tel. 506 626 678 email

Produkty

Skala twardości materacy: co oznaczają symbole H1, H2, H3, H4?

bookmark_borderTagi:   Często zadawane pytania, Przed zakupem
Producenci określają twardość materacy kodami H1, H2, H3, H4, a nawet H5. Co oznaczają te symbole? Przeczytaj, żeby wiedzieć więcej i znaleźć model, który zapewni odpowiedni komfort!
 

Rodzaje twardości materaca – co oznaczają H1, H2, H3 i H4?

Czy w naszym sklepie znalazłeś już nowy materac do spania? W takim razie przeczytaj, co oznacza skala H1-H4?

Symbole H1, H2, H3 i H4 oznaczają cztery różne poziomy twardości materaca. Z oznaczeniami tymi spotkasz się w katalogach producentów materacy i usłyszysz o nich od sprzedawcy w salonie. Co tak naprawdę oznaczają poziomy od H1 do H4?

Litera H oznacza twardość (z ang. hardness). Dodając do niej cyfrę, uzyskasz następującą czterostopniową skalę:

 • H1 to materac bardzo miękki,
 • H2 to materac średnio miękki,
 • H3 to materac średnio twardy,
 • H4 to materac twardy.

Warto zapamiętać, że im wyższa cyfra obok litery H, tym twardszy materac. Nie wszyscy producenci używają tych samych, międzynarodowych kodów, a niektórzy opisują swoje materace symbolami spoza niej. Na przykład kod H5 sugeruje, że podparcie jest bardzo twarde.

Mimo wszystko zakres H1-H4 nadal pozostaje najpopularniejszym określeniem twardości materaca, a wiele osób kieruje się nim w czasie zakupu materaca przez internet. Poniżej przeczytasz więcej o poszczególnych symbolach.

Materace H1: bardzo miękkie

Materac miękki oznaczony symbolem H1 to najniższy poziom twardości. Taki model zapewnia najmniejsze, choć odczuwalne podparcie. Materace o dużej miękkości zwykle produkowane są z wyjątkowo delikatnych materiałów, na przykład naturalnego lateksu, więc zapewniają wysoki komfort. Są świetne dla osób, które lubią spać na boku, ponieważ ich miękkość zapewnia dodatkowe wsparcie dla bioder i ramion.

Materace H2: średnio miękkie

Twardość materaca H2 to propozycja dla osób, które chcą czuć miękką warstwę komfortową, a jednocześnie mieć oparcie ze strony rdzenia materaca. Można więc powiedzieć, że stanowią bardzo ciekawy kompromis. Wybór materaca H2 polecamy osobom lekkim, którym nie przeszkadza uczucie delikatnego, przyjemnego zapadania się i spania jakby „na chmurce”. W naszej ofercie znajdziesz różne materace z o twardości H2.

Materace H3: średnio twarde

Dla wielu osób twardość materaca H3 to określenie optymalnej twardości materaca. Zakup takiego produktu to rozsądna równowaga między komfortem i dopasowaniem a optymalnym podparciem naturalnej krzywizny kręgosłupa. Nasi klienci chętnie wybierają materace H3, ponieważ są uniwersalne. To modele przeznaczone dla każdego. Jest to również dobra twardość materaca dla dziecka. Można się na nich wygodnie ułożyć w niemal każdej pozycji. Poza tym materace H3 są często tańsze niż modele miękkie, a materiały wykorzystywane do ich produkcji mają ponadprzeciętną trwałość.

Materace H4: twarde

Materac do spania H4 to produkt zapewniający stabilne i twarde podparcie. Na takim materacu nie odczujesz uczucia zapadania się, ponieważ twardość materaca H4 ma specjalnie zaprojektowaną warstwę komfortową i rdzeń podtrzymujący ciało użytkownika. Modele H4 są przeznaczone dla osób preferujących twarde oparcie, które nie chcą rezygnować z komfortu. Mimo wszystko materace tego typu mogą okazać się zbyt twarde, jeśli lubisz spać na boku.

Twardość materaca - tabela h1, h2, h3, h4

Czy skala twardości materaca H1-H4 jest uniwersalna?

Skala twardości materacy od H1 do H4 to duże uproszczenie. Trzeba przyznać, że niektórzy producenci określają stopień twardości materaca jedynie na podstawie badań organoleptycznych, czyli opierając się na subiektywnym odczuciu uczestników badania. Jedynie w nielicznych przypadkach firmy produkujące materace podają konkretną wartość reakcji na nacisk, określaną w niutonach (N). Wniosek? Materac H2 jednego producenta może mieć nieco inną twardość niż materac H2 innej marki. Rozbieżności zdarzają się nawet w obrębie produktów tej samej firmy, pochodzących z różnych kolekcji.

Brak standaryzacji sprawia, że najlepszym rozwiązaniem jest testowanie materaca przed zakupem. Na naszym blogu przeczytasz, jak sprawdzić twardość materaca w czasie testu w sklepie. Dzięki temu w Twojej sypialni znajdzie się materac, który zapewni doskonały komfort i optymalne podparcie dla kręgosłupa.

Zobacz krótki film o tym dlaczego nie można sugerować się tylko skalą twardości materacy.

Czym jest amerykańska skala twardości materacy?

Oprócz najczęściej stosowanej rozpiętości H1-H4 równolegle funkcjonuje również 10-stopniowa skala amerykańska. Cyfra 1 opisuje materace bardzo miękkie, a cyfra 10 bardzo twarde. Skala ta opiera się na założeniu, że dobór twardości materaca powinien odbywać się na podstawie pozycji, w której śpimy. Rekomendacje dla poszczególnych twardości przedstawiają się tak:

 • Materace o twardości od 4 do 7 przeznaczone są dla osób śpiących na boku.
 • Materace o twardości od 5 do 7 to rozwiązanie dla miłośników spania na plecach.
 • Materace o twardości powyżej 7 to odpowiedź na potrzeby osób śpiących na brzuchu.
Skala twardości materaca od 1 do 10

Jak oznaczamy stopień twardości materaca w sklepie SalonSnu.pl

Z myślą o wygodzie naszych Klientów, filtrowanie dostępne na naszej stronie pozwala wybierać spośród 5 dostępnych twardości:

 • Miękki
 • Miękki / średnio twardy
 • Średnio twardy
 • Średnio twardy / twardy
 • Twardy

Jednocześnie w opisach poszczególnych produktów zachowaliśmy informację o skali stosowanej przez producenta. W wielu wypadkach będą to najpopularniejsze oznaczenia H2 i H3. Inteligentne filtrowanie w naszym sklepie internetowym sprawia, że bez trudu znajdziesz materac dostosowany do swoich potrzeb i preferencji. Jeśli masz wątpliwości, nie wahaj się pytać. Chętnie pomagamy naszym Klientom i dzielimy się doświadczeniem.

Twardość materaca — tabela, która pomaga wybrać materac

Nie wystarczy znać symbole określające twardość materaca. Czterostopniowa skala twardości to pomoc, z której możesz skorzystać, jednak wybór komfortowego i zdrowego dla kręgosłupa produktu wymaga czegoś więcej. Twardość materaca powinna być dopasowana do wagi i budowy ciała użytkownika oraz jego preferencji, między innymi pozycji, w której śpi. Dobrze obrazuje to poniższa tabela.

Twardość materaca — tabela, która pomaga wybrać materac dla kobiet
Twardość materaca — tabela, która pomaga wybrać materac dla mężczyzn

Dlaczego twardość materaca jest ważna

Stopień twardości to jeden z najważniejszych parametrów wpływających na komfort snu. To bardzo ważne, aby twardość była dopasowana do potrzeb użytkownika. Tym bardziej że w łóżku spędzamy nawet 1/3 życia! Materac o odpowiednio dobranej twardości zapewnia odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa, innymi słowy, konturuje ciało w najzdrowszy możliwy sposób.

Zarówno zbyt miękki, jak i zbyt twardy materac może być przyczyną bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym oraz bólu głowy po przebudzeniu. Śpiąc na materacu o nieprawidłowej twardości, osłabieniu ulegają mięśnie, więzadła i ścięgna. Prowadzi to do rozwoju dyskopatii lędźwiowej, zwyrodnień kręgosłupa, zniesienia lordozy szyjnej, klifowy szyjnej oraz skoliozy. Problemy są odczuwalne również w sferze psychosomatycznej. Zbyt miękki materac lub spanie na materacu zbyt twardym może prowadzić o spadku libido, rozwoju insomnii, a nawet depresji.

Jeśli czujesz, że się nie wysypiasz, może to oznaczać, że czas zmienić materac. Wyposażenie sypialni powinno mieć odpowiednią twardość i dynamikę, a przy tym być dopasowane do Twojej wagi oraz pozycji, w której śpisz.

Kupując materace w naszym sklepie, możesz bez skrępowania testować je w jednym z salonów Komfort Snu w Bydgoszczy lub Toruniu. Dzięki temu sprawdzisz, jaka twardość materaca będzie odpowiednia. Nasi konsultanci są do Twojej dyspozycji.

Zdjęcie główne: TEMPUR®

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: