tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

W jakiej pozycji spać po operacji przepukliny?

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania, Zdrowy sen
Leczenie przepukliny niejednokrotnie kończy się operacją. Jak spać w pierwszych dniach po zabiegu, aby zminimalizować dolegliwości bólowe?
 

Co to jest i jak wygląda przepuklina?

Przepuklina to dość powszechna choroba, która zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Polega ona na patologicznym uwypukleniu zawartości jamy ciała przez otwór w powłokach. 

Do najczęstszych rodzajów przepuklin zalicza się przepuklinę pachwinową. Rzadziej rozwija się przepuklina udowa lub pępkowa. Leczenie zachowawcze przepukliny często nie przynosi zamierzonego rezultatu i wówczas konieczna jest operacja. 

Przepuklina najczęściej występuje w jamie brzusznej i jest spowodowana nieprawidłowym napięciem powłok jamy brzusznej. Wówczas dochodzi do przemieszczenia organów poza ich naturalne miejsce występowania.

Jak wygląda przepuklina? Wywołane nią zmiany są widoczne gołym okiem. Fragment narządu przemieszcza się przez miejsce o obniżonej odporności, tworząc charakterystyczne uwypuklenie, nazywane workiem przepuklinowym. Tym fragmentem może być część jelita, wyrostek robaczkowy lub pęcherz moczowy.

Jak spać po operacji przepukliny?

W pierwszych dniach po operacji przepukliny możesz odczuwać spory dyskomfort. Dlatego specjaliści zalecają, aby spać na boku. To bezpieczna pozycja snu, ponieważ nie powoduje ucisku na narządy wewnętrzne oraz umożliwia ułożenie kręgosłupa w takim sposób, aby całe ciało mogło się zrelaksować.

Jeśli chcesz wygodnie spać na boku, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości poduszkę o statusie wyrobu medycznego, która nadaje się do spania na boku. Tego rodzaju poduszki są niskie i specjalnie wyprofilowane, aby idealnie dopasowywać się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. 

Poduszka zrobiona ze średnio twardej pianki prawidłowo podtrzyma Twoją głowę i zniweluje naciski, które powodują dyskomfort w trakcie snu. Najlepsza poduszka ortopedyczna sprawi, że szybko zapomnisz o swoich dolegliwościach, odprężysz się i zaśniesz. Zdrowy i spokojny sen korzystnie wpłynie na Twoje samopoczucie i przyspieszy powrót do zdrowia.

Doskonałą poduszkę o statusie wyrobu medycznego wygodnie zamówisz w naszym sklepie. Nasi eksperci podpowiedzą Ci, jaki model warto wybrać. A na naszym blogu przeczytasz, jak prawidłowo spać na poduszce ortopedycznej

Jak przebiega rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej?

Przepuklina występuje zarówno u dorosłych, jak i u małych dzieci. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest operacja. Ten zabieg nie jest skomplikowany, jednak to ważne, aby nie czekać z jego przeprowadzeniem do ostatniego momentu. 

Niezależnie od tego, czy wykonana została operacja przepukliny pępkowej, czy też pachwinowej po zabiegu usunięcia przepukliny trzeba ściśle stosować się do zaleceń lekarskich. Rekonwalescencja trwa ok. 30 dni. W tym czasie rana powinna się całkowicie zagoić, a pacjent może podejmować już umiarkowany wysiłek fizyczny.

Jednak zanim to nastąpi, trzeba wyjątkowo zadbać o swoje zdrowie, aby nie doprowadzić do wystąpienia powikłań.

Po operacji przepukliny pacjent musi bardzo ostrożnie wstawać i kłaść się do łóżka, nie może dźwigać ciężarów oraz powinien sprawdzać, czy rana dobrze się goi.

Niekiedy zalecane jest również noszenie pasa pooperacyjnego. Posiada on specjalne rzepy, a jego rozmiar jest dobierany indywidualnie.

Przez pierwsze 2-3 dni po operacji przepukliny trzeba przyjmować leki przeciwbólowe. Bardzo ważne jest również, aby jak najwcześniej zacząć chodzić. W innym wypadku mogą pojawić się zrosty i ciągnące blizny. Bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym zaleca się także lekkostrawną dietę, aby zapobiec lub złagodzić problemy związane z wypróżnianiem. Natomiast rana powinna być cały czas zabezpieczona opatrunkiem.

Zalecenia po operacji przepukliny obejmują przede wszystkim unikanie noszenia ciężkich rzeczy. Początkowo pacjent nie może nosić więcej niż 1 kilogram. Stopniowo można zwiększać obciążenie do 3-4 kg. 

Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, już po około 7 do 9 dni można ściągnąć szwy. Pomimo szybkiego powrotu do zdrowia, nie należy zapominać o wzmocnieniu mięśni brzucha. Delikatne ćwiczenia możesz zacząć wykonywać po zakończeniu okresu rekonwalescencji.

Jeżeli niedawno przebyłeś operację przepukliny, pamiętaj –  zdrowy sen sprawi, że po operacji przepukliny Twoje ciało szybciej się zregeneruje, a Ty już wkrótce będziesz mógł powrócić do swoich codziennych aktywności.

Zdjęcie główne: stefamerpik/freepik.com

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: