tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Jaką poduszkę wybrać przy zniesieniu lordozy szyjnej?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Przed zakupem
Zniesienie lordozy, czyli naturalnej krzywizny fizjologicznej odcinka szyjnego kręgosłupa jest bardzo bolesne i wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. W walce z tym schorzeniem warto stosować dobrą poduszkę ortopedyczną, która ma status wyrobu medycznego. Sprawdź, jak wybrać najlepszy model!
 

Czy warto stosować poduszkę ortopedyczną przy zniesieniu lordozy szyjnej?

Zniesienie lordozy szyjnej jest niebezpieczne, ponieważ w dłużej perspektywie czasowej może prowadzić do pojawienia się zmian o charakterze zwyrodnieniowym. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, warto ściśle stosować się do zaleceń lekarskich oraz to ważne, aby odpowiednio zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa. 

Bardzo istotnym elementem kuracji będzie rozluźnienie mięśni i zachowanie neutralnej pozycji ciała w trakcie snu. W tym celu zdecydowanie warto zastosować poduszkę o statusie wyrobu medycznego, czyli produkt dawniej nazywany poduszką ortopedyczną. Powinien to być wysokiej jakości model przeznaczony do spania na plecach lub do spania na boku. 

Kiedy rozpocząć stosowanie specjalistycznej poduszki? Właściwie im szybciej, tym lepiej. Poduszki, które są wyrobami medycznymi, można stosować profilaktycznie. Taki produkt z pewnością warto zamówić wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy odprostowania lordozy szyjnej. 

W polecanych przez nas poduszkach znajduje się wyjątkowe wypełnienie - pianka z pamięcią kształtu, która dopasowuje się do krzywizn kręgosłupa pod wpływem temperatury ciała. Dzięki temu każda z polecanych poduszek doskonale podpiera kark, szyję oraz barki

Wyroby medyczne (tzw. poduszki ortopedyczne) są zaprojektowane w sposób umożliwiający spanie w naturalnej dla człowieka pozycji - takiej, która niweluje objawy bólowe. Niektóre modele powstały z udziałem lekarzy i fizjoterapeutów, co dodatkowo korzystnie wpływa na ich skuteczność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł Czym są poduszki o statusie wyrobu medycznego?

Poduszki, które zapewnią ulgę przy zniesieniu lordozy szyjnej

Wielu fizjoterapeutów zaleca, aby przy nawracającym bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym wybrać specjalistyczną poduszkę do spania na boku i plecach. W naszej ofercie modeli o właściwościach ortopedycznych bez problemu znajdziesz produkt dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.

Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie poduszek, które mogą przynieść ulgę w bólu związanym ze zniesieniem lordozy szyjnej. Więcej takich modeli znajdziesz w aktualnym rankingu. Pamiętaj, że wszystkie te poduszki to certyfikowane wyroby medyczne - wyjątkowe produkty stworzone z myślą o najbardziej wymagających.

Jeśli chcesz przyspieszyć regenerację mięśni i więzadeł, to możesz się zdecydować na zakup wyprofilowanej poduszki TEMPUR Millennium™ o kształcie fali i dwóch wysokościach. 

Ten model został wykonany z innowacyjnego materiału TEMPUR® i ma atest medyczny. Poduszka TEMPUR® Millennium szybko poprawi Twoje samopoczucie.

Kolejną ciekawą propozycją jest Anatomic Curve Technogel, która łączy w sobie technologię żelu z pianką memory. Spanie na takiej poduszce pomaga w radzeniu sobie z bezpośrednią przyczyną bólu odcinka szyjnego, którą jest zbyt duże napięcie mięśniowe. 

Osoby ze spłyconą lub zniesioną lordozą z łatwością dostosują kształt poduszki do swoich potrzeb, co pomoże im zachować neutralne ułożenie barków, karku, głowy i szyi podczas snu.

Gdy pojawia się ból odcinka szyjnego kręgosłupa, warto sięgnąć po poduszkę, która zniweluje towarzyszące Ci na co dzień przeciążenia. 

W takim wypadku dobrze się sprawdzi model Moontex Cervical Mollyflex o ergonomicznym kształcie i twardszym wypełnieniu

Jaka powinna być poduszka przy zniesieniu lordozy szyjnej?

Wypełnienie poduszki nie może być za twarde ani za wysokie. Przy odprostowanej lordozie poduszka zbyt twarda powoduje nienaturalne wykrzywienie się kręgosłupa podczas snu. Natomiast optymalnie dobrane wypełnienie sprawia, że kręgi szyjne znajdują się we właściwej pozycji, co korzystnie wpłynie na ułożenie całego kręgosłupa w trakcie nocnego wypoczynku. Bardzo ważny jest również rozmiar poduszki ortopedycznej

Jeśli cierpisz na niepokojące bóle szyi, to koniecznie umów się do lekarza lub fizjoterapeuty w celu rozpoczęcia leczenia. Im szybciej zaczniesz terapię, tym lepsze osiągniesz rezultaty. 

Poza ćwiczeniami nie zapomnij również o stosowaniu poduszki, która jest wyrobem medycznym i pochodzi od sprawdzonego producenta. W ten sposób skutecznie zadbasz o swoje zdrowie i sprawnie uporasz się z kłopotliwymi dolegliwościami.

Zniesienie lordozy szyjnej – przyczyny i objawy

Kręgosłup człowieka jest w sposób naturalny wygięty w kształcie litery S. Lordoza szyjna to naturalna krzywizna kręgosłupa, która zapewnia głowie stabilizację i amortyzację podczas wykonywania różnego rodzaju czynności oraz umożliwia utrzymanie prawidłowej postawy ciała. 

Lordoza może być spłycona lub pogłębiona. Oba schorzenia to wady postawy, które wywołują nieprzyjemne dolegliwości bólowe w obrębie szyi, przez co bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie.

Prawidłowy kąt lordozy szyjnej powinien się mieścić w przedziale od 20 do 40 stopni, a lordozy lędźwiowej w przedziale od 30 do 50 stopni. O spłyconej lordozie szyjnej mówi się wtedy, gdy kąt lordozy ma poniżej 20 stopni, a pogłębienie lordozy lędźwiowej występuje, gdy kąt jest większy od 50 stopni. Bardzo niebezpiecznym schorzeniem jest również kifotyczne ustawienie kręgosłupa szyjnego, czyli nienaturalne skrzywienie odcinka szyjnego kręgosłupa ku tyłowi.

Zniesiona lordoza szyjna inaczej może być nazywana odprostowaną lordozą szyjną i zwykle powstaje na skutek działania takich czynników jak:

  • osłabienie mięśni po przebytych urazach,
  • zmiany zwyrodnieniowe kości i stawów,
  • zbyt mała aktywność ruchowa,
  • siedzący tryb życia,
  • praca, która wiąże się z długotrwałym pochylaniem głowy,
  • osteoporoza,
  • niedobór witaminy D i wapnia.

Głównym objawem zniesienia lordozy jest silny ból szyi, który może mieć charakter napadowy. Dyskomfort jest spowodowany nadmierną ruchomością głowy w stosunku do kręgosłupa i może obejmować również takie dolegliwości jak: drętwienie, mrowienie, sztywność karku, niedowład rąk, omdlenia, szumy w uszach, a nawet oczopląs. 

Warto pamiętać, że to schorzenie nie pojawia się nagle. Zwykle rozwija się miesiącami lub latami, dlatego już pierwsze niepokojące objawy powinny Cię skłonić do wizyty u specjalisty.

Spłycona lordoza szyjna – jak przebiega leczenie?

Odprostowanie naturalnej krzywizny szyjnego odcinka kręgosłupa wymaga kompleksowego leczenia, które powinno być prowadzone przez doświadczonego fizjoterapeutę i ortopedę. W takim wypadku pacjent musi wykonywać specjalne ćwiczenia korekcyjne przez co najmniej kilka miesięcy. 

Jeśli dolegliwości są wyjątkowo silne, to lekarz może przepisać bezpieczne preparaty przeciwbólowe. W trakcie rehabilitacji pomocne bywają także różnego rodzaju zabiegi i masaże rozluźniające oraz naświetlanie laserem.

Pacjent powinien zmienić swoje dotychczasowe nawyki i zadbać o zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności. Zaleca się również zwiększenie aktywności fizycznej i stosowanie diety bogatej w cenne witaminy.

Leczenie odprostowanej lordozy szyjnej wymaga czasu. Dobrze poprowadzona rehabilitacja powinna przynieść pozytywne rezultaty. Jednak w skrajnych przypadkach niezbędne będzie wdrożenia leczenia operacyjnego. Na szczęście wysokiej klasy poduszki o statusie wyrobu medycznego mogą przynieść sporą ulgę. Zapoznaj się z naszą ofertą i zamów model, który spełnia Twoje oczekiwania.

Potrzebujesz pomocy w wyborze lub nie znalazłeś poduszki, której szukałeś? Skontaktuj się z naszym konsultantem. Chętnie pomożemy!

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: