tel. 506 626 678 email

Praca zdalna w sypialni – czy to dobry pomysł?

bookmark_borderTagi:   Przyzwyczajenia, Zdrowie
Praca zdalna to wygodne rozwiązanie dla osób, które wykonują pracę biurową. Do realizowania obowiązków zawodowych w domu nie potrzebujesz osobnego gabinetu. Równie dobrze możesz pracować w sypialni. Jak zorganizować wygodne i ergonomiczne miejsce pracy w tym pomieszczeniu?
 

Największe wyzwania pracy zdalnej – jak sobie z nimi radzić?

Wraz z postępem technologicznym praca zdalna stała się coraz bardziej popularna i dostępna dla przedstawicieli różnych zawodów. Wpływ na tę sytuację miała również pandemia koronawirusa. To właśnie wtedy ustawodawca wprowadził przepisy umożliwiające pracę zdalną w większym zakresie. 

Zgodnie z brzmieniem art. 67(18) Kodeksu pracy praca jest „wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość”.

Dla wielu osób największym wyzwaniem związanym z pracą zdalną jest efektywne zarządzanie czasem pracy. W takim wypadku znalezienie równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem rodzinnym bywa dosyć trudne. 

Możesz sobie to zadanie ułatwić, aranżując wygodne miejsce pracy w sypialni. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zrobić!

Zalety i wady pracy zdalnej w sypialni

Praca zdalna w sypialni ma wiele zalet. Największą jest oszczędność czasu i pieniędzy. Kolejnym plusem jest możliwość pracy w znanym, bezpiecznym i komfortowym otoczeniu, co znacząco redukuje stres związany z realizacją obowiązków zawodowych.

Jednak praca w sypialni może prowadzić do rozmycia granic między czasem pracy a odpoczynkiem. Dzieje się tak w szczególności wtedy, gdy ulegamy pokusie, aby pracować z łóżka. Jest to nie tylko niekorzystne dla naszego zdrowia, ale również może obniżyć efektywność i sprawić, że równowaga między pracą a odpoczynkiem zostanie zachwiana. 

Długie przebywanie w łóżku negatywnie wpływa na jakość snu i regenerację, a nawet może stać się przyczyną bezsenności lub innych zaburzeń snu. Aby uniknąć tych problemów, warto zorganizować w sypialni dedykowane miejsce do pracy.

Praca zdalna w sypialni – jak wydzielić odpowiednią ilość miejsca?

Praca zdalna w sypialni może być wygodnym rozwiązaniem, o ile przestrzeń zostanie odpowiednio zorganizowana. W tym celu zaleca się wydzielenie niewielkiego, ale funkcjonalnego miejsca do pracy, które będzie sprzyjało koncentracji, a jednocześnie nie zakłóci atmosfery relaksu. Można to zrobić, ustawiając biurko przy ścianie lub oknie. Taka aranżacja sypialni do pracy zdalnej zapewnia odpowiedni dostęp do naturalnego światła i pozwala na wyraźne oddzielenie strefy pracy od części sypialnianej.

Jeśli miejsca jest niewiele, warto rozważyć składane biurko lub wysuwane półki ścienne, które nie zabierają cennej przestrzeni i umożliwiają przechowywanie najważniejszych przedmiotów. 

Rekomendowanym rozwiązaniem do bardzo małej sypialni jest na przykład półkotapczan pionowy GENIUS z biurkiem. Ten funkcjonalny system możesz wygodnie dostosować do swoich preferencji poprzez dobór poszczególnych elementów konstrukcji. Wybierając meble do sypialni z biurkiem, nie tylko zaoszczędzisz miejsce w sypialni, ale także stworzysz komfortową przestrzeń do pracy i snu.

Jak oddzielić strefę pracy od strefy snu w sypialni?

Oddzielenie strefy pracy od strefy snu w sypialni jest kluczowe dla zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Można to zrobić, stosując różne rozwiązania aranżacyjne, na przykład umieszczając niewielką ściankę działową lub regał, który optycznie podzieli przestrzeń. 

Ciekawą opcją są także zasłony lub parawany, które łatwo można przesunąć, aby odizolować się od pozostałej części pomieszczenia. W oddzieleniu strefy pracy od strefy snu mogą Ci też pomóc wysokie rośliny doniczkowe, które dodatkowo korzystnie wpływają na samopoczucie i poprawiają jakość snu

Warto też zadbać o odmienne oświetlenie w obu strefach — lampa biurkowa w strefie pracy powinna być wyraźnie oddzielona od miękkiego światła stosowanego w części sypialnianej.

Ergonomiczne stanowisko pracy w sypialni – jak je zaaranżować?

Stanowisko pracy w sypialni najczęściej składa się z biurka o odpowiedniej wysokości i krzesła, które zapewnia wsparcie dla kręgosłupa oraz umożliwia wygodne siedzenie przez dłuższy czas. Do pracy zdalnej warto wybrać krzesło z regulowanym oparciem, podłokietnikami i opcją dostosowania wysokości, aby łatwo dopasować je do własnych potrzeb. Co jeszcze będzie Ci potrzebne?

Wygodna poduszkę do siedzenia

Jeżeli spędzasz przed komputerem więcej niż 4 godziny dziennie, przydadzą Ci się także specjalne poduszki, które zapewniają stabilne podparcie dla kręgosłupa i zwiększają komfort podczas pracy przy biurku. Najlepsze poduszki ortopedyczne do siedzenia znajdziesz w ofercie naszego sklepu. 

Jedną z nich jest poduszka TEMPUR® PC, która w naturalny sposób odciąża kręgosłup. Jej unikalny kształt powoduje, że miednica jest wypychana do przodu, co sprawia, że kręgosłup znajduje się w pozycji wyprostowanej.

Wśród najlepszych poduszek do siedzenia na uwagę zasługuje również poduszka TEMPUR® na krzesło, która może być z powodzeniem używana na każdym rodzaju siedziska. Wkład wykonany z materiału TEMPUR® zapewnia równomierne podparcie, jest elastyczny i doskonale dopasowuje się do kształtu ciała. 

Kolejna ciekawa propozycja dla osób pracujących zdalnie w sypialni to oparcie TEMPUR®, które posiada status wyrobu medycznego. Możesz je wygodnie umieścić między oparciem a plecami. Anatomiczny kształt poduszki gwarantuje wysoki poziom komfortu i umożliwia przybranie prawidłowej postawy ciała w trakcie wielogodzinnej pracy przed komputerem.

Funkcjonalny podnóżek

Dobrym rozwiązaniem może być także podnóżek, który odciąży nogi i poprawi komfort siedzenia. Ustawienie podnóżka pod biurkiem pozwala na bardziej naturalne ułożenie nóg, co zmniejsza napięcie w dolnym odcinku pleców i przeciwdziała zmęczeniu.

Dekoracje i kolory ścian

Dekoracje w sypialni, która pełni funkcję domowego biura, pomagają w stworzeniu harmonijnej atmosfery. W tej roli świetnie sprawdzą się rośliny doniczkowe, lampka LED na biurko, świeczki zapachowe, obrazy lub plakaty z ulubionym motywem. 

Dodatki do sypialni sprzyjające koncentracji i relaksowi to także: dobry organizer na biurko, piłka antystresowa oraz przenośny nawilżacz powietrza

Nie mniej ważna jest kolorystyka. Wystrój sypialni powinien być spokojny i stonowany, a jednocześnie to ważne, aby inspirował Cię do kreatywnego działania.

Warunki panujące w sypialni

Istotnym elementem jest także zadbanie o jakość powietrza i temperaturę w sypialni. Optymalna wilgotność powietrza wynosi od 40% do 60%, a temperatura powinna utrzymywać się na poziomie 18-22℃.

Ergonomiczne stanowisko pracy w sypialni – jak je zaaranżować?

Praca w sypialni wpływa na jakość snu – zadbaj o odpowiednie stanowisko!

Praca w sypialni nie musi negatywnie wpływać na Twoją jakość snu. Koniecznie wyraźniej oddziel od siebie obie strefy i zadbaj o komfort nocnego wypoczynku. 

Jeśli masz problem z wyciszeniem się przed snem, pomocna może okazać się maseczka na oczy TEMPUR®, która gwarantuje rozluźnienie w czasie snu. Do sypialni warto też wybrać najlepszy materac zapewniający odpowiednie wsparcie dla ciała. 

Ergonomiczne modele od topowych producentów znajdziesz w naszym sklepie. Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy i zadbaj o jakość swojego snu!

Praca zdalna w sypialni [infografika]

Praca zdalna w sypialni [infografika]
Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: