tel. 506 626 678 email

Produkty

Zniesienie lordozy szyjnej — jak spać, żeby poczuć ulgę?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Spłycona lordoza szyjna to wada postawy, która powoduje dotkliwy ból szyi. W trakcie rehabilitacji warto wspomagać się poduszką ortopedyczną o odpowiednim kształcie. Jak spać, żeby poczuć ulgę?
 

Czym jest lordoza szyjna?

Ludzki kręgosłup jest wygięty w kształcie litery S. Naturalne krzywizny występują na wysokości szyi, a także w górnej i dolnej części pleców. Krzywizna znajdująca się na wysokości szyi jest nazywana lordozą szyjną i pełni następujące funkcje:

  • amortyzuje wstrząsy podczas poruszania się,
  • umożliwia wykonywanie ruchów szyją,
  • utrzymuje głowę w jednej linii z ciałem i podtrzymuje jej ciężar.

W wyniku dużych przeciążeń może dojść do spłycenia lordozy szyjnej lub jej całkowitego wyprostowania. Na zniesienie lordozy szyjnej najbardziej narażone są osoby, które pracują przy komputerze lub prowadzą siedzący tryb życia.

Jak spać przy lordozie szyjnej?

Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej na początku nie daje wyraźnych objawów. Dopiero z czasem zmiany pogłębiają się, powodując wzmożone napięcie w obrębie szyi. W takim wypadku warto zwrócić szczególną uwagę na higienę snu. Nieprawidłowe ustawienie kręgosłupa szyjnego w trakcie nocnego wypoczynku wzmaga dolegliwości bólowe i może doprowadzić do powstania zmian zwyrodnieniowych.

Dobra poduszka do spania dla osób ze spłaszczoną lordozą szyjną powinna zapewniać prawidłowe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa. Kształt poduszki musi być dopasowany do naturalnego wygięcia kręgosłupa, co pomoże w zmniejszeniu lordozy szyjnej. Najlepsze poduszki ortopedyczne umożliwiają wygodne spanie na boku i na plecach, co pozwala zniwelować uciążliwe objawy neurologiczne.

Najlepsze poduszki ortopedyczne przy zniesieniu lordozy szyjnej

Zniesienie lordozy szyjnej wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. Poza rehabilitacją i zmianą codziennych nawyków warto również zaopatrzyć się w wygodną poduszkę do spania. Sprawdź, jakie poduszki ortopedyczne będą najlepszym wyborem przy zniesionej lordozie szyjnej!

Poduszka Moore Perdormire to wyrób z atestem medycznym, dzięki któremu z łatwością zadbasz o zdrowy sen. Jej wkład został w całości wykonany z pianki z pamięcią. Ten materiał doskonale dostosowuje się do naturalnej krzywizny kręgosłupa w odcinku szyjnym.

Poduszka Astor PerDormire ma łagodny, ergonomiczny kształt i jest wykonana z pianki termoelastycznej. Niewysoki model o klasycznym kształcie możesz wygodnie zestawić ze średnio twardym materacem. Astor to świetne rozwiązanie dla osób z rozpoznaniem lordozy szyjnej. Dzięki nie odciążysz mięśnie i prawidłowo ułożysz kręgosłup szyjny w trakcie snu.

Model TEMPUR Original™ to najlepsza poduszka ortopedyczna do spania na boku. Jej wyjątkowy kształt odpowiada naturalnej linii, jaką powinna tworzyć głowa z szyją i ramionami podczas snu. Poduszka TEMPUR Original™ jest dość twarda, skutecznie redukuje naciski i jest też wyposażona w pokrowiec o właściwościach hipoalergicznych.

Optymalnym wyborem dla osoby ze zniesioną lordozą szyjną będzie również innowacyjna poduszka Anatomic Curve Technogel. Na wyprofilowanej powierzchni wygodnie oprzesz głowę, a materiał Technogel zapewni Ci przyjemne uczucie chłodu przez całą noc.

Jakie są objawy lordozy szyjnej?

Wypłaszczenie lordozy szyjnej może dawać szereg bardzo nieprzyjemnych objawów. Niepokojącym sygnałem są dolegliwości bólowe i ucisk w obrębie szyi niewiadomego pochodzenia. Pacjenci mogą też skarżyć się na:

  • sztywność karku,
  • drętwienie rąk,
  • zawroty głowy,
  • szum w uszach,
  • problemy z zasypianiem,
  • omdlenia.

Napięcie mięśni szyi i karku z czasem może się zwiększać i powodować silny ból. Jeśli zauważysz u siebie podobne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Zniesienie lordozy szyjnej można zdiagnozować na podstawie badania RTG kręgosłupa lub rezonansu magnetycznego.

Zniesienie lordozy szyjnej — konsekwencje

Prawidłowe ustawienie kręgów szyjnych jest niezwykle ważne dla Twojego zdrowia. Jeśli w porę nie rozpoczniesz rehabilitacji, zmiany szybko się pogłębiają, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do uszkodzenia korzeni nerwowych lub dyskopatii.

Zniesiona lordoza szyjna powoduje również wysunięcie głowy do przodu i powstanie zgrubienia karku w okolicy przejścia szyjno-piersiowego. Te zmiany wywołują objawy bólowe i utrudniają przybranie właściwej postawy ciała.

Skuteczne leczenie lordozy szyjnej i rehabilitacja

Skuteczne leczenie lordozy szyjnej wymaga wizyty u lekarza i fizjoterapeuty. Terapia w dużej mierze polega na wykonywaniu ćwiczeń. Niezbędne będzie również:

W ramach leczenia warto zadbać o ergonomię w miejscu pracy. Fizjoterapeuta może Ci też zaproponować wykonanie specjalistycznych zabiegów i masaży. W bardzo zaawansowanych przypadkach zniesienia lordozy szyjnej wykonuje się zabiegi neurochirurgiczne.

Zachowanie prawidłowej postawy ciała w trakcie snu to świetny sposób na poradzenie sobie z uciążliwymi objawami lordozy szyjnej. Dobrze dobrana poduszka ortopedyczna korzystnie wpłynie na proces leczenia i pomoże zahamować rozwój choroby.

Poduszki ergonomiczne warto stosować również w celach profilaktycznych lub wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy schorzenia.

Zdjęcie główne: pexels.com/karolina-grabowska

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: