tel. 506 626 678 email

Skala twardości materacy: co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania, Przed zakupem
Producenci określają twardość materacy kodami H1, H2, H3, H4, a nawet H5. Co oznaczają te symbole? Przeczytaj, żeby wiedzieć więcej i znaleźć model, który zapewni odpowiedni komfort!
 

Stopień twardości materaca – co oznaczają H1, H2, H3 i H4?

W naszym sklepie znajdziesz luksusowe materace do spania. Jeśli jednak chcesz prawidłowo dobrać twardość materaca, musisz poznać symbole - h1, h2, h3. Co oznacza skala H1-H4? Przeczytaj!

Symbole H1, H2, H3 i H4 oznaczają cztery różne poziomy twardości materaca. Z oznaczeniami tymi spotkasz się w katalogach producentów materacy i usłyszysz o nich od sprzedawcy w salonie. Co tak naprawdę oznaczają poziomy od H1 do H4?

Litera H oznacza twardość (z języka angielskiego hardness). Dodając do niej cyfrę, uzyskasz następującą czterostopniową skalę:

  • Materac H1 to materac bardzo miękki,
  • Materac H2 to materac średnio miękki,
  • Materac H3 to materac średnio twardy,
  • Materac H4 to materac twardy.

Warto zapamiętać, że im wyższa cyfra obok litery H, tym twardszy materac. Nie wszyscy producenci używają tych samych, międzynarodowych kodów, a niektórzy opisują swoje materace symbolami spoza niej. Na przykład kod H5 sugeruje, że podparcie jest bardzo twarde.

Mimo wszystko cały czas zakres H1-H4 pozostaje najpopularniejszym określeniem twardości materaca, a wiele osób kieruje się nim przy zakupie materaca przez internet. 

Poniżej przeczytasz więcej o poszczególnych symbolach. Pomoże Ci to w podjęciu ostatecznej decyzji.

Materace H1: bardzo miękkie

Materac miękki oznaczony symbolem H1 to najniższy stopień twardości materaca. Taki model zapewnia najmniejsze, choć odczuwalne podparcie.

Materace o dużej miękkości zwykle produkowane są z wyjątkowo delikatnych materiałów, na przykład naturalnego lateksu, więc zapewniają wysoki komfort. 

Materace H1 są świetne dla osób, które lubią spać na boku, ponieważ ich miękkość zapewnia dodatkowe wsparcie dla bioder i ramion. Ponadto wybór materaca o twardości H1 to dobra decyzja dla osób ważących do 60 kg.

Materace H2: średnio miękkie

Twardość materaca H2 to propozycja dla osób, które chcą czuć miękką warstwę komfortową, a jednocześnie mieć oparcie ze strony rdzenia materaca. Można więc powiedzieć, że stanowią bardzo ciekawy kompromis. Jeśli chodzi o dostosowanie materaca do wagi, modele z oznaczeniem H2 są idealne, jeśli ważysz mniej niż 80 kg.

Stopień twardości materaca H2 polecamy osobom lekkim, którym nie przeszkadza uczucie delikatnego, przyjemnego zapadania się i spania jakby „na chmurce”. W naszej ofercie znajdziesz różne materace z o twardości H2.

Materace H3: średnio twarde

Dla wielu osób twardość materaca H3 to określenie optymalnej twardości materaca. Zakup takiego produktu to rozsądna równowaga między komfortem i dopasowaniem a optymalnym podparciem naturalnej krzywizny kręgosłupa. 

Nasi klienci chętnie wybierają twardość materaca H3, ponieważ są to uniwersalne modelem, przeznaczone praktycznie dla każdego. Jest to również dobra twardość materaca dla dziecka. Korzystają z niej osoby, które mają chory kręgosłup, ponieważ materac h3 ułatwia utrzymanie kręgosłupa w linii prostej w trakcie snu.

Można się na nich wygodnie ułożyć w niemal każdej pozycji. Poza tym materace H3 są często tańsze niż modele miękkie, a materiały wykorzystywane do ich produkcji mają ponadprzeciętną trwałość.

Materace H4: twarde

Materac do spania H4 to produkt zapewniający stabilne i twarde podparcie. Na takim materacu nie odczujesz uczucia zapadania się, ponieważ twardość materaca H4 ma specjalnie zaprojektowaną warstwę komfortową i rdzeń podtrzymujący ciało użytkownika.

H4 to twardy materac, który świetnie sprawdzi się dla osób dorosłych ważących powyżej 100 kg. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, na naszym blogu znajdziesz poradnik o tym, jak wybrać materac dla osób o wadze 100-120 kg.

Modele H4 są przeznaczone dla osób preferujących twarde oparcie, które nie chcą rezygnować z komfortu. Mimo wszystko materace tego typu mogą okazać się zbyt twarde, jeśli lubisz spać na boku. Poza tym w niektórych przypadkach mogą utrudniać przepływ krwi. Dlatego decyzja o spaniu na twardym materacu powinna być dobrze przemyślana.

Twardość materaca - tabela h1, h2, h3, h4

Czy skala twardości materaca H1-H4 jest uniwersalna?

Skala twardości materacy od H1 do H4 to duże uproszczenie. Trzeba przyznać, że niektórzy producenci określają stopień twardości materaca jedynie na podstawie badań organoleptycznych, czyli opierając się na subiektywnym odczuciu uczestników badania. 

Jedynie w nielicznych przypadkach firmy produkujące materace podają konkretną wartość reakcji na nacisk, określaną w niutonach (N). Wniosek? 

Materac H2 jednego producenta może mieć nieco inną twardość niż materac H2 innej marki. Rozbieżności zdarzają się nawet w obrębie produktów tej samej firmy, pochodzących z różnych kolekcji.

Brak standaryzacji sprawia, że najlepszym rozwiązaniem, żeby dobrać twardość materaca, jest testowanie go przed zakupem. Na naszym blogu przeczytasz, jak sprawdzić twardość materaca w czasie testu w sklepie

Dzięki temu w Twojej sypialni znajdzie się materac, który zapewni doskonały komfort i optymalne podparcie dla kręgosłupa.

Zobacz krótki film o tym, dlaczego nie warto się sugerować wyłącznie skalą twardości materacy.

Czym jest amerykańska skala twardości materacy?

Oprócz najczęściej stosowanej rozpiętości H1-H4 równolegle funkcjonuje również 10-stopniowa skala amerykańska

Cyfra 1 opisuje materace bardzo miękkie, a cyfra 10 bardzo twarde. Skala ta opiera się na założeniu, że dobór twardości materaca powinien odbywać się na podstawie pozycji, w której śpimy. Uwzględniając te osobiste preferencje w czasie snu można ustalić, jaka twardość materaca będzie odpowiednia.

Rekomendacje dla poszczególnych twardości przedstawiają się tak:

  • Materace o twardości od 4 do 7 przeznaczone są dla osób śpiących na boku.
  • Materace o twardości od 5 do 7 to rozwiązanie dla miłośników spania na plecach.
  • Materace o twardości powyżej 7 to odpowiedź na potrzeby osób śpiących na brzuchu.
Skala twardości materaca od 1 do 10

Jak odczytać stopień twardości materaca w naszym sklepie

Z myślą o wygodzie naszych Klientów, filtrowanie dostępne na naszej stronie pozwala wybierać spośród 5 dostępnych twardości:

Jednocześnie w opisach poszczególnych produktów zachowaliśmy informację o skali stosowanej przez producenta. W wielu wypadkach będą to najpopularniejsze oznaczenia H2 i H3. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dobrać twardość materaca.

Inteligentne filtrowanie w naszym sklepie internetowym sprawia, że bez trudu znajdziesz materac dostosowany do swoich potrzeb i preferencji. Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj się pytać. Chętnie pomagamy naszym Klientom i dzielimy się doświadczeniem.

Myślisz o zakupie materaca dostosowanego do indywidualnych preferencji? Na naszym blogu znajdziesz poradniki tworzone przez ekspertów. Możesz przeczytać o tym, jak wybrać materac na chory kręgosłup lub jaki materac pomoże przy rwie kulszowej. Czytaj naszego bloga i zdobywaj wiedzę!

Twardość materaca — tabela, która pomaga wybrać materac

Nie wystarczy znać symbole określające twardość materaca. Czterostopniowa skala twardości to pomoc, z której możesz skorzystać, jednak wybór komfortowego i zdrowego dla kręgosłupa produktu wymaga czegoś więcej. 

Twardość materaca powinna być dopasowana do wagi i budowy ciała użytkownika oraz jego preferencji, między innymi pozycji, w której śpi. Dobrze obrazuje to poniższa tabela.

Twardość materaca — tabela, która pomaga wybrać materac dla kobiet
Twardość materaca — tabela, która pomaga wybrać materac dla mężczyzn

Dlaczego twardość materaca jest ważna

Stopień twardości to jeden z najważniejszych parametrów wpływających na komfort snu. To bardzo ważne, aby twardość była dopasowana do potrzeb użytkownika. Tym bardziej że w łóżku spędzamy nawet 1/3 życia! Materac o odpowiednio dobranej twardości zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, innymi słowy, konturuje ciało w najzdrowszy możliwy sposób.

Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może być przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz bólu głowy po przebudzeniu. Śpiąc na materacu o nieprawidłowej twardości, osłabieniu ulegają mięśnie, więzadła i ścięgna. 

Prowadzi to do rozwoju dyskopatii lędźwiowej, zwyrodnień kręgosłupa, zniesienia lordozy szyjnej, klifowy szyjnej oraz skoliozy. Problemy są odczuwalne również w sferze psychosomatycznej. Zbyt miękki materac lub spanie na materacu zbyt twardym może prowadzić o spadku libido, rozwoju insomnii, a nawet depresji.

Dlaczego twardość materaca jest ważna

Co zrobić, jeśli materac jest zbyt twardy lub za miękki? Możesz utwardzić zbyt miękki materac, stosując profesjonalną nakładkę. Działa to też w drugą stronę. Jeśli zauważysz objawy zbyt twardego materaca, odpowiednia nakładka pomoże Ci to zmienić.

Skala twardości materacy - podsumowanie

Teraz już wiesz, co oznaczają symbole h1, h2, h3 i h4. Mamy nadzieję, że dzięki temu znajdziesz doskonale dobrany materac.

Jeśli czujesz, że się nie wysypiasz, może to oznaczać, że czas zmienić materac. Wyposażenie sypialni powinno mieć odpowiednią twardość i dynamikę, a przy tym być dopasowane do Twojej wagi oraz pozycji, w której śpisz.

Kupując dobrze dobrany materac w naszym sklepie, możesz bez skrępowania testować go w jednym z salonów Komfort Snu w Bydgoszczy lub Toruniu. Dzięki temu sprawdzisz, jaka twardość materaca będzie odpowiednia. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Stopnie twardości materaca - najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Czym są stopnie twardości materaca od H1 do H4?

Oznaczenia H1-H4 wprowadzili producenci materacy, żeby ułatwić klientom rozpoznanie danego produktu. Ta kilkustopniowa skala opisuje różne rodzaje twardości materaca. Na przykład materac miękki to H1, a materac twardy - H4 (niekiedy nawet H5). Bardzo popularnym modelem jest materac średnio twardy (H2/H3).

Czy mogę mieć zbyt twardy lub zbyt miękki materac?

Stopnie twardości to jedno, a osobiste upodobania i komfortowy sen to zupełnie inna sprawa. Dlatego zdarza się, że zakup materaca "w ciemno" może się po prostu nie udać. Doradzając klientom zamawiającym online, nasi konsultanci biorą pod uwagę wszystko, co może wpłynąć na jakość snu. Chodzi o takie czynniki, jak waga użytkownika i pozycja, w której śpi.

Zdjęcie główne: TEMPUR®
zdjęcie: pexels.com/kampus-production

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: