Chrapanie jest spowodowane drganiem i trzepotaniem zwiotczałego podniebienia miękkiego. W czasie snu w wyniku osłabienia napięcia mięśni tylna część gardzieli zwisa, dotykając nasady języka, a niedrożność dróg oddechowych powoduje, że nabranie powietrza do płuc jest bardzo utrudnione. Pojawia się wtedy gwałtowny wdech połączony z charakterystycznym dźwiękiem.
Chrapanie może być związane z infekcją, która prowadzi do obrzęku błony śluzowej nosa i gardła lub może wynikać z wady anatomicznej, na przykład krzywej przegrody nosowej. Zwykle są to sytuacje, które nie są szkodliwe dla zdrowia, a jedynie mogą powodować drobny dyskomfort.
Większy problem pojawia się wtedy, gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu bezdech senny, czyli całkowity brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe.
Osoby cierpiące na bezdech senny często nie są świadome swoich problemów, szczególnie jeśli bezdech nie wybudza ich ze snu. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, które może poważnie zagrażać Twojemu zdrowiu.