tel. 506 626 678 email

Materace wysokoelastyczne

Materace wysokoelastyczne


To niezwykle lekkie materace wypełnione pianką, która swój pierwotny kształt odzyskuje dwukrotnie szybciej niż w przypadku tradycyjnych pianek poliuretanowych. Zapewnia to wysoki komfort użytkowania, a pęcherzyki powietrza stanowiące integralną część pianki zapewniają odpowiednią przewiewność. Materace wysokoelastyczne posiadają właściwości przeciwdziałające rozwojowi pleśni, przez co są dobrym wyborem dla alergików. Cechują się wyższym niż zwykłe materace piankowe poziomem elastyczności; są trwalsze.

Aktywne filtry

Materac z pianki wysokoelastycznej - czym się wyróżnia?

Istnieją setki typów pianek poliuretanowych, jednak tymi najczęściej wykorzystywanymi do wypełniania materacy są:

  • zwykłe pianki poliuretanowe (pianki PUR), nazywane też tapicerskimi (N25 lub T25)
  • pianki wysokoelastyczne (pianki HR)
  • pianki termoelastyczne

Pianki PUR, czyli zwykłe pianki poliuretanowe używane są do wypełniania tanich i mało odpornych na odkształcenia materacy. Inaczej jest w przypadku pianek wysokoelastycznych, które cechują się zwiększoną wytrzymałością i twardością. Lepiej dopasowują się do ciała, nie gromadzą kurzu i zapewniają dobrą cyrkulację powietrza. Dużo wolniej się też zużywają.

Kto najbardziej doceni materace wysokoelastyczne?

Materace wysokoelastyczne uwalniają pod wpływem nacisku część powietrza zgromadzonego w porach pianki. Po ustąpieniu nacisku odzyskują swój pierwotny kształt. Co więcej, dzieje się to dużo szybciej niż w przypadku pianek memory stosowanych w materacach termoelastycznych. Efektem jest szybsze odbicie, większa sprężystość. Jeśli lubisz taką wysoką responsywność, to materac z pianki wysokoelastycznej jest wyborem dla ciebie.

Należy pamiętać, że ze względu na dobrą wentylację tego typu materacy, przeciwdziałają one rozwojowi zarodników pleśni, a w ich wnętrzu nie zalega kurz sprzyjający rozwojowi szkodliwych roztoczy. To dobra wiadomość dla alergików. Z drugiej strony, ponieważ poliuretan jest tworzywem sztucznym, materace wypełnione pianką tego typu trudno uznane za proekologiczne. Podobnie jest jednak z większością tworzyw sztucznych, z którymi stykamy się na co dzień.

Decydując się na materac wysoko-elastyczny warto sięgnąć po model dobrej jakości. Produkty niższego rzędu mogą wykazywać tendencję do zbytniego wgniatania się podczas siedzenia na materacu i, co istotniejsze, do wydzielania pod naciskiem sztucznych, lotnych substancji organicznych.

Zalety i wady materacy z pianki wysokoelastycznej:

Zalety pianki wysokoelastycznej

  • Dobrze, elastycznie dopasowują się do kształtu ciała
  • Antyalergiczny charakter – zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza, nie pochłaniają kurzu i świetnie odprowadzają wilgoć
  • Zapewniają znakomitą elastyczność i sprężystość
  • Niska waga – są zdecydowanie lżejsze niż modele sprężynowe
  • Dostępne w wielu wersjach i twardościach
  • Wysoka trwałość – są odporne na odkształcenia

Wady pianki wysokoelastycznej

  • Niepolecane dla osób otyłych lub ze znaczną nadwagą – mimo że istnieją specjalne modele z pianki HR, zazwyczaj dla takich osób rekomenduje się materace sprężynowe
  • W przypadku modeli z dolnej półki – nieprzyjemny, chemiczny zapach
  • Zwykle najtańsze modele szybko niszczeją i tracą sprężystość
  • Jeśli wybierzemy cienki materac z pianki wysokoelastycznej, a mamy zwyczaj spać na boku, komfort odpoczynku nocnego może nie być wystarczający, z powodu zagłębiania się bioder i ramion
  • Cena tego typu materacy zależy od modelu, ale generalnie nie sięga tak wysoko jak w przypadku materacy hybrydowych, czy termoelastycznych. Rozsądna cena nie musi być jednoznaczna z niższą jakością, ponieważ koszt produkcji pianki poliuretanowej HR jest generalnie niższy.

Materace wysokoelastyczne dostępne są w szerokiej gamie wykonania i twardości. Wysoki wybór oznacza również wysoka specjalizację. Wyróżnia się m.in. modele szczególnie polecane dla dzieci, osób z wadami postawy, starszych czy alergików. Zachęcamy do zasięgnięcia rady u naszych sprzedawców.