tel. 506 626 678 email

Produkty

Jak spać w trakcie ciąży - zalecane i zakazane pozycje

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Jako przyszła mama, na pewno chcesz dobrze się wyspać. W tym artykule przeczytasz, na którym boku spać w czasie ciąży, czego unikać i jak smacznie przespać całą noc, jeszcze zanim malec pojawi się na świecie!
 

Zdrowy sen w ciąży to podstawa

Specjaliści położnictwa i ginekologii podkreślają, że w pierwszym trymestrze ciąży kobiety często skarżą się na nadmierną senność. To zrozumiałe, ponieważ w organizmie następują dynamiczne zmiany gospodarki hormonalnej. Na przykład wzrasta poziom progesteronu, hormonu odpowiadającego m.in. za zwiększoną senność.

Wiele kobiet zastanawia się, jaka jest najlepsza pozycja do spania w ciąży i jaką poduszkę wybrać, żeby zadbać o optymalne ułożenie ciała podczas snu. Z tego artykułu dowiesz się więcej!

Zobacz, jakie właściwości ma poduszka Long Hug TEMPUR i dlaczego jest polecana kobietom w ciąży.

Początki ciąży: jaka pozycja do spania jest zalecana?

Początkowy etap ciąży (I trymestr i pierwsza połowa II trymestru) to czas, w którym brzuch jest praktycznie niewidoczny. Co więcej, płód jest doskonale chroniony przez płyn owodniowy i kość łonową.

Dlatego na początku ciąży kobiety mogą bez obaw spać w dowolnej pozycji - na wznak, na boku, a nawet na plecach. Jeśli chodzi o lubiane przez wielu spanie na brzuchu, szczerze odradzamy tę pozycję. Więcej na ten temat przeczytasz na naszym blogu w poradniku W jakiej pozycji najlepiej spać?

Czy w ciąży można spać na brzuchu?

Gdy brzuch jest jeszcze płaski, samo leżenie na nim lub krótkie drzemki nie stanowią żadnego zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka. Ogólnie rzecz ujmując, na takim etapie rozwoju płodu, zasypianie na brzuchu w ciąży jest możliwe. Tym bardziej że dziecko jest chronione przez organizm i ciało matki.

W piątym miesiącu ciąży spanie w takiej pozycji staje się uciążliwe, a nawet niewykonalne. Jednak wiele mam już wcześniej z tego rezygnuje i uważa, że warto ułożyć się lepiej, na przykład na lewym lub prawym boku.

Czy w ciąży można spać na plecach?

Spanie na plecach w ciąży jest bezpieczne jedynie w jej początkowym okresie. Lekarze zachęcają, aby już pod koniec drugiego trymestru ciężarne wybierały wypoczynek na boku. W trzecim trymestrze ciąży, ze względu na bezpieczeństwo matki oraz dziecka, zasypianie na wznak jest wręcz zakazane. Dlaczego?

Leżenie na plecach w ciąży powoduje, że powiększona macica zaczyna uciskać na naczynia krwionośne odchodzące z dolnych partii ciała. Gdy dziecko nabiera masy, kobieta po ułożeniu się na wznak może czuć duszności, kołatanie serca, zawroty głowy lub widzieć mroczki przed oczami.

To nie koniec problemów. Nacisk na naczynia krwionośne może nawet ograniczyć dopływ krwi do łożyska. Dlatego leżenie na wznak w ciąży w II i III trymestrze jest zdecydowanie niewskazane.

Na którym boku spać w ciąży - lewym czy prawym boku?

Pozycje zalecane do spania w ciąży, szczególnie od II trymestru, to przede wszystkim spanie na boku. Możesz położyć się na lewym lub prawym boku - które ułożenie ciała wybrać?

Spanie na prawym boku nie jest zakazane, ale ma kilka mankamentów. Ułożenie się na prawym boku w ciąży sprawia, że ciężarna macica może uciskać żyłę główną dolną, a niekiedy także wątrobę (zależy to głównie od masy dziecka). Efektem jest zmniejszony przepływ krwi i uczucie dyskomfortu. Na szczęście organizm kobiety jest precyzyjnie zaprojektowany - mama od razu czuje, że dana pozycja jest dla niej niewygodna i może położyć się na boku.

Większość kobiet świadomie zasypia na lewym boku. Żeby ułatwić sobie przyjęcie tej pozycji, niektóre ciężarne wykorzystują specjalne poduszki ciążowe i dbają o wygodny materac. Dzięki temu nie muszą się obawiać, że w nocy nieświadomie zmienią pozycję i w jakiś sposób zaszkodzą dziecku.

Kiedy kobieta w ciąży powinna spać wyłącznie na lewym boku?

W niektórych przypadkach lekarz zaleca kobiecie w zaawansowanej ciąży (szczególnie w III trymestrze ciąży), aby spała wyłącznie na lewym boku. Rady te powinny sobie wziąć do serca szczególnie:

  • kobiety w ciąży mnogiej;
  • kobiety, u których przewiduje się wysoką masę dziecka po urodzeniu;
  • kobiety ze stwierdzonym wielowodziem.

W powyższych sytuacjach zawsze zaleca się spanie na lewym boku. To najbezpieczniejszym rozwiązanie dla mamy i jej dziecka.

Zadbaj o przyjemne otoczenie i spokojny sen w ciąży

Zadbaj o to, aby sen w ciąży był nie tylko bezpieczny dla dziecka, ale też komfortowy dla Ciebie. Oprócz tego, na jakim boku spać w ciąży, możesz wypróbować poniższe podpowiedzi:

  • Dolegliwości ciążowe i problemy z krążeniem oraz kręgosłupem można zminimalizować, wybierając materac o odpowiedniej twardości.
  • Pomocą w walce z bezsennością jest wygodna poduszka.
  • Przed ułożeniem się do snu mama powinna ograniczyć stres. Na przykład zamiast oglądać telewizję lub przeglądać wpisy w mediach społecznościowych, warto porozmawiać z bliskimi lub poczytać książkę.
  • Intensywny wysiłek fizyczny przed snem to kiepski pomysł. Lepsze będą ćwiczenia oddechowe lub spokojny spacer.
  • Sypialnia musi być regularnie wietrzona, a okna zasłonięte, aby do środka nie wpadało sztuczne światło z zewnątrz.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym podpowiedziom bezpiecznie spędzisz ciążę, wyjątkowy okres w życiu kobiety.

Chcesz wiedzieć więcej?

Ten artykuł dla ciężarnych powstał w oparciu o teksty opublikowane na portalach:

  • E. Gac-Wardecka, "Jak spać w ciąży? Wygoda dla mamy i bezpieczeństwo dziecka", www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/ciaza/jak-spac-w-ciazy (dostęp 30.01.2023).
  • M. Burak, "Jak spać w ciąży? Czy pozycja ma znaczenie?", www.doz.pl/czytelnia/a17064-Jak_spac_w_ciazy_Czy_pozycja_ma_znaczenie (dostęp 30.01.2023).
  • K. Radlak, "W jakiej pozycji spać w ciąży", fizjoterapeuty.pl/zdrowie/w-jakiej-pozycji-spac-w-ciazy.html, dostęp (30.01.2023).

Możesz też sięgnąć po inne źródła dostępne w literaturze:

  • Gruca-Stryjak K., Cofta S., Bręborowicz G., Zaburzenia oddychania podczas snu u kobiet w ciąży, Kosmos, 2/2014.
  • Skoczylas M., Łęgowik A., Krawczyk P., Kalinka J., Zaburzenia snu u kobiet w ciąży, Ginekologia Polska, 4/2014.
  • Świątkowska D., Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.

Zdjęcia: Pavel Danilyuk, cottonbro studio / pexels.com

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: