tel. 506 626 678 email

Roztocza w pościeli i łóżku – jak się ich pozbyć?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Roztocza w pościeli i łóżku to prawdziwa zmora dla alergików. Należą one do najczęściej uczulających alergenów wziewnych. Walka z wszechobecnymi roztoczami kurzu domowego trwa przez cały rok. Sprawdź, czym są roztocza i jak można je skutecznie usunąć!
 

Czym są roztocza i skąd się biorą w pościeli?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co żyje w ich pościeli. Tymczasem okazuje się, że panują tam bardzo dobre warunki dla rozwoju roztoczy kurzu domowego. 

Na świecie występuje ok. 45 000 gatunków roztoczy. Najmniejsze z nich osiągają rozmiary ułamków milimetra, a duże roztocza mogą mierzyć nawet do 3 cm długości. Roztocza żyjące w naszej pościeli mają niewielkie rozmiary, przez co często nie zdajemy sobie sprawy z ich istnienia. Problem pojawia się dopiero wtedy, gdy wywołują reakcję alergiczną.

Czy roztocza widać gołym okiem?

Roztocza są dla nas niewidoczne. Pod mikroskopem wyglądają jak kleszcze lub pająki. Mają 8 odnóży, a ich ciało jest zupełnie przezroczyste. Cykl ich życia jest bardzo krótki i wynosi ok. 2 miesiące. 

Roztocza żyją wszędzie tam, gdzie może osadzać się kurz. Bardzo często zamieszkują kanapy, koce, materace, poduszki, pościel i ręczniki. Te drobne pajęczaki odżywiają się martwym naskórkiem człowieka, bakteriami, grzybami i szczątkami roślin. Optymalne warunki do ich rozwoju to temperatura 25°C i wilgotność na poziomie 70-80%.

Roztocza w pościeli – czy są jakieś objawy?

Istnieje szereg objawów, które mogą wskazywać na to, że w pościeli rozwijają się roztocza. Najczęściej jest to zatkany nos, wydzielina spływająca po gardle, kichanie, opuchnięte powieki oraz zaczerwienione i łzawiące oczy. Uczulenie wywołują nie same roztocza, tylko ich wydzieliny, w tym przede wszystkim odchody. Podczas sprzątania odchody mogą unosić się w powietrzu, potęgując tym samym reakcję alergiczną.

Wiele osób obawia się także ugryzienia roztoczy. Faktycznie kontakt osoby nadwrażliwej z alergenami roztoczy może wywołać nieprzyjemne zmiany skórne, jednak samo ugryzienie przez roztocza nie jest możliwe, ponieważ pajęczaki bytujące w naszym łóżku nie gryzą – żywią się przede wszystkim martwym naskórkiem.

Jak pozbyć się roztoczy z materaca, poduszki i kołdry?

Roztocza w łóżku mogą namnażać się bardzo szybko. Warunki, które sprzyjają ich rozwojowi, to przede wszystkim wilgoć, nocne poty i wysoka temperatura. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość roztoczy w Twoim domu, wypróbuj domowe sposoby. Co zabija roztocza?

Odpowiednia temperatura

Najprostszym sposobem na pozbycie się roztoczy z pościeli jest jej wypranie. W tym celu warto zaopatrzyć się w pościel dla alergika na roztocza, którą można prać w wysokich temperaturach. 

W jakiej temperaturze giną roztocza? Roztocza są w stanie przeżyć przez godzinę w temperaturze prania wynoszącej 60℃, w wyższej temperaturze mogą przetrwać zaledwie 5 minut. Roztocza można też wymrozić. Dorosłe osobniki giną po 6 godzinach w temperaturze -25℃.

Na zdjęciu: Kołdra Cotton Organic Paradies syntetyczna

Niska wilgotność

Zastanawiasz się, co poza temperaturą zabija roztocza kurzu domowego? Aby wyeliminować te pajęczaki, należy utrzymać niski poziom wilgotności w pomieszczeniu. Ten efekt możesz uzyskać dzięki grzejnikom lub klimatyzacji z funkcją osuszania powietrza. Zaleca się również częste wietrzenie pomieszczenia, samego materaca, poduszki i pościeli.

Dbanie o czystość w sypialni

Regularne sprzątanie i odkurzanie pomieszczenia znacząco ogranicza rozwój roztoczy kurzu domowego. Do tego celu warto zastosować odkurzacz z filtrem HEPA, który usuwa ponad 99,9% cząstek unoszących się w powietrzu. Jeśli walczysz z alergią, powinieneś też szczególnie dbać o czystość poduszki.

Wymiana materaca, poduszki bądź pościeli

Stare lub nieużywane elementy wyposażenia sypialni mogą być trudne do wyczyszczenia. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie ich wymiana. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów dla alergików. W tym wysokiej jakości materace dla alergika na roztocza, które zapewniają maksymalny komfort snu.

Preparaty na roztocza kurzu domowego

Zastanawiasz się, jak jeszcze można usunąć roztocza z materaca? W tym celu przygotuj domowy płyn na roztocza. Doskonale sprawdzi się ocet zmieszany z wodą w proporcji 1:1. Jeśli domowy płyn nie zadziała, wypróbuj profesjonalny spray na roztocza, który zawiera środki roztoczobójcze.

Jak pozbyć się roztoczy

Wyposażenie do sypialni alergika

Roztocza w pościeli stanowią duże zagrożenie dla osób, które cierpią na alergię. Jeśli chcesz pozbyć się roztoczy, będziesz potrzebować wyposażenia, które jest łatwe do utrzymania w czystości. Sprawdź, jakie produkty dla alergików znajdziesz w naszym sklepie!

Kołdra dla alergika

Roztocza mogą rozwijać się w kołdrze, ten problem w szczególności dotyka kołder puchowych, których nie można za często prać. W rankingu kołder antyalergicznych umieściliśmy wiele modeli, które zapewnią Ci optymalne warunki snu i zapobiegną rozwojowi roztoczy.

Polecane modele to między innymi:

Pościel dla alergika

Pościel dla alergika powinna być wykonana z przewiewnych i chłodnych w dotyku materiałów, które zapobiegają nadmiernemu poceniu się w trakcie snu i zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. 

Doskonałe właściwości posiada między innymi pościel Estella Timur 7594 uszyta ze szlachetnej mako satyny oraz pościel TEMPUR® wykonana z luksusowej, żakardowej satyny bawełnianej.

Jeszcze więcej praktycznych informacji znajdziesz w artykule: Jaka kołdra i pościel dla alergika?

Materac dla alergika

Jeśli chcesz ograniczyć rozwój roztoczy w pościeli, wybierz materac dla alergika o przewiewnej porowatej strukturze. Najlepsze modele wykonuje się z elastycznej pianki termoelastycznej, wiskoelastycznej lub lateksowej. W naszej ofercie znajdziesz materace stworzone specjalnie z myślą o alergikach, takie jak:

Z myślą o naszych klientach przygotowaliśmy też poradnik: Jaki materac dla alergika wybrać?

Poduszka dla alergika

W zwalczaniu roztoczy równie ważny jest odpowiedni dobór poduszki. Wybrany model powinien doskonale odprowadzać wilgoć i zapewniać wysoki komfort snu. 

Poduszka dla alergika na roztocza może zawierać włókna bambusowe, naturalny lateks lub zaawansowany materiał TEMPUR®. Wśród polecanych modeli na uwagę zasługują poduszka chłodząca Softy Cool Paradies oraz poduszka Innogel Classic Gomarco. Oba modele zapewniają odpowiedni komfort termiczny i są łatwe do utrzymania w czystości.

Jeśli szukasz odpowiedniej poduszki dla alergika, sporo praktycznych informacji znajdziesz w artykule: Jaką poduszkę wybrać dla alergika?

Wybierz wyposażenie do sypialni dla alergika i zapomnij o roztoczach!

W naszym sklepie znajdziesz wysokiej jakości wyposażenie do sypialni dla alergika. Produkty wykonane z antyalergicznych materiałów zapewnią Ci komfort i bezpieczeństwo o każdej porze roku. Polecane przez nas kołdry, pościele, materace i poduszki są trwałe i estetyczne, dzięki czemu doskonale posłużą Ci przez lata. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

Zobacz nasze produkty:

Jak pozbyć się roztoczy z pościeli i łóżka – najczęściej zadawane pytania

Jak sprawdzić, czy w łóżku są roztocza?

Roztoczy nie widać gołym okiem i nie pozostawiają też żadnych widocznych śladów obecności. Jeśli objawy alergii nasilają się zaraz po przebudzeniu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twoim łóżku rozwijają się roztocza.

Czego nie lubią roztocza?

Roztocza kurzu domowego nie lubią bardzo wysokich i bardzo niskich temperatur oraz suchego środowiska. Możesz je też wyeliminować przy użyciu specjalistycznych preparatów, które zawierają benzoesan benzylu.

Co zabija roztocza w domu?

Najszybszym i najskuteczniejszym sposobem na zabicie roztoczy jest wypranie pościeli w wysokiej temperaturze. Sypialnię warto też regularnie wietrzyć oraz stosować urządzenia, które obniżają wilgotność powietrza.

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: