tel. 506 626 678 email

Jak wyczyścić kołdrę?

 

Dlaczego warto regularnie czyścić kołdrę?

Na co dzień możemy nie zauważyć, że nasza kołdra nadaje się do prania, ponieważ znajduje się w poszewce. Nie oznacza to jednak, że kołdra w ogóle się nie brudzi. 

Kurz, wilgoć, złuszczający się naskórek i inne drobne zanieczyszczenia mogą doprowadzić do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów wewnątrz kołdry, takich jak roztocza, pleśń i grzyby. Jeśli nie będziesz jej regularnie czyścić, to materiał zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach, który utrudni Ci zasypianie.

Pranie kołdry jest bardzo ważne dla jakości snu. Jednak wiele osób nie czyści kołder w domu, ponieważ obawia się, że materiał mógłby się uszkodzić podczas prania. W takim wypadku pozostaje nam czyszczenie chemiczne w profesjonalnej pralni. 

Jednak warto pamiętać, że nawet luksusowe kołdry można czyścić w domowych warunkach. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń producenta, bez problemu odświeżysz kołdrę, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wykonana.

Kołdra całoroczna Moonline Medium Paradies puchowa

Na zdjęciu: Kołdra całoroczna Moonline Medium Paradies puchowa

Jak często należy prać kołdrę?

Kołdry nie trzeba prać bardzo często, jeśli regularnie zmieniasz poszewki. Częste pranie mogłoby uszkodzić strukturę materiału i doprowadzić do szybszego zużycia produktu. Specjaliści zalecają, aby modele z wypełnieniem syntetycznym prać przynajmniej raz na pół roku, a te z wypełnieniem naturalnym przynajmniej raz na dwa lata.

Kołdry z wypełnieniem syntetycznym można prać częściej, ponieważ są łatwiejsze w pielęgnacji i nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem wysokiej temperatury. 

Natomiast kołdry z wypełnieniem naturalnym są delikatniejsze. Dlatego należy je prać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić materiału i nie doprowadzić do zbicia pierza lub puchu. 

  • Praktycznie informacje na temat rodzajów kołder i sposobów ich pielęgnacji znajdziesz w rankingu kołder, przygotowanym przez naszych ekspertów.

Jak wyczyścić kołdrę z wypełnieniem syntetycznym?

Kołdrę z wypełnieniem syntetycznym możesz bezpiecznie prać w pralce automatycznej. Jednak to ważne, aby nie wkładać materiału do pralki na siłę i mocno go nie zgniatać. Jeśli pojemność bębna w pralce jest za mała, lepszym rozwiązaniem będzie oddanie produktu do profesjonalnej pralni lub wypranie go ręcznie.

Zanim wypierzesz kołdrę w pralce automatycznej, zwróć uwagę na temperaturę prania i prędkość wirowania

  • Modele z wypełnieniem syntetycznym najczęściej można prać w temperaturze nie wyższej niż 60℃. Niekiedy jednak producent zaleca, aby temperatura prania nie przekraczała 30-40℃. Wpływ na ten parametr ma przede wszystkim rodzaj zastosowanych materiałów. 
  • Wysoka prędkość wirowania może uszkodzić kołdrę lub sprawić, że materiał straci swoją elastyczność. Dlatego bezpieczne są programy przeznaczone do prania delikatnych tkanin z prędkością wirowania na poziomie 800-1000 obr./min.

Kołdra całoroczna Prosa Organic

Na zdjęciu: Kołdra całoroczna Prosa Organic

Jak wyczyścić kołdrę z wypełnieniem naturalnym?

Kołdry z wypełnieniem naturalnym są puszyste i sprężyste, dzięki czemu zapewniają optymalny komfort snu. Należy je czyścić bardzo ostrożnie, ponieważ łatwo mogą się rozciągnąć lub ulec zawilgoceniu. 

Modele z wypełnieniem naturalnym często nie mogą być prane w pralce automatycznej. Zamiast tego można je prać ręcznie. Jednak nawet wtedy trzeba bardzo uważać. Do prania nie powinno się używać wrzątku oraz silnych detergentów. 

Najlepiej będzie, jeśli wypierzesz kołdrę w letniej wodzie i użyjesz do tego celu hipoalergicznego proszku do prania. Po wypłukaniu kołdry trzeba ją od razu wysuszyć, dbając jednocześnie o to, aby wypełnienie nie zbijało się w kulki.

Niektóre kołdry z wypełnieniem naturalnym można prać w pralce. Przed włożeniem materiału do bębna, sprawdź, czy w poszyciu kołdry nie ma dziur. Temperatura prania nie powinna wynosić więcej niż 30-40℃, a prędkość wirowania zaleca się ustawić na maksymalnie 800 obr./min.

Kołdra Seide Satin Paradies naturalna

Na zdjęciu: Kołdra Seide Satin Paradies naturalna

Jak wyczyścić kołdrę dla alergika?

Obecnie wybór kołder dla alergików jest bardzo szeroki. W naszym sklepie znajdziesz wiele modeli, które zapewniają komfortowy sen osobom uczulonym na kurz, roztocza, pleśń i grzyby. 

Czyszczenie kołdry dla alergika należy przeprowadzić w podobny sposób jak czyszczenie zwykłych modeli. W tym przypadku podstawą będzie zastosowanie delikatnych detergentów oraz dokładne wytrzepanie kołdry przed jej użyciem. 

Alergicy przeważnie korzystają z kołder syntetycznych, ponieważ można je prać częściej. Przy silnych objawach alergii zaleca się prać produkt nawet raz na 2-3 miesiące.

Zobacz film – ekspert przedstawia zalety kołdry AMZ Batyst

Zobacz film, z którego dowiesz się, jak zbudowana jest luksusowa kołdra AMZ Batyst dla alergików i wymagających klientów oraz jakie ma właściwości.

https://youtu.be/sZoJmwPsbUg

Ciepłe i wygodne kołdry znajdziesz w naszym sklepie

Sprzedajemy wyposażenie sypialni od lat i doskonale rozumiemy potrzeby naszych klientów. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ofertę luksusowych kołder od znanych i renomowanych producentów pościeli. Proponowane przez nas modele są trwałe oraz wyjątkowo łatwe do utrzymania w czystości. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Zobacz wszystkie luksusowe kołdry w naszym sklepie!

Zdjęcie główne: unsplash.com/irisjuana

{hook h="CETemplate" id="51"}