tel. 506 626 678 email

Produkty

Jak naprawić skrzypiący stelaż łóżka?

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania, Poradniki
Codzienne korzystanie z łóżka sprawia, że niektóre elementy z czasem ulegną wyrobieniu i zużyciu. Skrzypienie może być spowodowane przez stelaż, poluzowane części ramy, sprężyny w materacu lub metalowe elementy. Jak naprawić skrzypiące łóżko?
 

Dlaczego stelaż skrzypi?

Skrzypienie w stelażu często pojawia się podczas zmieniania pozycji i przewracania się z boku na bok. Nietypowe odgłosy zaburzają komfort snu i uniemożliwiają ponowne zaśnięcie. Niekiedy konieczny będzie zakup nowego stelażu, ale nie zawsze.

Jeśli chcesz, żeby łóżko było wygodne i zapewniało odpowiednią jakość snu, spróbuj samodzielnie poradzić sobie z tym problemem. W tym celu ustal, co jest przyczyną skrzypienia.

W pierwszej kolejności warto dokładnie przyjrzeć miejscu, z którego dochodzi się niepokojący dźwięk. Czasami łóżko może skrzypieć przez niedokręconą śrubę, poluzowane i ocierające się o siebie części, drobne uszkodzenia powstałe w wyniku eksploatacji lub wyrobiony materac.

Tarcie elementów o siebie może być też spowodowane naciskiem, jaki wywierasz na stelaż łóżka podczas snu. Wówczas każdy, nawet najdrobniejszy ruch będzie objawiać się nieprzyjemnymi dźwiękami.

Dużym problemem dla użytkowników jest również skrzypiąca rama łóżka. Podstawa może skrzypieć z wielu powodów. Niekiedy elementy łączne się o siebie ocierają lub powstają między nimi luzy spowodowane długoletnią eksploatacją.

Częstą przyczyną skrzypienia jest... stary materac! Po wielu latach użytkowania model wykonany ze sprężyn bonellowych może ulec trwałemu uszkodzeniu i konieczna będzie wymiana materaca na nowy.

Co zrobić, żeby drewniane łóżko nie skrzypiało? Jak wzmocnić stelaż?

Dobra wiadomość: istnieje wiele skutecznych sposób na skrzypiące łóżko. 

Drewniane łóżko posiada stelaż zrobiony z listewek, które umieszcza się w gumowych uchwytach i przykręca do ramy za pomocą wkrętów lub śrubek. Elementy drewnianego łóżka podczas eksploatacji mogą się poluzować, co spowoduje charakterystyczne trzeszczenie. W takim wypadku wystarczy je dokręcić albo zastosować podkładki z filcu lub gąbki, które umocnią całą konstrukcję i utrudnią ponowne obluzowanie.

Dobrym pomysłem będzie również naoliwienie wszystkich części tworzących stelaż łóżka lub użycie preparatu o działaniu smarującym typu WD-40. Konstrukcja łóżka przestanie skrzypieć, jeśli ramę i stelaż dobrze do siebie dopasujesz i skleisz poluzowane lub połamane elementy. Pamiętaj też o podkładkach. Odpowiednio dopasowane, mogą wzmocnić siłę dokręconych śrub i zapobiec ich ponownemu odkręceniu.

Co zrobić, gdy skrzypi metalowa rama?

Jak postąpić w przypadku ramy metalowej łóżka? Ten element może generować wyjątkowo nieprzyjemne dźwięki. Podobnie jak w przypadku ramy drewnianej, tak i tutaj, może wystąpić poluzowanie wkrętów lub śrubek.

Jeśli skrzypienie wydobywa się z elementów łącznych w metalowej ramie łóżka, to możesz pozbyć się problemu poprzez dokładne ich dokręcenie i naoliwienie.

Regularna konserwacja łączeń to doskonały sposób, aby zachować łóżko w dobrym stanie. Czasem za skrzypienie są odpowiedzialne ruchome elementy ramy. Wówczas przyda Ci się wosk pszczeli lub parafina do posmarowania wybranych części łóżka.

Skuteczne sposoby na skrzypiący materac

Gdy materac skrzypi, możesz mieć problemy z zaśnięciem. Nieprzyjemne odgłosy będą też przeszkadzały Twojemu partnerowi i innym domownikom. Co możesz z tym zrobić?

Kiedy materac sprężynowy zaczyna skrzypieć, warto bliżej przyjrzeć się jego konstrukcji. Dźwięk często powstaje bezpośrednio w sprężynach. Aby zminimalizować dyskomfort, możesz wetrzeć wosk pszczeli, parafinę lub specjalny preparat w poszczególne części.

Jeśli naoliwione sprężyny nadal skrzypią lub wydają metaliczne dźwięki, to mogło dojść do trwałego uszkodzenia. Wówczas rekomendowanym rozwiązaniem będzie zakup nowego materaca od sprawdzonego producenta. Nowy materac powinien być idealnie dopasowany do łóżka, dzięki czemu z łatwością zaśniesz, a rano wstaniesz wypoczęty.

Nie możesz naprawić problemu skrzypiącego stelaża? Pomyśl o nowym! 

Czasami jedynym sposobem na pozbycie się problemu skrzypiącego stelaża jest zakup nowego modelu. Jeśli zdecydujesz się wymienić wyposażenie sypialni, to pamiętaj, aby wybrać produkt o solidnej konstrukcji, na który otrzymasz pełną gwarancję producenta.

Właśnie takie są stelaże elektryczne i bez regulacji, dostępne w naszym sklepie. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze odpowiedniego modelu lub rozmiaru, nasi konsultanci chętnie pomogą.

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: