Przyczyna 1. Nadmierny stres
Odczuwanie stresu to całkowicie normalne zjawisko. Jednak niektóre sytuacje w pracy bądź w życiu osobistym mogą spowodować duże napięcie. Budzenie się w nocy często ma miejsce, gdy negatywne emocje kumulują się w organizmie. W takim wypadku natłok myśli może sprawić, że w ogóle nie zaśniesz lub będziesz często się budzić.
Jak sobie poradzić ze stresem? Przede wszystkim musisz uwolnić się od negatywnych emocji. Nie duś uczuć w sobie. Każdą emocję trzeba odpowiednio przeżyć. Dobrym sposobem na rozładowanie napięcia jest na przykład aktywność fizyczna. Pomocna może się okazać również relaksująca kąpiel, herbatki ziołowe lub masaż.
Przyczyna 2. Dolegliwości żołądkowe
Czy wiesz, że budzenie się o 2-3 w nocy może być spowodowane zaburzeniami pracy układu pokarmowego? Mniej więcej w tym okresie aktywuje się wątroba i usuwa zanieczyszczenia nagromadzone w organizmie w ciągu dnia. Jeśli niezdrowo się odżywiasz i jesz ciężkostrawne posiłki przed snem, to w nocy może Ci doskwierać ból brzucha, gazy lub zgaga.
Budzenie się o 3 w nocy jest bardzo nieprzyjemne. Jeśli przyczyną Twoich dolegliwości jest zła dieta, możesz im z łatwością zapobiec. Wystarczy, że zaczniesz się lepiej odżywiać i nie będziesz jadł posiłków bezpośrednio przed snem. W przypadku niestrawności pomocne może okazać się również odpowiednie nawodnienie organizmu.
Przyczyna 3. Choroby nerek i układu moczowego
W ciągu dnia możesz nie zwracać uwagi na częstotliwość oddawania moczu. Jednak zupełnie inaczej jest w nocy. Codzienne budzenie się w nocy o jednej godzinie może być spowodowane chorobami układu moczowego. Nadmierne parcie na mocz powoduje, że wybudzasz się ze snu i musisz iść do toalety.
Jeśli przyczyną Twoich problemów jest zaburzona praca układu moczowego, to z czasem będziesz wstawać w nocy coraz częściej. Dlatego tego rodzaju dolegliwości nie warto bagatelizować. Osoby stale budzące się o jednej porze, powinny profilaktycznie umówić się na konsultację lekarską. W takim wypadku warto również wykonać podstawowe badanie moczu i morfologię krwi.
Przyczyna 4. Bezdech senny
Częste budzenie się w ciągu nocy może mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Skutki braku snu zwykle nie są odczuwalne od razu. Jednak już po kilku dniach Twój organizm może odmówić Ci posłuszeństwa. Jedną z przyczyn wybudzania w nocy jest bezdech senny. Jest to choroba, która powoduje spłycenie oddechu w trakcie snu lub jego zatrzymanie.
Osoby z bezdechem sennym przebudzają się tylko na chwilę. Dlatego mogą nie wiedzieć, że doszło do wybudzenia. Taka sytuacja powtarza się w nocy wielokrotnie? W takim razie rano Twój organizm jest bardzo zmęczony i niewyspany. Jeśli notorycznie się nie wysypiasz, koniecznie sprawdź stan swojego zdrowia i udaj się do lekarza. Jest to niezbędne, aby wykluczyć występowanie niebezpiecznych chorób.
Przyczyna 5. Astma
Jak widzisz, istnieje silna zależność między wielokrotnym budzeniem się w nocy a chorobami. Nie inaczej jest w przypadku astmy. Jest to przewlekłe zapalenie oskrzeli, które powoduje silne skurcze i odruch kaszlu. Objawy nasilają się w nocy i mogą skutecznie wybudzić Cię ze snu.
Dlaczego budzimy się między 3 a 5 w nocy? Przyczyną takiego stanu rzeczy może być właśnie astma lub inne dolegliwości układu oddechowego. Silny kaszel, katar lub niedrożne zatoki utrudniają swobodne oddychanie przez sen.
Jak szybko zasnąć? Jeśli cierpisz na choroby układu oddechowego, przy łóżku zawsze miej swoje lekarstwa. Gdy udrożnisz zatoki lub zahamujesz odruch kaszlu, łatwiej będzie Ci zasnąć i lepiej się wyśpisz.
Przyczyna 6. Zaburzenia psychiczne, m.in. PTSD
Częste wybudzanie się w nocy ze stresu nie jest tym samym, co budzenie się w nocy w wyniku odczuwania silnego lęku. Taki stan zwykle towarzyszy osobom, które cierpią na zaburzenia lękowe, depresję lub PTSD, czyli zespół stresu pourazowego. Jest to sytuacja, której nie wolno ignorować, ponieważ niedobory snu mogą pogarszać stan zdrowia osoby chorej.
Zdrowy człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin na dobę. Niektóre zaburzenia psychiczne powodują, że chory przesypia niemal cały dzień, podczas gdy inne wywołują bezsenność. Jeśli w nocy odczuwasz lęk i nie możesz spać, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty.
Przyczyna 7. Zaburzenia równowagi hormonalnej
Częste budzenie się w nocy u dorosłego i trudności z ponownym zaśnięciem mogą być spowodowane zaburzeniami równowagi hormonalnej. Jeśli wstajesz w środku nocy i jest Ci gorąco, prawdopodobnie problemem nie jest temperatura w sypialni.
Pocenie się w nocy może wskazywać na choroby tarczycy. Poza uczuciem gorąca charakterystycznymi objawami nadczynności tarczycy są jeszcze: nerwowość, kołatanie serca i ciągłe uczucie głodu.
Warto podkreślić, że nie tylko choroby tarczycy zakłócają nocny wypoczynek. Inne zaburzenia hormonalne również mogą wpływać na sen. Zalicza się do nich na przykład nadprodukcję pobudzającej adrenaliny lub niedobór melatoniny. Melatonina to ważny hormon, który odpowiada za regulację rytmów dobowych. Jej niedobór powoduje spłycenie snu i problemy z zasypianiem.
Przyczyna 8. Choroby układu sercowo-naczyniowego
Czy budzenie w nocy jest normalne? Sporadyczne przebudzenia, które występują od czasu do czasu, nie powinny Cię niepokoić. Jednak niekiedy problem pojawia się każdej nocy, przez co dochodzi do zaburzeń snu głębokiego. Przyczyną nocnych pobudek mogą być choroby układu sercowo-naczyniowego. Najczęściej przerwy we śnie są spowodowane arytmią, nadciśnieniem tętniczym, chorobą wieńcową lub dusznicą bolesną.
To bardzo ważne, żeby nie zmniejszać ilości potrzebnego nam snu głębokiego. Od momentu zaśnięcia sen wolnofalowy powinien wystąpić co najmniej 4 razy, co daje ok. 160 do 240 minut w ciągu jednej nocy. Niedobór snu głębokiego może prowadzić do zmęczenia i problemów z koncentracją. Dlatego osoby cierpiące na choroby układu sercowo-naczyniowego powinny znajdować się pod ścisłą kontrolą lekarza.
Przyczyna 9. Nadmierna ekspozycja na światło niebieskie
Światło niebieskie jest emitowane przez urządzenia cyfrowe i wyświetlacze. Nadmierna ekspozycja na ten czynnik powoduje zmęczenie oczu, senność i rozkojarzenie. Urządzenia elektroniczne dostarczają naszemu umysłowi bardzo dużo bodźców. Przebodźcowanie może prowadzić do problemów ze snem.
Jeśli przed zaśnięciem oglądasz telewizję lub przeglądasz social media, to nic dziwnego, że ciągle budzisz się w nocy. Spróbuj ograniczyć czas spędzony w wirtualnym świecie, a szybko dostrzeżesz pozytywne zmiany w swoim organizmie. Co zrobić, żeby nie budzić się w środku nocy? Na co najmniej 2 godziny przed snem zrezygnuj z oglądania telewizji, pracy na komputerze i przeglądania social mediów.
Przyczyna 10. Menopauza
Nawet najlepsza pozycja do spania nie zapewni Ci nieprzerwanego snu, jeśli Twój organizm przechodzi właśnie menopauzę. W tym okresie wyraźnie spada ilość żeńskich hormonów rozrodczych, czyli estrogenu i progesteronu. Gwałtowna zmiana gospodarki hormonalnej prowadzi do zaburzeń snu. Charakterystycznym objawem są uderzenia gorąca, zlewne poty, wahania nastroju i kołatanie serca.
Jak menopauza wpływa na budzenie się w nocy? W jej wyniku sen może stać się krótszy i fragmentaryczny. Zaburzenia snu bardzo negatywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie kobiety. Nieprzyjemne objawy menopauzy możesz złagodzić, jeśli zastosujesz terapię hormonalną. Pomocne będzie również picie naparów ziołowych lub zmiana diety.
Przyczyna 11. Głód
Zastanawiasz się, co może być przyczyną budzenia się w nocy? Często jest nią właśnie głód. Choć jedzenie w nocy kojarzy się głównie z małymi dziećmi, które wstają na karmienie, to jednak dorośli również mogą odczuwać w nocy głód.
Powodem wybudzania się w nocy może być niezdrowa dieta. Głód często jest wynikiem niedoborów ważnych składników odżywczych. Wzmożony apetyt pojawia się również u osób cierpiących na nadczynność tarczycy.
Budzenie się w nocy z głodu może też świadczyć o rozwijającej się cukrzycy. Jeśli zauważysz u siebie taki objaw, warto wykonać podstawowe badania krwi, badanie tarczycy i badanie krzywej cukrowej. Dzięki tym badaniom dowiesz się, czy Twój organizm funkcjonuje prawidłowo.
Przyczyna 12. Alkohol i inne używki
Częste budzenie się w nocy może być też spowodowane nadużywaniem alkoholu lub innych używek. Ich stosowanie oddziałuje na układ nerwowy i zaburza naturalny rytm okołodobowy organizmu. Alkohol może wpływać na jakość snu i przyczyniać się do częstych wizyt w toalecie.
Choć w początkowej fazie działania alkohol rozluźnia mięśnie i powoduje senność, to jednak zwiększa też częstotliwość występowania koszmarów sennych. Osoby, które kładą się spać, będąc pod wpływem alkoholu, rano wstają zmęczone i obolałe. Tym objawom towarzyszy ból głowy i ogólne rozdrażnienie.
Przyczyna 13. Kofeina
Kofeina to substancja, która pobudza nasz organizm do działania. Obecnie można ją znaleźć w bardzo wielu produktach spożywczych. Jeśli w ciągu dnia pijesz dużo kawy, herbaty i gazowanych napojów, możesz odczuwać negatywne skutki nadmiaru kofeiny w organizmie.
Duża ilość kofeiny powoduje zaburzenia snu, przyspieszenie rytmu serca, uczucie niepokoju i rozdrażnienia. Szczególnie niezalecane jest picie kawy lub napojów gazowanych bezpośrednio przed snem. Gdy ograniczysz kofeinę, od razu zauważysz poprawę jakości snu.
Przyczyna 14. Dolegliwości bólowe
Budzenie się w nocy to ważny sygnał wysyłany przez Twój organizm. Problemy ze snem często są związane z dolegliwościami bólowymi. Jeśli boli Cię ząb, kolano lub ręka, nic dziwnego, że budzisz się w nocy i nie możesz spać. Ból pojawia się także w trakcie rehabilitacji lub gdy zaśniesz w niewłaściwej pozycji.
Co zrobić, żeby lepiej się wyspać? Przede wszystkim musisz znaleźć przyczynę bólu i ją wyeliminować. Jeśli zmagasz się z kontuzją lub przewlekłym stanem zapalnym, stosuj przepisane przez lekarza środki przeciwbólowe. W miarę możliwości postaraj się także znaleźć wygodną pozycję do snu.
Przyczyna 15. Przeciążenie obowiązkami
Czasami budzimy się w nocy, chociaż fizycznie nic nam nie dolega, a nasza dieta jest zdrowa i pełnowartościowa. W takim wypadku warto zastanowić się nad swoim trybem życia. Organizm przeciążony obowiązkami i troskami dnia codziennego może w nocy być bardzo spięty. Wówczas ciężko będzie Ci zasnąć, nawet jeśli odczuwasz duże zmęczenie.
Problemy ze snem to wyraźny sygnał, że czas zwolnić tempo i pomyśleć o wypoczynku. Znajdź osobę, która odciąży Cię od części obowiązków lub zrezygnuj z niektórych zajęć. W ten sposób zadbasz o swój komfort psychofizyczny i znacząco poprawisz jakość snu.
Przyczyna 16. Zaniedbanie higieny snu
Nasz organizm potrzebuje dobrych warunków, aby się zregenerować w czasie nocnego wypoczynku. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią higienę snu, dyskomfort spowoduje częste wstawanie w nocy.
Co możesz przeszkadzać organizmowi we śnie? Zwróć uwagę na takie czynniki jak: jakość powietrza, oświetlenie i temperatura w pomieszczeniu. Nie mniej istotne jest rozmieszczenie mebli, czysta pościel i niski poziom hałasu.
Poprawa warunków snu to podstawa, jeśli chcesz dobrze się wyspać. W takim wypadku nie musisz decydować się na drastyczne zmiany. Wystarczy, że przewietrzysz sypialnię, zmienisz pościel i ustawisz optymalną temperaturę. Jeśli w domu panuje hałas, zastosuj zatyczki do uszu. Jest to prosty i szybki sposób na poprawę jakości snu.
Przyczyna 17. Niewygodna poduszka
Stara lub źle dobrana poduszka może powodować problemy ze snem. Leżąc na takim podłożu, będziesz odczuwać dyskomfort i możesz często wybudzać się ze snu. Dlatego wyboru poduszki do spania nie pozostawiaj przypadkowi. Zarówno twardość, jak i wysokość poduszki trzeba dostosować do swoich potrzeb.
- Jeśli chcesz szybko znaleźć idealny model, sprawdź nasz poradnik: Jak wybrać poduszkę? Znajdziesz w nim wiele praktycznych informacji i polecane modele.
Pamiętaj, że dobra poduszka do spania musi być też dopasowana do twardości materaca. Prawidłowo dobrana poduszka sprawi, że już nic nie zakłóci Twojego snu!
Przyczyna 18. Nieodpowiedni materac
Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który może zaburzać zdrowy sen, jest nieodpowiedni materac. Ten element wyposażenia sypialni z czasem się zużywa i wówczas nie zapewnia właściwych warunków do snu. Wymiana materaca jest konieczna, jeśli posiadany przez Ciebie model ma widoczne odkształcenia, skrzypi, jest za twardy lub za miękki.
- Wiele cennych wskazówek na temat zmiany materaca znajdziesz w naszym poradniku: Kiedy wymienić materac do spania na nowy?
Wygodny materac powinien doskonale podpierać kręgosłup i zapewniać prawidłową cyrkulację powietrza. Spanie na takim podłożu korzystnie wpłynie na jakość snu, a także na Twoje codzienne samopoczucie.
Spodobał Ci się ten artykuł? Na naszym blogu znajdziesz więcej porad związanych z higieną snu. Przeczytaj:
Częste budzenie się w nocy – FAQ
Z czego wynika budzenie się 4 do 5 razy w ciągu nocy?
Budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem może mieć wiele bardzo różnych przyczyn. Jeśli zdarza się sporadycznie, nie ma się czym martwić. Jednak regularne budzenie się w nocy powinno Cię skłonić do przeanalizowania swojego trybu życia. Dobrym pomysłem będzie również wykonanie podstawowych badań.
Dlaczego budzę się co 2 godziny w nocy?
Częste pobudki i przewracanie się z boku na bok mogą być spowodowane dolegliwościami bólowymi lub zaburzeniami cyklu okołodobowego. Taka sytuacja jest bardzo męcząca, dlatego warto umówić się na konsultację do lekarza. Specjalista sprawdzi Twój stan zdrowia i pomoże Ci znaleźć przyczynę Twoich dolegliwości.
Co zrobić, żeby nie budzić się w środku nocy?
Jeśli nie chcesz budzić się w środku nocy, zadbaj o jakość snu i komfort życia. Sprawdź, czy materac lub poduszka nie wymagają wymiany i zwróć uwagę na warunki panujące w sypialni. Może się okazać, że już nawet kilka drobnych zmian bardzo korzystnie wpłynie na jakość Twojego snu.
Bibliografia
- P. Brzózka, „Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?”, w: portal MedMe (https://www.medme.pl/artykuly/budzenie-sie-w-nocy-czeste-o-jednej-godzinie-co-oznacza,97985.html), dostęp 23.11.2023.
- W. Grzywna, |Wybudzanie się w nocy – budzenie się w nocy i problem z zaśnięciem”, w: portal DOZ (https://www.doz.pl/czytelnia/a16850-Wybudzanie_sie_w_nocy__budzenie_sie_w_nocy_i_problem_z_zasnieciem), dostęp 23.11.2023.
- P. Kozłowski, M. Kozłowska, K. Kozłowska, Analiza czynników wpływających na sen, Journal of Education, Health and Sport, Radomska Szkola Wyzsza, vol. 7, no. 8, 2017, pp. 99-105, DOI:10.5281.
- W. Pierzchała, A. Oławska-Dzierżęga, Zaburzenia snu w chorobach wewnętrznych, Forum Medycyny Rodzinnej 2007;1(1):50-57.
- J. Orzeł-Gryglewska, Zaburzenia snu związane z nadmierną ekspozycją na światło, Polish Journal for Sustainable Development T. 21, cz. 2 (2017), s. 91–100.
Zdjęcie główne: vecstock/freepik.com

Doradca klienta w Komfort Snu od 12 lat