tel. 506 626 678 email

Produkty

Dyskopatia szyjna — jak najlepiej spać?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Dyskopatia szyjna może dawać szereg nieprzyjemnych objawów. Osoby cierpiące na to schorzenie odczuwają silny ból, drętwienie kończyn górnych i nudności. Jak spać przy dyskopatii szyjnej, żeby odciążyć kręgosłup?
 

Jak spać przy dyskopatii szyjnej — sprawdzone sposoby

Ból w okolicach szyi może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest dyskopatia szyjna, o której mówimy, gdy dochodzi do przerwania ciągłości pierścienia włóknistego. Wówczas jądro miażdżyste wydostaje się do kanału kręgowego i wywiera ucisk na korzenie nerwowe. Ta dolegliwość wywołuje ból o dużym natężeniu, przez co utrudnia codzienne funkcjonowanie. 

Ból szyi może też pojawiać się w nocy. Złe ułożenie ciała powoduje nasilenie objawów. W takim wypadku możesz mieć problemy z zaśnięciem i spokojnym przespaniem całej nocy. Aby złagodzić dolegliwości bólowe, warto zamówić komfortowy materac i poduszkę ortopedyczną wykonaną z elastycznej pianki. Jak zadbać o odcinek szyjny kręgosłupa w trakcie snu?

Jaki materac przy dyskopatii szyjnej wybrać?

Zarówno przy dyskopatii lędźwiowej, jak i szyjnej bardzo ważne jest prawidłowe podparcie naturalnych krzywizn kręgosłupa. Dobrze dobrany materac powinien być twardy i jednocześnie elastyczny. 

W przebiegu dyskopatii warto wybierać modele zrobione z innowacyjnego materiału TEMPUR®. Luksusowy materac TEMPUR Pro Plus® Firm ma wysokość 25 cm i idealnie dopasowuje się do wagi, kształtu i temperatury ciała. Poruszanie się na takim podłożu jest niezwykle łatwe, dzięki czemu bez problemu znajdziesz dla siebie wygodną pozycję do snu i szybko zaśniesz.

Jaka poduszka przy dyskopatii szyjnej?

Dyskopatia szyjna powoduje ograniczoną ruchomość w obrębie szyi i karku. Sztywność mięśni jest związana ze zmianami zwyrodnieniowymi i towarzyszącemu im bólowi. W takim wypadku niezwykle ważne będzie znalezienie poduszki, która zapewni Ci komfort i ułatwi zasypianie. Idealny model nie może być za wysoki ani za niski. Kształt poduszki powinien odpowiadać naturalnej linii, jaką tworzy głowa z szyją i ramionami w trakcie snu. Takie podłoże umożliwi Ci zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa przez całą noc.

Specjaliści wskazują, że najbezpieczniejszą pozycją do snu przy dyskopatii szyjnej jest spanie na boku lub spanie na plecach. Osoby z dyskopatią szyjną muszą wiedzieć, na którym boku powinno się spać oraz zwracać szczególną uwagę na ułożenie rąk podczas snu. Należy unikać spania z rękami skrzyżowanymi pod głową. 

Dużą ulgę przynosi spanie w pozycji bocznej z poduszkami ułożonymi w trzech punktach: pod szyją i odcinkiem lędźwiowym, a także między kolanami. Najmniej zalecane jest spanie na brzuchu, ponieważ taka pozycja utrudnia przybranie właściwej postawy ciała.

Jeśli chcesz zmniejszyć dyskomfort w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa, zamów poduszkę ortopedyczną TEMPUR®. Modele TEMPUR Original™TEMPUR Sonata™ pomagają w utrzymaniu prawidłowej pozycji kręgosłupa szyjnego, dzięki czemu gwarantują zdrowy i komfortowy sen. 

Luksusowe poduszki TEMPUR® stanowią optymalne podparcie dla głowy i szyi. Na takim podłożu mięśnie szybko się rozluźniają i regenerują. Jest to świetny sposób na złagodzenie objawów dyskopatii szyjnej.

Przyczyny i objawy dyskopatii szyjnej

Dyskopatia szyjna to choroba krążków międzykręgowych inaczej zwanych dyskami. Ryzyko pojawienia się problemów z kręgami szyjnymi wrasta wraz z wiekiem. Na tę chorobę najczęściej narażone są osoby, które: przebyły poważne urazy, pracują w niewygodnej pozycji lub wykonują pracę obciążającą ten odcinek kręgosłupa. Główne przyczyny dyskopatii w odcinku szyjnym kręgosłupa to:

  • brak ruchu,
  • czynniki genetyczne,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • wady postawy,
  • wzmożone napięcie mięśnie w obrębie szyi,
  • chroniczny stres,
  • gwałtowne ruchy głową i urazy,
  • nieprawidłowa postawa ciała w trakcie snu.

Dyskopatii odcinka szyjnego towarzyszą nieprzyjemne symptomy, które powodują trudność z poruszaniem głową i ograniczają ruchomość kręgosłupa. Zaawansowanym stanem dyskopatii szyjnej jest przepuklina kręgosłupa szyjnego. Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to między innymi:

  • ostry i przewlekły ból głowy, karku i ramion,
  • zawroty głowy i omdlenia,
  • nudności,
  • zaburzenia czucia,
  • osłabienie kończyn górnych,
  • szum w uszach,
  • drganie powieki.

Zwyrodnienie kręgosłupa w odcinku szyjnym szczególnie daje o sobie znać podczas aktywności fizycznej. Bóle kręgosłupa pojawiają się w trakcie wykonywania zwykłych czynności takich jak pochylanie się czy noszenie cięższych przedmiotów. Jeśli zauważysz u siebie opisane powyżej objawy, koniecznie udaj się do lekarza. Dzięki specjalistycznej pomocy unikniesz dalszego przeciążania kręgosłupa i skutecznie zahamujesz rozwój dyskopatii.

Leczenie dyskopatii kręgosłupa szyjnego

Każdy przypadek dyskopatii szyjnej wymaga indywidualnego podejścia. Lekarz najpierw przeprowadzi z Tobą wywiad i wykona badania obrazowe. W zależności od etapu rozwoju choroby specjalista może Ci zaproponować:

  • leczenie zachowawcze,
  • leczenie operacyjne,
  • stosowanie leków przeciwbólowych,
  • ćwiczenia na dyskopatię.

Jeśli chcesz szybko uporać się z dolegliwościami bólowymi, warto również skonsultować się z doświadczonym fizjoterapeutą. Rehabilitacja w przypadku dyskopatii szyjnej może polegać na wykonywaniu ćwiczeń, masaży lub różnego rodzaju zabiegów. 

Przeciążenia kręgosłupa szyjnego często są związane z siedzącym trybem życia. Dlatego osoby pracujące przy komputerze przez wiele godzin dziennie powinny regularnie wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi i odcinek lędźwiowy kręgosłupa. 

Profilaktyka obejmuje również unikanie przeciążeń, stosowanie zdrowej diety, prowadzenie aktywnego trybu życia i spanie w odpowiedniej pozycji

Zdjęcie główne: pexels.com/kevin-malik

Łukasz doradca Komfort Snu
Łukasz

Doradca klienta w Komfort Snu od 5 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: