tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Jak spać przy rwie kulszowej, żeby poczuć ulgę?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Atak rwy kulszowej to silny ból, który promieniuje od pośladka, przez udo, podudzie, dół kolanowy aż do stopy. Jak spać, żeby poczuć ulgę? I czy dobry materac może zapobiegać nawrotom choroby? Przeczytaj!
 

Jaka jest najlepsza pozycja do spania przy rwie kulszowej?

Jeśli walczysz z rwą, w ciągu dnia na pewno uważasz, aby nie przeciążyć bolącej nogi. W ten sposób minimalizujesz dyskomfort. Ale rwą kulszowa bardzo często boli w nocy. Powodem dolegliwości może być złe ułożenie ciała. Jeśli kładziesz się na bolącej stronie, nieprawidłowo układasz nogi lub często się wiercisz, to możesz nieświadomie przyczynić się do zwiększenia dyskomfortu. Dlatego warto wiedzieć, jaka pozycja do spania przy rwie kulszowej jest optymalna.

Propozycja 1. Ułożenie na zdrowym boku

Przede wszystkim musisz się ułożyć na zdrowej stronie ciała. Pozycja na boku pozwoli Ci odciążyć obolałe miejsce i jednocześnie ułatwi zaśnięcie. A jak leżeć przy rwie kulszowej? Specjaliści zalecają, aby położyć się na zdrowym boku w pozycji embrionalnej lub krzesełkowej. Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu możesz umieścić poduszkę między kolanami. W ten sposób odciążysz kręgosłup i zniwelujesz nacisk na nerw kulszowy.

Propozycja 2. Ułożenie na plecach w pozycji krzesełkowej

Jeśli nie lubisz spać na boku, to możesz spróbować ułożyć się na plecach w pozycji krzesełkowej, czyli ze zgiętymi nogami pod kątem prostym. Leżąc na plecach, warto również wspomóc się poduszkami. Pamiętaj, aby nie przebywać w łóżku za długo. Gdy się obudzisz, od razu spróbuj powoli wstać.

Jak zmniejszyć ryzyko nawrotu rwy kulszowej?

  • Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko nawrotu rwy kulszowej, to kładź się o stałych porach i zadbaj o wysoki komfort snu. 
  • Pamiętaj - zbyt mała ilość snu, niezdrowa dieta i nadmierny stres sprawiają, że kręgosłup szybciej się starzeje.
  • W trakcie nocnego wypoczynku nie przeciążaj żadnej ze stron. Staraj się zmieniać co jakiś czas ułożenie ciała. 
  • Zastosuj sprawdzony materac i poduszkę o statusie wyrobu medycznego.

Na czym spać przy rwie kulszowej? Materac ma znaczenie!

W trakcie leczenia rwy kulszowej bardzo ważne jest minimalizowanie dyskomfortu. Osoby cierpiące na tę dolegliwość często mają problem, aby w ogóle położyć się do łóżka i z niego wstać. 

Rwa kulszowa jest bardzo odczuwalna również w nocy. Silny ból utrudnia znalezienie komfortowej pozycji i sprawia, że chory nie może zasnąć. Dlatego to ważne, żeby złagodzić objawy rwy kulszowej, wybierając odpowiedni materac.

Jaki materac przy rwie kulszowej warto wybrać? W takim wypadku doskonale sprawdzi się twardy lub średnio twardy materac z pianki termoelastycznej. Modele wyposażone w pamięć kształtu stanowią doskonałe podparcie dla kręgosłupa i umożliwiają wygodne ułożenie ciała w dowolnej pozycji. 

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów materac piankowy pochłania ruch i skutecznie odprowadza wilgoć. Jest to bardzo ważne przy rwie kulszowej, ponieważ nadmiar ciepła wydzielany w trakcie snu może potęgować doznania bólowe. 

Najlepsze materace przy rwie kulszowej

Jeśli cierpisz na rwę kulszową, to wybierz materac, który zniweluje naciski oraz idealnie dostosuje się do kształtu i wagi Twojego ciała. Taki model zapewni Ci komfort nawet podczas silnego ataku. Elastyczny wkład dopasuje się do krzywizn kręgosłupa, co zminimalizuje objawy związane z uciskiem nerwu kulszowego. 

Nasi Klienci mogą odczuć ulgę m.in. dzięki wysokiej jakości materacom marki TEMPUR® i Mollyflex. Wykonano je z zaawansowanego materiału, który doskonale redukuje nacisk i pomaga przybrać i utrzymać właściwą postawę ciała. 

Uwaga! Prezentowane niżej materace to wyroby medyczne. Używaj ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Zobacz film - fizjoterapeuta wyjaśnia, jak wybrać materac na rwę kulszową

Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią radzić?

Rwa kulszowa to zespół bólowy spowodowany uciskiem lub podrażnieniem korzeni nerwów rdzeniowych, które tworzą nerw kulszowy. Dyskomfort obejmuje jedną stronę ciała i często mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak mrowienie, drętwienie, niedowład stopy czy zaburzenia czucia. Ta dolegliwość znacząco utrudnia wstawanie i chodzenie, dlatego wymaga szybkiego zastosowania skutecznej kuracji. 

Rwa kulszowa najczęściej jest leczona objawowo. Lekarz przepisuje środki przeciwbólowe, a także zaleca rehabilitację i zmianę stylu życia. W wyjątkowych przypadkach, gdy dojdzie do znacznego niedowładu, specjalista może skierować pacjenta na leczenie operacyjne. W trakcie ataku trzeba umiejętnie siadać i wstawać, aby nie przeciążyć bolącej strony. Poza rehabilitacją pomocne bywa noszenie specjalistycznego gorsetu, a niekiedy również akupunktura. 

Czas powrotu do zdrowia może wynieść miesiąc lub nawet dłużej. W tym okresie warto wyjątkowo zadbać o swoje ciało.

Rwa kulszowa — objawy i najczęstsze przyczyny

Rwa kulszowa to zespół bólowy, który powstaje w dolnej części kręgosłupa i promieniuje na całą nogę, powodując duży dyskomfort. Charakterystyczne objawy mogą narastać stopniowo, przypominając rozwijający się stan zapalny lub mogą też pojawić się nagle i mieć bardzo duże nasilenie. Ból w okolicy pośladków, uda, podudzia i stopy utrudnia wstawanie, siadanie, chodzenie, pochylanie się, a nawet zginanie kończyny

Główną przyczyną rwy kulszowej jest dyskopatia, ale ta dolegliwość może powstać także na skutek:

  • urazów,
  • stanów zapalnych,
  • ciasnoty kanału kręgowego,
  • nadwyrężenia mięśni,
  • zmian nowotworowych,
  • chorób ogólnoustrojowych i zakaźnych.

Do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim pracę siedzącą, podnoszenie ciężarów, niewłaściwą dietę, nadwagę i ciążę. Leczenie może trwać od 3 do 4 tygodni i zwykle obejmuje farmakoterapię, fizjoterapię, masaże i okłady.

Skąd się bierze rwa kulszowa?

Szacuje się, że 1-2% wszystkich dorosłych może choć raz w swoim życiu doznać wypadnięcia dysku, co doprowadzi do ataku rwy kulszowej. To ryzyko jest zdecydowanie większe w przypadku mężczyzn. Rwa kulszowa najczęściej dotyka trzydziesto- i czterdziestolatków. Powszechnie uważa się, że na to schorzenia trzeba sobie „zapracować” niezdrowym stylem życia lub bardzo ciężką pracą fizyczną. Bardzo często chorują na nią również osoby starsze, dlatego to ważne, aby seniorzy mieli odpowiedni materac.

Odpowiednia profilaktyka jest ważna

Rwa kulszowa to schorzenie, którego nie można lekceważyć. Ta dolegliwość ma tendencję do nawracania, a kolejne ataki mogą być znacznie groźniejsze i bardziej bolesne.  Aby im zapobiec, warto wdrożyć działania profilaktyczne.

Co możesz zrobić? Zwróć uwagę na to, jaką przybierasz pozycję, gdy prowadzisz samochód lub siedzisz przed komputerem. Kręgosłup powinien być wyprostowany, a uda muszą przylegać całą powierzchnią do fotela. Jeśli niesiesz zakupy w obu rękach, to pamiętaj, aby nie przeciążać żadnej ze strony. Równomierne rozkładanie ciężaru korzystnie wpłynie na Twój kręgosłup.

Rwa kulszowa to poważne ostrzeżenie od organizmu, które powinno Cię skłonić do zmiany nawyków. W walce z bólem warto zatroszczyć się o zdrowy i spokojny sen. W ten sposób przyspieszysz powrót do pełnej sprawności i nie będziesz musiał rezygnować ze swoich codziennych aktywności.

Wybierz prozdrowotny materac do spania w naszym sklepie

Rwa kulszowa nie musi całkowicie Cię unieruchomić. Szybkie podjęcie leczenia i zastosowanie dobrej jakości materaca to sprawdzone sposoby, dzięki którym można sprawnie poradzić sobie z bólem. W efekcie będziesz mógł w krótkim czasie wrócić do dawnych aktywności. Na naszym blogu regularnie publikujemy praktyczne porady, jaki materac na chory kręgosłup wybrać.

Chcesz wybrać odpowiedni materac lub poduszkę o właściwościach ortopedycznych? Zapraszamy do kontaktu - pomogliśmy już wielu Klientom z problemami kręgosłupa!

Zdjęcie główne: pixabay.com

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: