tel. 506 626 678 email

10 sposobów na problemy ze wstawaniem rano

Rano nie możesz się dobudzić i marzysz tylko o tym, aby znowu się położyć? Koniecznie sprawdź nasze sposoby na szybkie wstawanie z łóżka!
 

Co zrobić, żeby szybko wstać z łóżka? 10 sprawdzonych sposobów

Codzienne zmuszanie się do wstania z łóżka to prawdziwa udręka. Jeśli nie chcesz, aby ta sytuacja rzutowała na Twoje samopoczucie w ciągu dnia, musisz wdrożyć niezbędne zmiany. 

Jak zmusić się do wstania rano? Poznaj 10 sprawdzonych sposobów, dzięki którym bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem!

Sposób 1. Codziennie kładź się o tej samej porze

Ta prosta zasada bardzo korzystnie wpływa na jakość snu. Chodzenie spać o stałych porach sprawia, że organizm przyzwyczaja się do określonego rytmu dobowego. 

Po kilku tygodniach Twoje ciało samo zacznie wysyłać Ci sygnały, że pora iść spać. Jeśli przeznaczysz na sen optymalną ilość godzin, to rano obudzisz się bez pomocy budzika. 

Jednocześnie to ważne, aby nie kłaść się za późno. Najlepsze efekty uzyskasz, jeśli położysz się nie później niż o 22.00. 

Sposób 2. Zacznij prowadzić zdrowy styl życia

Nieustannie zadajesz sobie pytanie: dlaczego mam problem z porannym wstawaniem? Przyczyną Twoich kłopotów może być niezdrowy styl życia. Brak ruchu, ciężkostrawna dieta, stosowanie używek i nieregularne posiłki to czynniki, które zaburzają prawidłową pracę organizmu. 

Niezdrowy styl życia prowadzi do nadmiernego zmęczenia i chronicznej senności. To właśnie dlatego rano nie możesz wstać z łóżka. Aby to zmienić, przejdź na zdrową dietę i zacznij się ruszać

W Twoim jadłospisie powinny znaleźć się owoce, warzywa, zdrowe tłuszcze i produkty bogate w białko. Pamiętaj również, aby nie jeść ostatniego posiłku bezpośrednio przed snem. 

Sposób 3. Zadbaj o higienę snu

Jeśli zaraz po przebudzeniu odczuwasz ból głowy lub nadmierną senność, to problemem może nie być poranne wstawanie tylko niewłaściwa higiena snu. 

Jak poprawić jakość nocnego wypoczynku? W pierwszej kolejności przyjrzyj się swoim przyzwyczajeniom i warunkom snu. 

  • Przed snem nie powinno się korzystać z urządzeń emitujących światło niebieskie takich jak komputery, tablety i telefony. 
  • Zanim położysz się do łóżka, zadbaj o odpowiednie wyciszenie organizmu. 
  • W tym celu możesz wziąć gorącą kąpiel, oddać się medytacji lub włączyć muzykę relaksacyjną. 

Według specjalistów wpływ na higienę snu ma także wyposażenie sypialni, na które składa się dobry materac, poduszka i pościel. 

Ponadto, gdy kładziesz się spać, w pomieszczeniu powinien panować półmrok lub całkowita ciemność. Ważne jest również zapewnienie swojemu organizmowi odpowiedniej dawki snu. Duże znaczenie ma także ilość snu. Specjaliści wskazują, że dorosły człowiek powinien przesypiać ok. 7-8 godzin w ciągu doby.

Sposób 4. Zmień dźwięk budzika

Dźwięk budzika wywołuje u Ciebie irytację? To znak, że najwyższy czas go zmienić! Wybierz melodię, która jest przyjemna dla ucha. Alarm nie powinien gwałtownie wyrywać ze snu. 

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są dzwonki, które naśladują odgłosy natury. Szum lasu, śpiew ptaków lub delikatny szum fal to propozycje, dzięki którym pozbędziesz się problemów ze wstawaniem.

Sposób 5. Nie leniuchuj, wstań od razu po przebudzeniu!

Choć może się wydawać, że kliknięcie funkcji drzemki i kilka dodatkowych minut spędzonych w łóżku poprawi Twoje samopoczucie, to jednak jest dokładnie na odwrót. 

Im dłużej leżysz, tym trudniej będzie Ci wstać. Dlatego najlepiej zrobisz, jeśli nauczysz się wstawać z łóżka zaraz po przebudzeniu i od razu zaczniesz szykować się do wyjścia.

Sposób 6. Pościel łóżko jak najszybciej

Rano jesteś bardzo zaspany i nie możesz się dobudzić? Doskonałym sposobem na poradzenie sobie z porannym zmęczeniem jest szybkie pościelenie łóżka. Zrób to zaraz po wstaniu, a od razu poczujesz przyjemny przypływ energii i już nie będziesz chciał wrócić do łóżka.

Sposób 7. Otwórz okno

Powiew świeżego powietrza natychmiast Cię rozbudzi. Nawet jeśli za oknem panuje mróz, warto otworzyć okno, chociaż na chwilę. Rześkie powietrze sprawi, że Twój umysł się dotleni i przyjemnie rozpoczniesz nowy dzień.

Sposób 8. Wykonaj poranną rozgrzewkę

Poranne ćwiczenia to świetny sposób na rozbudzenie organizmu i poprawę samopoczucia. W trakcie aktywności fizycznej organizm wydziela endorfiny, zwane hormonami szczęścia.  

Już 15-20 minut rozgrzewki korzystnie wpłynie na Twój nastrój. Po wyjściu z łóżka wykonaj kilka prostych ćwiczeń i nie zapomnij o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Sposób 9. Zmniejsz temperaturę w sypialni

Poranny chłód szybko wybudzi Cię ze snu. Choć ta metoda może wydawać się brutalna, to jednak jest bardzo skuteczna i przede wszystkim zdrowa. Wystarczy, że obniżysz temperaturę w sypialni o 1-2 stopnie Celsjusza. Ten prosty zabieg sprawi, że poranne wstawanie stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Sposób 10. Nagradzaj samego siebie za poczynione postępy

Jeśli poranne wstawanie jest dla Ciebie trudne, to przygotuj dla siebie nagrodę, która odrobinę osłodzi Ci ten wysiłek. Nagrodą może być filiżanka aromatycznej kawy, wyjście do kina lub zakup książki, którą od dawna chciałeś przeczytać. 

10 sposobów na problemy ze wstawaniem rano

Co, jeśli nadal nie możesz wstać rano?

Problemy z porannym wstawaniem wcale nie muszą świadczyć o lenistwie. Jeśli pomimo zastosowania powyższych sposobów, dalej nie możesz rano się dobudzić, warto poszukać przyczyny gdzie indziej. 

Przewlekła niechęć do wstawania rano z łóżka jest nazywana dysanią. Choć dysania nie jest obecnie zakwalifikowana jako choroba, to jednak może być objawem zaburzeń snu lub nawet problemów o podłożu psychologicznym. 

Jeśli rano odczuwasz chroniczną senność, przyczyną może być też niedobór snuSkutki braku snu są bardzo poważne i mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu. 

Wpływ na jakość snu ma przede wszystkim faza snu głębokiego. To wtedy organizm się regeneruje, wycisza i izoluje od bodźców zewnętrznych. Ile powinien trwać głęboki sen? Specjaliści wskazują, że już 160-240 minut snu wolnofalowego w zupełności wystarcza, aby człowiek rano czuł się wypoczęty.

Czy problemy ze wstawaniem rano mogą świadczyć o chorobie?

Trudności z porannym wstawaniem same w sobie nie muszą świadczyć o chorobie. Jednak jeśli towarzyszą im dodatkowe dolegliwości, warto wykonać podstawowe badania i skonsultować się z lekarzem. 

Do niepokojących objawów zalicza się: zawroty głowy podczas wstawania, ból głowy podczas wstawania i ból brzucha przy wstawaniu. 

Problemy ze wstawaniem rano mogą być objawem takich dolegliwości, jak: 

  • choroby tarczycy, 
  • cukrzyca, 
  • anemia,
  • fibromialgia, 
  • zespół chronicznego zmęczenia, 
  • bezdech senny, 
  • zespół niespokojnych nóg, 
  • choroby serca, 
  • przewlekłe zaburzenia snu. 

Problemy z porannym wstawaniem mogą być też bezpośrednio związane ze stresem i niepokojem, który odczuwasz w ciągu dnia. Wpływ na słabą jakość snu mają też niektóre leki i niedobory składników odżywczych w diecie. W takim wypadku problemy ze wstawaniem rano można łatwo zniwelować poprzez przyjmowanie odpowiednim witamin i minerałów.

„Nie mogę wstać z łóżka” – czy to depresja?

Niemożność wstania z łóżka może pojawić się przy depresji oraz innych zaburzeniach o podłożu psychologicznym. W takim wypadku chory nie może w ogóle wstać z łóżka, a niekiedy spędza w nim cały dzień. Tego rodzaju objawów nie należy bagatelizować. Jeśli rano nie masz na nic siły, warto poszukać profesjonalnej pomocy u doświadczonego psychoterapeuty.

Odkryj korzyści wynikające ze wczesnego wstawania!

Wczesne wstawanie niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego zdrowia. Jeśli obudzisz się odpowiednio wcześnie, zdążysz wszystko zrobić i nie będziesz musiał nigdzie się śpieszyć. W efekcie bez problemu znajdziesz czas na drobne przyjemności. Ranne ptaszki są również bardziej produktywne i lepiej funkcjonują w ciągu dnia. 

Jeśli chcesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem od rana, musisz zapewnić sobie komfortowe warunki snu. W tym celu warto zamówić dobrej jakości materac od renomowanego producenta. W naszym sklepie znajdziesz materace ekskluzywne, dzięki którym doskonale się wyśpisz, a rano Twoje ciało będzie idealnie wypoczęte. 

Pamiętaj – wygodny materac to podstawa zdrowego snu. Sprawdź naszą ofertę i wybierz produkt dostosowany do Twoich potrzeb! 

Praktyczne porady naszych ekspertów znajdziesz też w artykułach: 

Bibliografia

  1. Zasady rozpoznawania i leczenia bezsenności, Adam Wichniak, Aleksandra Wierzbicka, Wojciech Jernajczyk, Psychiatria w Praktyce Klinicznej, tom 1, nr 1, Via Medica, ISSN 1643–0956. 
  2. Czynniki środowiskowe wpływające na sen oraz zachowywanie higieny snu, Agata Kawalec, Krystyna Pawlas, Probl. Hig. Epidemiol. 2013, 94(1): 1-5. 
  3. Wybrane zagadnienia z medycyny snu, Michał Skalski, Family Medicine & Primary Care Review 2009, 11, 3: 750–756. 

Zdjęcie główne: gpointstudio/freepik.com

 
  Podziel się ze znajomymi: