tel. 506 626 678 email

Produkty

Dyskopatia lędźwiowa — jak spać, żeby odciążyć kręgosłup?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Dyskopatia lędźwiowa to schorzenie kręgosłupa, które wywołuje duży ból w dolnej części pleców. Charakterystyczny ucisk może też powodować problemy z zaśnięciem. Jak odciążyć kręgosłup lędźwiowy podczas snu?
 

Jak spać przy dyskopatii lędźwiowej, żeby poczuć ulgę?

Dyskopatia lędźwiowa objawia się nie tylko bólem pleców, ale także drętwieniem kończyn i zwiększonym napięciem mięśni przykręgosłupowych. W efekcie pacjent może mieć dużą trudność, aby znaleźć wygodną pozycję snu. Jeśli chcesz dobrze się wyspać, musisz przygotować sobie komfortowe warunki do spania. Prawidłowo dobrany twardy materac i profilowana poduszka pomogą złagodzić ból kręgosłupa.

Jak powinieneś spać, aby zminimalizować objawy dyskopatii?

Kiedyś zalecano pacjentom spanie na twardych powierzchniach, takich jak podłoga czy deski. Jednak dzisiaj wiemy już, że nie jest to dobre rozwiązanie. Jeśli chcesz odciążyć obolałe ciało, wybierz równy i twardy materac, który zapewnia kręgosłupowi odpowiednie podparcie w trakcie snu. Na naszym blogu znajdziesz podpowiedzi, jaki materac na kręgosłup warto zamówić.

Twardość materaca powinna zostać dobrana indywidualnie, a podłoże musi idealnie dostosowywać się do anatomicznej budowy ciała. Osoby cierpiące na dyskopatię lędźwiową powinny wybierać dobrej jakości produkty od renomowanych producentów. Doskonałym rozwiązaniem będzie na przykład luksusowy materac TEMPUR Pro Firm™, ponieważ odciąża kręgosłup i skutecznie pochłania ruch.

Które pozycje przyniosą ulgę?

Specjaliści polecają, aby osoby cierpiące na dyskopatię odcinka lędźwiowego kręgosłupa spały w pozycji bocznej z wałkiem umieszczonym między kolanami. Zamiast wałka możesz też użyć zwiniętej kołdry lub poduszki.

Alternatywą dla pozycji na boku jest spanie w pozycji embrionalnej. Polega ona na przyciągnięciu nóg do klatki piersiowej i objęciu ich rękami. Ta pozycja jest dosyć niewygodna, dlatego lepiej sprawdza się podczas krótkich drzemek.

Spanie na boku odciąża staw biodrowy i pozwala na rozluźnienie organów wewnętrznych. Jeśli jednak preferujesz spanie na plecach, to umieść klin ortopedyczny pod kolanami i udami. W ten sposób zadbasz o swój kręgosłup i zwiększysz komfort snu.

 Aby wygodnie zasnąć na plecach, zamów poduszkę o ergonomicznym kształcie. Proponowane modele to między innymi poduszka TEMPUR Original™ i poduszka TEMPUR Sonata™. Najlepsze poduszki TEMPUR® zapewniają prawidłowe podparcie odcinka szyjnego kręgosłupa i umożliwiają zachowanie naturalnych krzywizn kręgosłupa.

Jak nie spać przy dyskopatii? Najrzadziej polecaną pozycją w przypadku dyskopatii lędźwiowej jest spanie na brzuchu. Taka pozycja wymaga odpowiedniego ułożenia rąk i podłożenia poduszki bądź koca na wysokości pępka oraz pod stopami. Więcej dowiesz się z artykułu opisującego, w jakiej pozycji najlepiej spać.

Ból kręgosłupa lędźwiowego — przyczyny

Dyskopatia lędźwiowa to zwyrodnienie krążków międzykręgowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Ten typ dyskopatii występuje bardzo często, ponieważ jest związany z siedzącym trybem życia. Czynniki, które mogą przyczynić się do powstania tego schorzenia to:

  • otyłość i brak ruchu,
  • podnoszenie, dźwiganie i przenoszenie zbyt dużych ciężarów,
  • przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała,
  • urazy przeciążeniowe,
  • wykonywanie rotacji kręgosłupa podczas jego jednoczesnego zginania.

Zwyrodnienia dysku lędźwiowego może dotykać kobiet i mężczyzn w różnym wieku. Ta choroba często rozwija się u osób, które długotrwale przebywają w nieodpowiedniej pozycji i nie podejmują aktywności fizycznej.

Dyskopatia lędźwiowa — pierwsze objawy

Praca w pozycji siedzącej stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa. Jednak nie każdy ból w dole pleców wynika z dyskopatii lędźwiowej. Jak sprawdzić co Ci dolega? Objawy, które mogą świadczyć o zwyrodnieniu krążków międzykręgowych w obrębie kręgosłupa lędźwiowego to:

  • ból w dole pleców, który nasila się podczas schylania i promieniuje do nóg, powodując ich drętwienie,
  • objawy neurologiczne spowodowane podrażnieniem korzeni nerwowych,
  • objawy ze strony układu pokarmowego takie jak: zgaga, biegunki lub uczucie niepełnego wypróżnienia,
  • częste oddawanie moczu,
  • bolesne skurcze mięśni,
  • zaburzenia czucia,
  • trudność ze wspięciem się na palce.

Objawy dyskopatii lędźwiowej nie ustępują z czasem i nasilają się podczas próby obciążania kręgosłupa. Ta choroba kręgosłupa może być też związana z wadami postawy lub spłyconą lordozą lędźwiową. Niezdrowy styl życia dodatkowo przyczynia się do pogłębienia choroby i zwiększenia dolegliwości bólowych. Dlatego to takie ważne, by wiedzieć, jaki materac na dyskopatię będzie odpowiedni.

Dyskopatia lędźwiowa — pierwsze objawy​

Skuteczne leczenie dyskopatii lędźwiowej jest możliwe!

Dyskopatia lędźwiowa może być skutecznie leczona. W tym celu przeprowadza się testy diagnostyczne, żeby sprowokować wystąpienie objawów typowych dla przepukliny lędźwiowej. 

W trakcie badania pacjent, leżąc na plecach, musi unieść wyprostowaną nogę. Jeśli osoba cierpi na dyskopatię lędźwiową, to konieczność wykonania takiego ruchu powoduje ból o dużym nasileniu. Do postawienia pełnej diagnozy niezbędne będzie również wykonanie badań obrazowych takich jak RTG lub rezonans magnetyczny.

Dyskopatia lędźwiowa może być leczona farmakologicznie lub operacyjnie. Bardzo dobre efekty można również uzyskać poprzez wykonywanie specjalnych ćwiczeń na dyskopatię lędźwiową. Fizjoterapeuta każdorazowo dostosowuje poziom trudności i intensywności ćwiczeń do potrzeb pacjenta. Gdy objawy ustąpią, zaleca się trening wzmacniający mięśnie posturalne oraz umiarkowaną aktywność fizyczną.

W trakcie leczenia ważne jest zachowanie prawidłowej pozycja ciała. Jeśli chcesz zmniejszyć dolegliwości bólowe, musisz zadbać o swój kręgosłup również podczas snu. Materac dla osoby cierpiącej na dyskopatię lędźwiową powinien być twardy i dobrze dopasowany do poduszki o ergonomicznym kształcie.

Zdjęcie główne: benjamin-wedemeyer/unsplash.com
Zdjęcia: TEMPUR®, pixabay.com

Łukasz doradca Komfort Snu
Łukasz

Doradca klienta w Komfort Snu od 5 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: