tel. 506 626 678 email

Zespół cieśni nadgarstka – jak spać, aby zmniejszyć ból?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Zespół cieśni nadgarstka powoduje duży dyskomfort i najczęściej dotyka osób w średnim wieku. Istnieje wiele skutecznych metod na złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Poza ćwiczeniami i farmakoterapią warto również zwrócić uwagę na pozycję snu. Jak spać przy zespole cieśni nadgarstka?
 

Zespół cieśni nadgarstka – co to jest?

Zespół cieśni nadgarstka to powszechne schorzenie, które rozwija się stopniowo i powoduje znaczny ból, drętwienie i osłabienie dłoni. Przyczyną występowania tej dolegliwości jest ucisk nerwu pośrodkowego biegnącego przez kanał nadgarstka. Chodzi o wąskie ujście utworzone przez kości nadgarstka i więzadło poprzeczne. Schorzenie pojawia się, kiedy robi się za ciasno i nerw pośrodkowy jest uciskany, co prowadzi do wystąpienia wielu nieprzyjemnych objawów.

Zespół cieśni nadgarstka – przyczyny, objawy, leczenie

Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka często trafiają do lekarza dopiero wtedy, gdy ból i dyskomfort uniemożliwiają im wykonywanie obowiązków zawodowych. Przyczyny występowania tego schorzenia mogą być bardzo różne. Ucisk może powstawać w wyniku urazu, stanów zapalnych, chorób układowych lub powtarzających się ruchów nadgarstka, takich jak:

  • pisanie na klawiaturze,
  • używanie myszy komputerowej,
  • gra na instrumentach muzycznych,
  • praca z narzędziami wibracyjnymi.

Choroby, które mogą sprzyjać występowaniu zespołu cieśni nadgarstka to między innymi: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów i niedoczynność tarczycy.

Jakie objawy powinny Cię zaniepokoić?

Objawy zespołu cieśni nadgarstka rozwijają się stopniowo i z początku mogą nie być bardzo uciążliwe. Najczęściej obejmują drętwienie, mrowienie i ból w kciuku, palcu wskazującym, środkowym, a także połowie palca serdecznego. Ból często pojawia się w nocy i zaburza sen.
 

Jeśli w porę nie podejmiesz skutecznego leczenia, schorzenie może doprowadzić do osłabienia dłoni, a nawet zaniku mięśni kciuka.

Jak leczyć cieśń nadgarstka?

Diagnostyka opiera się głównie na badaniu klinicznym i wywiadzie lekarskim. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się elektromiografię (EMG) i badanie przewodnictwa nerwowego. W zależności od stopnia rozwoju choroby lekarz może zalecić Ci zmianę nawyków, ćwiczenia, noszenie stabilizatora, farmakoterapię lub leczenie operacyjne.

Operacja cieśni nadgarstka jest konieczna, gdy inne formy leczenia nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a ból uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zabieg polega na przecięciu więzadła nadgarstka, co skutkuje zmniejszeniem nacisku na nerw pośrodkowy.

Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji cieśni nadgarstka?

Po operacji cieśni nadgarstka lekarz wpisuje L4 na ok. 2-4 tygodni. Długość tego okresu zależy w dużej mierze od rodzaju wykonywanej pracy. Większą przerwę muszą zrobić sobie osoby, które pracują ciężko fizycznie, a mniejszą – pracownicy biurowi lub osoby, które nie obciążają ręki w trakcie pracy.

Co pomaga na zespół cieśni nadgarstka?

Dolegliwości związane z zespołem cieśni nadgarstka często nasilają się w nocy, co powoduje wybudzanie ze snu i problemy z ponownym zaśnięciem. Osoby, które cierpią na to schorzenie, mogą stosować różne metody, aby wzmocnić nadgarstek, rozluźnić mięśnie i uśmierzyć ból. 

Są to przede wszystkim:

  • ćwiczenia rozciągające i wzmacniające,
  • masaż nadgarstka,
  • kinesiotaping,
  • maści i leki łagodzące objawy,
  • odciążenie ręki, rezygnacja z czynności, które wzmagają dolegliwości bólowe,
  • zadbanie o prawidłową pozycję w trakcie snu.

Jak spać z zespołem cieśni nadgarstka? Porady na spokojny sen

Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka powinny szczególnie zwracać uwagę na to, jak układają ręce w trakcie snu. Jeśli dłoń będzie zaciśnięta, nadgarstek zgięty lub ułożony w nienaturalnej pozycji, to dolegliwości bólowe mogą znacząco przybierać na sile. Sprawdź, jak można temu zapobiec!

Krok 1. Używaj stabilizatora nadgarstka

Stabilizator nadgarstka to sprzęt ortopedyczny wykorzystywany do stabilizacji stawu promieniowo-nadgarstkowego. Warto zakładać go na noc, aby utrzymać nadgarstek w neutralnej pozycji i tym samym poprawić jakość snu.

Krok 2. Prawidłowe ułożenie rąk

Osoby cierpiące na zespół cieśni nadgarstka powinny zasypiać w takiej pozycji, aby nadgarstki były wyprostowane. Zaleca się unikanie spania na rękach oraz spania z rękoma pod poduszką.

Krok 3. Komfortowa pozycja snu

Najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż tułowia. Przy zespole cieśni nadgarstka można też spać na boku, jednak wówczas należy wyjątkowo zadbać o prawidłowe ułożenie rąk. 

Odradzaną pozycją jest spanie na brzuchu, ponieważ często wiąże się z wkładaniem rąk pod poduszkę lub pod głowę, co może zintensyfikować dolegliwości bólowe.

Krok 4. Wybór odpowiedniej poduszki

W trakcie snu ciało powinno być odprężone i zrelaksowane. Dlatego warto dobrać poduszkę, która ułatwia przybranie prawidłowej pozycji snu, redukuje napięcia i oferuje stabilne podparcie kręgosłupa. Świetnym wyborem będą poduszki ortopedyczne

Polecane modele to między innymi:

  • poduszka TEMPUR Original™,
  • poduszka Astor PerDormire,
  • poduszka Moontex Relax.

Najlepsze poduszki ortopedyczne idealnie dostosowują się do kształtu głowy, szyi i ramion, dzięki czemu mięśnie mogą odpowiednio się zrelaksować i rozluźnić podczas snu. Gdy Twoje ciało się rozluźni, ryzyko pojawienia się nadmiernego napięcia mięśni, mrowienia lub drętwienia rąk będzie znacznie mniejsze. W efekcie lepiej się wyśpisz, a rano obudzisz się wypoczęty, co pozytywnie wpłynie na Twoją codzienną aktywność i samopoczucie.

Zamów poduszkę ortopedyczną i zapewnij sobie komfortowy sen

W naszym sklepie możesz wygodnie zamówić poduszki ortopedyczne chłodzące, antyalergiczne oraz posiadające status wyrobu medycznego. Prawidłowo dobrana poduszka zapewni Ci odpowiedni komfort w czasie snu, co pozwoli zminimalizować dolegliwości bólowe i sprawi, że zdecydowanie lepiej się wyśpisz. 

Szeroki wybór modeli znajdziesz w naszym rankingu poduszek ortopedycznych. Sprawdź, które poduszki najlepiej sprawdzą się w Twoim przypadku i zadbaj o jakość swojego snu!

Cieśń nadgarstka a sen [infografika]

Cieśń nadgarstka a sen [infografika]

Spanie z cieśnią nadgarstka – najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Dlaczego cieśń nadgarstka boli w nocy?

Dolegliwości bólowe mogą nasilać się w nocy z powodu nieprawidłowego ułożenia rąk, mniejszej aktywności, zwiększonej wrażliwości na ból oraz zmian w układzie hormonalnym i krążeniowym.

Czego nie wolno robić przy cieśni nadgarstka?

Osoby cierpiące na to schorzenie powinny unikać takich czynności jak pisanie, używanie myszy komputerowej, gotowanie, odkurzanie, krojenie jedzenia, podnoszenie ciężarów, używanie elektronarzędzi oraz wykonywanie czynności powodujących wibracje.

Co przynosi ulgę przy cieśni nadgarstka?

Przy tym schorzeniu zalecany jest przede wszystkim odpoczynek, stosowanie stabilizatora nadgarstka lub ortezy i leków przeciwbólowych, a także masaże oraz fizjoterapia.

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: