Materace wysokoelastyczne uwalniają pod wpływem nacisku część powietrza zgromadzonego w porach pianki. Po ustąpieniu nacisku odzyskują swój pierwotny kształt. Co więcej, dzieje się to dużo szybciej niż w przypadku pianek memory stosowanych w materacach termoelastycznych. Efektem jest szybsze odbicie, większa sprężystość. Jeśli lubisz taką wysoką responsywność, to materac z pianki wysokoelastycznej jest wyborem dla ciebie.
Należy pamiętać, że ze względu na dobrą wentylację tego typu materacy, przeciwdziałają one rozwojowi zarodników pleśni, a w ich wnętrzu nie zalega kurz sprzyjający rozwojowi szkodliwych roztoczy. To dobra wiadomość dla alergików. Z drugiej strony, ponieważ poliuretan jest tworzywem sztucznym, materace wypełnione pianką tego typu trudno uznane za proekologiczne. Podobnie jest jednak z większością tworzyw sztucznych, z którymi stykamy się na co dzień.
Decydując się na materac wysoko-elastyczny warto sięgnąć po model dobrej jakości. Produkty niższego rzędu mogą wykazywać tendencję do zbytniego wgniatania się podczas siedzenia na materacu i, co istotniejsze, do wydzielania pod naciskiem sztucznych, lotnych substancji organicznych.
Zalety i wady materacy z pianki wysokoelastycznej: