tel. 52 349 33 70 email
Blog nawigacja

Zdrowy sen - ile powinno się spać, żeby się wyspać?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Zdrowy sen jest bardzo ważny dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji. W nocy ciało odpoczywa, regeneruje się i nabiera sił, żeby sprostać wyzwaniom następnego dnia. Ile snu potrzebuje człowiek, by efektywnie funkcjonować? Przeczytaj i sprawdź, czy trzymasz się zasad higieny snu!
 

Sześć godzin na dobę — minimalna ilość snu

Na początku warto wyjaśnić kwestię tego, jaka jest minimalna ilość snu. Jeśli prowadzisz bardzo intensywny tryb życia, możesz nie mieć czasu, by przesypiać pełne 8 godzin. Krótszy sen od czasu do czasu może nie wpłynąć negatywnie na Twoją codzienną wydajność. Niestety, w dłuższej perspektywie krótki sen może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Eksperci wskazują, że minimalna ilość snu potrzebna, by czuć się dobrze to sześć godzin na dobę.

Jakie są skutki niedoboru snu?

Odpowiednia ilość snu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju człowieka. Dobrze jest wiedzieć, jakie mogą być skutki niedoboru snu. Osoby, które przez okres co najmniej tygodnia śpią krócej niż 6-7 godzin na dobę, mogą odczuwać takie dolegliwości jak:

  • trudności z koncentracją,
  • problemy z pamięcią,
  • niepokój i drażliwość,
  • nagłe spadki energii,
  • utrudnione kojarzenie faktów.

Bardzo niebezpieczny dla zdrowia jest również przerywany sen i chodzenie do łóżka o zmiennych porach. Prowadzi to do zaburzeń naturalnego cyklu dobowego, co negatywnie wpływa na kondycję psychofizyczną.

Odpowiednia ilość snu — ile spać, żeby się wyspać?

Zapotrzebowanie na sen zmienia się wraz z wiekiem. Najdłużej śpią noworodki, a najkrócej osoby starsze. Ile godzin powinno się spać? Dzieci, które mają mniej niż 3 miesiące, mogą spać 14-17 godzin na dobę. Niemowlęta potrzebują 11-14 godzin snu, a przedszkolaki już tylko 10-13 godzin. Osoby dorosłe powinny przeznaczyć na nocny wypoczynek 7-9 godzin. Natomiast norma dla seniorów wynosi 7-8 godzin, choć w praktyce osoby starsze często mają problem z zaśnięciem i śpią dużo krócej.

W sieci możesz znaleźć różne kalkulatory snu online, które pomagają obliczyć, o której godzinie iść spać. Takie internetowe narzędzia bazują na ogólnych informacjach o długości snu w zależności od wieku. Jeśli jednak chcesz czuć się wypoczęty, powinieneś czas snu dostosować również do indywidualnych preferencji.

Jakie narodowości śpią najdłużej?

Według badań OECD większość nacji przeznacza podobną ilość czasu na sen. Średnia wynosi około 8,5 godziny snu na dobę. Co ciekawe, najdłużej wypoczywają w nocy Chińczycy, a najkrócej mieszkańcy Korei Południowej. Natomiast Polacy średnio przesypiają 8 godzin i 29 minut. Na codzienny wypoczynek składa się nie tylko sen, ale także czas wolny, na przykład czytanie przed zaśnięciem. Badania OECD pokazały, że najwięcej czasu na odpoczynek mają Skandynawowie, a najmniej Chińczycy.

Czy człowiek może się wyspać na zapas?

W życiu każdego człowieka zdarzają się takie momenty, kiedy nie ma zbyt wiele czasu na odpoczynek. To, że wiesz, ile powinno się spać, nie oznacza, że codziennie możesz pozwolić sobie na optymalną dawkę snu trwającego 7-9 godzin. Choć eksperci przekonują, że nie można się wyspać na zapas, warto znaleźć w tygodniu choć jeden dzień, w którym wstaniesz później niż zwykle. Jeśli w nocy bardzo mało śpisz, cierpisz na sen płytki lub walczysz z bezsennością, pomocne mogą się okazać także krótkie popołudniowe drzemki.

Zbyt długi sen a zaburzenia snu

Niektóre osoby mogą spać zdecydowanie dłużej niż 9 godzin na dobę. Nadmierna senność często wynika z indywidualnych uwarunkowań, ale może być też objawem poważnych chorób i zaburzeń o podłożu psychologicznym. Drobne odchylenia od normy nie powinny Cię zaniepokoić. Jednak jeśli codziennie śpisz ponad 10 godzin i wciąż odczuwasz senność, to najwyższy czas udać się do specjalisty. Konsultacja z lekarzem, odpowiednio postawiona diagnoza i skuteczne leczenie pomoże Ci zasnąć i obudzić się wypoczętym.

Zdrowy wypoczynek to więcej niż określona liczba godzin snu

Poza optymalną liczbą godzin przeznaczonych na wypoczynek bardzo ważna jest również jakość snu. W licznych opracowaniach naukowych pojawiają się opisy snu głębokiego i płytkiego oraz różnych faz snu — nREM i REM. Optymalna ilość głębokiego snu REM ma bezpośredni wpływ na jego jakość i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jednak to nie wszystko.

Jeśli w nocy ciągle się budzisz, nie możesz zasnąć i dużo się pocisz, to rano odczujesz znaczne zmęczenie. W takim wypadku nie warto skupiać się wyłącznie na tym, ile snu potrzebuje człowiek. Zdecydowanie ważniejsze będzie zadbanie o komfort nocnego wypoczynku.

Bezpośrednio przed snem dobrze wywietrz pomieszczenie i ogranicz w sypialni korzystanie ze sprzętu elektronicznego, który emituje niebieskie światło. Koniecznie wybierz odpowiedni materac, który odpowiada Twoim potrzebom. Dzięki temu Twój organizm efektywnie wykorzysta każdą godzinę przeznaczoną na sen.

Sprawdzone sposoby na zdrowy sen

Teraz już wiesz, ile godzin powinno się spać i dlaczego jest to takie ważne. Co zrobić, by przespać całą noc? Jeśli zauważyłeś, że śpisz zbyt krótko, zastanów się, co dokładnie Ci przeszkadza. Na przykład w sypialni może być za jasno. Wówczas wystarczy użyć odpowiednich rolet. Gdy męczą Cię hałasy dochodzące zza okna, wypróbuj woskowe lub silikonowe zatyczki do uszu. Problemy ze snem mogą mieć też poważniejsze podłoże i niekiedy wymagają konsultacji lekarskiej.

Jak widzisz, odpowiedź na pytanie, ile powinno się spać, wcale nie jest taka prosta. Czas potrzebny na sen może być krótszy lub dłuższy w zależności od indywidualnych preferencji i aktualnej sytuacji życiowej. Pamiętaj, by nie bagatelizować problemów z nocnym wypoczynkiem, ponieważ nieadekwatna ilość snu może bardzo negatywnie wpłynąć na komfort Twojego życia.

Ilustracja tytułowa: Jamie Street / unsplash.com

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
Artykuł z kategorii: Higiena snu