tel. 506 626 678 email

Regres snu u dzieci – czym jest i jak sobie z nim poradzić?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Według specjalistów regres snu jest normalnym etapem rozwoju dziecka. Na czym dokładnie polega to zjawisko i co można zrobić, żeby zapewnić maluchowi komfortowy sen?
 

Czym jest regres snu?

Po urodzeniu dziecka zwykle mija trochę czasu, nim maluszek wypracuje regularny rytm snu. Stałe pory drzemek i snu to duże ułatwienie dla rodziców. Dzięki nim mogą oni dostosować swoją aktywność do długości i częstotliwości tych okresów.

Regres snu polega na tym, że maluch, który dotychczas spał dobrze, nagle zaczyna miewać problemy ze snem. Nie może zasnąć, częściej wybudza się ze snu, a jego drzemki stają się zdecydowanie krótsze. Taka sytuacja może mieć miejsce między 4 a 24 miesiącem życia.

Regres snu pojawia się nagle i może być zaskakujący dla rodziców, którzy dotychczas cieszyli się spokojnym snem swojego dziecka. Pogorszenie jakości nocnego odpoczynku powoduje, że rodzice zaczynają odczuwać coraz większe zmęczenie i frustrację, a maluch staje się bardziej marudny i rozdrażniony.

Warto mieć świadomość, że regres snu to faza przejściowa, z której dziecko szybko wyrasta. Problemy ze snem są spowodowane przede wszystkim intensywnym rozwojem dziecka i zwykle nie trwają dłużej niż 2-6 tygodni.

Kiedy występuje regres snu?

Opieka nad małymi dziećmi jest bardzo wymagająca i pochłania mnóstwo energii, a zaburzenia snu u niemowląt i dzieci to jedno z największych wyzwań, z jakimi mogą zmierzyć się rodzice. Problemy z długością i jakością nocnego odpoczynku najczęściej pojawiają się w okresach wzmożonego rozwoju, czyli wtedy, gdy dzieci w krótkim czasie nabywają wiele kluczowych umiejętności. 

Poniżej wyjaśniamy, kiedy można spodziewać się regresu snu u dziecka.

Regres snu w 4 miesiącu

W okolicach 4 miesiąca życia dziecka zwykle pojawia się pierwszy regres snu. Jest to bardzo trudne dla rodziców, których pociecha dotychczas ładnie spała i zdążyli już sobie ułożyć określony rytm dnia. 

W tym okresie maluch przechodzi przez wiele zmian rozwojowych, które mogą zakłócać spokojny sen. Jedną z nich jest ząbkowanie. Regres snu w 4 miesiącu życia może być też spowodowany intensywnym rozwojem mózgu oraz nabywaniem przez dziecko szeregu nowych umiejętności. Są to na przykład:

  • przekręcanie się z pleców na brzuch i niekiedy również z brzucha na plecy,
  • sięganie po przedmioty,
  • wkładanie części ciała i zabawek do ust,
  • rozwój mowy, który obejmuje głużenie, piszczenie i zabawy głosem.

Nowe umiejętności są dla dziecka bardzo ekscytujące i mogą prowadzić do zwiększonej stymulacji. Duże pobudzenie sprawia, że maluszkowi trudniej jest zasnąć, częściej się budzi i potrzebuje więcej wsparcia swoich rodziców.

Regres snu w 6 miesiącu życia

W 6 miesiącu życia niektóre dzieci zaczynają już samodzielnie siadać lub pełzać. Jest to również okres, w którym pojawiają się: rozumienie stałości obiektu oraz pierwsze oznaki lęku separacyjnego. Dziecko budzi się w nocy i zamiast z powrotem zasnąć, może chcieć przytulić się do rodzica. 

W 6 miesiącu następuje też rozszerzenie diety, co na początku może powodować drobne niestrawności lub reakcje alergiczne. Wszystkie te zmiany w znaczący sposób wpływają na jakość snu.

Regres snu w 8-10 miesiącu

W 8-10 miesiącu życiu często następuje kolejny istotny skok rozwojowy. Dziecko zaczyna raczkować i siadać, a czasami również wstawać i chodzić wzdłuż mebli. Poza rozwojem motorycznym w tym okresie niezwykle ważny jest także rozwój emocjonalny i rozwój mowy. Dziecko żywo reaguje na rodziców, pojawia się coraz silniejszy lęk separacyjny i intensywne okazywanie emocji. 

Między 8 a 10 miesiącem Twój maluszek może już próbować wymawiać pierwsze sylaby. Jednocześnie dziecko w ciągu dnia jest coraz bardziej aktywne i rezygnuje z trzeciej drzemki. Czynniki te przyczyniają się do zmiany rytmu dnia, w tym również godzin snu i nocnych pobudek.

Regres snu w 12 miesiącu

W 12 miesiącu życia większość dzieci uczy się wstawać i samodzielnie chodzić. Regres snu w tym okresie może być spowodowany zarówno nowymi umiejętnościami motorycznymi, jak i bolesnym ząbkowaniem, czy też chodzeniem do żłobka. 

W okolicach pierwszego roku życia dzieci przechodzą na jedną drzemkę, co nie pozostaje bez wpływu na ilość snu i może powodować czasowe problemy z zasypianiem.

Regres snu w 18 miesiącu

W 18 roku życia maluszek znowu może mieć problemy z przespaniem całej nocy. Przyczyną tego stanu rzeczy jest rozwój motoryki dużej i małej, rozwój komunikacji werbalnej oraz intensywny rozwój emocjonalny. 

W tym okresie dziecko aktywnie poznaje świat, testuje granice i miewa zmienne nastroje. Przyczyną częstego wybudzania się ze snu może być także powrót lęku separacyjnego i związana z nim silna potrzeba bliskości.

Regres snu u dwulatka

Kolejny intensywny skok rozwojowy przypada na 2 rok życia dziecka. W tym wieku wpływ na sen ma przede wszystkim zwiększona aktywność umysłowa, umiejętność samodzielnego wychodzenia z łóżka, nauka korzystania z nocnika, rozwój mowy, brak drzemek w ciągu dnia oraz nieustanna chęć eksplorowania otoczenia. 

Dwulatek łatwo się rozprasza, często się buntuje i może też nie chcieć spać sam w swoim łóżeczku. Każdy z tych czynników będzie miał istotny wpływ na jakość snu.

Objawy regresu snu u dzieci – jak rozpoznać zaburzenie?

Warto mieć świadomość, że nie każde wybudzenie się w nocy oznacza regres snu. Takie incydenty mogą zdarzać się sporadycznie zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym. 

Regres snu często wiąże się przede wszystkim z nieefektywnym snem, czyli takim, który nie pozwala dziecku na pełne wypoczęcie, mimo spędzenia odpowiedniej ilości czasu w łóżeczku. 

Poniższa lista prezentuje główne objawy regresu snu.

  • Budzenie się częściej niż zwykle, a po wybudzeniu – problem z ponownym zaśnięciem i wykazywanie większej drażliwości.
  • Sen staje się płytszy i mniej spokojny.
  • Czas zasypiania wydłuża się, i to pomimo zmęczenia.
  • Pobudki w nocy zdarzają się nawet co 1,5-2 godziny.
  • Krótkie i nieregularne drzemki w ciągu dnia.
  • Zwiększona marudność i płaczliwość w ciągu dnia.
  • Niechęć do zasypiania w swoim łóżeczku.
  • Gorszy apetyt.
  • Wzmożona potrzeba kontaktu z rodzicem. Dziecko chce być często noszone na rękach i reaguje płaczem, gdy rodzic, choć na chwilę znika z pola widzenia.

Jakie są główne przyczyny regresu snu?

Problemy ze snem u małych dzieci mogą mieć wiele różnych przyczyn, które niekoniecznie muszą być związane ze skokami rozwojowymi. Pogorszenie jakości nocnego odpoczynku może być też reakcją na istotną zmianę w życiu dziecka. Często źródłem problemów bywa również karmienie, choroby wieku dziecięcego lub przebodźcowanie.

Magdalena Komsta, psycholożka, pedagożka, terapeutka, doula, specjalistka od snu i high need babies, wskazuje, że:

„Jest szereg różnych chorób, zaburzeń, niedoborów, które mogą negatywnie wpływać na sen dzieci. Takie najbardziej klasyczne i najczęściej powtarzające się problemy, to są problemy z karmieniem (czy to u małych dzieci problemy z karmieniem piersią, czy u starszych dzieci problemy z rozszerzaniem diety), ale też alergie pokarmowe, kontaktowe czy wziewne. Często zdarzają się dzieci, które kiepsko śpią, bo mają chorobę refluksową”.

Inne możliwe przyczyny regresu snu u dzieci

  • Odpieluchowanie – dziecko może mieć problem z kontrolowaniem potrzeb fizjologicznych w nocy, co prowadzi do częstszego wybudzania się w trakcie snu.
  • Ząbkowanie – w trakcie tego procesu może pojawić się bolesna opuchlizna oraz stan podgorączkowy.
  • Lęk separacyjny i potrzeba bliskości – dziecko budzi się w nocy i szuka rodziców, gdy nie ma ich obok, zaczyna płakać i może mieć problemy z ponownym zaśnięciem.
  • Zmiany w otoczeniu – może to być zarówno przeprowadzka do własnego pokoju, jak i zmiana łóżeczka, materaca, kołderki czy poduszki. Na sen dziecka wpływają także przeżycia w ciągu dnia oraz ważne zmiany w życiu rodzinnym. Uczęszczanie do żłobka, nowa opiekunka, narodziny rodzeństwa, wyjazd jednego z rodziców lub zmiany w codziennej rutynie również przyczyniają się do regresu snu.
  • Podróże – problemy z przespaniem całej nocy często pojawiają się w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Dziecko, które jest przyzwyczajone do swojego łóżeczka, znajomych zapachów i dźwięków, czuje się zagubione i zagrożone w nowym otoczeniu.
  • Infekcje i alergie – regres snu może też wynikać z problemów zdrowotnych, które zaburzają rytm dnia i powodują, że trudno jest utrzymać stałe pory snu.
Inne możliwe przyczyny regresu snu u dzieci

Jak sobie radzić z regresem snu u dziecka?

Regres snu ma charakter tymczasowy i powinien minąć samoistnie. Jest to ważny sygnał dla rodziców, że warto wyjątkowo zadbać o komfort nocnego wypoczynku maluszka. Niektóre dzieci są bardziej wrażliwe niż inne, przez co każdy dyskomfort może negatywnie wpływać na ich samopoczucie.

Gdy maluszek po raz kolejny wybudza się ze snu, najlepsze, co możesz zrobić, to uzbroić się w cierpliwość i go wspierać. Bliskość rodzica sprawia, że dziecko szybciej się uspokaja i tym samym ułatwia zasypianie.


Co jeszcze możesz zrobić, żeby poprawić jakość snu swojego dziecka? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych porad.

Utrzymywanie stałej rutyny dnia

Stworzenie stałego harmonogramu dnia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Warto go wdrożyć nawet wtedy, gdy Twoja pociecha jest jeszcze bardzo mała. W tym celu możesz ustalić regularne pory posiłków, drzemek i aktywności, które będą powtarzać się każdego dnia. 

Stały harmonogram warto dostosować do naturalnych potrzeb dziecka. Plan dnia bardzo pomaga w regulacji rytmu dobowego malucha, co sprzyja lepszemu zasypianiu i korzystnie wpływa na jakość snu.

Wyciszenie przed snem

Przed snem dziecko potrzebuje czasu, żeby się wyciszyć. Dlatego na 2-3 godziny przed położeniem maluszka spać, unikaj nadmiernej stymulacji. W tym okresie staraj się, aby ewentualne zabawy były spokojne i relaksujące. 

Możesz zaproponować dziecku ciche i wyciszające aktywności, takie jak czytanie książeczek, układanie puzzli, rysowanie lub słuchanie łagodnej muzyki.

Stworzenie odpowiednich warunków do snu

Regres snu powoduje, że dziecko łatwiej się wybudza i jest bardziej wrażliwe na zewnętrzne bodźce. Jeśli dziecko z dnia na dzień coraz gorzej śpi, warto przyjrzeć się warunkom panującym w jego sypialni. Dyskomfort mogą powodować takie czynniki jak:

  • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura,
  • zła jakość powietrza w pomieszczeniu,
  • urządzenia, zabawki i inne elementy, które rozpraszają dziecko,
  • niedostateczne zaciemnienie pokoju,
  • hałas dochodzący z innych części domu.

Czasem już nawet drobna zmiana w otoczeniu może znacząco poprawić jakość nocnego odpoczynku.

Nauka samodzielnego zasypiania

Rodzicom zwykle bardzo zależy, aby ich dziecko zasypiało samo w swoim łóżeczku. Jednak w praktyce nie zawsze jest to łatwe do osiągnięcia. Naukę samodzielnego zasypiania możesz rozpocząć od stopniowego oddalania się od dziecięcego łóżeczka. 

Zacznij od siedzenia przy łóżeczku, a z czasem stopniowo zmniejszaj swoją obecność. Jednak jeśli dziecko zacznie płakać lub wykazywać silne oznaki niepokoju, warto zareagować i zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. 

Niektóre maluchy potrzebują więcej wsparcia przy zasypianiu, a zbyt długie pozostawienie ich samych może prowadzić do większego stresu i pogorszenia jakości snu.

Korzystanie z technik uspokajających

Jeśli Twoje dziecko wybudza się z płaczem i nie może zasnąć, zastosuj popularne techniki uspokajające. Zaliczamy do nich np. kołysanie, delikatne głaskanie, śpiewanie lub mówienie do dziecka cichym i spokojnym głosem. Możesz również spróbować zastosować biały szum lub ciche, relaksujące dźwięki, które tworzą spokojną atmosferę sprzyjającą zasypianiu. Ważne jest, aby zachować spokój i nie okazywać zdenerwowania, ponieważ dzieci często wyczuwają emocje rodziców.

Dostosowanie poduszki i materaca do potrzeb dziecka

Dzieci szybko rosną, co powoduje, że zmieniają się ich potrzeby. Jeśli maluszek często wybudza się ze snu, warto rozważyć zmianę materaca i poduszki. To naprawdę działa!

Wygodne materace dla dzieci zapewniają odpowiednie wsparcie dla rosnącego ciała, co może pomóc w lepszym, spokojniejszym śnie. Wybierając materac dla dziecka, warto zwrócić uwagę na jego twardość i materiały, z których jest wykonany. Idealny materac dla niemowlaka powinien być elastyczny, oddychający i hipoalergiczny, co pomoże zapobiec przegrzaniu organizmu i reakcjom alergicznym. Świetnym wyborem będzie na przykład materac Safety Smyk Hilding dziecięcy, który ma kształt łódeczki i został wykonany z innowacyjnej pianki Velvet Touch, która zapewnia optymalne podparcie kręgosłupa w trakcie snu.

Dyskomfort w nocy może też powodować niewłaściwie dobrana poduszka lub jej brak. Pierwsza poduszka dla dziecka powinna być płaska i odpowiednio miękka, aby zapewnić wsparcie dla głowy i szyi malucha, a jednocześnie umożliwić mu przybranie prawidłowej pozycji w trakcie snu. Wygodne poduszki dla dzieci znajdziesz w ofercie naszego sklepu. Polecanym modelem dla przedszkolaka jest poduszka TEMPUR Original Junior™, która gwarantuje ergonomiczne podparcie i pozwala zachować terapeutyczną pozycję podczas snu.

Wymiana pościeli

Małe dzieci mają bardzo delikatną skórę. Dlatego pościel dla dziecka powinna być wykonana z miękkich, naturalnych materiałów, takich jak bawełna, które są przyjazne dla wrażliwej skóry malucha. Pościel dziecięca Estella PUNKTCHEN 7228 będzie najlepszym wyborem, ponieważ jest zrobiona z wysokiej jakości bawełny, która zapewnia miękkość i wygodę podczas snu.

Nie mniej ważny jest dobór odpowiedniej kołdry dla dziecka. Jeśli Twoja pociecha ma bardzo wrażliwą skórę, wybierz dla niej antyalergiczny komplet dziecięcy Panda Bamboo AMZ składający się z kołderki i poduszki, które zostały pokryte innowacyjną tkaniną będącą połączeniem najlepszych cech bawełny i bambusa. Takie połączenie zapewnia najmłodszym zdrowy i komfortowy sen.

Kiedy należy skontaktować się z lekarzem?

Regres snu ma charakter tymczasowy i nie powinien w znaczący sposób zaburzać codziennego funkcjonowania dziecka. Jeśli problemy ze snem u maluszka utrzymują się przez dłuższy czas, a dodatkowo towarzyszą im inne, niepokojące objawy, zdecydowanie warto skonsultować z pediatrą lub specjalistą od snu. 

Zaburzenia snu mogą wpływać na rozwój dziecka i samopoczucie rodziców, dlatego w żadnym wypadku nie należy ich bagatelizować.

Sprawdź naszą ofertę i zapewnij dziecku komfortowy sen!

Jeśli szukasz najlepszego materaca dla dziecka, jesteś w dobrym miejscu. U nas wygodnie zamówisz wysokiej jakości modele od topowych producentów, które gwarantują spokojny i zdrowy sen. W ofercie mamy również najlepsze poduszki dla dzieci, a także wygodne kołdry i pościele. 

Dzięki wysokiej jakości produktom Twoja pociecha będzie chętniej kładła się do łóżeczka i zdecydowanie lepiej się wyśpi, co może pomóc w ograniczeniu problemów związanych z regresem snu.

Regres snu – najczęściej zadawane pytania

Na czym polega regres snu?

Regres snu polega na chwilowym pogorszeniu jakości snu dziecka. Maluch może budzić się częściej, przesypiać krótsze okresy i dłużej zasypiać, co negatywnie wpływa na komfort snu i zaburza sen rodziców.

Ile trwa regres snu?

Regres snu ma charakter tymczasowy. Zwykle trwa od kilku dni do maksymalnie kilku tygodni. W tym czasie warto okazać dziecku dużo wsparcia, empatii i cierpliwości, aby ułatwić mu pokonanie tego problemu.

Jak pomóc dziecku przy regresie snu?

Podstawą jest stworzenie dziecku komfortowych warunków snu. Dodatkowo to ważne, aby nie zmuszać dziecka do zasypiania i na bieżąco reagować na jego potrzeby. Jeśli dziecko wydaje się zmęczone albo ma trudności z zaśnięciem, spróbuj zapewnić mu spokój i relaks, na przykład poprzez ciche czytanie lub delikatne kołysanie.

Regres snu [Infografika]

Regres snu [Infografika]
Bibliografia

Zdjęcia: damircudic, SanyaSM/Getty Images Signature
FamVeld/Getty Images

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: