dokładnie odkurzać powierzchnię materaca z obu stron. W ten sposób usuniesz niebezpieczne alergeny i inne drobnoustroje, a przy tym odświeżysz materac. Przed nadejściem zimy i na wiosnę porządnie wywietrz materac i poduszki, by pozbyć się wilgoci i nieprzyjemnych zapachów.

Świetnym sposobem na szybkie odświeżenie powierzchni materaca oraz usuwanie zabrudzeń jest czyszczenie materaca sodą oczyszczoną — kompletny poradnik znajdziesz na naszym blogu.

Jak wyprać materac i usunąć plamy?

Niekiedy zwykłe, regularne czyszczenie to za mało. Co zrobić, gdy na czystym materacu pojawi się plama? Małe dzieci czasami brudzą pościel jedzeniem lub moczem. Na przykład niemowlaki mogą zmoczyć materac. Nieczystości te, jeśli nie zostaną natychmiast usunięte, mogą wniknąć w strukturę materaca. W takich sytuacjach rodzice muszą od razu usunąć plamy, by nie doszło do trwałego odbarwienia.

To bardzo ważne, aby wszystkie plamy czyścić na bieżąco. Użyj do tego celu domowych środków, które nie zniszczą delikatnego wkładu. W usuwaniu tłustych i ciemnych plam bardzo dobrze sprawdzi się soda oczyszczona, sok z cytryny lub sól połączona z odrobiną wody. Po wypranym materacu nie należy biegać ani skakać, ale zostawić w przewiewnym miejscu. Nie ściel łóżka od razu, tylko pozostaw je odsłonięte na co najmniej 20-30 minut, by zdążyło porządnie wywietrzeć i wyschnąć.

Jak wyczyścić materac z potu?

Nie ma wątpliwości, że żółte, nieestetyczne plamy z potu nie wyglądają dobrze. Jak czyścić materac, by skutecznie się ich pozbyć? Czyszczenie materaca najlepiej rozpocząć jak najszybciej, zanim plamy z potu zdążą wniknąć w strukturę tkaniny. W przypadku usuwania plam z potu, skutecznym środkiem jest roztwór z 4 łyżek sody oczyszczonej i 1 szklanki wody. Powstałą pianę nałóż na plamy i delikatnie wetrzyj. Po 2-3 godzinach wystarczy dobrze odkurzyć powierzchnię.

Jak wyczyścić materac z moczu?

Mocz bardzo długo wydziela nieprzyjemny zapach, który trudno usunąć. A jak szybko pozbyć się tego problemu? Doskonałe efekty możesz uzyskać, jeśli użyjesz niewielkiej ilości wody utlenionej. Nałóż kilka kropel na plamę z moczu, odczekaj chwilę i przetrzyj to miejsce ścierką. Żółty kolor i zacieki powinny od razu zniknąć, podobnie jak i zapach. Przy mniejszych plamach możesz się zdecydować na wykorzystanie sody oczyszczonej lub soku z cytryny.

Jak wyczyścić materac z krwi?

W przypadku plam z krwi na materacu kluczowa będzie szybkość reakcji. Jeśli od razu przemyjesz zabrudzone miejsce chłodną wodą, to istnieje duża szansa, że całkowicie pozbędziesz się plamy. Dobrym sposobem na usuwanie plam z krwi może być również użycie sody oczyszczonej lub octu wymieszanego z wodą. Pamiętaj, by nie polewać materaca zbyt dużą ilością cieczy, ponieważ wówczas możesz mieć problem, by go wysuszyć, a od nadmiaru wody powstaną nieestetyczne zacieki. 

Kiedy zamówić profesjonalne czyszczenie materaca?

Domowe sposoby mogą nie być skuteczne, jeśli plama jest wyjątkowo duża lub nie została usunięta zaraz po jej powstaniu. Wówczas rozważ zamówienie profesjonalnej usługi chemicznego czyszczenia materaca w renomowanej firmie. W ramach prania materac zostanie zdezynfekowany i zabezpieczony odpowiednimi preparatami pielęgnacyjnymi.

Jest to dobre rozwiązanie, gdy Twój materac jest bardzo wysoki i gruby, przez co nie masz pewności, czy plama została całkowicie usunięta. Kompleksowe czyszczenie materaca sprawi, że będzie pięknie pachnieć i znów wyglądać jak nowy. A co najważniejsze, będzie bezpieczny i zapewni Ci spokojny sen.

Nowoczesne modele mogą być zrobione z ekologicznych materiałów, które wymagają specjalnego traktowania. Jeśli nie wiesz, jak wyczyścić materac, aby go nie uszkodzić, to zleć to zadanie profesjonalnej firmie sprzątającej. Na takim materacu będzie Ci się dobrze spało nawet w wyjątkowo upalne dni. W efekcie rano bez problemu wstaniesz z łóżka i będziesz mieć energię, by podołać wszelkim wyzwaniom, jakie przyniesie Ci nadchodzący dzień.

Materace, które łatwo utrzymać w czystości

Jeśli Twój materac ma już swoje lata lub jest bardzo poplamiony, rozważ wymianę na nowy model. W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje materacy, które z łatwością utrzymasz w czystości. Doświadczeni konsultanci online w salonach Komfort Snu w Bydgoszczy i Toruniu są do Twojej dyspozycji.

Ilustracja tytułowa: Patrick Perkins / unsplash.com

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: