tel. 506 626 678 email

Jak wybrać poduszkę - poradnik dla początkujących

 

Przedstawiamy poradnik dla osób szukających wygodnej poduszki!

Poszukiwanie idealnej poduszki to niełatwe zadanie. Przy tak wielu opcjach dostępnych na rynku, możesz nie wiedzieć, jaki model będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Ten kompletny przewodnik został przygotowany z myślą o Tobie. Dostarczy Ci informacji o tym, jak wybrać najlepszą poduszkę do spania. Zawarliśmy tu liczne porady dotyczące materiałów, kształtów, rozmiarów i poziomu twardości poduszek.

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą śpiącą na boku i na plecach, czy też lubisz spać na brzuchu, nasz przewodnik krok po kroku pomoże Ci znaleźć idealną poduszkę. Mamy nadzieję, że naszymi podpowiedziami zadbasz o swój komfort i spokojny snu każdej nocy.

Zobacz aktualny ranking poduszek do spania!

Dlaczego szukać najlepszej poduszki do spania?

Czy wiesz, jak ważna dla zdrowego i komfortowego snu jest wygodna poduszka?

Jeśli jest wysokiej jakości, zapewnia dobre podparcie dla głowy i szyi. Dzięki temu w czasie wypoczynku możesz rozluźnić mięśnie, a kręgosłup pozostaje w neutralnej pozycji. Eksperci nazywają to utrzymywaniem naturalnej krzywizny kręgosłupa.

To nie wszystko! Kupując poduszkę do spania, która jest starannie dobrana, wspierasz funkcjonowanie całego organizmu

Zobacz, jak wiele mogą zdziałać najlepsze poduszki:

  • Ból kręgosłupa, szyi i barków znika lub jest znacznie mniejszy;
  • Rano czujesz się wypoczęty;
  • Zapominasz o jakimkolwiek dyskomforcie po przebudzeniu;
  • Przez całą czas możesz swobodnie oddychać, więc nie chrapiesz.

Wszystkie te korzyści sprawiają, że odpowiednio dobrana poduszka to absolutna konieczność. Dzięki niej każdej nocy lepiej się wyśpisz!

Jak wybrać wygodną poduszkę do spania?

Nie możesz się doczekać, żeby położyć się na idealnej poduszce do spania? Na pewno znajdziesz ją w naszym sklepie! Jednak zanim rzucisz się w wir poszukiwań, sprecyzuj swój cel

Skoro poduszka powinna wspierać odpowiednie ułożenie kręgosłupa, najważniejsze kryteria jej wyboru to:

  • wypełnienie,
  • stopień twardości,
  • wysokość,
  • kształt.

Weź pod uwagę również budowę ciała oraz pozycję, w której lubisz spać najczęściej. Poniżej znajdziesz praktyczne podpowiedzi. Pomożemy Ci znaleźć taką poduszkę do spania, która jest zdrowa.

Rodzaje wypełnień poduszek do spania — które wybrać?

Na początek przyjrzyj się wypełnieniu poduszki. Właśnie ono odpowiada za jakość snu oraz trwałość zakupionego produktu. W naszym sklepie znajdziesz zdrowe poduszki do spania o różnych wypełnieniach. Można je podzielić na cztery zasadnicze grupy, omówione poniżej.

Poduszki z naturalnym wypełnieniem

Doceniane są za lekkość, komfort i wytrzymałość. Sprężysty wsad to najczęściej pierze lub puch. Dostępne są też poduszki wypełnione takimi materiałami, jak łuski gryki, prosa, płaskurki lub orkiszu, które mają charakterystyczne, prozdrowotne właściwości. 

W naszej ofercie znajdziesz różne poduszki puchowe. Po pierwsze, ze względu na optymalną sprężystość bardzo łatwo je ułożyć. Szybko dostosowują się do kształtu głowy i szyi, pomagając wygodnie zasnąć. Ponadto doskonale odprowadzają wilgoć i można je prać zgodnie z zaleceniami producenta. 

Trzeba jednak przyznać, że u niektórych osób wypełnienie puchowe wywołuje alergię. Przed zakupem warto więc upewnić się, kto będzie spał na poduszce oraz czy pierze lub puch jest wysokiej jakości.

Na zdjęciu: Poduszka puchowa Crystal Plus Organic Paradies

Poduszka Crystal Plus Organic Paradies puchowa

Poduszki z wypełnieniem syntetycznym

Ich wsad stanowią włókna syntetyczne, kulki poliestrowe i silikonowe lub lateks. Te produkty polecane są głównie alergikom, ponieważ włókna syntetyczne nie uczulają. Ponadto nie ulegają odkształceniom, są trwałe i łatwo utrzymać je w czystości. Niemal wszystkie poduszki syntetyczne można prać w pralce i suszyć w suszarce bębnowej. 

Polecamy szczególnie modele marki Paradies, takie jak Softy Tip Paradies (wypełnienie z kulki poliestrowej) i Softy Cool Paradies (z dodatkową chłodzącą powłoką silikonową).

Na zdjęciu: Poduszka chłodząca syntetyczna Softy Cool Paradies

Poduszka chłodząca Softy Cool Paradies syntetyczna

Poduszki z pianki termoelastycznej lub lateksowej

W porównaniu z poprzednią grupą poduszki te mają „zbitą” bryłę, która wypełnia całą przestrzeń między policzkiem a materacem. Odpowiedni kształt przybierają dopiero pod wpływem temperatury ciała, dopasowując się do użytkownika. Każda poduszka piankowa może być wyposażona w zdejmowany pokrowiec, który z łatwością wypierzesz w pralce.

Produkty renomowanych firm, takie jak poduszki termoelastyczne TEMPUR®, są bardzo wytrzymałe, a przy tym w 100% antyalergiczne. Szybko dostosowują się do kształtu ciała i dają świetnie podparcie dla kręgów szyjnych przez całą noc.

Na zdjęciu: Poduszka TEMPUR Original™

Poduszka TEMPUR Original

Poduszki z wypełnieniem specjalistycznym

Niektóre modele posiadają dodatkowe warstwy o specjalistycznym zastosowaniu. Przykładem mogą być poduszki marki Technogel, których wsad to połączenie unikalnego żelu chłodzącego z wysokiej klasy pianką memory.

Do tej grupy produktów można zaliczyć również poduszki o statusie wyrobu medycznego, czyli certyfikowane produkty, które mają wyjątkowe właściwości. Przeczytaj też artykuł: Czym są poduszki o statusie wyrobu medycznego?

Na zdjęciu: Poduszka Anatomic Curve Technogel

Poduszka Anatomic Curve Technogel

Jaka poduszka do spania: twarda czy miękka?

Dobra poduszka do spania nie jest ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszym sklepie prezentować wyłącznie poduszki o optymalnym stopniu twardości, które otrzymały pozytywne opinie użytkowników. 

Rzecz jasna każdy z nas ma własne preferencje w tej kwestii. Samo odczucie twardości poduszki jest bardzo subiektywne. Jak zatem wybrać odpowiedni model? Najlepiej jest przetestować poduszkę przed jej zakupem. 

  • W naszych stacjonarnych sklepach z materacami można testować materace i poduszki oraz korzystać ze wsparcia doświadczonych konsultantów. 
  • Jeśli zamawiasz online, pamiętaj, że zawsze możesz do nas zadzwonić i poprosić o podpowiedź.  Mamy wieloletnie doświadczenie w sprzedaży luksusowych poduszek do spania, a nasi doradcy to prawdziwi specjaliści. Chętnie udzielą rzetelnych rad na temat doboru poduszki.

Idealna poduszka: wysoka czy niska?

Wiele osób uwielbia spać na kilku poduszkach, wierząc, że pomaga im to lepiej się wyspać. Niestety, zasypianie na dwóch lub trzech poduszkach nie jest zdrowe.  Może powodować napięciowe bóle głowy i zaburzać rytm oddychania podczas snu. Zamiast więc układać „wieżę”, wybierz jedną poduszkę o odpowiednich wymiarach.

Zastanawiasz się, która poduszka jest lepsza — wysoka czy niska? Odpowiedź w dużej mierze zależy od budowy Twojego ciała. Specjaliści wskazują, że niektórzy wybierają zbyt wysokie poduszki i właśnie z tego powodu się nie wysypiają. 

Ktoś przywykły do spania na stosie poduszek, może mieć kłopot z przyzwyczajeniem się do niższego modelu. Pamiętaj jednak, że w dłuższej perspektywie taki wybór ma korzystny wpływ na Twoje zdrowie i samopoczucie!

Kształt poduszki ma znaczenie

Najlepsze firmy produkują poduszki w najróżniejszych kształtach — od klasycznych prostokątów po czteroramienne gwiazdy. Jeśli chcesz umiejętnie dobrać poduszkę do swoich potrzeb, warto przejrzeć co najmniej kilka propozycji.

Tradycyjne modele zazwyczaj mają prostokątne kształty. Dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, lepszym wyborem mogą być poduszki profilowane. Poduszki o statusie wyrobu medycznego oferują jeszcze bardziej specjalistyczne podparcie. Są zaprojektowane tak, aby dopasować się do naturalnej krzywizny ciała. Mogą być szczególnie korzystne dla osób cierpiących na przewlekły ból lub w trakcie rehabilitacji.

Najważniejsze jest, abyś znalazł poduszkę, która jest dobra dla Ciebie. Rozważ wypróbowanie kilku różnych kształtów przed podjęciem ostatecznej decyzji — Twój organizm będzie Ci wdzięczny!

Wybór poduszki a pozycja, w której zasypiasz

Wiesz już, jakie poduszki dostarczają najlepsi producenci. Przyjrzyj się teraz kolejnemu, bardzo ważnemu kryterium. 

Wybierając poduszkę, zastanów się, w jakiej pozycji najczęściej śpisz. Dlaczego na to, jaką poduszkę wybrać, wpływają przyzwyczajenia? Ponieważ warunkują, w jakiej pozycji przez całą noc (lub przynajmniej jej większość) znajduje się Twój kręgosłup szyjny. 

Niektórzy uwielbiają spać na plecach, inni zasypiają na boku lub na brzuchu. Są też tacy, którzy przez całą noc „wiercą się” i często zmieniają pozycję. Spróbuj zapamiętać, jak najszybciej zapadasz w sen i jak się budzisz.

Jaka poduszka do spania na boku?

Poduszka Tempur do spania na boku

Poduszka dla osób śpiących na boku powinna znajdować się wyłącznie pod szyją i głową, a nie pod ramieniem czy plecami

Jak sprawdzić, czy testujesz prawidłowy model? Dopasuj wysokość poduszki tak, byś mógł oprzeć o nią policzek bez wykrzywiania kręgosłupa. Poleż na niej przez chwilę, by zbadać jej twardość

Jeżeli Twoja głowa opadnie, napinając mięśnie, wygnie się przez to się linia odcinka szyjnego kręgosłupa. Pamiętaj, że leżąc na boku, poduszka ma podpierać cały odcinek szyjny.

Zobacz poduszki do spania na boku

Jaka poduszka dla osób śpiących na plecach?

Poduszka Tempur do spania na plecach

Komfort snu na plecach zapewnią poduszki profilowane. Umożliwiają naturalne dopasowanie ciała do powierzchni i gwarantują najwyższą wygodę użytkowania

W zależności od Twojej postawy i wzrostu dobierz poduszkę do spania na wznak, przy której ułożenie głowy i ramion będzie jak najbardziej naturalne. Głowa powinna pozostać odchylona nieco do tyłu, a gardło niezaciśnięte.

Zobacz poduszki do spania na plecach

Jaka poduszka dla śpiących na brzuchu?

Poduszka Tempur do spania na brzuchu

Chcesz spać na brzuchu lub nie udało Ci się jeszcze od tego odzwyczaić? 

W takim razie powinieneś wybrać niską, miękką poduszkę lub model zaprojektowany z myślą o osobach śpiących na brzuchu. W naszym sklepie znajdziesz wiele poduszek do spania na brzuchu.

Specjaliści radzą, aby z czasem przejść na najzdrowsze pozycje snu — boczną lub na wznak. Jeśli tego nie potrafisz, może być to wynikiem niewłaściwego, zbyt twardego materaca.

Zobacz poduszki do spania na brzuchu

Jak często zmieniać poduszkę?

Poduszki mają tendencję do gromadzenia kurzu, bakterii i innych alergenów. Badania dowodzą, że po kilku latach użytkowania, nawet ⅓ wagi poduszki to roztocza i ich odchody. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja i higiena. 

Warto często prać poszewki, a także wietrzyć i trzepać poduszki. Jeśli chcesz uniknąć problemów zdrowotnych, co jakiś czas pomyśl o wymianie poduszki na nową.

Jeśli korzystasz z modeli o wypełnieniu naturalnym, zalecamy ich wymianę co około 2 lata. Jeżeli śpisz z partnerem, zmieniaj obie poduszki w tym samym czasie. Dzięki temu każdy z Was będzie cieszyć się takim samym komfortem. Rozważ inwestycję w pokrowiec na poduszkę, który pomoże utrzymać ją w czystości i higienie przez dłuższy czas.

Zobacz film - fizjoterapeuta wyjaśnia, jak wybrać poduszkę!

Zobacz film, w którym fizjoterapeuta Jacek Kaczmarek wyjaśnia, jak wybrać dobrą poduszkę.

https://youtu.be/sL57OO9uR60

Rodzaj poduszki dobierz do materaca

Poduszka i materac powinny do siebie pasować pod względem stopnia twardości. Połączenie miękkiego materaca i twardej poduszki może powodować dyskomfort podczas snu. Działa to też w drugą stronę. Twardy materac w połączeniu z miękką poduszką również będzie nieodpowiedni. Dlatego najlepiej zacząć od wyboru materaca, który stanowi podstawę wyposażenia sypialni, a dopiero później szukać poduszki.

Wszystko, czego potrzebujesz do stworzenia nowoczesnej sypialni, znajdziesz u nas — w sklepach Komfort Snu w Bydgoszczy i Toruniu i online. Oferujemy doskonałe materace i najwygodniejsze poduszki, dzięki którym w pełni wypoczniesz i zadbasz o swoje zdrowie!

Zobacz aktualny ranking poduszek do spania!

Zdjęcie główne: Dominic Sansotta / unsplash.com

{hook h="CETemplate" id="49"}