tel. 506 626 678 email

Czy warto kupić używany materac?

 

Dobry materac to przyjaciel zdrowego snu

W ciągu doby przesypiamy około 6-8 godzin. Można więc śmiało powiedzieć, że przesypiamy 1/3 całego życia. Skoro sen odgrywa tak znaczącą rolę, nasuwa się pytanie: czy zakup materaca z drugiej ręki to dobry pomysł?

W Internecie znajdziesz wiele "superokazji" do nabycia używanych materacy w bardzo atrakcyjnych cenach. Właściwie niska cena jest główną (i jedyną!) zaletą takiego zakupu. Czy dla aspektu finansowego warto rezygnować z zakupu nowego modelu?

W tym artykule postaramy się podpowiedzieć, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania. Nasi eksperci szczerze opiszą, co może się przytrafić osobie, która decyduje się na materac z drugiej ręki.

Zobacz nowe materace w atrakcyjnych cenach

Czy okazje cenowe to oszczędność pieniędzy? Nie zawsze!

Internetowe okazje kuszą kilkukrotnie niższą ceną niż w salonie. Dla wielu osób cena jest czynnikiem decydującym o zakupie używanego materaca. Dobrze przygotowana oferta może nie wzbudzać żadnych podejrzeń. Retuszowane zdjęcie pokazuje wygodny model w schludnie wyglądającym pokrowcu. W czasie zakupu na odległość nie jesteś w stanie ocenić nic więcej.

W rzeczywistości kupując używany materac, sporo ryzykujesz. Przeczytaj, co może się znajdować w modelu użytkowanym wcześniej przez kogoś innego.

Materac żyje własnym życiem i ma drobnoustroje, których nie widać

Używany materac, oprócz niskiej ceny, oferuje znacznie więcej, niż chciałby nabywca. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż każdy użytkownik materaca pozostawia na nim indywidualne ślady, takie jak włosy, łupież, martwy naskórek, bakterie, pot oraz wszelkiego rodzaju płyny ustrojowe.

Kupując używany materac, pamiętaj, że narażasz się na kontakt z bakteriami osoby poprzednio użytkującej materac. Co gorsza, oprócz bytujących w materacu roztoczy i bakterii, wkład może skrywać coś znacznie gorszego — pluskwy. Ich pogryzienia są bardzo groźne i mogą wywoływać świąd, podrażnienia oraz alergie. Pogryzienie przez pluskwy jest również obarczone ryzykiem przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu B.

Pluskwy to lokatorzy, których bardzo trudno jest się pozbyć. Z materaca, który wcześniej był ich siedliskiem, łatwo mogą rozprzestrzenić się na cały dom.

Deformacje, uszkodzenia wewnętrzne i zewnętrzne używanego materaca

Ocena wizualna materaca to nie wszystko. Pamiętaj o tym, że używany wcześniej materac (w zależności od czasu eksploatacji) może nieść za sobą uszkodzenia wewnętrzne, i to niewidoczne gołym okiem. Najczęściej spotykane są uszkodzenia w postaci połamanych sprężyn, porozrywanych pian czy zniszczonych warstw wewnętrznych.

Co więcej, w trakcie użytkowania materac traci swoje cenne właściwości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku modeli piankowych, na przykład termoelastycznych. Takie materace "zapamiętują" indywidualne cechy właściciela, dlatego używany materac nie będzie idealnie pasował do ciała nowego właściciela. Wszelkie odkształcenia lub nierówności będą tylko przeszkadzać.

Wszystkie deformacje materaca mają niekorzystny wpływ na komfort snu, a w konsekwencji na kręgosłup i zdrowie.

Materac z drugiej ręki może być brudny

Kupując materac z ogłoszenia, nie wiesz, jak poprzedni właściciel o niego dbał. Czy materac był regularnie czyszczony? Czy był zabezpieczony dodatkowym ochraniaczem? Oczywiste jest, że w trakcie użytkowania, materac się brudzi. Na przykład na pokrowcu osadza się kurz, sierść zwierząt, włosy, łupież, martwy naskórek, a nawet ślady po rozlanej kawie, winie i innych płynach. Zakup używanego produktu wiąże się więc z ryzykiem zapłacenia za coś, co nie jest zbyt higieniczne, i najlepsze lata może już mieć za sobą.

Krótsza żywotność materaca, który był używany

Jeśli decydujesz się na zakup używanego materaca, musisz liczyć się z tym, iż nie posłuży on tak długo, jak nowy, zakupiony w naszym sklepie. Każdy materac po jakimś czasie należy wymienić. Nawet taki, który w dalszym ciągu jest wygodny, po latach staje się brudny i niehigieniczny. Używanym materacem nacieszysz się jedynie przez krótką chwilę, a później może Cię czekać nieoczekiwany wydatek — konieczność zakupu kolejnego modelu. Dlatego z przekonaniem możemy powiedzieć, że kupując materac używany, oszczędzasz tylko pozornie.

Czy warto kupić używany materac bez gwarancji?

Kupując nowy materac, otrzymujesz gwarancję producenta. Masz więc poczucie bezpieczeństwa, a pieniądze, które zainwestowałeś, są chronione. Niektórzy producenci udzielają nawet 20 lat gwarancji! Materac z drugiej ręki jest pozbawiony tego zabezpieczenia. Jeśli po jakimś czasie odkryjesz wadę lub niezgodność z zapewnieniem sprzedającego, prawo zwrotu lub wymiany nie będzie miało miejsca. Po raz kolejny sprowadza się to do samych strat finansowych.

Stanowcze NIE dla używanych materacy dziecięcych

Używany materac może być nie tylko odkształcony, ale i zabrudzony, stanowiąc dom dla bakterii i grzybów. Taki materac nie zapewnia odpowiedniego podparcia dla rozwijającego się kręgosłupa maleńkiego dziecka. Jego wgniecenia mogą zagrażać dziecku i wymuszać na nim nieprawidłową pozycją spania, doprowadzając do problemów ze zdrowiem.

Pamiętaj — czysty, wyprany pokrowiec na zdjęciu nie oznacza jeszcze, że wkład materaca jest pozbawiony drobnoustrojów. Czasami może być wręcz przeciwnie! Skutkiem spania na zużytym modelu mogą być podrażnienia i alergie, szczególnie niebezpieczne dla maluchów.

Wyprawka dla noworodka to spora inwestycja. Jeśli więc chcesz zaoszczędzić, lepiej kup łóżeczko z drugiej ręki, jeśli jest w dobrym stanie. Natomiast gdy chodzi o materac, postaw na nowy produkt z naszego sklepu!

Sprawdź materace dla dzieci, dostępne w naszym sklepie

Nowy materac — najważniejszy element sypialni

Urządzając sypialnię, zakupu materaca nie traktuj drugoplanowo. To prawda, że nowa sypialnia musi być przyjemna dla oka, się podobać i być urządzona w ulubionym stylu domowników, ale to nie wszystko! Prawdę mówiąc, to materac jest najważniejszym elementem sypialni.

Odpowiednio dobrany materac to podstawa zdrowego snu, a co za tym idzie dobrego samopoczucia i komfortu na co dzień.

Dlatego zachęcamy do zakupu nowego materaca, który będzie idealnie dopasowany do Twoich potrzeb i preferencji. Nawet z ograniczonym budżetem można znaleźć dobry i wygodny materac od renomowanego producenta (nie z tzw. sieciówki). Modele dostępne w naszym sklepie internetowym są wygodne i posłużą Ci na długie lata. Przeczytaj na naszym blogu, ile kosztuje dobry materac - nasze niskie ceny z pewnością Cię zaskoczą!

Podsumowując, kup nowy materac — takie rozwiązanie będzie korzystniejsze nie dla Twojego zdrowia i dla portfela. Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze materaca, jesteśmy do Twojej dyspozycji.

{hook h="CETemplate" id="51"}