tel. 506 626 678 email

Kiedy wymienić materac do spania na nowy?

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania
Materac do spania może być użytkowany przez wiele lat. Jednak z czasem jego wymiana staje się konieczna. Czy przyszła już pora na zmianę wyposażenia Twojej sypialni? Przeczytaj, po czym poznać, że materac należy wymienić na nowy!
 

Wymiana materaca na nowy a gwarancja

Producenci udzielają gwarancji na materace, która może wynosić od 2 do nawet 10 lat. Jednak okres gwarancyjny nie oznacza, że przez cały ten czas każdy materac będzie prawidłowo spełniał swoją funkcję.

Wiele okoliczności może sprawić, że wybrany model ulegnie zużyciu przed upływem wyznaczonego terminu. Działa to również w drugą stronę. Produkt renomowanej marki posłuży znacznie dłużej niż 10 lat.

W dużym uproszczeniu można więc powiedzieć: im lepsza jest jakość materaca, tym dłuższa jego żywotność. Ta zasada pomaga w oszacowaniu czasu, przez jaki materac będzie służył użytkownikom. Wybierając materac wysokiej jakości, możesz liczyć na długie lata doskonałego snu! Właśnie takie modele materacy do spania znajdziesz w naszej ofercie.

Niestety, jak każdy produkt, nawet najlepsze wyposażenie sypialni może się zniszczyć. Przeczytaj, dlaczego niektóre modele zużywają się szybciej niż inne, po czym poznać, że czas wymienić materac na nowy i jak zrobić to z głową!

Jakie czynniki przyspieszają zużycie materaca?

Na żywotność materaca ma wpływ między innymi sposób, w jaki jest użytkowany. Jeśli regularnie go odkurzasz, wietrzysz i pierzesz pokrowiec — innymi słowy, dbasz o materac — to z powodzeniem będzie Ci służył przez wiele lat.

kiedy-wymiana-materaca

Materace mogą tracić swoją sprężystość i inne właściwości, gdy użytkownicy nieprawidłowo z nich korzystają. Jeśli na co dzień śpi na nim więcej osób, niż zaleca to producent lub skaczą po nim dzieci, to jego struktura może szybciej ulec odkształceniu.

Na materac niekorzystnie działają również niskie temperatury. Pozostawienie go przez dłuższy czas w nieogrzewanym pomieszczeniu może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wkładu.

Kiedy wymienić materac do spania — 3 oznaki zużycia

To ważne, żeby wiedzieć, kiedy należy wymienić materac do spania na nowszy model. Jeśli przyzwyczaiłeś się do starego materaca, może Ci być trudno podjąć taką decyzję. Jednak istnieje kilka oznak, które wskazują, że przyszedł czas na zmiany. Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki na ten temat. Podzieliliśmy je na trzy grupy: wygląd, zapach i zapewnianą jakość snu.

  • Jeśli jesteś pewny, że czas na wymianę materaca, przeczytaj dostępny na naszym blogu poradnik: Jaki materac wybrać?

Wygląd materaca i pierwsze oznaki zużycia

Pierwszym sygnałem, który powinien Cię zaniepokoić, jest zewnętrzny wygląd materaca. Jeśli na jego powierzchni zauważysz nierówności, grudki, wybrzuszenia lub zagłębienia, to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ wkład. Sprawdź, czy nie pojawiły się wgniecenia i czy przez wierzchnie warstwy materaca sprężynowego nie wyrzynają się metalowe elementy. Na takim podłożu trudno o właściwe ułożenie ciała podczas snu, co może prowadzić do powstania różnych dolegliwości bólowych.

Drugą ważną przesłanką są nietypowe odgłosy, które powstają, gdy użytkownik przewraca się na z boku na bok. Mogę one świadczyć o wyrobieniu się sprężyn i znacznie utrudnią Ci spokojne przespanie całej nocy.

Nie bez znaczenia jest również obecność plam. Plamy to nie tylko świadectwo rozlanych na łóżku płynów, ale też dowód na rozwój bakterii. Jeśli swojego materaca wolałbyś nie pokazywać innym, to znak, że czas zacząć myśleć nad nowszym modelem. Najlepiej takim, który ma higieniczny, antybakteryjny i wodoodporny ochraniacz.

Zapach materaca jest ważny

Długotrwałe użytkowanie materaca może spowodować, że będzie się z niego wydzielał przykry zapach. Czasami zwykłe wietrzenie, usunięcie plam i inne proste zabiegi pielęgnacyjne pomagają przywrócić jego pierwotne właściwości, ale nie zawsze. Jeśli wchodząc do sypialni, czujesz zapach stęchlizny, a rano odczuwasz zmęczenie i ból głowy, to koniecznie rozważ zakup nowego modelu.

Po kilku latach w materacu gromadzi się kurz, naskórek, wilgoć, bakterie i roztocza, które mogą negatywnie wpływać na Twoje zdrowie, wywołując reakcje alergiczne w postaci kataru, łzawienia oczu i różnego rodzaju nieprzyjemnych zmian skórnych. Nie mówiąc już o higienie! Między innymi z tego powodu nie polecamy zakupu używanego materaca.

Jeśli więc niepokoi Cię zapach materaca, nie wahaj się ani chwili dłużej — czas na wymianę na nowy model!

Uczciwie oceń komfort snu

Ważnym kryterium jest to, jak się czujesz na materacu. Jeśli chcesz sprawdzić, czy należy wymienić materac na nowy, uczciwie odpowiedz sobie na pytania:

  • Gdy się kładziesz: Czy słyszysz skrzypienie? Czy możesz swobodnie poruszać się po łóżku? Czy nie zapadasz się w już wyrobione dołki? Jeżeli śpisz z partnerem, czy czujesz opadanie w jego kierunku? Czy odczuwasz drgania, gdy Twój partner się porusza?
  • W trakcie snu: Czy zdarza Ci się budzić w niewygodnej pozycji? Czy Ty i Twój partner ściągacie się nawzajem na środek materaca? Czy czujesz nacisk sprężyn na swoim ciele?
  • Gdy się budzisz: Czy budzisz się obolały? Czy zaczęły Ci dokuczać niewystępujące dotychczas objawy układu ruchowego? Czujesz się zmęczony, mimo iż na sen poświęcasz tyle samo czasu, co wcześniej? Czy kiedy wstajesz, struktura materaca piankowego wraca na swoje miejsce czy pozostaje odkształcona?

Jeżeli przynajmniej jeden z powyższych objawów jest Ci znany, rozwiązanie jest tylko jedno — wymień stare wyposażenie sypialni na dobry model z naszego sklepu z materacami. Przeczytaj też, co zrobić ze starym materacem.

Czy trzeba regularnie wymieniać materac na nowy?

Producenci materacy szacują żywotność swoich produktów na podstawie badań laboratoryjnych. Niektóre materiały charakteryzują się większą trwałością, podczas gdy inne szybciej się zużywają. Na przykład wyjątkowe materace TEMPUR® wykonano z najbardziej zaawansowanego technologicznie materiału. Mimo iż producent udziela 10-letniej gwarancji, materace te zapewniają komfortowy sen o wiele dłużej.

Z kolei przeciętny produkt powinien zachować swoje właściwości przez około 7 lat użytkowania. Po tym czasie warto przyjrzeć się posiadanemu materacowi, by sprawdzić, czy dalej dobrze spełnia swoją funkcję. Jeśli masz pokrowiec na materac, stosujesz się do zaleceń producenta i używasz modelu zgodnie z jego przeznaczeniem, to możesz znacząco przedłużyć jego żywotność.

Warto wymienić materac na nowy i bardziej komfortowy

Głównym zadaniem materaca jest ułożenie naszego ciała do snu. Zapewnia on wtedy odpoczynek mięśniom i pozwala odciążyć kręgosłup. W niektórych przypadkach możesz zdecydować o wymianie materaca na nowy, nawet jeśli dotychczasowy model jest w dobrej kondycji. Dlaczego?

Być może zmieniła się masa Twojego ciała i dotychczas używany materac stał się niewygodny. A może nie dobrałeś materaca odpowiednio przy zakupie, ponieważ kupowałeś "w ciemno" przez Internet, a teraz wiesz już, jaki rozmiar materaca wybrać. Albo Twoje warunki finansowe się zmieniły i teraz możesz sobie pozwolić na model zaliczany do materacy luksusowych, takich jak modele TEMPUR®.

Niezależnie od przyczyny, nie warto czekać z wymianą. Co jakiś czas zmieniamy auto na nowszy model i tak samo powinno być z materacem. Nie czekaj, aż będzie się nadawał na śmietnik. Jeśli możesz, już teraz zafunduj sobie najlepszy możliwy komfort snu

W naszym sklepie znajdziesz różne rodzaje materacy. Mamy modele sprężynowe, materace z pianki termoelastycznej, lateksu oraz produkty hybrydowe, łączące w sobie różne wypełnienia. Na blogu znajdziesz praktyczny poradnik o tym, jaki materac wybrać

Zawsze też możesz liczyć na wsparcie naszych doradców. Napisz lub zadzwoń — pomożemy Ci wybrać odpowiedni i wygodny nowy materac!

Zdjęcie główne: Becca Tapert / unsplash.com

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: