tel. 506 626 678 email

Jak spać z holterem EKG?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Przy badaniu z użyciem holtera EKG lekarz zakłada urządzenie do monitorowania pracy serca, a pacjent wraca do domu i normalnie wykonuje wszystkie codzienne obowiązki. Jak spać z holterem? Sprawdź nasze wskazówki i poznaj najlepsze pozycje do spania!
 

Co to jest holter EKG?

Monitorowanie pracy serca za pomocą holtera EKG jest bardzo ważne, ponieważ pozwala szybko wyłapać wszelkie nieprawidłowości. Urządzenie składa się z przytwierdzonych do klatki piersiowej elektrod oraz niewielkiego aparatu, zamocowanego na specjalnym pasku, który monitoruje pracę serca i rejestruje uzyskane w ten sposób wyniki.

Ile trwa badanie holterem EKG?

Badanie holterem EKG zwykle trwa 24 godziny i jest stosowane w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, nieprawidłowej kurczliwości mięśnia sercowego oraz innych, niepokojących zmian funkcjonalnych w obrębie serca. 

Po założeniu aparatu pacjent może wrócić do domu i zająć się wykonywaniem normalnych, codziennych czynności. 

W trakcie badania holterem nie wolno brać prysznica i kąpieli, ponieważ urządzenie nie może mieć styczności z wodą. Zabronione jest także korzystanie z poduszek i koców elektrycznych oraz samodzielna obsługa urządzenia.

Holter EKG zostanie ściągnięty przez specjalistę następnego dnia podczas wizyty w gabinecie lekarskim.

Holter EKG – jak spać? Praktyczne wskazówki dla pacjentów

Założenie holtera EKG w wielu sytuacjach jest niezbędne. W ten sposób lekarz sprawdzi, jak pracuje serce, gdy pacjent sprząta, gotuje, spaceruje lub odpoczywa. Choć urządzenie nie krępuje ruchów, to jednak może wywoływać pewien dyskomfort, szczególnie gdy kładziemy się do łóżka. Sprawdź, jak spać z holterem, aby zapewnić dokładny pomiar i spokojny sen!

Krok 1. Zapoznaj się z zaleceniami producenta

Przed rozpoczęciem badania holterem EKG, warto dokładnie dopytać lekarza o zalecenia producenta dotyczące sposobu noszenia i użytkowania aparatu podczas snu. Specjalista wytłumaczy Ci, na czym polega działanie urządzenia i przekaże cenne wskazówki, dzięki którym perspektywa spędzenia całego dnia z holterem nie będzie dla Ciebie stresująca.

Krok 2. Zadbaj o komfortowe warunki snu

Zanim położysz się do łóżka z holterem EKG, zadbaj o odpowiednie warunki snu. 

  • Załóż luźną, bawełnianą piżamę. Zyskasz wygodę i będziesz mógł kontrolować ułożenie kabli.
  • Doskonałym pomysłem jest wymiana kołdry na lekką i przewiewną.
  • Zawczasu wybierz odpowiednią poduszkę, dzięki której unikniesz ucisku na przewody i elektrody. 

W takiej sytuacji dobrze sprawdzi się niska poduszka ortopedyczna, ponieważ ułatwia przybranie prawidłowej pozycji w trakcie snu i skutecznie redukuje napięcia. Najlepsze poduszki ortopedyczne idealnie dopasowują się do kształtu ciała. Dzięki nim szybko się odprężysz i zmniejszysz ryzyko przemieszczenia się elektrod w trakcie snu. 

Kolejną ważną kwestią jest zadbanie o optymalną temperaturę w sypialni. Staraj się, aby nie była ona za wysoka. Jeśli będzie zbyt ciepło, spocisz się w trakcie snu, co może doprowadzić do odklejenia się elektrod.

Krok 3. Wybierz najodpowiedniejszą pozycję do snu

Gdy już zapewnisz sobie komfortowe warunki w sypialni, czas zastanowić się nad optymalną pozycją do spania. Specjaliści zalecają, aby osoby z założonym holterem EKG spały na plecach z rękoma ułożonymi wzdłuż ciała lub na boku. Spanie na plecach jest najbezpieczniejsze, ponieważ znacząco zmniejsza ryzyko nadmiernego ucisku na urządzenie.

W przybraniu wygodnej pozycji pomoże Ci poduszka do spania na plecach od renomowanego producenta. Polecanym modelem jest na przykład poduszka TEMPUR Original™, która świetnie dopasowuje się do temperatury i kształtu ciała oraz oferuje niezrównane podparcie.

Osoby, które śpią z holterem EKG, nie powinny wykonywać gwałtownych ruchów. Jeśli spanie na plecach Ci nie odpowiada, możesz ułożyć się na boku. W takim wypadku pamiętaj, aby unikać położenia, w którym holter EKG byłby ściśnięty między ciałem a materacem. W tym celu sięgnij po ortopedyczną poduszkę do spania na boku

Świetnym wyborem będzie poduszka Deluxe Technogel z warstwą chłodzącą, dzięki której szybko się zrelaksujesz, utrzymasz wygodną pozycję przez całą noc i zmniejszysz dyskomfort związany z noszeniem urządzenia.

Więcej ciekawych propozycji znajdziesz w naszym rankingu poduszek ortopedycznych, gdzie porównaliśmy ze sobą najlepsze modele od renomowanych producentów.

Krok 4. Pozytywne nastawienie

Pacjenci często martwią się, że w trakcie snu zrobią coś, co zaburzy pracę urządzenia. Negatywne myśli powodują problemy z zasypianiem i wzmagają stres. Dlatego tak ważne jest zachowywanie pozytywnego nastawienia

Ułóż się wygodnie do snu i sprawdź, czy na urządzenie nie jest wywierany zbyt duży nacisk. Jeśli wszystko jest w porządku, nie ma powodu do zmartwień. Możesz spokojnie zasnąć, a holter będzie rejestrował pracę Twojego serca przez całą noc.

Spanie z holterem EKG – nie takie straszne, jak się wydaje!

Obecność specjalistycznego urządzenia i kabli z początku może wydawać się kłopotliwa. Jednak prawidłowo założony holter EKG nie powinien zakłócać Twojego snu

Zastosuj się do naszych wskazówek, a szybko przekonasz się, że to badanie jest wygodne i łatwe do zniesienia. Dzięki właściwemu przygotowaniu i odpowiednim akcesoriom dobrze się wyśpisz oraz dostarczysz lekarzowi niezbędnych informacji na temat pracy Twojego serca.

Spodobał Ci się ten artykuł? Zobacz też inne poradniki przygotowane przez naszych ekspertów:

Spanie z holterem – najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Czy sen na boku może zakłócić działanie Holtera EKG?

Co do zasady sen na boku nie powinien zakłócać działania holtera EKG. Jednak to ważne, aby urządzenie było dobrze rozmieszczone i przymocowane do ciała. Postaraj się tak ułożyć do snu, aby aparat nie znajdował się między ciałem a materacem.

Czy można spać na brzuchu z holterem EKG?

W trakcie badania holterem EKG spanie na brzuchu nie jest zalecane. Zbyt duży nacisk na aparat może zakłócać jego pracę, przez co pomiary nie będą dokładne i może się okazać, że badanie trzeba będzie powtórzyć.

Jak się przygotować do badania holterem EKG?

Bezpośrednio przed badaniem holterem EKG należy unikać kofeiny, alkoholu i palenia papierosów. Urządzenie nie jest wodoodporne, dlatego na czas badania zaleca się rezygnację z kąpieli oraz intensywnej aktywności fizycznej.

Bibliografia

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: