tel. 506 626 678 email

Jakie rośliny doniczkowe do sypialni oczyszczają powietrze?

Trudno wyobrazić sobie przytulną sypialnię bez roślin doniczkowych, które tworzą we wnętrzu przyjemną atmosferę i poprawiają jakość powietrza. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie rośliny warto mieć w sypialni!
 

Dlaczego warto mieć rośliny w sypialni?

Umieszczenie ulubionych roślin w sypialni przynosi wiele korzyści. Ich obecność może pozytywnie wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie. Powody, dla których warto kupić kwiaty do sypialni na parapet to:

  • Poprawa jakości powietrza – rośliny w sypialni mogą pomóc w oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń i toksyn, takich jak formaldehyd i benzen.
  • Wyższa wilgotność powietrza – rośliny wydzielają wodę do atmosfery poprzez transpirację, co pomaga w utrzymaniu optymalnego poziomu wilgotności w sypialni.
  • Redukcja stresu – obcowanie z roślinami ma działanie uspokajające i może pomóc w redukcji stresu. Kontakt z naturą pozytywnie wpływa na samopoczucie, a obecność roślin w sypialni działa kojąco na zmysły i sprzyja relaksowi.
  • Większy komfort snu – niektóre rośliny, np.lawenda czy jaśmin, mają właściwości aromaterapeutyczne. Wydzielają woń, która pomaga w odprężeniu się przed snem, ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu.
  • Estetyka i przytulna atmosfera – rośliny wprowadzają do sypialni świeżość i naturalne piękno. Dzięki nim wnętrze jest bardziej przytulna i estetyczna.
  • Zwiększenie koncentracji – obecność roślin korzystnie wpływa również na koncentrację, kreatywność i produktywność.

Czy kwiaty w sypialni zabierają tlen?

Na temat obecności roślin w sypialni narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, że kwiaty mogą nam zaszkodzić, ponieważ nocą pobierają tlen i uwalniają dwutlenek węgla. 

Faktycznie w nocy proces fotosyntezy zostaje odwrócony, ponieważ rośliny nie mają dostępu do światła. Jednak ilości wydzielanego dwutlenku węgla nie są na tyle duże, aby mogły w jakikolwiek sposób negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka czy też zakłócić jego sen.

Jeśli w Twojej sypialni znajduje się kilka roślin, absolutnie nie odczujesz żadnego dyskomfortu związanego z ich obecnością. 

Jedynie bardzo duża liczba roślin znajdujących się w stuprocentowo szczelnym pomieszczeniu mogłaby stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Czy kwiaty w sypialni zabierają tlen?

Jakie rośliny najlepiej sprawdzą się w sypialni?

Rośliny do sypialni mogą nieznacznie obniżać odczuwalną temperaturę w sypialni oraz wyraźnie poprawiają panujący w niej mikroklimat. Ich obecność sprawia, że nie tylko lepiej się wyśpisz, ale także wstaniesz rano bez problemów i zaczniesz nowy dzień z większą energią oraz pozytywnym nastawieniem. 

Jak wybrać kwiaty do sypialni na dobry sen? W tym celu zapoznaj się z poniższą tabelą i zobacz, które gatunki będą najlepszym wyborem do sypialni!

20 bezpiecznych roślin do sypialni - tabela, która ułatwi Ci wybór

Monstera

1. Monstera

Monstera w sypialni dodaje wnętrzu stylowego akcentu dzięki swoim charakterystycznym, dużym liściom oraz przyczynia się do poprawy jakości powietrza, poprzez usuwanie toksyn i zwiększenie wilgotności. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Difenbachia

2. Difenbachia

Difenbachia w sypialni wyjątkowo pięknie się prezentuje. Jej liście mają oryginalne ubarwienie i sercowaty bądź lancetowaty kształt. Ta roślina wyjątkowo dobrze radzi sobie w pomieszczeniach o niższym poziomie światła. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Skrzydłokwiat w sypialni

3. Skrzydłokwiat w sypialni

Czy skrzydłokwiat może stać w sypialni? Zdecydowanie tak! Skrzydłokwiat świetnie sprawdzi się w sypialni, ponieważ jest łatwy w pielęgnacji, a jego białe kwiaty i zielone liście prezentują się wyjątkowo elegancko. Będzie to doskonały wybór dla osób, które szukają kwiatów do sypialni oczyszczających powietrze oraz zwiększających jego wilgotność. Uwaga! Powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Aloes

4. Aloes

Aloes pięknie prezentuje się w sypialni, jest łatwy w pielęgnacji, dobrze sobie radzi w różnych warunkach oświetleniowych, a w nocy produkuje tlen. Dzięki czemu poprawia jakość powietrza i sprzyja lepszemu snu. Uwaga! Powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Kroton

5. Kroton

Kwiat kroton w sypialni wygląda zjawiskowo. Jednak ta roślina jest dosyć wymagająca pod względem pielęgnacji, ponieważ potrzebuje dużo jasnego światła, stabilnej temperatury i wilgotności. Kwiat kroton zawiera toksyczny sok, dlatego powinien znajdować się poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Uwaga! Powinien stać w miejscu z jasnym, rozproszonym światłem.

Anginka

6. Anginka

Na pytanie, czy anginka może stać w sypialni, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Ta wyjątkowa roślina wydziela przyjemny, cytrusowy zapach, który ma właściwości uspokajające i sprzyja zasypianiu. Aginka bardzo dobrze radzi sobie w warunkach domowych oraz wydziela olejki eteryczne, które mogą odstraszać owady. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Paprotka

7. Paprotka

Paprotka dobrze sprawdzi w sypialni, ponieważ dodaje wnętrzu lekkości, oczyszcza powietrze, zwiększa jego wilgotność oraz dobrze sobie radzi w warunkach o umiarkowanym świetle. Paproć w sypialni w większości przypadków jest bezpiecznym wyborem dla rodzin z dziećmi i właścicieli czworonogów. Polecaną odmianą jest np. paproć bostońska.

Dracena

8. Dracena

Dracena w sypialni pełni funkcję oczyszczacza powietrza. Ta roślina osiąga zwykle od czterech do sześciu stóp wysokości i jest uznawana za jedną z najlepszych roślin do sypialni, ponieważ pochłania takie zanieczyszczenia jak: tlenek węgla, benzen, czy formaldehyd. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Kliwia

9. Kliwia

Zastanawiasz się, czy kliwia może stać w sypialni? Ta piękna, egzotyczna bylina jest łatwa w uprawie, lubi słoneczne lokalizacje i umiarkowanie wilgotne podłoże. Kliwia ma także zdolność do oczyszczania powietrza z niektórych szkodliwych substancji chemicznych i wyraźnie poprawia mikroklimat snu. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Zamiokulkas

10. Zamiokulkas

Czy zamiokulkas może stać w sypialni? Jak najbardziej! Zamiokulkas w sypialni to kolejna roślina, która pięknie się prezentuje i oczyszcza powietrze, a przy tym jest łatwa w pielęgnacji i może stać w półcienistym miejscu. Będzie to optymalny wybór dla osób, które szukają kwiatów do ciemnej sypialni. Uwaga! Powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Bluszcz

11. Bluszcz

Bluszcz pospolity w sypialni może pełnić funkcję dekoracyjną. Jego drobne listki tworzą we wnętrzu wyjątkowo przyjemny klimat. Bluszcz pospolity wykazuje również niski poziom szkodliwości w trakcie nocy oraz doskonale oczyszcza powietrze z szkodliwych substancji, takich jak benzen, ksylen, trójchloroetylen czy formaldehyd. Uwaga! Powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Hoja

12. Hoja

Hoja to kwiat ciepłolubny, który świetnie nadaje się do sypialni. Jej drobne kwiatki są wyjątkowo piękne, jednak dosyć trudno je uzyskać. Hoja w sypialni pomoże usunąć z powietrza trujący formaldehyd, toluen i benzen. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Anturium

13. Anturium

Anturium to efektowna roślina o pięknych, czerwonych kwiatach, która potrzebuje umiarkowanie intensywnego dostępu do światła. Anturium w sypialni przyczynia się również do zdrowszego i chłodniejszego środowiska snu. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Sansewieria

14. Sansewieria

Sansewieria w sypialni zwana również językiem teściowej to jedna z najlepszych roślin do ciemnych sypialni, ponieważ nie potrzebuje dużo światła, żeby rosnąć i poprawia jakość powietrza. Język teściowej to kwiat do sypialni, który produkuje w nocy tlen, co korzystnie wpływa na jakość powietrza i zwiększa komfort snu. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Fikus

15. Fikus

Fikus wspaniale prezentuje się w sypialni. Ta roślina osiąga duże rozmiary, nie potrzebuje dużo wody i oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji. Uwaga! Powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt.

Juka

16. Juka

Juka to doskonała roślina do umieszczenia w sypialni, ponieważ jest elegancka, łatwa w utrzymaniu, oczyszcza powietrze z toksyn oraz zwiększa poziom wilgoci. Uwaga! Powinna znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt, przez wzgląd na lekko trujące działanie i ostre końce liści.

Mirt

17. Mirt

Mirt to piękna i efektowna roślina, jednak ma dość wysokie wymagania, ponieważ nie lubi towarzystwa innych roślin, a w zimie musi być trzymana w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza. Mimo to zdecydowanie warto postawić mirt w sypialni. Jego właściwości pozwalają ograniczać rozwój mikrobów w powietrzu, co korzystnie wpływa na samopoczucie i jakość snu domowników. Uwaga! Powinien znajdować się w miejscu niedostępnym dla małych dzieci i zwierząt oraz ma bardzo specyficzne wymagania.

Palma

18. Palma

Palma to majestatyczna roślina, która idealnie nadaje się do sypialni. Nie tylko oczyszcza powietrze, ale także świetnie wpisuje się w nowoczesne trendy wnętrzarskie. Palma w sypialni wolno rośnie, intensywnie produkuje tlen i trzeba jej zapewnić dostęp do rozproszonego światła.

Kaktus

19. Kaktus

Kaktus w sypialni doskonale się sprawdzają, ponieważ są mało wymagające w utrzymaniu, ładnie wyglądają, a w nocy produkują tlen. Gatunki pozbawione kolców są bezpieczne dla małych dzieci i zwierząt.

Storczyk

20. Storczyk

Czy storczyki mogą być w sypialni? Zdecydowanie tak! Te modne i efektowne kwiaty nie tylko pięknie kwitną, ale także mają silne właściwości nawilżające i oczyszczające powietrze oraz są łatwe w pielęgnacji.

Szkodliwe kwiaty doniczkowe w sypialni – których roślin unikać?

Umieszczenie roślin w miejscu, w którym śpisz, to bardzo dobry pomysł, pod warunkiem że zrobisz to z głową.

Wybierając kwiaty do sypialni, weź pod uwagę nie tylko ich wygląd, ale także woń, jaką wydzielają. Sprawdź też, czy nie są trujące!

Choć większość substancji trujących znajduje się w liściach rośliny i wydobywają się jedynie po ich uszkodzeniu, to jednak obecność takich roślin może stanowić zagrożenie dla małych dzieci i zwierząt. Kontakt z nimi może spowodować podrażnienia skóry, reakcje alergiczne, a w przypadku spożycia również zatrucia pokarmowe. 

Niektóre kwiaty nie powinny znajdować się w sypialni przez wzgląd na intensywny zapach, który może podrażniać drogi oddechowe i utrudniać oddychanie. Zaliczamy do nich przede wszystkim kwiaty cięte, np. różę, lilię i hortensję.

Jak dbać o rośliny w sypialni?

W sypialni doskonale sprawdzą się rośliny, które do wzrostu potrzebują umiarkowanego oświetlenia oraz nie wymagają częstego podlewania. Najlepsze kwiaty do sypialni nie rosną zbyt szybko i produkują dużo tlenu. 

Bardzo dobrym wyborem będą również kwiaty cieniolubne do sypialni. Jeśli wybierzesz gatunek o dużych i rozłożystych liściach, powinieneś regularnie ścierać z nich kurz. Liście możesz też zraszać wodą, aby utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza wokół nich.

Jak jeszcze można poprawić jakość snu?

Wybierając najzdrowsze kwiaty do sypialni, zapewnisz sobie komfortowe warunki snu i znacząco poprawisz jakość powietrza w pomieszczeniu. Jednak warto pamiętać, że równie ważne jest podłoże, na którym śpisz i wygodna poduszka. 

Najlepsze materace do spania znajdziesz w ofercie naszego sklepu. W modnej sypialni doskonale sprawdzą się przewiewne modele piankowe, lateksowe i kieszeniowe. Do tego koniecznie dobierz najlepszą poduszkę do spania. Wśród polecanych produktów znajdują się modele o ergonomicznym kształcie i właściwościach antyalergicznych, które zapewniają zdrowy i komfortowy sen przez całą noc. 

Chcesz, żeby Twoja sypialnia była nie tylko piękna, ale też komfortowa? Sprawdź przygotowane przez nas rankingi!

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o naszych produktach, skontaktuj się z Doradcą Klienta. Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania!

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

Zdjęcia: 
FotoHelin/FotoHelin Images
KatarzynaBialasiewicz/Getty Images Pro
croquette, igaguri_1, t sableaux, sansan35, bbbrrn, bgton, seven75, aloysius2906, kuppa_rock, RenataKa/Getty Images
Patrick_Gijsbers, NoDerog, Peter Carruthers – wyświetl więcej z Getty Images Signature
Cristian Bogdan Rosu/Bogdan Rosu
Floral Deco, pixelshot, Sonda Stefan's Images, ArtesiaWells, Mariana Pryimachuk

 
  Podziel się ze znajomymi: