tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Co zrobić ze starym materacem - 6 sposobów

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania, Poradniki
Sposobów na pozbycie się poprzedniego materaca jest wiele. W naszym artykule podpowiadamy, co zrobić ze starym materacem — wyrzucić, a może dać mu drugie życie? Przeczytaj! Nie wiesz, co zrobić ze starym materacem? Oto 6 sposobów!
 
Każdy z nas co jakiś czas wymienia materac na nowy. Co zrobić z poprzednikiem? Jeśli zastanawiałeś się nad tym pytaniem, śpieszymy z odpowiedzią. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są sprawdzone sposoby na pozbycie się zbędnego przedmiotu. Niektóre z nich mogą Cię zaskoczyć!

1. Oddaj materac do recyklingu

Pozbycie się starego materaca wcale nie jest trudne. Już w czasie zamawiania nowego produktu w sklepie możesz zapytać, czy istnieje możliwość oddania starego materaca do recyklingu. Jeśli sprzedawca dysponuje usługą odbioru i utylizacji starego materaca, warto dopłacić trochę więcej i od razu pozbyć się kłopotu. Zamawiając luksusowe materace do spania w naszym sklepie internetowym lub w stacjonarnych salonach Komfort Snu, zawsze możesz liczyć na naszą pomoc!

2. Poczekaj na zbiórkę odpadów wielkogabarytowych

Sklep, w którym kupujesz, nie dysponuje usługą utylizacji? Wystarczy, że poczekasz na  termin odbioru odpadów wielkogabarytowych w Twojej okolicy. Takie akcje są regularnie organizowane przez gminy lub administratorów spółdzielni mieszkaniowej. Zbiórka ponadgabarytowych śmieci najczęściej odbywa się raz lub dwa razy w miesiącu. Informacje o terminach wywozu są dostępne na stronach internetowych firm zarządzających odpadami lub na tablicach ogłoszeniowych w miejscu zamieszkania.

Sprawdź, kiedy możesz wystawić stary materac do odbioru i pozbądź się go bez najmniejszego problemu.

Warto jednak pamiętać, by wystawić taki materac lub inny mebel tuż przed planowanym odbiorem nowego wyposażenia sypialni. Często się zdarza, że przedmioty codziennego użytku zalegają we wskazanym miejscu i nie wygląda to zbyt dobrze. 

3. Wyrzuć materac do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK)

Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, zlokalizowane są w niemal każdej gminie. Działają lokalnie, choć są obecne na terenie całej Polski. Zajmują się przyjmowaniem odpadów wielkogabarytowych, takich jak używane materace sprężynowe i piankowe.

Co ciekawe, do PSZOK możesz przywieźć nie tylko zużyty materac, ale też inne elementy wyposażenia domowego. Odpady przyjmowane są bezpłatnie, a szczegółowe zasady są określone w regulaminach poszczególnych obiektów. Przed udaniem się do Punktu, warto zadzwonić i zapytać, czy odpady zostaną przyjęte. Nie wszystkie śmieci są przyjmowane przez PSZOK (więcej informacji znajdziesz na stronie naszesmieci.mos.gov.pl).

Ta metoda ma tylko jedną wadę. Przewożąc materac do wybranego PSZOK, musisz samodzielnie zorganizować transport, a na miejscu go rozładować. Jeśli to nie stanowi dla Ciebie problemu, podajemy adresy PSZOK w miastach, w których działają nasze salony Komfort Snu:

 • Bydgoszcz, ul. Ołowiana 43 (tel. 52 506 59 23), ul. Inwalidów 15 (tel. 52 506 59 25) oraz ul. Jasiniecka 7 (tel. 52 506 59 24)
 • Toruń, ul. Gen. Józefa Dwernickiego 15-15a (tel. 695 761 656) oraz ul. Kociewska 35 (tel. 512 891 738)

Szukasz PSZOK w innej lokalizacji? Oto adresy Punktów w dużych miastach:

 • Gdańsk: ul. Jabłoniowa 55
 • Gorzów Wielkopolski: ul. Małaszyńska 180
 • Katowice: ul. Milowickiej 7A, ul. Obroki 140, ul. Zaopusta 70 i ul. Bankowa 10
 • Kraków: ul. Nowohucka 1D
 • Lublin: ul. Głuska 6
 • Łódź: ul. Graniczna 2, ul. Kasprowicza 10 i ul. Zamiejska 1
 • Olsztyn: ul. Towarowa 20a
 • Opole: ul. Podmiejska 69
 • Poznań: ul. 28 Czerwca 1956 r. i ul. Wrzesińska 12
 • Warszawa: ul. Zawodzie 1 i Płytowa 1
 • Wrocław: ul. Kazimierza Michalczyka 9 i ul. Janowskiej 51
 • Zielona Góra: ul. Zjednoczenia 110 i ul. Wrocławska 73

4. Podaruj swój stary materac wybranej organizacji charytatywnej

Jeśli materac nie jest jeszcze mocno zniszczony i wciąż nadaje się do użytku, możesz zrobić dobry uczynek i pomóc potrzebującym. Wybrane organizacje charytatywne, które zajmują się pomocą osobom bezdomnym i pokrzywdzonym przez los, a także uchodźcom, z reguły cierpią na brak środków pierwszej potrzeby. W okresie zimowym takie placówki organizują zbiórki koców i innych przedmiotów, które mogą zapewnić komfort termiczny w chłodne dni. Jeśli Twój materac jest w dobrym stanie, dlaczego nie miałbyś pomóc i oddać go potrzebującym?

To samo można powiedzieć o schroniskach dla zwierząt. Zamiast wyrzucić stary materac, zadzwoń do pobliskiego schroniska. Może to, co nie nadaje się już do użytku dla ludzi, posłuży za wygodne posłanie dla jakiegoś psiaka.

5. "Oddam materac w dobrym stanie za darmo", czyli ogłoszenia online

Wymieniłeś materac na nowy, bardziej luksusowy? Na ogół nie zachęcamy nikogo do zakupu używanego materaca. Jednak może się zdarzyć, że Twój poprzedni model nie ma żadnych śladów zużycie i nadaje się do spania. Co wtedy zrobić? Wystaw ogłoszenie na portalu społecznościowym lub za pomocą platformy takiej jak OLX czy Allegro Lokalnie. Kto wie, może Twoje stare posłanie okaże się potrzebne komuś, kto jest w trudnej sytuacji finansowej?

Myśląc o innych, zawsze zyskujesz — pozbędziesz się zbędnego przedmiotu, a przy tym zrobisz coś dobrego!

6. Wykorzystaj stary materac i daj mu drugie życie

Ostatni sposób na to, co zrobić z materacem, to propozycja dla osób kreatywnych. Jeśli drzemie w Tobie inwencja twórcza, wcale nie musisz zaśmiecać okolicy starym materacem. Wykorzystaj różne jego elementy w pomysłowy sposób. Pamiętaj, że na materac składają się m.in. obicia, stalowe sprężyny, a nieraz także przekładki z lateksu lub innych materiałów. Oto kilka podpowiedzi na drugie życie dla materaca, którego chcesz się pozbyć:

 • Zrób z niego nowe, wygodne siedziska na krzesła ogrodowe. Ze starego materaca wyjmij piankę, obszyj ją kolorowym materiałem i gotowe!
 • Materac potraktuj jako matę do zabawy dla dzieci. Jeśli uda Ci się odzyskać większy kawałek, możesz go również obszyć materiałem, żeby stworzyć wygodne miejsce do dziecięcych figli.
 • Masz psiaka? Zamiast wyrzucać materac na śmietnik, wykorzystaj go, żeby ocieplić budę swojego pupila.
 • Zastosuj komponenty materaca do obicia mebli ogrodowych.

Jak widać, nie trzeba wiele, aby dać zwykłym przedmiotom drugie życie. Często wystarczy odrobina pomysłowości i maszyna do szycia. Kupując nowy materac online lub w salonie, skorzystaj z jednego z naszych sposobów i pozbądź się starego modelu!

Czego NIE robić ze starym materacem?

Nielegalne wysypiska śmieci, wyrzucanie do lasu lub jeziora, a może pozostawienie na środku pola? Ludziom nie brakuje wyobraźni, gdy muszą coś zrobić ze starym materacem. Wszystkie te metody nie tylko są nielegalne, ale też mają bardzo szkodliwy wpływ na środowisko naturalne. Pamiętaj — starego materaca do spania nie wolno po prostu wyrzucić byle gdzie. Zamiast więc narażać się na mandat, zastosuj nasze podpowiedzi. A zaoszczędzone pieniądze wydaj w naszym sklepie internetowym, na przykład na niesamowicie wygodną poduszkę marki TEMPUR®.

Masz już nowy materac? Teraz czas na wygodną poduszkę! Na zdjęciu doskonała ONE by TEMPUR®

Nadszedł czas na wymianę materaca? Mamy dla Ciebie świetną ofertę!

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowego materaca, zapraszamy Cię do zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego. Znajdziesz u nas luksusowe materace premium i szalenie wygodne poduszki. Doświadczeni konsultanci pomogą Ci wybrać wyposażenie i akcesoria do Twojej sypialni!

Zdjęcia: pexels-photography

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: