tel. 506 626 678 email

Poduszka do spania na bolący kark — jaki model wybrać?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Ból karku może mieć wiele przyczyn. Wybierając odpowiedni materac i poduszkę, możesz znacząco złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Kluczem do sukcesu jest zakup poduszki o właściwym kształcie i optymalnej twardości. Jak znaleźć model, dzięki któremu poczujesz ulgę?
 

Ból szyi i karku — możliwe przyczyny

Ból szyi i karku to dolegliwości, które powszechnie występują w naszym społeczeństwie. Napięcia i stany zapalne w tej części ciała mogą być spowodowane nadmiernym stresem, siedzącym trybem życia i wielogodzinną pracą przed komputerem. Dyskomfort w obrębie szyi i karku może też powstać na skutek przewiania, przeciążenia mięśni lub choroby zwyrodnieniowej odcinka szyjnego kręgosłupa.

Ból głowy i szyi czasami pojawiają się rano, zaraz po przebudzeniu. Wpływ na tego rodzaju dolegliwości najczęściej ma niespokojny i nerwowy sen. Gdy w nocy nie możemy spać, często się wiercimy i nie możemy znaleźć odpowiedniej pozycji snu, łatwo doprowadzić do nieprawidłowego ułożenia głowy i szyi. 

Dyskomfort często pojawia się też u osób, które są bardzo zmęczone, przez co nie czują, że zasnęły w niewygodnej pozycji. Problemem może być także zbyt miękki materac lub źle dobrana poduszka. 

Niezależnie od przyczyny występowanie tych dolegliwości, warto zadbać o komfort snu poprzez wybór specjalistycznej poduszki o anatomicznym kształcie. Poduszka do spania na bolący kark zapewnia odpowiednie podparcie kręgosłupa i umożliwia zachowanie prawidłowej pozycji ciała podczas snu.

Jak wybrać poduszkę ortopedyczną przy bólu szyi?

Jeśli boli Cię szyja, musisz znaleźć poduszkę, która idealnie dopasuje się do kształtu ciała. Dopasowanie jest bardzo ważne, ponieważ umożliwia rozluźnienie mięśni szyi i karku, a także korzystnie wpływa na ułożenie pleców i odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Niezależnie od tego, czy śpisz na boku, na plecach, czy też na brzuchu, musisz zapewnić właściwe podparcie głowy. Co to w praktyce oznacza? Po ułożeniu się na poduszce głowa nie może się w niej zapadać ani odchylać do przodu lub do tyłu

Nienaturalne ułożenie głowy powoduje napięcia w szyjnym odcinku kręgosłupa i może wywoływać lub wzmagać odczucia bólowe. Aby uniknąć bólu w szyi, należy wybrać poduszkę, która:

  • ma odpowiedni kształt,
  • została wykonana z elastycznej pianki z pamięcią kształtu,
  • nie może być za miękka ani za twarda,
  • nie może być za wysoka ani za niska – musi mieć odpowiedni rozmiar,
  • powinna zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza,
  • jest dopasowana do szerokości ramion.

Specjaliści zalecają osobom, które mają problemy zdrowotne stosowanie poduszek, które uzyskały status wyrobu medycznego. Są one wykonane z termoelastycznej lub wiskoelastycznej pianki, która gwarantuje komfortowe wsparcie w trakcie snu. 

Prawidłowo dobrana poduszka pozwala na zachowanie linii prostej między głową, szyją a kręgosłupem, dzięki czemu użytkownik leży w naturalnej pozycji, a organizm odpoczywa. W takim wypadku istotne jest także, aby kręgi szyjne leżały poziomo.

Jak znaleźć poduszkę ortopedyczną o odpowiednich parametrach?

Zapoznaj się z rankingiem poduszek o statusie wyrobu medycznego. Zostały w nim zaprezentowane najlepsze modele z oferty renomowanych producentów, z których możesz wygodnie korzystać na co dzień, aby zapewnić sobie zdrowie i niczym niezakłócony sen.

Poduszki do spania na bolący kark — polecane modele

Poduszka do spania na bolący kark powinna odciążać nie tylko głowę, kark i szyję, ale także umożliwiać optymalne ułożenie pleców. Szukając odpowiedniej poduszki, warto zwrócić uwagę na modele w kształcie fali. 

Świetnym przykładem takiego rozwiązania jest poduszka anatomiczna TEMPUR Original™. Ta poduszka z jednej strony jest niższa, a z drugiej wyższa. Wykonano ją z innowacyjnego materiału TEMPUR®, który idealnie dopasowuje się do kształtu głowy i karku oraz zapewnia właściwe podparcie dla odcinka szyjnego kręgosłupa. 

Pamiętaj, że leżąc na takiej poduszce, Twoje ramię powinno znajdować się pod nią w taki sposób, aby przestrzeń między szyją a barkiem została wypełniona poduszką.

Kolejnym polecanym modelem jest ergonomiczna poduszka Moontex Cervical wyposażona w dwa wałki o wysokości 9 i 12 cm oraz zdejmowany pokrowiec. Jest to świetny wybór dla osób, które szukają poduszki na wdowi garbzniesienie lordozy szyjnej lub inne równie nieprzyjemne dolegliwości bólowe w obrębie szyi. 

Poduszka Moontex Cervical została wykonana z wysokiej jakości pianki memory, dzięki czemu gwarantuje odpowiednie podparcie i korzystnie wpływa na warunki snu. Natomiast zdejmowany pokrowiec możesz wygodnie prać w pralce, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

W jakiej pozycji spać, gdy boli szyja?

Dobra poduszka pozwoli na zminimalizowanie problemów zdrowotnych w obrębie kręgosłupa szyjnego. Przejście z klasycznej poduszki na poduszkę anatomiczną nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Zwykle już 1-2 noce wystarczają, aby się przyzwyczaić i w pełni odczuć korzyści wynikające z jej stosowania. 

Przy problemach z szyjnym odcinkiem kręgosłupa zaleca się spanie na boku lub na plecach. W tych pozycjach Twoje ciało będzie zrelaksowane, dzięki czemu zapewnisz sobie zdrowy i nieprzerwany sen przez całą noc.

Poduszka, która uzyskała certyfikat wyrobu medycznego, to idealne rozwiązanie dla osób, którym dolegliwości bólowe nie pozwalają spać. Na takim podłożu szybko zaśniesz, a Twój sen będzie wyjątkowo spokojny, relaksujący i odprężający.

Zdjęcie główne: katemangostar/freepik.com

Marzanna doradca Komfort Snu
Marzanna

Doradca klienta w Komfort Snu od 13 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: