tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Na którym boku powinno się spać?

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania, Zdrowy sen
Prawidłowa pozycja do spania ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i samopoczucia. Zastanawiasz się, czy spać na prawym, czy lewym boku? Pomożemy Ci rozwiązać ten dylemat! Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, jak szybko znaleźć idealną pozycję!
 

Spanie na lewym boku — najlepsza pozycja do spania

Podczas wyboru optymalnej pozycji do spania liczy się nie tylko Twoja wygoda. Ważne są również inne czynniki, które wpływają na pracę poszczególnych narządów i regenerację organizmu. W nocy musisz mieć zapewnione odpowiedni warunki, aby wypocząć, a Twoje ciało nie powinno być spięte. Prawidłowe ułożenie organizmu zniweluje naciski i przeciążenia, dzięki czemu narządy wewnętrzne mogą normalnie funkcjonować.

Pozycja na boku jest zalecana przez niektórych lekarzy, ponieważ wspomaga usuwanie produktów przemiany materii z mózgu. Choć nie ma jeszcze jednoznacznych wyników badań, specjaliści przypuszczają, że w dłuższej perspektywie może to znacząco zminimalizować ryzyko rozwoju choroby Alzheimera i Parkinsona. A na którym boku powinno się spać? Zarówno prawy, jak i lewy bok to dobry wybór, jednak według badaczy ułożenie ciała po lewej stronie daje więcej wymiernych korzyści.

Eksperci w tej dziedzinie wskazują, że dla niemal wszystkich grup wiekowych najbezpieczniejszą pozycją jest spanie na lewym boku. W ten sposób możesz usprawnić przepływ krwi, odciążyć kręgosłup i korzystnie wpłynąć na układ pokarmowy.

Niezwykle wygodna poduszka TEMPUR® One do spania na boku

Na którym boku lepiej spać przy chorym sercu?

Jeśli niedawno przeszedłeś zawał, to na pewno zastanawiasz się, na którym boku powinno się spać przy chorym sercu. Pozycja na lewym boku pozwoli Ci odciążyć aortę i sprawi, że serce będzie miało ułatwione zadanie. W takim ułożeniu ciała nie będziesz chrapać i szybko zapadniesz w głęboki sen. Gdy śpisz na lewym boku, krew nie musi być pompowana do góry, ponieważ spływa w dół, co pozwala odciążyć serce i usprawnić przepływ krwi w całym organizmie.

Zobacz poradę fizjoterapeuty.

Na którym boku powinno się spać przy refluksie i chorym żołądku?

Refluks to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która występuje wtedy, gdy kwaśna treść z żołądka cofa się do przełyku. Ta przypadłość często dotyka osób otyłych, kobiet w ciąży oraz osób, które cierpią na zaburzenia hormonalne lub cukrzycę. Oczywiście nie jest to regułą — z refluksem może mieć problem każdy. Czynnikiem ryzyka może być na przykład stosowanie niektórych leków.

Na którym boku spać przy refluksie? Zdecydowanie na lewym. Spanie na prawej stronie ciała powoduje, że żołądek naciska na trzustkę, a to wzmaga problemy trawienne. W takim wypadku najlepiej wybrać lewą stronę, aby zarówno żołądek, jak i trzustka mogły swobodnie pracować.

Osoby, które cierpią na refluks, często odczuwają charakterystyczne pieczenie w przełyku. Ten problem powszechnie dotyka również kobiet w ciąży, które powinny przyjrzeć się, w jakiej pozycji śpią. Jeśli męczy Cię zgaga, to na pewno chciałbyś wiedzieć, na którym boku spać, aby sobie ulżyć. Specjaliści przekonują, że optymalnym rozwiązaniem będzie lewa strona.

Dodatkowo to ważne, aby na lewym boku przespać całą noc, ponieważ przewracanie się na prawy bok aż dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zgagi. Zdecydowanie łatwiej osiągnąć ten cel, gdy masz wygodną poduszkę do spania na boku. W naszym sklepie internetowym znajdziesz dokładnie taki model, jakiego potrzebujesz!

Poduszka TEMPUR® Original, stworzona do spania na boku

Na którym boku spać po alkoholu?

Alkohol spłyca sen i nie pozwala organizmowi odpowiednio się zregenerować. W takiej sytuacji spanie na boku jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż spanie na plecach lub brzuchu. Na którym boku spać po alkoholu? Obecnie nie ma konkretnych wytycznych, które by wskazywały na to, jaka pozycja jest lepsza. Dla zwiększenia komfortu po prostu ułóż głowę odrobinę wyżej od reszty ciała, a w pomieszczeniu zmniejsz temperaturę o kilka stopni.

A co, jeśli po alkoholu pojawią się nudności i ból żołądka? Ulgę może Ci przynieść położenie się na lewym boku. W tej pozycji soki żołądkowe swobodniej wypływają, nie powodując przykrych dolegliwości. Warto pamiętać, że spanie na lewym boku ułatwia także wypróżnianie, ponieważ usprawnia proces przesuwania resztek pokarmowych z jelita cienkiego do jelita grubego.

Czy spanie na boku ma jakieś wady?

Dla większości osób lewa strona to najlepsza pozycja do spania. Jednak fizjoterapeuci zwracają uwagę, że sen na lewym boku może prowadzić do problemów, jeśli nogi są zbyt mocno podkurczone. Regularne spanie z nogami tuż przy klatce piersiowej to prosta droga do bólu pleców i stawów, ponieważ ułożenie ciała w takiej pozycji jest nienaturalne.

Wybierz poduszkę, która zadba o Twój kręgosłup

Gdy już wiesz, na którym boku zdrowiej spać, możesz teraz popracować nad swoimi przyzwyczajeniami. Na naszym blogu wielokrotnie pisaliśmy już o tym, jak duże znaczenie ma trzymanie się zasad higieny snu. Wypoczywając na lewym boku, wspomożesz swój organizm w regeneracji. Tę pozycję warto wybierać nie tylko, gdy cierpisz na różnego rodzaju dolegliwości, ale także na co dzień, aby poprawić swoje samopoczucie.

Przejrzyj poduszki do spania na boku, dostępne w naszym sklepie internetowym z materacami lub odwiedź jeden ze stacjonarnych salonów Komfort Snu. Pomożemy Ci wybrać zdrowe i komfortowe wyposażenie sypialni!

Zdjęcie główne: pexels.com / andrea-piacquadio

Łukasz doradca Komfort Snu
Łukasz

Doradca klienta w Komfort Snu od 5 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: