tel. 506 626 678 email
Blog nawigacja

Czy spanie w samochodzie może być wygodne?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Spanie w samochodzie to wspaniała przygoda. Będąc w długiej podróży, możesz zatrzymać się na przydrożnym parkingu, aby zrobić sobie przerwę od jazdy. Z tego artykułu dowiesz się, czy nocowanie w aucie jest legalne oraz jak przygotować wygodne miejsce do spania.
 

Czy spanie w aucie osobowym jest legalne?

Zanim wyruszysz w podróż, koniecznie sprawdź, czy w kraju, do którego się wybierasz, spanie w aucie jest legalne. W Polsce nocowanie w samochodzie nie jest zabronione. Zmęczony kierowca może zregenerować swoje siły na przydrożnym parkingu.

Wyjątek stanowi sytuacja, gdy właściciel parkingu nie zezwala na nocleg lub zamyka parking na noc.

Uwaga!

Polskie prawo zabrania spędzania nocy w samochodzie, jeśli zaparkujesz auto na obszarze zielonym. Oznacza to, że nie możesz nocować w lasach, rezerwatach przyrody i parkach narodowych.

Czy za spanie w aucie można dostać mandat? Za samo spanie w aucie w Polsce nie grozi Ci żadna kara. Mandat otrzymasz jedynie w sytuacji, gdy zaparkujesz samochód w miejscu niedozwolonym lub będziesz zakłócać ciszę nocną.

Jednak w innych krajach przepisy związane ze spaniem w samochodzie osobowym są bardziej restrykcyjne. 

  • W Niemczech i Austrii nie można spać w aucie dłużej niż jedną noc. Poza tym przepisy pozwalają spać jedynie na publicznych parkingach przy drogach i stacjach benzynowych.
  • W Holandii za nocowanie w niedozwolonym miejscu możesz zostać ukarany grzywną w wysokości do 500 euro za osobę.
  • W krajach skandynawskich spanie w aucie jest dozwolone, jeśli zachowasz dystans min. 150 metrów od zabudowań mieszkalnych.

Nocleg w aucie - czy to bezpieczne?

Taka forma noclegu jest bezpieczna i komfortowa. Jednak to ważne, aby znaleźć odpowiednie miejsce na postój. Świetnym wyborem będą na przykład MOP-y, czyli Miejsca Obsługi Podróżnych wyposażone w toalety, wodę pitną, stoliki i ławy.

Jak bezpiecznie spać w aucie i co warto ze sobą zabrać?

Spanie w aucie to świetna alternatywa dla osób podróżujących większym samochodem, w którym można złożyć tylną kanapę i wygodnie rozłożyć materac. Czy można spać w samochodzie osobowym? Zdecydowanie tak, jednak do tego celu najlepiej sprawdzą się pojazdy typu kombi, vany i busy.

Miejsce postoju nie powinno być przypadkowe. Aby uniknąć niebezpieczeństwa, zaparkuj auto z dala od drogi, w miejscu dobrze osłoniętym od wiatru.

Optymalnie wykorzystuj przestrzeń w aucie

Kolejną istotną kwestią jest optymalne ułożenie rzeczy w kabinie. W tym celu wykorzystaj wszystkie schowki i zaopatrz się w organizery samochodowe. Zadbaj o to, aby wnętrze było przytulnie urządzone. Na oparciach przednich foteli możesz powiesić niewielką girlandę świetlną, a przy jednej z szyb umieść ulubioną dekorację. Przyda się też moskitiera.

A co jeśli chodzi o spanie w samochodzie z zamkniętymi szybami? Specjaliści zalecają, aby nawet w chłodniejsze dni zostawić szyby lekko uchylone. W ten sposób zapewnisz sobie stały dopływ świeżego powietrza. Na oknach możesz zamontować specjalną osłonę przeciwsłoneczną, dzięki której rano nie będzie Cię raziło słońce.

Spanie w samochodzie

Czy spanie w samochodzie zimą jest możliwe?

Okazuje się, że tak! Musisz tylko zabrać ze sobą dodatkowe źródło ciepła, porządny śpiwór, koc i ciepłą herbatę w termosie. Dobre przygotowanie sprawi, że doskonale wyśpisz się w każdych warunkach. Poza ciepłą pościelą, będziesz też potrzebować wygodnego materaca i poduszki. Sprawdź, które modele najlepiej sprawdzą się w podróży!

Jak materac do samochodu będzie najlepszy?

Materac do samochodu nie może być bardzo wysoki ani ciężki. W takim wypadku lepiej zdecydować się na zakup lekkiego top materaca, ponieważ można go wygodnie zwinąć w rulon. Podłoże musi być idealnie dopasowane do wnętrza auta, sprężyste i przewiewne.

Materac samochodowy połóż na równej powierzchni. Do wyrównania podłoża użyj koców, kurtek lub ręczników.

  • Materac do samochodu kombi powinien być niższy, aby nie zajmował za dużo wolnej przestrzeni. W takim wypadku świetnym wyborem będzie nakładka TEMPUR® o wysokości 5 cm
  • Jeśli planujesz spanie w busie, zamów wyższy materac nawierzchniowy. Polecanym modelem jest na przykład nakładka Alt Hilding o wysokości 7,5 cm.

Jak wybrać poduszkę do samochodu?

Komfortowe ułożenie ciała do snu w samochodzie nie jest takie proste. Dlatego oprócz materaca do auta będziesz jeszcze potrzebować profilowanej poduszki o odpowiedniej twardości. Aby ułatwić Ci wybór poduszki podróżnej, przygotowaliśmy zestawienie kilku polecanych modeli. Wśród nich znajdziesz:

Zanim wyruszysz w trasę, sprawdź również akcesoria podróżne TEMPUR®. W ofercie posiadamy między innymi: poduszkę samochodową, maseczkę na oczy i poduszkę kołnierz od TEMPUR.

Naprawdę możesz wygodnie spać w aucie!

Spanie w samochodzie osobowym może być tak samo komfortowe, jak spanie w łóżku. Jeśli chcesz uniknąć wielogodzinnego pakowania auta, wypróbuj zestaw podróżny TEMPUR®. Znajdziesz w nim podróżny materac w rozmiarze 70x200x3,5 cm i poduszkę podróżną wykonaną z materiału TEMPUR®. Całość jest zapakowana w wygodną i poręczną torbę.

Spanie w samochodzie jeszcze nigdy nie było tak proste. W naszym sklepie zamówisz akcesoria, dzięki którym bez problemu stworzysz w aucie wygodną przestrzeń do spania. Sprawdź naszą ofertę i przygotuj się na nadchodzącą przygodę!

Być może zainteresują Cię też artykuły:

Zdjęcia: freepik.com, claybanks/unsplash.com

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: