tel. 506 626 678 email

Jak przestać chrapać?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Chrapanie to dość powszechny i uciążliwy problem, który dotyka niemal 50% Polaków w wieku średnim. Ta dolegliwość częściej występuje u mężczyzn niż kobiet i niekiedy może być zwiastunem poważnych chorób. Jeśli chcesz wyeliminować chrapanie ze swojego życia, musisz znaleźć jego przyczynę. Przeczytaj artykuł i poznaj skuteczne sposoby na chrapanie!
 

Czym jest chrapanie?

O tym, że ktoś chrapie, słyszymy bardzo często. Jednak ten problem może mieć różne nasilenie i częstotliwość. Niektóre osoby chrapią niemal przez całą noc, a inne tylko wtedy, gdy mają zatkany nos lub śpią w określonej pozycji. 

Najprościej rzecz ujmując, chrapanie to objaw utrudnionego przepływu powietrza przez gardło, który pojawia się w nocy, gdy śpimy.

Chrapanie jest spowodowane drganiem i trzepotaniem zwiotczałego podniebienia miękkiego. W czasie snu w wyniku osłabienia napięcia mięśni tylna część gardzieli zwisa, dotykając nasady języka, a niedrożność dróg oddechowych powoduje, że nabranie powietrza do płuc jest bardzo utrudnione. Pojawia się wtedy gwałtowny wdech połączony z charakterystycznym dźwiękiem.

Chrapanie może być związane z infekcją, która prowadzi do obrzęku błony śluzowej nosa i gardła lub może wynikać z wady anatomicznej, na przykład krzywej przegrody nosowej. Zwykle są to sytuacje, które nie są szkodliwe dla zdrowia, a jedynie mogą powodować drobny dyskomfort.

Większy problem pojawia się wtedy, gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu bezdech senny, czyli całkowity brak przepływu powietrza przez drogi oddechowe. 

Osoby cierpiące na bezdech senny często nie są świadome swoich problemów, szczególnie jeśli bezdech nie wybudza ich ze snu. Tymczasem jest to bardzo niebezpieczna sytuacja, które może poważnie zagrażać Twojemu zdrowiu. 

Pamiętaj!

Bezdech senny nie tylko pogarsza jakość snu, ale także może powodować pocenie się lub sinienie spowodowane niedotlenieniem. 

W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, aby rozpocząć skuteczne leczenie.

Najczęstsze przyczyny chrapania

Przyczyn chrapania może być naprawdę wiele. Niektóre z nich są bardzo łatwe do wyeliminowania, podczas gdy inne będą wymagały konsultacji z laryngologiem, czyli specjalistą, który zajmuje się leczeniem schorzeń krtani, gardła, przełyku, tchawicy, zatok, uszu oraz nosa. 

Najczęstsze przyczyny chrapania to:

  • Podeszły wiek — wraz z wiekiem gardło zaczyna się zwężać, co może prowadzić do trudności z oddychaniem w czasie snu.
  • Płeć — mężczyźni chrapią częściej od kobiet nie bez powodu. Dzieje się tak, ponieważ ich gardła są wyraźnie węższe.
  • Infekcje górnych dróg oddechowych — chrapanie często wynika z infekcji, która toczy się w naszym organizmie. Katar, zapalenie gardła, powiększone migdałki lub zapalenie zatok powodują niedrożność dróg oddechowych, znacząco zwiększając ryzyko chrapania.
  • Nadwaga — duża nadwaga i otyłość prowadzą do zwiotczenia mięśni gardła, co nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chrapania, ale także bezdechu sennego.
  • Spanie na plecach — gdy śpimy na plecach, dochodzi do zwiotczenia mięśni gardła i opadnięcia języka ku tyłowi, co z kolei prowadzi do zwężenia dróg oddechowych i wydawania specyficznych dźwięków podczas oddychania. Możesz temu łatwo zapobiec, jeśli zastosujesz poduszkę do spania na boku.
  • Palenie papierosów — nikotyna przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy i krtani, podrażnia śluzówkę gardła i powoduje jej obrzęk, co znacząco utrudnia przepływ powietrza. 
  • Alkohol — picie alkoholu prowadzi do zwiotczenia mięśni języka i gardła. Ponadto alkohol wysusza jamę ustną, przez co chrapanie staje się głośniejsze, a sen wyjątkowo niespokojny.

Domowe sposoby na chrapanie

Leczenie chrapania może przebiegać wielotorowo i jest uzależnione od przyczyn, które doprowadziły do jego występowania. Aby pozbyć się chrapania, można stosować leczenie farmakologiczne, chirurgiczne lub specjalne ćwiczenia wzmacniające mięśnie szczęki, języka i szyi. 

W niektórych przypadkach wystarczy zadbać o drożność dróg oddechowych, aby odczuć znaczącą ulgę. Dobre efekty możesz również uzyskać, dzięki domowym sposobom. Sprawdź, jak rozwiązać problem chrapania w ciągu nocy!

Sposób 1. Zmiana pozycji snu

Zmiana pozycji snu to najprostsze co możesz zrobić, aby zadbać o jakość nocnego wypoczynku. Jeśli Twoi bliscy narzekają, że głośno chrapiesz, staraj się nie zasypiać na plecach. Zamiast tego połóż się na lewym boku

Według specjalistów jest to zdrowa pozycja snu, która zmniejsza prawdopodobieństwo chrapania i korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. 

Polecaną pozycja snu jest także spanie na prawym boku. Natomiast w przypadku stwierdzonych problemów z oddychaniem przez sen odradza się spanie na brzuchu.

Sposób 2. Zmień poduszkę i materac

Zarówno źle dobrana poduszka, jak i niewygodny materac mogą wpłynąć na jakość naszego snu. Problemem może być zbyt miękki materiał, który powoduje, zapadanie się głowy na poduszce lub nienaturalne odchylenie jej do tyłu. 

Niewygodny materac utrudnia przybranie prawidłowej pozycji ciała, przez co głowa nie znajduje się w linii prostej z kręgosłupem. Dobranie odpowiedniego modelu do swoich potrzeb powinno wyraźnie zmniejszyć problemy z oddychaniem przez sen. 

Najlepsze poduszki do spania zapewniają prawidłowe podparcie głowy, ramion i szyi, dzięki czemu pomagają zredukować chrapanie. Równie ważną funkcję pełni materac, który podpiera kręgosłup i niweluje napięcia.

Sposób 3. Zmiana stylu życia

Styl życia ma bardzo duży wpływ na jakość snu. Jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i spokojnym snem, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Dzięki temu uda Ci się zrzucić nadprogramowe kilogramy i poczujesz się lepiej. 

Specjaliści zalecają również, aby zrezygnować z używek oraz odstawić na jakiś czas ostre i tłuste potrawy. Pomocne może okazać się także ograniczenie spożycia przetworów mleczarskich.

Sposób 4. Ćwiczenia przeciw chrapaniu

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, mięśnie szyi, szczęki i języka możesz wzmocnić dzięki specjalnym ćwiczeniom. Co możesz w ten sposób zyskać? Mięśnie będą mniej wiotczeć, a to zmniejszy ryzyko wystąpienia chrapania.

Sposób 5. Preparaty ułatwiające oddychanie

Preparaty ułatwiające oddychanie mogą Ci pomóc, jeśli przyczyną chrapania jest niedrożność dróg oddechowych. Świetnym wyborem będą na przykład: olejki eteryczne, spraye do gardła, ziołowe tabletki lub ziołowe maści łagodzące objawy kataru.

Sposób 6. Picie wody

Picie odpowiedniej ilości wody pozwala zniwelować uczucie suchości w gardle i jamie ustnej. Odpowiednim poziom nawilżenia śluzówki gardła prowadzi do rozrzedzenia wydzieliny, co z kolei ułatwia oddychanie przez sen.

Jak przestać chrapać?

Jak przestać chrapać? Zamów poduszkę do spania na boku!

Poduszki do spania na boku mają odpowiedni kształt, wysokość i twardość. W przypadku problemów z chrapaniem bardzo dobrze sprawdzają się płaskie poduszki, które dopasowują się do kształtu głowy użytkownika.

Jak wybrać poduszkę do spania na boku? Dobrym pomysłem będzie zamówienie modelu o ergonomicznym kształcie i statusie wyrobu medycznego. Takie poduszki często są wypełnione pianką termoelastyczną lub lateksową. Pianki nie odkształcają się i zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza. 

Prawidłowo dobrana poduszka sprawi, że Twoja głowa znajdzie się na odpowiedniej wysokości i będzie tworzyła linię prostą z kręgosłupem, co zapobiega chrapaniu.

Szeroki wybór poduszek do spania na boku znajdziesz w naszym sklepie. Jest to pierwszy i bardzo ważny krok, jaki warto wykonać, aby przestać chrapać. Pamiętaj, że zasypianie na boku jest zalecane nie tylko w przypadku chrapania, ale także wielu innych popularnych dolegliwości. To zdrowa i wyjątkowo bezpieczna pozycja snu.

Chrapanie – najczęściej zadawane pytania

Jak skutecznie pozbyć się chrapania?

Przede wszystkim musisz ustalić przyczynę swoich problemów. Chrapanie może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Niekiedy można sobie z nim poradzić domowymi sposobami, innym razem będzie konieczna pomoc laryngologa lub innego doświadczonego specjalisty.

W jakiej pozycji się nie chrapie?

Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko chrapania, zasypiaj w pozycji na boku. Umożliwia ona wygodne ułożenie ciała w taki sposób, żeby wszystkie narządy mogły swobodnie pracować. Gdy śpisz na boku, oddychanie nie jest w żaden sposób utrudnione.

Co wzmaga chrapanie?

Chrapanie wzmaga się u osób, które śpią na plecach, mają dużą nadwagę, stosują używki lub śpią na źle dobranej poduszce. Do czynników ryzyka zaliczamy również infekcję górnych dróg oddechowych, bezdech senny, ciężkostrawne jedzenie i alergie.

Zdjęcie główne: pexels.com/kampus-production

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: