tel. 52 349 33 70 email
Blog nawigacja

Czy warto kupić używany materac?

bookmark_borderTagi:   Przed zakupem
Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego materaca ? W naszym artykule wyszczególnimy jakie są plusy i minusy oraz czy warto...
 

W ciągu doby przesypiamy około 6-8 godzin. Można śmiało powiedzieć, iż przesypiamy 1/3 część naszego życia. Skoro sen odgrywa znacząca rolę, nasuwa się pytanie: czy zakup materaca z drugiej ręki to jest dobry pomysł?

W internecie można znaleźć wiele "superokazji" do nabycia używanych materacy w bardzo atrakcyjnych cenach. Główną zaletą takiego zakupu jest cena. Ale czy oprócz aspektu finansowego możemy znaleźć jakieś plusy?

W naszym artykule postaramy się wyszczególnić na co zwrócić uwagę podczas takiego zakupu. Jakie są plusy oraz minusy i co najgorszego może nam się przytrafić, gdy już nabędziemy używany materac.

Okazje cenowe = oszczędność pieniędzy, ale czy na pewno?

Internetowe okazje kuszą nas kilkukrotnie niższą ceną niż w salonie. Tutaj cena może okazać się czynnikiem decydującym o zakupie używanego materaca. Dobrze przygotowana oferta, może nie wzbudzać naszych podejrzeń. Retuszowane zdjęcie, dobrze wyglądający pokrowiec, czego nie jesteśmy w stanie ocenić podczas zakupu na odległość. Warto jednak dowiedzieć się więcej, co oprócz materaca kupujemy w tej cenie...

Materac żyje własnym życiem...

Używany materac, niestety oprócz niskiej ceny oferuje nam znacznie więcej niż byśmy tego chcieli. Każdy z nas pozostawia na materacu swoje indywidualne ślady takie jak włosy, łupież, martwy naskórek, bakterie, pot oraz wszelkiego rodzaju płyny ustrojowe. Kupując używany materac pamiętaj, że narażasz się na obcowanie nie tylko ze swoimi bakteriami, ale również z bakteriami osoby poprzednio użytkującej materac. Co gorsza oprócz bytujących w materacu roztoczy i bakterii, materac może skrywać coś znacznie gorszego - pluskwy. Ich pogryzienia są bardzo groźne, mogą wywoływać świąd, podrażnienia i alergie. Istnieje też ryzyko przeniesienia wirusa zapalenia wątroby typu B.

Pluskwa to lokator, którego bardzo trudno jest się pozbyć. Z materaca, który wcześniej był jego siedliskiem bardzo łatwo mogą rozprzestrzenić się na cały dom.

Dolegliwości materaca czyli wszelkie deformacje, uszkodzenia wewnętrzne i zewnętrzne.

Ocena wizualna materaca to nie wszystko. Musimy pamiętać o tym, że używany materac w zależności od czasu eksploatacji może nieść za sobą uszkodzenia wewnętrzne czego nie widać gołym okiem. Najczęściej możemy spotkać się z uszkodzeniami w postaci połamanych, uszkodzonych sprężyn, porozrywanych pian czy uszkodzonych warstw wewnętrznych. Warto pamiętać, że w takcie użytkowania materac traci swoje cenne właściwości. Pozyskuje indywidualne cechy właściciela, dlatego używany materac nie będzie do nas idealnie pasował. Wszelkie odkształcenia lub nierówności będą nam na nim przeszkadzać. Takie wady materaca z pewnością będą miały niekorzystny wpływ na nasz komfort snu, a w konsekwencji na nasz kręgosłup oraz zdrowie.

Pamiętajmy, że materac powinien odpowiednio podpierać nasz kręgosłup i zapewniać właściwe ułożenie całego ciała.


Zabrudzenia

Kupując materac używany, nie wiemy jak poprzedni właściciele o niego dbali. Czy materac był regularnie czyszczony lub czy był zabezpieczony dodatkowym ochraniaczem -  o to warto zapytać. Oczywistym jest fakt, że materac w trakcie użytkowania się brudzi. Na pokrowcu najczęściej możemy znaleźć kurz, sierść zwierząt, włosy, łupież, martwy naskórek, bakterie i duże ilości potu, a nawet ślady po rozlanej kawie...

Zabezpieczenie materaca w wodoodporny ochraniacz, ochroni materac przed zabrudzeniami i wilgocią, przedłużając jego żywotność oraz podnosi jakość i higienę snu.

Krótsza żywotność materaca.

Jeśli decydujemy się na zakup używanego materaca, musimy liczyć się z tym, iż nie posłuży nam tak długo jak nowy zakupiony ze sklepu. Każdy materac po jakimś czasie należy wymienić na nowy. Nawet taki, który w dalszym ciągu jest wygodny po latach staje się brudny i niehigieniczny. Używanym materacem nacieszymy się znacznie krócej, a taki zakup może wiązać się z nieoczekiwaną koniecznością zakupu kolejnego materaca - musimy się z tym liczyć.

Szybko może okazać się, że po krótkim czasie nie jesteśmy w stanie na nim spać i znowu wszystko sprowadza się do pozornych oszczędności.

Brak gwarancji

Kupując nowy materac otrzymujemy gwarancję producenta. Mamy poczucie bezpieczeństwa, że nasze pieniądze, które zainwestowaliśmy w materac są chronione. Niektórzy producenci udzielają nawet 20 lat gwarancji. Materac z drugiej ręki jest pozbawiony tego zabezpieczenia. W momencie gdy odkryjemy wadę lub niezgodność z zapewnieniem sprzedającego, prawo zwrotu lub wymiany nie będzie miało miejsca - jesteśmy po prostu stratni... 

Mówimy "NIE " dla używanych materacy dziecięcych

Pamiętajmy, że używany materac może być nie tylko odkształcony, ale i zabrudzony, będący siedliskiem bakterii i grzybów. Taki materac nie będzie zapewniał odpowiedniego podparcia dla rozwijającego się kręgosłupa maleńkiego dziecka. Jego wgniecenia mogą zagrażać dziecku i powodować nieprawidłową pozycją spania wraz z kształtowaniem się kręgosłupa.

Czysty, wyprany pokrowiec nie oznacza, że wkład materaca jest pozbawiony bakterii i roztoczy - wręcz przeciwnie. Wyprawka dla noworodka to spora inwestycja. Jeśli już chcemy zaoszczędzić to warto zakupić (w dobrym stanie) używane łóżeczko, natomiast materac polecamy kupić nowy!

Polecamy nasz dziecięcy Bestseller: 
salonsnu.pl/materace-dla-dzieci/materac-dobranocka


Najważniejszy element sypialni

Urządzając sypialnię często zakup materaca traktujemy drugoplanowo. Nowa sypialnia musi być przyjemna dla oka, musi się podobać, urządzona w naszym ulubionym stylu - ale co z materacem?

Tak naprawdę materac to najważniejszy element naszej sypialni. Odpowiednio dobrany materac to podstawa naszego zdrowego snu, a co za tym idzie dobrego samopoczucia jak i komfortu na co dzień.

Dlatego zachęcamy do zakupu nowego materaca, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb i preferencji. Nawet z ograniczonym budżetem można znaleźć dobry i wygodny materac, oferowany jest przez wiodących producentów (nie przez "sieciówki") tylko taki tak naprawdę posłuży nam na długo.

Takie rozwiązanie zdecydowanie będzie korzystniejsze nie tylko dla naszego zdrowia, ale i dla portfela.Potrzebujesz pomocy w doborze materaca?
Zadzwoń do nas, chętnie doradzimy, jesteśmy do Twojej dyspozycji pod nr tel. 52 335 79 20 , 506 626 678

Masz pytania? - napisz do nas: sklep@salonsnu.plPrzeczytaj również nasz artykuł "dlaczego warto zainwestować w dobry materac"?
komfortsnu.pl/warto-wiedziec/dlaczego-warto-zainwestowac-w-dobry-materac

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
Artykuł z kategorii: Wybór materaca, Higiena snu