tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

W jakiej pozycji najlepiej spać?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
W jakiej pozycji najczęściej zasypiasz i się budzisz — na plecach, na boku, a może na brzuchu? Czy wiesz, że ma to duży wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie? Przeczytaj, jaka jest prawidłowa pozycja do spania. Odpowiedź może Cię zaskoczyć!
 

Dlaczego ludzie przybierają różne pozycje ciała podczas snu?

Na co dzień możesz nie zwracać uwagi na pozycję, w jakiej zasypiasz i się budzisz. Jednak ułożenie ciała podczas snu wcale nie jest przypadkowe! Na pozycję, którą przybierasz, mogą wpływać wieloletnie przyzwyczajenia, poduszka do spania, której używasz, Twój stan zdrowia albo samopoczucie.

Chociaż przybieramy różne pozy do spania, jedno jest pewne: pozycja snu ma duże znaczenie! Jeśli dowiesz się, jaka pozycja do spania jest najzdrowsza i dopasujesz do tego poduszkę, jeszcze lepiej zadbasz o swoją kondycję!

Prawidłowa pozycja do spania zapewnia lepsze zdrowie

Jeśli chcesz mieć zdrowy sen przez całą noc, to musisz wiedzieć, jaka jest najzdrowsza pozycja do spania. Gdybyś zdał się na przypadek lub utarte przyzwyczajenia, zacząłbyś notorycznie się nie wysypiać. A to jest najprostsza droga do problemów ze zdrowiem.

Spanie w niewłaściwej pozycji może stać się źródłem wielu dolegliwości, takich jak:

  • bóle kręgosłupa,
  • przykurcze,
  • bóle głowy i karku lub
  • chroniczne zmęczenie.

Niedobór snu wynikający z niewłaściwej postawy ciała zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, nowotworów, depresji i otyłości. Dlatego warto znaleźć dobrą pozycję do spania i uniknąć tych problemów.

Pozycja snu może wiele powiedzieć o Twojej osobowości

Na przykład spanie z podkurczonymi nogami w pozycji embrionalnej może świadczyć o tym, że czujesz się bezpiecznie, a jednocześnie jesteś osobą wrażliwą i uczuciową. 

Osoby zrelaksowane i odprężone zwykle śpią na plecach, a zestresowane mogą w charakterystyczny sposób układać się na boku. Mocno podkurczają wtedy nogi i jedną z rąk trzymają na brzuchu.

Oczywiście są to jedynie mocno uśrednione wyniki. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak prawidłowo spać. W tym artykule przeczytaj o tym, jaka jest wygodna pozycja do spania. Znajdziesz też szczegółowe omówienie najczęściej pobieranych pozycji.

Jaka jest najzdrowsza pozycja do spania?

Według badań naukowych najzdrowszą pozycją do spania jest leżenie na lewym boku. Pozycja ta ma wiele zalet dla naszego organizmu. 

Takie ułożenie ciała przyczynia się do poprawy przepływu krwi i korzystnie wpływa na pracę mięśnia sercowego. Leżąc w tej pozycji, ułatwiamy proces trawienia, gdyż jest to naturalne ułożenie naszego układu pokarmowego i dodatkowo łagodzimy refluks żołądkowy. 

Nie jest to jednak idealna pozycja do spania dla każdego. Osoby cierpiące na przewlekłe bóle pleców czy stawów mogą odczuwać dyskomfort, dlatego dla nich zalecane może być spanie na plecach. Ważne jest jednak, aby kłaść się spać na materacu odpowiednio dopasowanym do naszych potrzeb, który zapewni wsparcie dla kręgosłupa w każdej pozycji. Pamiętajmy, że dobór odpowiedniej pozycji do spania powinien uwzględniać indywidualne potrzeby i preferencje każdej osoby. 

Spanie na lewym boku - najzdrowsza pozycja do snu. Zdjęcie: TEMPUR Polska

Spanie na lewym boku - najzdrowsza pozycja snu.

Różne pozycje do spania – szczegółowe omówienie

Zasadniczo wyróżniamy trzy sposoby na ułożenie ciała w czasie snu: na boku, na plecach i na brzuchu. Oczywiście istnieją różne nazwy tych pozycji, na przykład spanie na żołnierza lub pozycja embrionalna. 

Nawet jeśli przyzwyczaiłeś się do spania w jednym ułożeniu ciała, nie oznacza to jeszcze, że ta pozycja jest najzdrowsza!

Różne ułożenie szkieletu, głowy, rąk i nóg może odmiennie wpływać na jakość snu. Za najgorszą pozycję do snu uznaje się taką, która zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu i tego trzeba unikać. Jeśli więc chcesz się dobrze wyspać, wybierz to, które odpowiada Twoim potrzebom. 

Poniżej przeczytasz o zaletach i wadach każdym z trzech sposobów ułożenia w czasie snu. Dowiesz się, jaka pozycja do spania jest najlepsza!

Spanie na boku – najpopularniejsza pozycja do spania

Kto z nas nie lubi spać na boku? Ta pozycja jest chyba najpopularniejsza. Większość przyjmuje ją w naturalny sposób i nie da się ukryć, że jest to bardzo wygodne. Szczególnie jeśli masz dobrą poduszkę.

Taka pozycja podczas snu jest również efektywna (z punktu widzenia wysypiania się) i pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Oznacza to, że patrząc z góry, kręgosłup ma kształt litery "S", ale z perspektywy grzbietu pozostaje prosty. Oczywiście pod warunkiem, że wypoczywasz na odpowiednio niskiej poduszce i optymalnie twardym materacu.

Spanie na boku - zadbaj o prawidłowe podparcie kręgosłupa szyjnego. Zdjęcie: TEMPUR Polska

Spanie na boku - zadbaj o prawidłowe podparcie kręgosłupa szyjnego.

Kto powinien spać na boku?

Kładzenie się na boku to najlepsza pozycja do spania dla osób, które mają problem z chrapaniem. Wygodne ułożenie głowy na poduszce sprawia, że przez całą noc drogi oddechowe są rozszerzone i powietrze swobodnie przez nie przepływa. Tym samym śpiąc w tej pozycji, znacznie zmniejsza się ryzyko wystąpienia bezdechu sennego.

Być może zainteresuje Cię fakt, że badania (uściślając: prowadzone na razie wyłącznie na gryzoniach) pokazały, że na spanie na boku jest korzystne dla mózgu. Myszy, które spały w ten sposób były mniej narażone na rozwój schorzeń neurodegeneracyjnych.

Niektórzy naukowcy wyciągają z tego wniosek, że pozycja snu na boku może pozytywnie wpływać na osoby chore na Alzheimera lub Parkinsona.

To jeszcze nie wszystko! Jeśli chodzi o spanie w ciąży, większość lekarzy zaleca kobietom właśnie spanie na boku! Takie ułożenie korzystnie wpływa na zdrowie matki oraz dziecka, ponieważ ułatwia dopływ krwi do serca, macicy i nerek, odciążając jednocześnie wątrobę.

  • Lubisz spać na boku? W takim razie przeczytaj artykuł: Na którym boku spać?

Spanie na boku – minusy

Trzeba uczciwie przyznać, że przespanie całej nocy na boku może być wyzwaniem. Osoby, które cierpią na choroby układu krwionośnego, mogą odczuwać ucisk na kończyny górne, a w efekcie drętwienie rąk. Chociaż więc dobrze jest spać na boku, niektórzy wolą leżeć na wznak.

Spanie na plecach – zalety i wady

Spanie na wznak to zdrowa pozycja do spania. Chociaż leżenie na wznak jest znacznie mniej popularne, to zapewnia wysoki komfort podczas snu. I jest bardzo korzystne! Ułożenie to sprzyja odciążeniu kręgosłupa, karku i towarzyszących im mięśni.

  • Czy o tym wiedziałeś? Dr Michael Breus, chronobiolog i psycholog z thesleepdoctor.com wskazuje, że ułożenie się na plecach to sposób na to, jak zdrowo spać.

Ciężar ciała leżącego na plecach jest równo rozmieszczony wzdłuż własnej osi i nie ma ryzyka, że w nocy mimowolnie przygnieciemy rękę lub nogę, budząc się z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia. Ponadto spanie na plecach pomaga w oddychaniu i łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Spanie na plecach to zdrowa pozycja snu.

Kto NIE powinien spać na plecach?

Eksperci nie polecają spania na plecach osobom, które mają skłonność do chrapania lub chorują na obturacyjny bezdech senny. Dlaczego? 

Kiedy leżysz na wznak, głowa jest nieco odchylona do tyłu, co może prowadzić do zwężenia kanału nosogardła o głośnego chrapania. Poza tym niektóre osoby chorujące na kręgosłup mogą w tym ułożeniu odczuwać dyskomfort.

Wady spania na wznak

Pozycja na plecach ma pewien minus — nie jest wygodna dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jeśli nie masz dobrego materaca i odpowiedniej poduszki. 

Na szczęście ten problem można rozwiązać w prosty sposób - wystarczy skompletować wysokiej klasy wyposażenie sypialni. Znajdziesz je w naszym sklepie, a doświadczeni konsultanci chętnie doradzą.

Czy spanie na brzuchu jest zdrowe?

Lekarze i rehabilitanci niemal zawsze odradzają spanie na brzuchu, i my też to robimy. Takie ułożenie ciała przygniata narządy wewnętrzne, w tym żołądek i stanowi niezłą "gimnastykę" dla karku. Może nawet prowadzić do niedotlenienia!

Spanie na brzuchu niebezpieczne dla dzieci

Zdaniem naukowców spanie na brzuchu jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ stanowi jedną z przyczyn rozwoju chorób serca. W przypadku niemowląt może mieć związek z syndromem nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS), choć nie zakończono jeszcze badań nad tym tematem.

Spanie w pozycji na brzuchu a kręgosłup

Spanie w pozycji na brzuchu wymaga skręcenia głowy o co najmniej 90 stopni. W rezultacie trzeba ją w jakiś sposób podeprzeć, na przykład o jedną z rąk. Powoduje to zmniejszenie dopływu krwi i drętwienie. Pozostawanie w tak nienaturalnym położeniu przez kilka godzin nadwyręża szyjny odcinek kręgosłupa i sprzyja powstawaniu bolesnych urazów.

To samo można powiedzieć o niższych partiach kręgosłupa. Kładąc się na brzuchu i opierając na poduszce, szkielet wygina się w nienaturalny sposób. Odcinek piersiowy jest zbyt wyprostowany, a lędźwiowy zbyt zaokrąglony. Obie dysproporcje skutkują zwiększonym naciskiem na dyski międzykręgowe. Ta pozycja niekorzystnie wpływa też na pracę układu trawiennego i niektórych narządów.

Wniosek? Jak słusznie zauważył pewien publicysta na łamach portalu Hello Zdrowie, "na brzuchu można sobie polegiwać, ale lepiej w tej pozycji nie spać". Szczera prawda!

Co wtedy, gdy uwielbiasz spać na brzuchu?

Jest dobra wiadomość: spania na brzuchu można się oduczyć! Na początku może być Ci trudno zasypiać na plecach lub na boku, ale jeśli się przełamiesz, szybko zauważysz pozytywne efekty.

Dopóki śpisz na brzuchu, wybieraj niskie poduszki, odpowiednie do tej pozycji. Na naszym blogu znajdziesz artykuł o tym, jaką poduszkę wybrać do spania na brzuchu. Możesz też położyć dodatkową poduszkę pod miednicę, aby wyrównać ułożenie kręgosłupa.

Wybierz poduszkę do spania na brzuchu, która odciąży kręgosłup podczas snu.

Pozycja rozgwiazdy – co to znaczy?

Pozy do spania nieraz mają oryginalne nazwy. Tak jest na przykład ze spaniem z rękami u góry (zwykle zgiętymi w łokciach) i nogami rozłożonymi na bok. Niektórzy nazywają to pozycją rozgwiazdy. To nie to samo co spanie na wznak.

Uniesione ręce podczas snu nie jest zbyt dobre, ponieważ utrudnia przepływ krwi w kończynach górnych. Nad ranem możesz się obudzić z nieprzyjemnym uczuciem mrowienia rąk, ramion i barków.

Według niektórych specjalistów z Medical Information Network spanie z rękami nad głową może nawet prowadzić do uszkodzenia nerwów! Jest tak, ponieważ pozycja ta wywiera ucisk na nerwy splotu ramiennego.

Spanie z rękami nad głową u niemowlaków

W przeciwieństwie do dorosłych niemowlęta często naturalnie mają ręce uniesione podczas snu. Nie ma w tym nic złego. W pierwszych 18 miesiącach życia napięcie mięśni zginających jest większe niż mięśni prostowników. Właśnie dlatego dzieci śpią z rękami nad głową.

Pozycje do spania w wyjątkowych okolicznościach

W niektórych sytuacjach możesz się zastanawiać, czy nie zmienić pozycji, w której śpisz.

Jaka jest najlepsza pozycja do spania podczas okresu?

W czasie miesiączki zapewne szukasz najwygodniejszej pozycji do spania, która pomoże złagodzić skurcze i dyskomfort. Większość ekspertów twierdzi, że pozycja płodowa – leżenie na boku z podciągniętymi do klatki piersiowej nogami – jest najpewniejszym sposobem na złagodzenie bólu podczas menstruacji. Jednak ostatecznym kryterium powinny być indywidualne preferencje i wygoda. Niektóre kobiety mogą czuć się lepiej, gdy śpią na plecach lub na brzuchu. Najważniejsze jest znalezienie pozycji, która zapewni Ci komfort i spokojny sen.

Jaką pozycję do spania dla par warto wybrać?

Portal Wysokie Obcasy wymienia aż 10 popularnych pozycji do snu we dwoje. Najwięcej par (blisko 30%) śpi w pozycji nazywanej The Liberty Lovers (niezależni kochankowie). Oznacza to, że partnerzy śpią po przeciwnych stronach łóżka tyłem do siebie.

  • Czy wiesz, że…? Według psycholog Corrine Sweet pary, które śpią w ten sposób, czują się ze sobą bezpiecznie.
Materac dla par. Zdjęcie: TEMPUR Polska

Jak spać ze złamaną nogą?

Według poradnika Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, unieruchomienie nogi w gipsie lub szynie wymaga specjalnej pozycji snu:

“Nogę należy położyć na poduszkach umieszczonych pod materacem w nogach”.

Jakie są skutki spania w nieodpowiedniej pozycji?

Jeśli śpisz na brzuchu lub w innej niewygodnej pozycji, rano możesz odczuwać różnego rodzaju dolegliwości

  • Po takiej nocy będzie Ci trudno wstać z łóżka. Nic dziwnego — ciało będzie zmęczone i obolałe. 
  • Rano możesz mieć też problemy z wypróżnianiem i zawroty głowy, a Twoje mięśnie będą napięte i niedotlenione. 
  • Nieefektywny sen objawia się także nadmiernym zmęczeniem, dusznościami i uczuciem zimna.

Powyższy opis dobrze oddaje Twoje samopoczucie? W takim razie jak najszybciej przyjrzyj się swoim nawykom i sprawdź, jak zasypiasz.

Zadbaj o zdrowy sen każdej nocy

Zdrowy sen jest bardzo ważny w życiu każdego z nas. Prawidłowe ułożenie ciała w nocy korzystnie wpłynie na Twój stan psychofizyczny, dzięki czemu bez problemu podołasz codziennym wyzwaniom. Ponadto zregenerowany organizm będzie też bardziej odporny na infekcje i kontuzje.

Skoro wiesz już, w jakiej pozycji spać, czas zmienić teorię w praktykę! Porzucenie złych nawyków możesz połączyć z wymianą poduszki. W nowo urządzonej sypialni łatwiej Ci będzie wypoczywać!

Przeczytaj też: Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania – kompletny przewodnik

Zobacz też krótki film. Współpracujący z nami fizjoterapeuta wyjaśnia, jaka pozycja do spania jest najzdrowsza.

W jakiej pozycji spać – najczęściej zadawane pytania

Jaka pozycja do spania jest najlepsza dla kręgosłupa?

Najlepszą pozycją do spania dla kręgosłupa jest leżenie na plecach. Pozycja ta umożliwia utrzymanie naturalnej krzywizny kręgosłupa i minimalizuje ryzyko bólu pleców. Ważne jest jednak, aby poduszka pod głową miała optymalną wysokość i zapewniała prawidłowe ułożenie szyi w stosunku do reszty ciała.

Jaka jest najgorsza pozycja do spania?

Najgorszą pozycją do spania jest pozycja na brzuchu. Może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, takich jak ból szyi, ból kręgosłupa, zaburzenia oddychania w nocy oraz wrzodziejący refluks żołądkowo-przełykowy. Co więcej, taka pozycja przeważnie nie zapewnia odpowiedniego wsparcia dla kręgosłupa.

Jak spać, żeby się nie garbić?

W czasie walki z garbieniem się najlepiej jest spać na plecach, co pozwala zachować naturalną krzywiznę kręgosłupa. Poduszka pod głową powinna być płaska, aby nie powodować przekrzywienia szyi. Ważne jest również, aby unikać spania na brzuchu, co mocno obciąża kręgosłup i przyczynia się do jego nieprawidłowego wygięcia.

Zdjęcie główne: Claudia Mañas / unsplash.com
Zdjęcia: TEMPUR Polska

Łukasz doradca Komfort Snu
Łukasz

Doradca klienta w Komfort Snu od 5 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: