tel. 506 626 678 email

Produkty

Jaki materac pomoże przy rwie kulszowej?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Przed zakupem
Rwa kulszowa to przeszywający ból, który jest wywołany uciskiem na nerw kulszowy lub na tworzące go nerwy rdzeniowe. To wyjątkowo uciążliwe schorzenie przybiera postać ostrą lub przewlekłą i może znacząco utrudnić chodzenie i leżenie. Jaki materac może pomóc przy rwie kulszowej? Przeczytaj!
 

Czym jest rwa kulszowa i jaki materac wybrać? Zobacz krótki wywiad z fizjoterapeutą.

Najlepsze materace przy rwie kulszowej

Podczas ataku rwy kulszowej kluczowe jest przybranie wygodnej i bezpiecznej pozycji. Wówczas chory będzie mógł spokojnie przeczekać największy ból. Optymalny materac powinien doskonale podpierać całe ciało i nie może być za twardy. Przy tej dolegliwości specjaliści polecają modele piankowe z pamięcią kształtu.

Wkład z wysokoelastycznej lub termoelastycznej pianki idealnie dopasowuje się do krzywizn ciała, dzięki czemu chory z łatwością przybierze komfortową pozycję w trakcie snu. Gdy ból jest bardzo intensywny, chory najczęściej układa się na boku z poduszką między nogami. W ten sposób można skutecznie odciążyć dolny odcinek kręgosłupa i uciskane nerwy. W takiej pozycji można spać zarówno na materacu piankowym, jak i kieszeniowym. Ważne, aby wybrać model, który będzie dobrze dopasowany do wagi chorego i jego indywidualnych preferencji.

Materac TEMPUR Pro®

Materac TEMPUR Pro® twardy lub średnio twardy — najlepszy materac na rwę kulszową

Materac może pomóc na rwę kulszową

Rwa kulszowa to pulsujący ból o zmiennym natężeniu, który wywołuje dyskomfort zarówno w dzień, jak i w nocy. Ta dolegliwość zwykle obejmuje jedną stronę ciała i sprawia, że nie można się ruszyć, a czucie w nodze jest zaburzone. Atak rwy kulszowej następuje podczas wykonywania codziennych czynności typu sprzątanie, wsiadanie do auta czy pochylanie się, ale może także pojawić się w nocy. Dlatego osoby chore powinny zwrócić szczególną uwagę na rodzaj posiadanego materaca i dowiedzieć się, jak spać w czasie walki z rwą kulszową.

Dobry model będzie stanowił optymalne podparcie dla dolnej części kręgosłupa, co pozwoli wygodnie ułożyć nogi i zniwelować odczucia bólowe. Prawidłowo dobrany materac korzystnie wpłynie na rozluźnienie mięśni i stawów oraz na krążenie krwi. W efekcie chory szybciej zaśnie, a w nocy jego ciało będzie mogło odpowiednio się zregenerować. Podobne zasady mają zastosowanie, gdy szukasz, jaki materac przy skoliozie wybrać.

MollyFlex Argento Therapy - jeden z materacy na rwę kulszową dostępnych w naszym sklepie

Stabilne podłoże ułatwi również wstawanie z łóżka i sprawi, że chory szybciej wróci do zdrowia. Dobry materac na kręgosłup skutecznie zapobiega nawrotom choroby, dlatego warto go stosować w celach profilaktycznych.

Rwa kulszowa — objawy i najczęstsze przyczyny

Rwa kulszowa to zespół bólowy, który powstaje w dolnej części kręgosłupa i promieniuje na całą nogę, powodując duży dyskomfort. Charakterystyczne objawy mogą narastać stopniowo, przypominając rozwijający się stan zapalny lub mogą też pojawić się nagle i mieć bardzo duże nasilenie. Ból w okolicy pośladków, uda, podudzia i stopy utrudnia wstawanie, siadanie, chodzenie, pochylanie się, a nawet zginanie kończyny. Główną przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia, ale ta dolegliwość może powstać także na skutek:

  • urazów,
  • stanów zapalnych,
  • ciasnoty kanału kręgowego,
  • nadwyrężenia mięśni,
  • zmian nowotworowych,
  • chorób ogólnoustrojowych i zakaźnych.

Do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim pracę siedzącą, podnoszenie ciężarów, niewłaściwą dietę, nadwagę i ciążę. Leczenie może trwać od 3 do 4 tygodni i zwykle obejmuje farmakoterapię, fizjoterapię, masaże i okłady.

Wybierz prozdrowotny materac do spania w naszym sklepie

Rwa kulszowa nie musi całkowicie Cię unieruchomić. Szybkie podjęcie leczenia i zastosowanie dobrej jakości materaca to sprawdzone sposoby, dzięki którym można sprawnie poradzić sobie z bólem. W efekcie będziesz mógł w krótkim czasie wrócić do dawnych aktywności. Na naszym blogu regularnie publikujemy praktyczne porady, jaki materac na chory kręgosłup wybrać.

Chcesz znaleźć idealny model? Skontaktuj się z nami — pomogliśmy już w dokonaniu trafnego wyboru wielu Klientom ze schorzeniami kręgosłupa!

Zdjęcie główne: Andrea Piacquadio / pexels.com

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: