tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Drzemka w ciągu dnia – co warto o niej wiedzieć?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Dla jednych drzemka jest stratą czasu, a dla innych – niezbędnym elementem każdego dnia. Najczęściej drzemiemy po obiedzie, aby nabrać sił i poprawić naszą wydajność. Jak długo powinna trwać drzemka i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?
 

Kiedy najlepiej uciąć sobie drzemkę?

Drzemka to popularny sposób na szybką regenerację organizmu. Możesz z niej skorzystać, gdy odczuwasz wzmożoną senność w godzinach popołudniowych.

Co to znaczy "drzemka"? Jest to krótki okres snu podejmowany w ciągu dnia. Osoby dorosłe najczęściej ucinają sobie drzemkę po obiedzie, czyli między godziną 14.00 a 16.00. W tym czasie organizm trawi posiłek, co może wywoływać chwilowy spadek energii i zmęczenie.

Drzemka lubiana przez maluchy

W Polsce drzemka w ciągu dnia jest rozpowszechniona głównie wśród dzieci. Maluchy w żłobkach i przedszkolaki śpią przed południem. W innych krajach z drzemki chętnie korzystają nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli.

Drzemka w przedszkolu

Popołudniowa sjesta, czyli europejski zwyczaj

W Hiszpanii, we Włoszech i w Grecji obowiązuje sjesta. Jest to krótka drzemka lub odpoczynek we wczesnych godzinach popołudniowych. Sjesta odbywa się między godziną 14.00 a 17.00, czyli w okresie największych upałów. W ten sposób mieszkańcy chronią się przed negatywnym wpływem promieniowania UV.

Krótka drzemka ma długą historię

Drzemka w ciągu dnia stała się bardzo istotnym elementem współczesnej kultury. Jej zwolennikiem był brytyjski premier Winston Churchill. Z tej formy regeneracji korzystał również wynalazca Thomas Edison i słynny fizyk Albert Einstein.

Obecnie każdego roku w pierwszy poniedziałek po wiosennej zmianie czasu w USA obchodzimy Światowy Dzień Drzemki w Pracy. Celem tego święta jest zachęcenie pracodawców do wyrażenia zgody na taką formę wypoczynku w miejscu pracy.

Jak drzemka w ciągu dnia wpływa na Twoje zdrowie?

Światowy Dzień Drzemki w Pracy jest obchodzony nie bez powodu. Naukowcy od lat badają dobroczynny wpływ krótkiego snu podejmowanego w ciągu dnia na nasze zdrowie. Okazuje się, że odpowiednio zaplanowana drzemka może pozytywnie oddziaływać na:

 • pracę serca, ponieważ już 15-minutowa drzemka może o 30% zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia,
 • kreatywność, zdolność intelektualne i koncentrację,
 • ogólne samopoczucie,
 • zmniejszenie poziomu stresu,
 • jakość snu, ponieważ pomaga uzupełnić jego niedobory,
 • zdolność uczenia się, ponieważ poprawia utrwalanie wcześniej zapamiętanych informacji,
 • pracę hormonów, dlatego jest polecana osobom chorującym na cukrzycę typu 1 i typu 2 oraz tarczycę.

Krótka drzemka w ciągu dnia stanowi nieoceniony zastrzyk energii. Dzięki niej będziesz czuć się rześko i lekko. W efekcie będziesz mieć więc sił, aby podjąć aktywność fizyczną i zrealizować wszystkie zadania zaplanowane na dany dzień.

Jak drzemka w ciągu dnia wpływa na Twoje zdrowie?

Kiedy drzemka w ciągu dnia NIE JEST wskazana?

Niektóre badania dostarczają sprzecznych danych. Wynika z nich, że regularne drzemanie w ciągu dnia może być powiązane z występowaniem przewlekłych problemów zdrowotnych lub wynikać z problemów ze snem. Badacze podkreślają, że drzemka sama w sobie nie jest szkodliwa. Może jednak być sygnałem, że organizm nie funkcjonuje prawidłowo.

Dzieje się tak zwykle, gdy drzemka jest za długa lub, gdy odbywa się późnym popołudniem. Dłuższe drzemki mogą być szczególnie kłopotliwe dla osób starszych, które mają mniejsze zapotrzebowanie na sen oraz dla osób, które mają problemy ze snem.

Wówczas warto skrócić czas drzemki do niezbędnego minimum, aby nie wpływała na jakość snu właściwego. Zwykle już 10-20 minut w zupełności wystarcza, aby poczuć się lepiej.

Jak długo powinna trwać drzemka w ciągu dnia?

Czas trwania drzemki jest bardzo istotny z punktu widzenia naszego zdrowia. Ile powinna trwać drzemka? Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz osiągnąć. Badacze wyróżniają następujące rodzaje drzemek:

 • Nano drzemka – trwa do 20 sekund, może przydarzyć się w autobusie, pociągu lub na zajęciach. Wpływ nano drzemki na zdrowie nie jest jeszcze do końca znany.
 • Mikro drzemka – trwa od 2 do 5 minut i skutecznie uwalnia organizm od uczucia senności. Z tego względu jest polecana kierowcom i osobom, które przez wiele godzin wykonują monotonne czynności.
 • Mini drzemka – trwa od 5 do 20 minut. Taka dawka snu dodaje energii i poprawia koncentrację.
 • Drzemka 2w1 – trwa ok. 20 minut. Jest to optymalny czas na regenerację organizmu i odzyskanie sił witalnych. Ten rodzaj drzemki łączy w sobie zalety mikro drzemki i mini drzemki.
 • Drzemka trwająca od 20 do 50 minut – taka długość snu działa na organizm bardzo podobnie jak drzemki 20-minutowe. Z tą różnicą, że pozwala uwolnić umysł od natłoku zbędnych informacji.
 • Drzemka godzinna – jeśli zastanawiasz się, czy godzinna drzemka jest zdrowa, to mamy dla Ciebie dobrą informację! Jest to optymalna dawka snu w ciągu dnia dla osób, które wykonują pracę umysłową. W tym czasie zdążysz odpocząć i nabierzesz sił, aby stawić czoła nowym wyzwaniom.
 • Drzemka 90-minutowa – ten rodzaj drzemki jest polecany osobom, które nie wyspały się w nocy. Półtoragodzinny sen ma strukturę zbliżoną do snu nocnego. W tym czasie organizm przechodzi przez fazę zasypiania, snu płytkiego, snu głębokiego i REM.

Na pytanie, jak długa drzemka jest zdrowa, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź. Jak widzisz, wiele będzie zależało od Twojego stylu życia, indywidualnych potrzeb i okoliczności.

Zbyt długa drzemka może zaburzać fazę snu głębokiego i powodować problemy z zasypianiem. Dlatego to takie ważne, aby wiedzieć, ile powinien trwać głęboki sen i trzymać się zasad higieny snu. 

Według specjalistów snu wolnofalowego powinniśmy zażywać przez około 160-240 minut na dobę. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.

Zasady dobrej drzemki

Dobra drzemka powinna dodać Ci energii. Aby tak się stało, musisz zapewnić sobie odpowiednie warunki snu. Poznaj 5 zasad dobrej drzemki!

Zasada 1. Mniej znaczy więcej

Krótsza drzemka przynosi więcej korzyści i nie zaburza rytmu dobowego. Dlatego warto ograniczyć ilość snu w ciągu dnia do maksymalnie 20-30 minut.

Zasada 2. Użyj budzika

Duże zmęczenie może spowodować, że drzemka znacząco się wydłuży. Zanim zaśniesz, koniecznie nastaw budzik. Do tego celu możesz wykorzystać alarm w telefonie lub zegarku.

Zasada 3. Unikaj późnych drzemek

Najlepszy czas na drzemkę to okres między godziną 13.00 a 15.00. Im później się położysz, tym większy problem możesz mieć z wieczornym zasypianiem.

Zasada 4. Zapewnij sobie dobre warunki do snu

Jeśli chcesz, żeby drzemka była udana, znajdź ciche miejsce, zasłoń rolety i odizoluj się od bodźców zewnętrznych. Wpływ na jakość drzemki ma również dobrze dobrany materac i poduszka.

Zasada 5. Zastosuj techniki relaksacyjne

Relaksacyjna muzyka, aromaterapia lub delikatny masaż to sposoby, dzięki którym szybciej zaśniesz, a Twoja drzemka będzie wyjątkowo udana.

Zasady dobrej drzemki

Ekskluzywne materace i poduszki – sprawdzony przepis na zdrową drzemkę

Przepis na zdrowy krótki sen w ciągu dnia jest bardzo prosty. Wystarczy, że dobierzesz dla siebie luksusowy materac, który zagwarantuje Ci komfortowy sen i wygodną poduszkę.

W ofercie naszego sklepu znajdziesz materace ekskluzywne marki TEMPUR® o wyjątkowych właściwościach. Wybierając model TEMPUR Pro Luxe® Medium Firm SmartCool™, zyskasz najbardziej dopasowujący się materac chłodzący w historii. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego materiał TEMPUR® materac TEMPUR PRO Luxe® zapewnia o 20% większą redukcję nacisku.

Jeśli uwielbiasz ucinać sobie drzemki w ciągu dnia, koniecznie sprawdź ekskluzywne materace w naszym sklepie internetowym. Na takim podłożu doskonale się wyśpisz o każdej porze dnia i nocy. 

Żeby jeszcze bardziej docenić zalety popołudniowej drzemki, postaraj się o odpowiednią poduszkę. Poduszka o odpowiednim kształcie i materiału może zdecydowanie zwiększyć komfort sjesty.

Dzięki odpowiedniej poduszce spanie w ciągu dnia stanie się jeszcze bardziej relaksujące i odprężające. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku: Jak wybrać najlepszą poduszkę do spania?

Zalety popołudniowej drzemki – podsumowanie

Teraz już znasz korzyści zdrowotne związane z popołudniową drzemką. Badania naukowe wykazują, że krótka sjesta po południu może poprawić pamięć, koncentrację i ogólną wydajność umysłową, i to lepiej niż kolejna kawa! Drzemka zmniejsza też ryzyko chorób serca, obniża poziom stresu i daje zastrzyk energii w ciągu dnia.

Jeśli więc jeszcze nie próbowałeś, czas na drzemkę!

Być może zainteresują Cię artykuły:

Zdjęcia: freepik.com

Łukasz doradca Komfort Snu
Łukasz

Doradca klienta w Komfort Snu od 5 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: