tel. 506 626 678 email

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego, aby zapewnić sobie komfort?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Zabieg endoprotezoplastyki polega na usunięciu uszkodzonych części stawu biodrowego i zastąpieniu ich sztuczną protezą. Rekonwalescencja po endoprotezie biodra może trwać od 3 do nawet 6 miesięcy. Sprawdź, jak spać, aby zmniejszyć ból!
 

Endoproteza stawu biodrowego – znaczenie snu w procesie rekonwalescencji

Pacjenci, którzy oczekują na zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego lub właśnie go przebyli i wrócili do domu, powinni wyjątkowo zadbać o odpowiednie warunki do odpoczynku i regeneracji. Zarówno przed, jak i po zabiegu zalecana jest rehabilitacja.

  • W ramach rehabilitacji przedoperacyjnej wykonuje się ćwiczenia ukierunkowane na wzmacnianie mięśni kończyn, ćwiczenia ogólnokondycyjne i ćwiczenia rozluźniające.
  • Po zabiegu zalecana jest dalsza rehabilitacja oraz stopniowe wdrażanie umiarkowanej aktywności ruchowej, takiej jak spacery, pływania lub jazda na rowerze. 

W obu przypadkach dużą rolę odgrywa przyjmowanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania codziennych czynności oraz zdrowy sen. 

W nocy organizm odpoczywa i przeprowadza niezbędne procesy naprawcze. Właściwa pozycja snu nie tylko poprawia komfort pacjenta, ale także może pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, obrzęków i dolegliwości bólowych, które pojawiają się przed i po zabiegu. 

Niezwykle istotne jest, aby unikać pozycji, która mogłaby doprowadzić do nadmiernego obciążenia stawu. W tym celu warto rozważyć wymianę poduszki, materaca, a niekiedy również i łóżka.

Podłoże, na którym śpisz, powinno zapewniać stabilne podparcie dla ciała, szczególnie w okolicach bioder i kręgosłupa, aby zminimalizować ryzyko zwichnięcia endoprotezy stawu biodrowego oraz ograniczyć bolesne naciski na operowany staw. 

Jak spać po endoprotezie stawu biodrowego? Które pozycje wybrać, a których lepiej unikać?

Uwaga! Ten artykuł powstał we współpracy z doświadczonymi Doradcami Klienta i bazuje na ich wieloletnim doświadczeniu. Zawarte w nim treści mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastępować konsultacji z lekarzem. Jeśli potrzebujesz pomocy medycznej, zgłoś się do właściwego specjalisty.

Staw biodrowy odpowiada za lokomocję, dźwiga ciężar naszego ciała oraz wpływa na postawę. Składa się z panewki stawu biodrowego i głowy kości udowej, które pokryte są chrząstką stawową. 

Pomimo dużej wytrzymałości na obciążenia, wiele osób cierpi na dysfunkcje w obrębie stawu biodrowego. Dotyczy to w szczególności osób w starszym wieku. Wówczas, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań, przeprowadza się zabieg endoprotezoplastyki. 

Po operacji pacjenci niemal od razu odczuwają znaczną poprawę. W tym okresie należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich oraz zadbać o prawidłową pozycję snu.

Bezpieczne pozycje snu po endoprotezie biodra

Według specjalistów najlepszą pozycją do spania po przebytej operacji wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego jest pozycja na wznak z nogami w lekkim rozkroku w rotacji zewnętrznej. Między nogami należy umieścić poduszkę. Może to być na przykład podłużna poduszka TEMPUR® Multi

W ten sposób unikniesz krzyżowania nóg i rotacji do wewnątrz, która mogłaby prowadzić do nadmiernego obciążenia operowanego biodra oraz zwiększać ryzyko poluzowania endoprotezy. 

Spanie na plecach w lekkim rozkroku pomaga również w utrzymaniu stabilności nowego stawu, co jest kluczowe w pierwszych tygodniach po operacji, kiedy tkanki i mięśnie wokół biodra dopiero zaczynają się goić.

Czy można spać na zdrowym boku po endoprotezie biodra?

Jeśli w nocy lubisz często zmieniać pozycję snu, ciągłe spanie na wznak może być dla Ciebie męczące. W takim wypadku możesz spróbować ułożyć ciało na zdrowym boku. 

Specjaliści radzą, aby wstrzymać się ze spaniem na boku do czasu uzyskania dużej stabilności, co zazwyczaj następuje kilka miesięcy po operacji. Wówczas dopuszczalne jest spanie z poduszką podłużną lub kocem między nogami.


Wiele osób zastanawia się również, kiedy można spać na operowanym biodrze? W trakcie rehabilitacji odradza się leżenia na boku operowanym oraz wykonywanie ruchów rotacyjnych kończyn, żeby nie sprowokować zwichnięcia w stawie biodrowym.

Kiedy można spać na boku po endoprotezie biodra?

Wielu pacjentów preferuje spanie na boku, ponieważ w takiej pozycji odczuwają większy komfort. Po zabiegu wszczepienia endoprotezy biodra zaleca się spanie na wznak, aby unikać nadmiernego przywiedzenia nóg. Dopiero po ok. 4-5 miesiącach można zacząć sypiać na boku z poduszką między nogami. Obecność poduszki pozwala wyrównać poziom między kończyną dolną a miednicą.

Zanim zdecydujesz się spać na boku, skonsultuj swoją decyzję z lekarzem lub fizjoterapeutą, który oceni Twój stan i doradzi Ci bezpieczną pozycję snu.

Jakie pozycje snu są niezalecane po operacji biodra?

Po operacji endoprotezoplastyki należy zachować daleko idącą ostrożność zarówno podczas kładzenia się do łóżka, jak i zmiany pozycji snu czy wstawania. Poza wspomnianym już spaniem na operowanym biodrze należy także unikać spania z nogami zgiętymi i skręconymi, ponieważ taka pozycja może wzmagać napięcie i powodować niewłaściwe ustawienie stawu biodrowego. 

Spanie na brzuchu po endoprotezie biodra również jest niezalecane. W tej pozycji na operowany staw jest wywierany duży nacisk, który może prowadzić do nieprawidłowej rotacji biodra. Nie należy także zasypiać w pozycji z dużym ugięciem biodra w pierwszych miesiącach po zabiegu, ponieważ takie ułożenie ciała zwiększa ryzyko komplikacji.

Komfortowy sen po endoprotezie biodra – jak dostosować sypialnię do swoich potrzeb?

Jeśli chcesz zapewnić sobie komfortowy sen po endoprotezie stawu biodrowego, powinieneś zorganizować swoją sypialnię w taki sposób, aby ułatwić sobie poruszanie się po niej i zapewnić bezpieczne warunki do odpoczynku. Podstawą będzie usunięcie z sypialni zbędnych przedmiotów i zadbanie o to, aby przy łóżku znajdowała się odpowiednia ilość wolnej przestrzeni.

W trakcie rekonwalescencji pacjenci nie mogą uginać stawu biodrowego powyżej 90 stopni. Dotyczy to przede wszystkim takich czynności jak siadanie albo pochylanie się celem zawiązania butów lub podniesienia znajdującego się na ziemi przedmiotu.

Dlatego to ważne, aby pacjent zapewnił sobie odpowiednie warunki do siadania i wstawania. Z łóżka należy wstawać po stronie nogi operowanej. Nie należy opierać całego ciężaru ciała o operowaną kończynę. W początkowym okresie pomocny może okazać się balkonik, kule, krzesło lub inna stabilna podpora.

Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o komfortowe warunki snu. W Twojej sypialni powinno znajdować się łóżko o odpowiedniej wysokości, wyposażone w elastyczny materac o wzmocnionych krawędziach, który zapewni Ci stabilne podparcie podczas snu, zmiany pozycji i wstawania. 

Nie mniej ważna jest wygodna i ergonomiczna poduszka, dzięki której utrzymasz prawidłowe ułożenie głowy, szyi i kręgosłupa, co zmniejszy napięcie mięśniowe i zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu operowanego biodra.

Zdrowy sen po endoprotezie biodra – jakie poduszki ortopedyczne wybrać?

Pacjenci często obawiają się, że w trakcie snu może dojść do obluzowania endoprotezy biodra. Jednocześnie konieczność stałego utrzymywania określonej pozycji powoduje stres i problemy ze snem. Jak spać po endoprotezie biodra, żeby komfortowo się wysypiać? Pomocna w tym zakresie będzie prawidłowo dobrana poduszka ortopedyczna, czyli taka, która ma specjalnie wyprofilowany kształt i zapewnia ułożenie kręgosłupa szyjnego w jego naturalnej krzywiźnie podczas snu.

Wymiana poduszki to krok, który warto podjąć, aby zwiększyć komfort i bezpieczeństwo w trakcie nocnego odpoczynku. Polecanymi modelami przy endoprotezie stawu biodrowego są TEMPUR Original™ i Moore PerDormire.

Poduszka TEMPUR Original™

To poduszka o statusie wyrobu medycznego, wypełniona innowacyjnym materiałem TEMPUR® Original, który dzięki swojej unikalnej strukturze szybko dopasowuje się do kształtu głowy i szyi oraz gwarantuje wyjątkowo przyjemne doznania w trakcie snu. 

Poduszka TEMPUR Original™ skutecznie redukuje naciski i pomaga w utrzymaniu odpowiedniej pozycji kręgosłupa niezależnie od tego, czy śpisz na boku, czy na plecach.

Poduszka Moore PerDormire

To niezwykle wygodna poduszka o statusie wyrobu medycznego, która w całości wykonana jest z pianki z pamięcią. Wypełnienie zrobione z wysokiej jakości materiału wysokoelastycznego nie ogranicza krążenia krwi, dzięki czemu mięśnie mogą się w pełni zrelaksować. 

Poduszka Moore PerDormire pod wpływem ciepła ciała staje się bardziej plastyczna, co wpływa na idealne dopasowanie do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Będzie to doskonały wybór dla osób po endometriozie stawu biodrowego, które mają problem z wygodnym ułożeniem się do snu i zasypianiem.

Poduszka TEMPUR® pod nogi

W znalezieniu wygodnej pozycji do snu i odpoczynku pomoże Ci także poduszka TEMPUR® pod nogi. Wyróżnia ją unikalny kształt, który powoduje, że doskonale dostosowuje się do kształtu ciała i redukuje naciski nóg, stóp lub kolan. 

Poduszka pod nogi wykonana z innowacyjnego materiału TEMPUR® jest polecana osobom ze sztucznymi stawami biodrowymi. Nie tylko pomaga w utrzymaniu prawidłowego ułożenia ciała, ale także zmniejsza obciążenie stawów i minimalizuje dyskomfort związany z uciskiem na operowane miejsca, dzięki czemu znacząco poprawia jakość snu.

W naszym sklepie możesz zamówić najlepsze poduszki ortopedyczne o różnym kształcie i wysokości od renomowanych producentów. W ofercie mamy modele o właściwościach chłodzących i antyalergicznych, które gwarantują twarde, średnio twarde lub miękkie podparcie. 

U nas zamówisz również podłużną poduszkę TEMPUR® Multi, którą możesz umieścić między nogami, gdy odpoczywasz w pozycji na boku lub na plecach.

Jaki materac najlepiej sprawdzi się po endoprotezie biodra?

Jeśli wkrótce czeka Cię operacja wszczepienia endoprotezy biodra, a Twój obecny materac jest stary i zapada się pod wpływem ciężaru ciała, rozważ zakup nowego modelu. 

Jaki materac na chory kręgosłup wybrać? W takim wypadku świetnie sprawdzą się materace ortopedyczne o statusie wyrobu medycznego i podwyższonej twardości, które zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa oraz zapobiegają powstawaniu punktów nacisku, które mogłyby powodować dyskomfort lub ból. 

Materac po operacji biodra powinien być idealnie dopasowany do Twoich potrzeb. W naszej ofercie znajdziesz specjalistyczne modele, które przeciwdziałają powstawaniu odleżyn, skutecznie odprowadzają wilgoć oraz zostały wykończone luksusowymi materiałami. 

Najlepsze materace ortopedyczne dla osób po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego to między innymi Salsa Hilding piankowy i Argento Therapy Mollyflex.

Materac Salsa Hilding piankowy

Materac ma status wyrobu medycznego w klasie I i został wyposażony w aż 7 zróżnicowanych stref twardości, dzięki czemu gwarantuje znakomite wsparcie kręgosłupa i optymalne rozłożenie różnych punktów nacisku. 

Wypełnienie materaca Salsa Hilding zostało zrobione z pianki termoelastycznej, która reaguje na temperaturę ciała i dostosowuje się do jego kształtu. Na takim materacu wygodnie ułożysz się do snu i bez problemu utrzymasz prawidłową pozycję ciała przez całą noc.

Materac Argento Therapy Mollyflex

Jest to materac o statusie wyrobu medycznego, stworzony z myślą o osobach, które potrzebują twardszego podparcia. Zastosowano w nim wysokoelastyczną piankę Polilattex, a górna część materaca została pokryta warstwą pianki Visco. 

W modelu Argento Therapy Mollyflex na uwagę zasługuje również pokrowiec wykonany z tkaniny SilverSafe, który posiada impregnację srebrem i tym samym zapewnia doskonałą ochronę przed groźnymi mikroorganizmami. Jego profilowana i przewiewna struktura sprawia, że gwarantuje odpowiednie wsparcie osobom, które przeszły zabieg wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.

Materac TEMPUR Pro® MDV Medium

TEMPUR Pro® MDV to wygodny materac o wysokości 21 cm. Jego wkład został wykonany z innowacyjnego materiału TEMPUR® Advanced, który redukuje o 20% więcej nacisku oraz materiału TEMPUR Adapt®, dzięki któremu podłoże jeszcze lepiej dopasowuje się do kształtu ciała.

Materac TEMPUR Pro® MDV to doskonały wybór dla osób po endoprotezie stawu biodrowego, ponieważ posiada status wyrobu medycznego i przeciwdziała powstawaniu odleżyn. Ten wyjątkowy model jest dostępny w wersji z miękkim i gładkim pokrowcem QuickRefresh™️, który nadaje się do prania.

Materace ortopedyczne to inwestycja w zdrowy i spokojny sen. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości materiałów skutecznie niwelują naciski i równomiernie rozkładają ciężar ciała, co sprzyja regeneracji organizmu i minimalizuje ryzyko powstawania dyskomfortu w trakcie snu.

Jakie łóżko po operacji stawu biodrowego wybrać?

Osoby cierpiące na różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa często mają problem ze wstaniem i położeniem się do łóżka. Dlatego ten mebel nie może być za wysoki ani za niski. 

Jeśli Twoje łóżko swoje lata świetności dawno ma za sobą, zabieg endoprotezoplastyki będzie dobrym pretekstem, aby rozważyć zakup nowego modelu. 

Według specjalistów optymalna wysokość łóżka po operacji stawu biodrowego to ok. 40-50 cm, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi odległość od stopy do kolan. Ważne jest także, aby łóżko było stabilne i miało solidne ramy, które zapewniają bezpieczeństwo przy zmianie pozycji. 

Dla osób po zabiegu endoprotezoplastyki dobrym wyborem będą łóżka tapicerowane, które są pokryte na zewnętrznych bokach ramy pianką i materiałem. Jest to duże udogodnienie dla osoby, która musi poświęcić sporo czasu na to, aby ostrożnie i powoli wstać z łóżka.

Jak zadbać o higienę snu po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego?

Po zabiegu endoprotezoplastyki Twoje ciało może być osłabione, przez co pewne czynności będziesz wykonywać wolniej. Dodatkowym utrudnieniem jest konieczność unikania niektórych pozycji i ruchów. 

Dlatego, jeśli chcesz dobrze się wysypiać, powinieneś wyjątkowo zadbać o higienę snu. W tym celu ustal rutynę przed snem, która będzie uwzględniała zalecenia lekarskie oraz pozwoli Ci w spokoju i bez zbędnego stresu przygotować się do nocnego odpoczynku.

W sypialni powinna panować optymalna temperatura do spania, która wynosi od 18 do 20°C. Dzięki temu organizm łatwiej się zrelaksuje i osiągnie głęboki sen, niezbędny do regeneracji po operacji.

Co jeszcze możesz zrobić?

  • Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza – między 40 a 60%.
  • Upewnij się, że sypialnia jest dobrze zaciemniona i cicha, aby nic nie zakłócało Twojego odpoczynku.
  • Zastosuj nawilżacz powietrza lub olejki eteryczne, które ułatwiają zaśnięcie.
  • Regularnie wietrz sypialnię.
  • Unikaj kofeiny i ciężkich posiłków przed snem.
  • Stosuj techniki relaksacyjne wspierające zdrowy sen, np. ćwiczenia oddechowe.

Kiedy warto skonsultować się z lekarzem?

Pacjenci po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego znajdują się pod stałym nadzorem lekarza i fizjoterapeuty. Sam zabieg nie jest obarczony dużym ryzykiem, jednak czasem w jego wyniku mogą pojawić się objawy, które powinny skłonić Cię do umówienia się na konsultację ze specjalistą. 

Niepokojące symptomy to między innymi:

  • ból i obrzęk w okolicy operowanego stawu biodrowego,
  • gorączka, dreszcze oraz inne objawy zakażenia,
  • trudności w poruszaniu się, uczucie niestabilności stawu,
  • problemy z gojeniem rany po zabiegu,
  • zmiany w zakresie ruchu, uczucie blokady.

W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek nieprawidłowości warto od razu skontaktować się z lekarzem, aby uniknąć poważniejszych komplikacji. Niezmiernie ważne jest także regularne odbywanie wizyt kontrolnych oraz ścisłe przestrzeganie zaleceń lekarskich.

Życie z endoprotezą stawu biodrowego może być komfortowe

Zabieg endoprotezoplastyki znacząco podnosi jakość życia pacjentów, jednak, aby tak się stało, trzeba najpierw przejść rekonwalescencję. W tym okresie niezwykle ważny jest zdrowy i spokojny sen. 

Dlatego jeszcze przed operacją warto pomyśleć o zmianie poduszki i materaca na modele ortopedyczne, które zapewniają stabilne podparcie kręgosłupa i ułatwiają przybranie prawidłowej pozycji snu. W niektórych przypadkach pomocna może okazać się również wymiana łóżka. W ten sposób zadbasz o swój komfort i zapewnisz sobie bezpieczne warunki do nocnego odpoczynku.

Szukasz wyrobów medycznych, które spełnią Twoje oczekiwania? Sprawdź nasze zestawienia najlepszych produktów:

Jak spać po endoprotezie – najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Spanie z endoprotezą – jak odciążyć biodro podczas snu?

Jeśli chcesz odciążyć biodro i zmniejszyć dyskomfort w trakcie snu, włóż między nogi zrolowany koc lub podłużną poduszkę. Warto to zrobić zarówno wtedy, gdy śpisz na plecach, jak i wtedy, gdy śpisz na boku. Ten drobny zabieg uchroni Cię przed mimowolnym skrzyżowaniem nóg i ich rotacją do wewnątrz. Inną skuteczną metodą na odciążenie biodra jest zastosowanie ortopedycznego materaca i poduszki, które dzięki swojej unikalnej budowie umożliwiają przybranie prawidłowej pozycji snu.

Ile czasu trwa rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego?

Rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy biodra jest niezbędna, aby pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności. Ten proces może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Wiele zależy od tego, czy pacjent będzie rzetelnie i regularnie wykonywał ćwiczenia.

Jak bezpiecznie wstać z łóżka po zabiegu endoprotezoplastyki?

Wstając z łóżka, należy najpierw na nim usiąść, jednocześnie podpierając się dłońmi. Następnie zdrową stopę podkłada się pod stopę nogi operowanej i równomiernie obraca uda wraz z miednicą ku brzegowi łóżka. Kolejnym krokiem jest opuszczenie kończyn i stopniowe wstanie z łóżka przy jednoczesnym podpieraniu się na obu dłoniach.

Życie po endoprotezie biodra – czego należy unikać?

Po zabiegu należy unikać krzyżowania nóg, wykonywania przysiadów, pochylania się na wyprostowanych nogach oraz siadania na zbyt niskich meblach. Pacjent powinien także przestrzegać zasady 90 stopni, która zakłada, że nie można zginać nogi w stawie biodrowym więcej niż do 90 stopni.

Bibliografia

  • Domachowska, Marzena. „Usprawnienie chorego po endoprotezoplastyce stawu biodrowego.” Referaty Seminarium Naukowych 2011 (2011): 36.
  • Sowa, Katarzyna, et al. „Postępowanie rehabilitacyjne u pacjentów po endoprotezoplastyce stawu biodrowego w okresie szpitalnym jako profilaktyka przewlekłych deficytów funkcjonalnych.” Pielęgniarstwo w Opiece Długoterminowej 1 (2019).
  • Dziekońska, Mirosława, Robert Latosiewicz, and Agata Kulikowska. „Pielęgnowanie pacjenta po endoprotezoplastyce stawu biodrowego.” Hygeia Public Health 48.3 (2013): 355-359.
  • Kieszkowska-Grudny, Anna, et al. „Ocena jakości życia i strategii radzenia sobie z chorobą w grupie chorych poddanych zabiegowi endoprotezoplastyki stawu biodrowego.” Gerontologia Polska 2 (2014): 62-9.
  • Kunikowska, Beata, et al. „Analiza problemów codziennego funkcjonowania osób po endoprotezoplastyce stawu biodrowego.” Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja 16.2 (2014): 139-151.
Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: