tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Jak spać przy bezdechu?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Wszelkie problemy, które pojawiają się w trakcie snu, mogą bardzo negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Nie inaczej jest w przypadku bezdechu sennego. Na czym polega leczenie bezdechu sennego i jakie są zalecenia dotyczące snu?
 

Czym jest bezdech senny i jak może wpływać na sen?

Obturacyjny bezdech senny to poważna choroba, która powoduje, że podczas snu dochodzi do zatrzymania oddechu lub znacznego spłycenia oddechu. Jej przyczyną jest niedrożność dróg oddechowych. 

Do zamykania światła dróg oddechowych zazwyczaj dochodzi na poziomie gardła. Jest to spowodowane zapadaniem się tkanek miękkich w tylnej części gardła i języka podczas snu. Wówczas dochodzi do zatrzymania przepływu powietrza. Taka sytuacja może powtarzać się nawet kilka razy w ciągu jednej godziny. 

Czy wiesz, że…?

Bezdech senny obok chrapania jest jedną z najczęściej wymienianych dolegliwości negatywnie wpływających na jakość snu.

Skutki bezdechu sennego

Szkodliwe następstwa bezdechu sennego to między innymi:

  • uczucie niewyspania,
  • zmęczenie,
  • problemy z koncentracją,
  • przejściowe niedotlenienie,
  • nadciśnienie tętnicze.

Rozpoznanie bezdechu sennego jest wskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Jednak warto mieć na uwadze, że nie każda przerwa w oddychaniu może być uznana za epizod bezdechu. Aby tak się stało, przerwa w oddychaniu musi trwać dłużej niż 10 sekund. 

Rozpoznanie schorzenia to nie wszystko. Trzeba jeszcze określić stopień jego ciężkości. W tym celu należy ustalić liczbę bezdechów na godzinę snu oraz liczbę nieuświadamianych przez chorego przebudzeń w nocy.

Jak spać przy bezdechu sennym?

Osoby cierpiące na bezdech senny odczuwają w nocy spory dyskomfort. Bezdech może powodować nagłe spadki tlenu we krwi oraz wzrost ciśnienia krwi. Taka sytuacja stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego osoby cierpiące na to schorzenie powinny stosować odpowiednie techniki w trakcie snu, które umożliwią im w miarę spokojne przespanie całej nocy.

W jakiej pozycji spać przy bezdechu sennym? Ta choroba utrudnia swobodne oddychanie. Dlatego przy bezdechu sennym specjaliści odradzają spanie na wznak. Ta pozycja może pogłębiać dolegliwości, ponieważ powoduje, że układ oddechowy jest zmuszony do znacznie większego wysiłku. 

Jeśli lubisz spać w tej pozycji i masz poduszkę do spania na plecach, zastąp ją poduszką do spania na boku. Ta z pozoru drobna zmiana korzystnie wpłynie na Twoje bezpieczeństwo w trakcie snu. Poduszka do spania na boku ułatwia przybranie optymalnej pozycji snu, a jednocześnie zapewnia komfort i niweluje napięcia w odcinku szyjnym kręgosłupa.

Niektóre osoby pomimo zmiany poduszki wciąż mimowolnie obracają się na plecy. Na szczęście możesz temu łatwo zapobiec. Wystarczy, że wszyjesz w tylną część piżamy piłeczkę tenisową. Piłeczka wywoła drobny dyskomfort, który spowoduje, że z powrotem obrócisz się na bok.

Dla uzyskania jeszcze większej wygody możesz położyć sobie poduszkę między kolanami. W ten sposób minimalizujesz ryzyko niekontrolowanej zmiany pozycji i odciążysz kręgosłup.

Przy obturacyjnym bezdechu sennym nie powinno się także spać na brzuchu. Ta pozycja nie jest zabroniona, ale może wzmagać dyskomfort. Przybranie takiej pozycji w trakcie snu jest mniej prawdopodobne, szczególnie jeśli masz założony aparat CPAP, który skutecznie uniemożliwia obracanie się twarzą do poduszki.

Jaka poduszka najlepiej sprawdzi się przy bezdechu sennym?

Osoby cierpiące na bezdech senny powinny wyjątkowo zadbać o higienę snu. Co to w praktyce oznacza? W takim wypadku bardzo ważne jest prawidłowe ułożenie głowy na poduszce, aby nie obciążać dodatkowo układu oddechowego i nie nadwyrężać mięśni szyi i karku. 

Dobra poduszka w połączeniu z odpowiednim materacem zapewnia kręgosłupowi prawidłowe podparcie. W efekcie Twoja głowa będzie znajdowała się w linii prostej z kręgosłupem, a to usprawni przepływ powietrza.

Jak wybrać poduszkę, żeby zapewnić sobie komfort w czasie snu? Przy bezdechu sennym warto postawić na wyroby medyczne o ergonomicznym kształcie. Idealna poduszka nie może być za wysoka i musi też dobrze dopasowywać się do kształtu ciała. 

Poduszka Technogel® CPAP - stworzona dla osób z bezdechem sennym

Poduszka Technogel® CPAP to wyjątkowy model w ofercie tej marki. To specjalna poduszka o profilowanym, ergonomicznym kształcie oraz wyjątkowym działaniu chłodzącym.

Zaprojektowano ją tak, żeby przynieść ulgę osobom cierpiącym na bezdech senny i korzystającym z aparatu CPAP. Zaokrąglone krawędzie dopasowują się do ramion, więc chory może spać na boku. Co więcej, oryginalne wypełnienie Technogel® zapewnia przyjemne odświeżenie przez całą noc.

W naszym sklepie możesz zamówić poduszkę Technogel® CPAP w bardzo atrakcyjnej cenie. Za darmo przetestujesz ją w jednym z naszych salonów stacjonarnych w Bydgoszczy lub Toruniu.

Wygodna poduszka TEMPUR Ombracio SmartCool™

Przy bezdechu sennym warto postawić na wyroby o ergonomicznym kształcie. Idealna poduszka nie może być za wysoka i musi też dobrze dopasowywać się do kształtu ciała. 

Świetnie sprawdzą się modele wykonane z termoelastycznej pianki lub innowacyjne poduszki TEMPUR®, wykonane z materiału TEMPUR®, który doskonale redukuje naciski i bardzo szybko dostosowuje się do potrzeb użytkownika.

Komfortowym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bezdech senny może być na przykład poduszka TEMPUR Ombracio SmartCool™. Jej unikalny kształt ułatwia stosowanie aparatu CPAP, a chłodzący pokrowiec zapobiega poceniu się i gwarantuje wysoki komfort w trakcie snu.

Kto jest szczególnie narażony na obturacyjny bezdech senny?

Choć może się wydawać, że bezdech senny to dosyć rzadka choroba, to jednak w praktyce jest ona dosyć powszechna.

Według wstępnych szacunków bezdech senny może dotyczyć nawet 40% mężczyzn po ukończeniu 40. roku życia. U kobiet bezdech senny najczęściej pojawia się po menopauzie.

Poza wiekiem i płcią do czynników ryzyka specjaliści zaliczają również:

  • zaburzenia o podłożu hormonalnym,
  • nadmierny stres,
  • otyłość,
  • przerośnięte migdałki,
  • duży obwód szyi,
  • krzywą przegrodę nosową,
  • cofniętą żuchwę,
  • inne dolegliwości, które zmniejszają drożność nosa.

Niektóre czynniki bardziej niż inne mogą powodować nasilenie objawów bezdechu sennego. Zaliczamy do nich przede wszystkim spożywanie alkoholu i zażywanie środków nasennych.

Jakie objawy występują u osób z bezdechem sennym?

Zaburzenia pracy układu oddechowego w czasie snu mogą być trudne do zauważenia dla osoby chorej. Szczególnie jeśli bezdechy nie wybudzają jej ze snu. Dlatego warto wiedzieć, jakie objawy świadczą o występowaniu bezdechu sennego.

Objawy w ciągu dnia

W ciągu dnia mogą pojawić się takie symptomy jak:

  • nadmierna senność,
  • poranne bóle głowy,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • obniżone libido,
  • apatia, rozdrażnienie i wahania nastroju,
  • depresja.

Objawy w nocy

Do objawów występujących w nocy zaliczamy przede wszystkim:

  • głośne i częste chrapanie z wyraźnymi przerwami,
  • bezdechy,
  • wiercenie się, częsta zmiana pozycji snu,
  • nadmierna potliwość,
  • duszność lub dławienie się w czasie snu,
  • kołatanie serca,
  • trudności z ponownym zaśnięciem po wybudzeniu,
  • bezsenność,
  • zgaga i suchość w jamie ustnej.

Jak leczyć bezdech senny?

Bezdech senny nie zawsze przybiera ciężką postać. Niekiedy objawy mają nasilenie lekkie lub umiarkowane. W takim wypadku lekarz zaleci Ci zmianę stylu życia, której celem będzie znacząca poprawa jakości snu, a co za tym idzie, również jakości życia. 

Zalecenia mogą obejmować następujące działania:

  • utrzymywanie prawidłowej masy ciała,
  • regularny wysiłek fizyczny dostosowany do możliwości danej osoby,
  • kładzenie się do łóżka i wstawanie o stałych porach,
  • niepalenie papierosów i unikanie spożywania alkoholu w godzinach wieczornych,
  • dbanie o higienę snu, w tym między innymi wymiana poduszki na wygodną, o statusie medycznym, spanie na boku oraz zastosowanie odpowiedniego materaca.

Poduszki do spania na boku ułatwiają przybranie prawidłowej pozycji ciała i zapewniają optymalną wentylację powietrza, dzięki czemu korzystnie wpływają na drogi oddechowe. Jednak w cięższych przypadkach bezdechu sennego niezbędne będzie wdrożenie specjalistycznego leczenia. 

Terapia polega na wspomaganiu oddychania stałym, dodatnim ciśnieniem w drogach oddechowych. Do tego celu wykorzystuje się aparat CPAP. Jest to specjalna maska zakładana na nos i połączona z urządzeniem, które generuje niewielkie, dodatnie ciśnienie. 

W ten sposób drożność dróg oddechowych zostaje skutecznie zabezpieczona. W niektórych przypadkach konieczne może być również zastosowanie leczenia ortodontycznego lub operacyjnego.

Najlepsze poduszki dla osób chorych na bezdech senny

Jak jeszcze można zadbać o higienę snu?

Problemy z oddychaniem podczas snu będą miały bardzo duży wpływ na nasze zdrowie. Dlatego poza stosowaniem zaleceń lekarskich warto jeszcze zadbać o warunki panujące w sypialni

Dobrym pomysłem będzie wybranie materaca i pościeli zrobionych z materiałów, które zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza i skutecznie odprowadzają wilgoć. Warto też regularnie wietrzyć sypialnię, żeby utrzymać komfortową temperaturę. Świeże powietrze korzystnie wpłynie na jakość nocnego odpoczynku i sprawi, że po wybudzeniu się ze snu szybciej zaśniesz.

Jeśli cierpisz na bezdech senny i chcesz poprawić warunki snu, koniecznie sprawdź ofertę poduszek do spania na boku w naszym sklepie. Modele wykonane z elastycznej pianki zapewnią Ci zdrowy i bezpieczny sen w każdych okolicznościach. Na takim podłożu bez problemu ułożysz się w odpowiedniej pozycji i dobrze się wyśpisz.

Zdrowy sen przy bezdechu sennym – najczęściej zadawane pytania

Jakie są objawy bezdechu sennego?

Bezdech senny to poważna choroba, która objawia się całkowitym zatrzymaniem oddechu w trakcie snu lub jego znacznym spłyceniem. Epizody trwają bardzo krótko i powodują liczne dolegliwości zdrowotne. Bezdech senny może być trudny do wykrycia, ponieważ problemy z oddychaniem nie zawsze wzbudzają osobę chorą ze snu. W takim wypadku należy zwrócić uwagę również na inne symptomy, takie jak zaburzenia snu, wiercenie się w nocy czy poranne migreny.

Czy bezdech senny jest niebezpieczny?

Bezdech senny to bardzo niebezpieczna choroba, która znacznie zwiększa ryzyko zagrożenia nagłą śmiercią poprzez zatrzymanie akcji serca. Dlatego tak ważne jest szybkie wykrycie choroby i w porę rozpoczęcie skutecznego leczenia.

Jak spać, żeby nie mieć bezdechu?

Jeśli chcesz złagodzić objawy bezdechu sennego, powinieneś spać na boku. Specjaliści wskazują, że to właśnie ta pozycja najmniej obciąża nasz układ oddechowy. Pomocna może okazać się także poduszka o statusie wyrobu medycznego i dobry materac, dzięki którym wygodnie ułożysz całe ciało do snu.

Zdjęcie główne: rawpixel.com/freepik.com

Łukasz doradca Komfort Snu
Łukasz

Doradca klienta w Komfort Snu od 5 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: