tel. 506 626 678 email

Produkty

Jak poprawić jakość snu?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Szybkie tempo życia i towarzyszący nam na co dzień stres często powodują problemy ze snem. Tymczasem zdrowy sen jest niezbędny, aby mieć energię i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jak zadbać o jakość i higienę snu?
 

Dlaczego warto zadbać o zdrowy sen?

Poprawa jakości snu ma ogromne znaczenie dla Twojego zdrowia. Osoby, które dobrze się wysypiają, lepiej funkcjonują w ciągu dnia i rzadziej borykają się z problemami zdrowotnymi. Dbanie o zdrowy sen warto rozpocząć od zaopatrzenia się w dobrej jakości materac i poduszkę. Na takim podłożu Twoje ciało będzie mogło się zregenerować i wypocząć po całym dniu.

Świetnym wyborem będą na przykład najwygodniejsze poduszki do spania TEMPUR® z kolekcji Ergonomiczne Podparcie. W naszej ofercie znajdziesz najlepsze poduszki TEMPUR® o optymalnym kształcie i wysokości takie jak na przykład poduszka TEMPUR Original™ i poduszka TEMPUR Sonata™.

Do takiej poduszki warto dobrać luksusowy materac TEMPUR™, wykonany z Zaawansowanego Materiału TEMPUR™. Tak wyjątkowy produkt skutecznie redukuje nacisk i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

Jakie czynniki wpływają na jakość snu?

W nocy w naszym organizmie zachodzi wiele procesów, które są niezbędne, aby organizm mógł efektywnie funkcjonować. Jeśli chodzi o to, ile spać, dobry sen powinien trwać od 7 do 9 godzin. Problemy z zaśnięciem i częste wstawanie w nocy mogą wynikać z wielu wzajemnie oddziałujących na siebie czynników. Poznaj je wszystkie i zadbaj o zdrowy sen!

Zaburzenia rytmu dobowego

Rytm dobowy to sposób, w jaki organizm funkcjonuje przez 24 godziny. W tym czasie nasze ciało musi mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności i snu. W regulacji cyklu okołodobowego ważną rolę pełni hormon zwany melatoniną. Jego wydzielanie następuje po zmroku i wzmaga senność. Niedobór snu może zaburzać cały cykl dobowy, co często prowadzi do bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

Styl życia i niezdrowe nawyki

Bezsenność może być związana z niezdrowym stylem życia i złymi nawykami. Jeśli chcesz szybko wyciszyć się przed snem, musisz zadbać o swój organizm. Kluczową rolę w jakości snu pełni aktywność fizyczna.

Osoby, które cały dzień spędzają przed komputerem, mogą bardzo długo zasypiać i często wybudzać się w nocy. Regularna aktywność fizyczna w połączeniu ze zdrową dietą sprawią, że organizm bez problemu odpręży się przed snem.

Szybką poprawę jakości i długości snu możesz również uzyskać, jeśli wyeliminujesz niezdrowe nawyki. W tym celu nie spożywaj produktów z wysoką zawartością kofeiny na 6-8 godzin przed pójściem spać. Dobrym pomysłem będzie także zrezygnowanie z picia alkoholu w godzinach wieczornych. To jedne z podstawowych zasad higieny snu.

Jak poprawić jakość snu? | Salon Snu

Ekspozycja na światło niebieskie

Trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez dostępu do smartfona bądź komputera. Jednak warto pamiętać, że niebieskie światło negatywnie wpływa na jakość snu.

Szczególnie niezalecane jest korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem. Jeśli chcesz zapewnić sobie optymalną dawkę snu, odłóż telefon na szafkę nocną i wycisz dźwięk. Wiadomości sprawdzisz dopiero rano, gdy już dobrze się wyśpisz.

Jak poprawić jakość snu? | Salon Snu

Stres

Długotrwały stres powoduje, że układ nerwowy znajduje się w stanie ciągłego pobudzenia. Gdy odczuwasz nieustające napięcie, Twój czas snu może zostać znacząco skrócony. Zamiast 7 godzin snu będziesz przesypiał 4-5 godzin, co negatywnie wpłynie na wszystkie fazy snu. Dlatego warto unikać sytuacji, które wywołują stres i utrudniają regenerację organizmu.

Jak poprawić jakość snu? - poznaj skuteczne sposoby

Chcesz wiedzieć, jak regulować sen, aby spokojnie przespać całą noc? Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka prostych sposobów na dobry sen, które pomogą Ci w walce z zaburzeniami snu i korzystnie wpłyną na fazę snu głębokiego. Przed położeniem się do łóżka możesz skorzystać z takich metod jak:

  • gorąca kąpiel,
  • relaksujący masaż,
  • suplementy na sen,
  • obniżenie temperatury w sypialni,
  • wywietrzenie sypialni,
  • ćwiczenia relaksacyjne,
  • herbata ziołowa,
  • szklanka ciepłego mleka,
  • wyciszająca muzyka.

Powyższe sposoby pozytywnie wpłyną na Twój sen i sprawią, że czas spędzony w łóżku nie będzie stracony. 

Teraz już wiesz, że istnieje wiele sposobów na poprawę jakości snu. Jeśli cierpisz na bezsenność, nie bagatelizuj tego problemu, tylko od razu podejmij odpowiednie działania. Wprowadzając kilka drobnych zmian do swojego grafiku, możesz w krótkim czasie uzyskać satysfakcjonujące efekty. 

Zdjęcie główne: pexels.com/cottonbro-studio

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: