tel. 506 626 678 email

Nocne poty – przyczyny, objawy i skuteczne sposoby na nadmierną potliwość

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Nocne poty pojawiają się w trakcie snu i mogą mieć różne nasilenie. Niekiedy powodują drobny dyskomfort, innym razem sprawiają, że konieczna jest wymiana pościeli. Co wywołuje nocne poty i jak można sobie z nimi radzić?
 

Czym są nocne poty?

Pocenie się to jeden z mechanizmów termoregulacji, którego celem jest obniżenie temperatury ciała, aby nie doszło do przegrzania. Wydzielanie potu to także skuteczny sposób na pozbycie się z organizmu szkodliwych substancji. Zwykle pocimy się, gdy jest nam za ciepło lub w trakcie intensywnej aktywności fizycznej.

Zjawisko pocenia się może występować również w nocy. Najczęściej dolegliwości związane z nocnymi potami zgłaszają osoby między 41. a 55. rokiem życia. Organizm poci się w trakcie nocnego odpoczynku, co znacząco utrudnia utrzymanie prawidłowej higieny snu. 

Nocne poty mogą występować sporadycznie lub regularnie oraz charakteryzować się różną intensywnością. Niezależnie od tego, jaka jest ich przyczyna, warto podjąć odpowiednie kroki, aby poprawić swój komfort snu.

Kiedy nocne poty powinny niepokoić?

Od czasu do czasu nocne poty mogą przydarzyć się każdemu. Wystarczy, że nie przewietrzysz sypialni lub ubierzesz za ciepłą piżamę. Nadmierne pocenie się w nocy może być też wywołane zakażeniami wirusowymi lub bakteryjnymi, wysoką gorączką, menopauzą, stresem lub zmianami hormonalnymi. Pojedyncze epizody zwykle nie stanowią powodu do zmartwień.

Jednak jeśli problem pojawia się niemal każdej nocy, warto wykonać podstawowe badania diagnostyczne, ponieważ pocenie się podczas snu może wskazywać na różne choroby, takie jak hipoglikemia, nadczynność tarczycy, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, np. chłoniak, gruźlicę, a nawet zakażenie wirusem HIV. 

Przyczyną zlewnych potów w nocy mogą być również zaburzenia psychiczne, np. depresja i stany lękowe. Wpływ na ich występowanie mają także niektóre leki przeciwdepresyjne.

Jeśli cierpisz na nocne poty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki pozwoli znaleźć przyczynę nadmiernej potliwości i rozpocząć adekwatne leczenie.

Kiedy nocne poty powinny niepokoić?

Nocne poty u kobiet i mężczyzn – przyczyny występowania

Nocne poty są objawem niecharakterystycznym, obejmują różne części ciała i pojawiają się o różnych porach. Mogą występować zaraz po zaśnięciu, w środku nocy lub nad ranem. Poranne poty są szczególnie uciążliwe, ponieważ zakłócają początek dnia, prowadzą do dyskomfortu oraz konieczności dodatkowych przygotowań przed wyjściem z domu. Jakie są najczęstsze przyczyny potliwości w nocy?

Przyczyny nocnych potów na klatce piersiowej u kobiet

Nocne poty między piersiami to częsta dolegliwość, która może być spowodowana zarówno problemami zdrowotnymi, jak i czynnikami zewnętrznymi. Możliwe przyczyny to między innymi:

  • Zaburzenie hormonalne u kobiet, w tym przede wszystkim okres menopauzy, gdy dochodzi do znacznych wahań poziomu estrogenów. Poza nadmierną potliwością w nocy mogą pojawić się również uderzenia gorąca. W przypadku nasilenia się objawów warto udać się do lekarza.
  • Choroby metaboliczne, czyli zaburzenia, które negatywnie wpływają na rozkład i przetwarzanie składników pokarmowych, np. cukrzyca. Tego rodzaju schorzenia mogą wynikać z długotrwałej otyłości.
  • Choroby układu krążenia, np. niewydolność serca lub nadciśnienie tętnicze. W przypadku podejrzenia niewydolności serca wykonuje się RTG klatki piersiowej.
  • Czynniki zewnętrzne, które mogą wywołać poty nocne na klatce piersiowej to np. zbyt wysoka temperatura w sypialni, za gruba kołdra, pościel wykonana z materiałów, które nie przepuszczają powietrza lub spożycie pikantnego jedzenia przed snem.

Przyczyny pocenia się w nocy u mężczyzn

Nocne poty często pojawiają się również u mężczyzn. Przyczyną nieprzyjemnych objawów może być obniżony poziom testosteronu, stres, zaburzenia lękowe oraz choroby układu sercowo-naczyniowego. Pocenie nocne u panów niekiedy pojawia się po wypiciu alkoholu, zażyciu narkotyków bądź innych substancji psychoaktywnych. 

Na tę dolegliwość często uskarżają się także osoby z nadmierną masą ciała. Występowanie nocnych potów warto skonsultować z lekarzem, który zaleci odpowiednie badania i ustali przyczynę problemu.

Nocne poty i dreszcze – na co wskazują te objawy?

Pojawienie się nocnych potów i dreszczy jest wyjątkowo nieprzyjemne. Najczęściej z taką sytuacją mamy do czynienia, gdy nasz organizm walczy z grypą, przeziębieniem lub infekcją bakteryjną. Wysoka gorączka powoduje dreszcze, a po zastosowaniu leków przeciwgorączkowych organizm zaczyna intensywnie wydzielać pot, co pomaga zbić temperaturę i zmniejsza dyskomfort wywołany chorobą.

Nadmierne pocenie się w nocy w połączeniu z silnymi dreszczami, to objawy, których nie należy bagatelizować, ponieważ mogą świadczyć o rozwijaniu się bardzo groźnych chorób, takich jak gruźlica lub zapalenie wsierdzia. Nocne poty bywają również wczesnym objawem niektórych nowotworów krwi, zaburzeń lękowych i fobii. 

Niekiedy przyczyną nocnych potów i dreszczy może być także przyjmowanie zbyt dużych dawek leków przeciwdepresyjnych lub steroidowych. Wówczas konieczna będzie wizyta u lekarza specjalisty, który ponownie przeanalizuje stan zdrowia pacjenta i dostosuje metody leczenia do jego potrzeb.

Pocenie się nóg w nocy – przyczyny

W nocy mogą też pocić się nasze stopy. Jest to bardzo nieprzyjemny objaw, który utrudnia ponowne zaśnięcie. Pocenie się tej części ciała może być spowodowane za ciepłą kołdrą, zaburzeniami hormonalnymi, chorobami neurologicznymi, a nawet czynnikami genetycznymi. Niekiedy winowajcom jest również szybkie tempo życia, niezdrowa dieta i nadmierny stres.

Nocne poty suchość w ustach – z czego to wynika?

Suchość w ustach, w tym również w gardle często spowodowana jest złą dietą, infekcją, odwodnieniem lub chronicznym stresem. Taki objaw w połączeniu z nocnymi potami powinien stanowić dla nas jasny sygnał alarmowy, że z naszym organizmem dzieje się coś niepokojącego. Jest to dobry moment, aby przyjrzeć się swojej diecie i stylowi życia. Zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z umiarkowaną aktywnością fizyczną często przynoszą bardzo dobre rezultaty.

Nocne poty a choroby nerek

Nocne poty to jeden z niecharakterystycznych objawów kłębuszkowego zapalenia nerek. Często współwystępują z uczuciem zmęczenia, gorączką i bólami stawów. Kłębuszkowe zapalenie nerek może przebiegać bardzo gwałtownie, dlatego w przypadku pojawienia się niepokojących objawów zaleca się pilny kontakt z lekarzem specjalistą.

Pocenie się w nocy bez gorączki – możliwe przyczyny

Pocenie się w nocy bez gorączki zwykle nie budzi naszego niepokoju. Jednak warto pamiętać, że brak gorączki nie zawsze oznacza, że problem zniknie samoistnie. Tego rodzaju dolegliwości również mogą być spowodowane chorobami. Zaliczamy do nich na przykład: gastroezofagealną chorobę refluksową (GERD), autonomiczną neuropatię, niektóre choroby ogólnoustrojowe i przewlekłe. 

Niekiedy brak gorączki i nocne poty mogą mieć związek ze spaniem w zbyt mocno ogrzewanym pomieszczeniu i nieprzewiewnej piżamie lub mogą być też spowodowane ciążą.

Idiopatyczna hiperhydroza – co to jest?

Nocne poty mogą być objawem idiopatycznej hiperhydrozy. Jest to stan, w którym ludzki organizm produkuje nadmierną ilość potu bez wyraźnej przyczyny. W takim wypadku zaleca się stosowanie środków doraźnych, które mają na celu złagodzić dyskomfort spowodowany nocnymi potami.

Przyczyny pocenia się w nocy u mężczyzn

Leczenie nocnych potów – poznaj skuteczne sposoby!

Leczenie nocnych potów powinno odbywać się pod czujnym okiem specjalisty. Jeżeli przyczyną dolegliwości jest choroba, musisz przede wszystkim zadbać o swoje zdrowie. Niezależnie od tego, co wywołuje dyskomfort, warto także przyjrzeć się warunkom, jakie panują w Twojej sypialni. Sprawdź, jak można sobie poradzić z nocnymi potami we własnym zakresie!

Obniż temperaturę w sypialni

Obniżenie temperatury w sypialni to bardzo skuteczny sposób na zmniejszenie dolegliwości związanych z nocnymi potami. W tym celu otwórz na noc okna, użyj wentylatora lub klimatyzacji. Jeśli chcesz poprawić jakość powietrza w sypialni, możesz też wywiesić pranie bezpośrednio przed położeniem się do łóżka.

Weź letni prysznic przed snem

Letni lub chłodny prysznic to świetny sposób na wieczorne odświeżenie. W lecie może skutecznie zapobiec nocnym potom lub sprawić, że będą mniej intensywne.

Unikaj ostrych potraw przed snem

Zarówno ostre, jak i ciężkostrawne potrawy mogą przyczyniać się do występowania nocnych potów. Dlatego nie spożywaj tego rodzaju posiłków bezpośrednio przed snem. Zdecydowanie lepszym wyborem będą lekkostrawne i zbilansowane potrawy. Kolację należy zjeść co najmniej 2-3 godziny przed snem.

Nawadniaj organizm

Duże pocenie się zmniejsza poziom wody w organizmie. Dlatego w nocy warto postawić przy łóżku butelkę lub termos z chłodną wodą. Picie wody w nocy przynosi ochłodę, orzeźwia i sprawia, że czujemy się zdecydowanie lepiej.

Zastosuj antyperspirant blokujący wydzielanie potu

Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z nocnymi potami jest także stosowanie antyperspirantu, który blokuje wydzielanie potu. Na rynku znajdziesz produkty o wydłużonym działaniu, które zapewniają ochronę nawet przez 48 godzin.

Wymień poduszkę na model o właściwościach chłodzących

Osoby, które cierpią na nocne poty, często są zmuszone zmieniać i prać poduszkę. Rozwiązaniem tego problemu może być zakup poduszki chłodzącej do spania. Są to produkty, które doskonale odprowadzają wilgoć, zapewniają optymalną cyrkulację powietrza i gwarantują długotrwałe uczucie świeżości oraz przyjemnego orzeźwienia.

Poduszki chłodzące wykorzystują zaawansowane rozwiązania technologiczne umożliwiające efektywne rozpraszanie ciepła. Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest poduszka Deluxe Technogel, która łączy w sobie najnowszą technologię żelu Technogel® z elastyczną pianką memory.

Doskonałe właściwości chłodzące posiada również poduszka TEMPUR Comfort Air™. Jest to najnowszy model marki TEMPUR® zaprojektowany z myślą o zapewnieniu maksymalnego komfortu chłodzenia i świeżości podczas snu. 

Działanie poduszki chłodzącej TEMPUR Comfort Air™ jest możliwie, dzięki zastosowaniu innowacyjnego materiału TEMPUR Air™, który gwarantuje dziesięciokrotnie większą cyrkulację powietrza w porównaniu do tradycyjnych materiałów. W efekcie ten model pomaga utrzymać optymalną temperaturę i skutecznie zapobiega nadmiernemu poceniu się w trakcie snu.

Na zdjęciu: Poduszka TEMPUR Comfort Air™

Zmień kołdrę

Wymiana kołdry na przewiewny model letni lub całoroczny bardzo korzystnie wpłynie na komfort snu. Jeśli chcesz skutecznie zminimalizować nieprzyjemne objawy nocnych potów, wybierz lekką kołdrę o właściwościach antyalergicznych i termoregulacyjnych, która zapewnia odpowiedni przepływ powietrza przez całą noc. 

Polecane modele to między innymi:

Lekkie i oddychające kołdry tworzą optymalny mikroklimat snu, dzięki czemu nadmiar potu jest na bieżąco odprowadzany, a użytkownik może komfortowo wyspać się nawet w wyjątkowo ciepłą noc. Więcej ciekawych propozycji znajdziesz w naszym rankingu kołder.

Jak zapobiegać nocnym potom?

Jeśli chcesz uniknąć nocnych potów, zadbaj o swój organizm. Nie tylko zdrowo się odżywiaj i uprawiaj sport, ale także regularnie wykonuj podstawowe badania diagnostyczne. Bardzo ważne jest również zapewnienie sobie komfortowych warunków snu. W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości poduszki chłodzące, lekkie kołdry, przewiewne poszwy i poszewki oraz wiele innych przydatnych akcesoriów, dzięki którym doskonale się wyśpisz o każdej porze roku.

Jak wygrać walkę z poceniem się w nocy [infografika]

Jak wygrać walkę z poceniem się w nocy

Bibliografia:

  1. Portal MP.PL, Kłębuszkowe zapalenie nerek - objawy, przyczyny i leczenie (dostęp 01.08.2024)
  2. Portal MEDME, Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie (dostęp 01.08.2024).
  3. Portal MEDICOVER.PL, Nocne poty - przyczyny nocnych potów (dostęp 01.08.2024).
  4. Portal Świat Zdrowia, Nocne poty – przyczyny. Czy nadmierne pocenie w nocy to powód do zmartwień? (dostęp 01.08.2024).
  5. Portal MedOnet, Budzisz się zlany potem? Oto co może oznaczać pocenie się w nocy (dostęp 01.08.2024).

Nocne poty - najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Przy jakich chorobach występują nocne poty?

Obfite pocenie w nocy mogą wywołać takie schorzenia jak: nadczynność tarczycy, cukrzyca, nadwaga oraz różne infekcje. Wśród częstych przyczyn tej dolegliwości wymienia się także zaburzenia psychiczne, metaboliczne i hormonalne.

Jakie badania zrobić przy nocnych potach?

Na początek warto wykonać podstawową morfologię krwi, ogólną analizę moczu, jonogram, TSH, krzywą cukrową i lipidogram. W uzasadnionych przypadkach lekarz może zlecić także RTG klatki piersiowej, USG jamy brzusznej lub inne, specjalistyczne badania.

Jak zatrzymać nocne poty?

Przyczyną nocnych potów mogą być niezdrowe nawyki, takie jak: palenie papierosów, picie alkoholu czy wypijanie zbyt dużej ilości kofeiny. Zmiana nawyków to pierwszy krok, jaki warto wykonać, aby zapewnić sobie zdrowy i spokojny sen.

Zdjęcia: Antonio_Diaz Getty Images, AntonioGuillem Getty Images, yanyong Getty Images Pro

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: