tel. 506 626 678 email

Co zrobić, żeby zasnąć — 6 sposobów na szybkie zasypianie

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Chcesz szybko zasnąć, ale nie potrafisz? Przyczyną Twoich problemów mogą być niezdrowe nawyki. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 6 sposobów na szybkie zasypianie!
 

Co zwykle utrudnia zasypianie?

Specjaliści wskazują, że zdrowy człowiek zwykle zasypia w ciągu około 20 minut od momentu położenia się do łóżka. Jeśli leżysz w łóżku dłużej, a mimo to wciąż nie śpisz, może to oznaczać, że albo wcale nie jesteś śpiący, albo cierpisz na zaburzenia snu.

Trudności z zasypianiem to poważny sygnał wysyłany przez organizm. Naprawdę nie warto go ignorować! Jeśli zauważysz u siebie problemy ze snem, dokładnie przyjrzyj się swoim nawykom. Zanim pójdziesz do specjalisty lub sięgniesz po tabletki nasenne, sprawdź, czy przyczyna dolegliwości nie znajduje się w Twoim otoczeniu.

Istnieje wiele czynników, które mogą znacząco utrudniać zasypianie. Na większość z nich masz wpływ, dlatego warto je poznać, aby poprawić jakość nocnego wypoczynku. Przed snem trzeba unikać takich stymulatorów, jak: 

  • Wysoka temperatura w sypialni
  • Ostre światło
  • Hałas
  • Używki
  • Kaloryczne posiłki
  • Silny stres

Ponadto leżąc w łóżku, nie powinno się korzystać z urządzeń elektronicznych, ponieważ emitowane przez nie światło niebieskie zaburza wydzielanie melatoniny, która odpowiada za regulację rytmu dobowego. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule o zasadach higieny snu, opublikowanym na naszym blogu.

Co zrobić, żeby zasnąć - 6 domowych sposobów na szybkie zasypianie

Bezsenność często pojawia się nagle i ma tendencje do nawracania. Gdy kładziesz się do łóżka, jesteś zmęczony i liczysz na to, że od razu zaśniesz. Jednak czas płynie, a upragniony sen nie nadchodzi. Zaczynasz się wiercić, zmieniasz pozycję, ale to nic nie daje. Po pewnym czasie pojawia się zdenerwowanie, frustracja i gniew. Wiesz, że nie zostało Ci dużo czasu na sen, a jednocześnie organizm wciąż nie chce się poddać. W takim wypadku, zamiast się złościć lepiej spróbować sprawdzonych sposobów na bezsenność.

1. Wieczorne rytuały

Niektóre osoby od razu zasypiają, niezależnie od tego, co robią bezpośrednio przed snem. Jeśli nie należysz do grona szczęśliwców, to dobrą metodą na szybkie zaśnięcie będzie zadbanie o wieczorne rytuały. Chodzi o czynności, które pomogą Ci się wyciszyć, odprężyć całe ciało i "nastroić" zegar biologiczny.

Ustal, o której godzinie będziesz się kłaść do łóżka i wstawać rano. Godzinę przed pójściem spać zacznij drobne przygotowania do nocnego odpoczynku. Wieczornym rytuałem może być gorąca kąpiel, słuchanie relaksującej muzyki, wyciszających szumów lub zastosowanie ulubionych kremów z olejkami eterycznymi.

2. Wywietrz sypialnię

Choć pogoda za oknem może płatać figle, nie warto rezygnować z wietrzenia sypialni przed snem. Ta pozornie mało istotna czynność może znacząco poprawić jakość powietrza w pomieszczeniu. A odpowiednie warunki w sypialni to jedna z dróg do zdrowego snu.

Świeży podmuch wiatru sprawi, że Twój organizm dobrze się dotleni, a Ty szybciej zaśniesz. Niekiedy za oknem znajduje się wiele zanieczyszczeń i smog, który niekorzystnie wpływa na zdrowie. Wówczas poza wietrzeniem dobrze jest używać nawilżacza powietrza wyposażonego w odpowiednie filtry, które wyłapują brud, kurz, a nawet niektóre zarazki.

3. Zamów dobry materac

Nowoczesne materace premium, dostępne w naszej ofercie, mają wiele cennych właściwości, które zwiększają komfort i ułatwiają zasypianie. Prawidłowo dobrany model idealnie dopasuje się do kształtu i wielkości Twojego ciała. W efekcie kręgosłup zyska solidne podparcie, a Ty bez problemu się odprężysz nawet po bardzo intensywnym dniu. Taki materac pomoże Ci także zwiększyć komfort cieplny w trakcie snu, dzięki czemu nie będziesz się wybudzać w nocy, a rano wstaniesz wypoczęty.

Materac TEMPUR Pro® Luxe — luksusowy materac dla najbardziej wymagających

4. Unikaj jedzenia bezpośrednio przed snem

Jedzenie przed snem niekorzystnie wpływa na przemianę materii, więc może bezpośrednio przełożyć się na problemy z zasypianiem. Dlatego ostatni posiłek trzeba spożyć na co najmniej 2-3 godziny przed planowanym pójściem do łóżka.

Kolacja powinna być lekkostrawna i sycąca. Wieczorem zrezygnuj ze słonych i słodkich przekąsek oraz dań typu fast food. Zamiast tego zjedz sałatkę, kromkę ciemnego chleba lub omlet z ulubionymi dodatkami.

5. Zadbaj o odpowiedni komfort zasypiania

Warunki, w jakich zasypiasz, mają ogromny wpływ na Twoje samopoczucie. W mieszkaniu nawet po zmroku możesz słyszeć różnego rodzaju odgłosy, które nie pozwolą Ci zmrużyć oka. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać zatyczki do uszu, które skutecznie odizolują Cię od niepożądanych dźwięków.

Kolejnym częstym problemem jest światło z ulicznych latarni, które przedostaje się do pomieszczenia. Wnętrze możesz dobrze zaciemnić przy użyciu specjalnych rolet lub możesz też wykorzystać miękką opaskę na oczy, która odseparuje Cię od zewnętrznych bodźców. Na komfort zasypiania wpływają również przedmioty, które znajdują się w pomieszczeniu. Postaraj się, aby w sypialni było jak najmniej mebli, ozdób i urządzeń oraz zadbaj o to, aby panował tam względny porządek.

Przyjemna w dotyku opaska na oczy TEMPUR®

6. Wykonaj proste ćwiczenia przed snem

Bezpośrednio przed snem wykonaj kilka ćwiczeń relaksujących lub rozciągających. Nie chodzi o to, aby się przeforsować czy przesadnie zmęczyć. Celem ćwiczeń jest dotlenienie organizmu i rozluźnienie mięśni. Gimnastykę wykonuj powoli i dokładnie. W ten sposób dobrze przygotujesz organizm do nocnego wypoczynku i szybciej zaśniesz.

Sposoby na bezsenność - często zadawane pytania

Co zrobić, żeby zasnąć po kawie?

Kawa działa na organizm pobudzająco. Jeśli wypiłeś filiżankę tego napoju późnym popołudniem, postaraj się odpowiednio wyciszyć organizm przed snem. Pomocna może się okazać relaksująca kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego, przeczytanie długiego artykułu lub książki, a także wypicie ciepłego mleka z dodatkiem miodu.

Co zrobić, żeby zasnąć po energetyku?

Energetyki zawierają dużo więcej kofeiny niż zwykła filiżanka kawy. Dlatego zaśnięcie bezpośrednio po spożyciu takiego napoju jest wyjątkowo trudne. Jeśli chcesz się pozbyć nadmiaru energii, to wykonaj kilka bardziej wymagających ćwiczeń. Gdy poczujesz zmęczenie, połóż się do łóżka i spróbuj zasnąć.

Jak zasnąć szybko w dzień?

Wiele osób musi się wyspać w ciągu dnia, aby w nocy efektywnie pracować. Najszybciej zaśniesz, jeśli zasłonisz okna, założysz opaskę na oczy i zastosujesz zatyczki do uszu. Nie zapomnij również o wywietrzeniu sypialni i postaraj się obniżyć w niej temperaturę o co najmniej 2-3 stopnie.

Wypróbuj metody na szybkie zaśnięcie!

Niemal każdy potrzebuje około ośmiu godzin nieprzerwanego snu na dobę. A co, jeśli mimo wypróbowania domowych sposobów sen nie nadchodzi? W takiej sytuacji powinieneś bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. W końcu chodzi o Twoje zdrowie! Mamy jednak nadzieję, że problem nie okaże się tak poważny i że w tym artykule odnalazłeś praktyczne podpowiedzi, które zapewnią Ci spokojny sen!

Zdjęcia: pexels-polina-kovaleva

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: