tel. 506 626 678 email

Czy jedzenie przed snem jest zdrowe?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Gdy leżysz w łóżku lub oglądasz telewizję, łatwo ulec pokusie, aby zjeść coś drobnego przed snem. O której godzinie najlepiej zjeść ostatni posiłek? Co można jeść na noc? Podpowiadamy!
 

Jedzenie przed snem – dobry czy zły pomysł?

Kolacja to posiłek, który odgrywa ważną rolę w dziennym planie żywieniowym. Standardowy jadłospis dla osoby dorosłej obejmuje 4-5 posiłków spożywanych w równych odstępach czasowych.

Dietetycy wyróżniają przede wszystkim śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Rozplanowanie posiłków w ten sposób ma wiele zalet. Przede wszystkim zmniejsza uczucie głodu i pozwala na utrzymanie stabilnego poziomu energii przez cały dzień. Co do zasady kolacja powinna być posiłkiem o niższej kaloryczności. 

Jakie są zalety i wady jedzenia przed snem?

Jedzenie późnym wieczorem – korzyści

Szybkie jedzenie na wieczór nie musi negatywnie odbijać się na Twojej wadze. Odczuwanie głodu o tej porze jest całkowicie normalne, szczególnie jeśli jesteś osobą aktywną i uprawiasz sport. 

Spożycie posiłku bezpośrednio przed snem skraca przerwę w dostarczaniu pokarmów, w tym również białek budujących mięśnie. Dzięki temu unikniesz budzenia się w nocy i podjadania. Jednak, aby tak się stało, posiłek powinien być zdrowy i pełnowartościowy. 

Pozytywne skutki jedzenia przed snem to między innymi:

  • regeneracja organizmu po całym dniu,
  • posiadanie energii o poranku,
  • zapobieganie wahaniom poziomu glukozy we krwi,
  • poprawa stanu hormonów regulujących sen,
  • stałe budowanie mięśni,
  • poprawa jakości snu.

Jedzenie przed snem – zagrożenia

Jedzenie przed snem niesie ze sobą również pewne zagrożenia. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy wieczorem spożywamy ciężkostrawne posiłki lub w wyniku nagłego napadu głodu objadamy się na noc. 

Spożywanie zbyt dużej ilości węglowodanów przed snem może utrudnić utrzymanie prawidłowej wagi. Jedzenie tłustych i wysokoprzetworzonych dań wieczorem powoduje:

  • wzdęcia,
  • niestrawność,
  • zgagę,
  • przybieranie na wadze,
  • problemy ze snem. 

Dlatego specjaliści zalecają, aby unikać spożywania tłustych i pikantnych potraw późnym wieczorem. Zamiast tego, lepiej sięgnąć po lekkostrawną przekąskę, która zaspokoi głód i nie obciąża układu pokarmowego.

O której godzinie powinno się jeść ostatni posiłek?

Wiele osób zastanawia się, ile godzin przed snem nie jeść, żeby zapewnić sobie spokojny i regenerujący sen. 

Ogólnie zaleca się, aby unikać jedzenia na około 2-3 godziny przed pójściem spać. 

Pozwala to położyć się do łóżka bez uczucia przepełnienia i zapobiega problemom takim jak zgaga, niestrawność, czy refluks żołądkowy, które mogą zakłócać sen. Zbyt późne jedzenie ostatniego posiłku negatywnie wpływa na jakość snu i stanowi jedną z przyczyn bezsenności. Dlatego to ważne, aby dać organizmowi czas na strawienie posiłku, zanim położysz się do łóżka.

Co jeść przed snem?

Jedzenie spożywane na kolację powinno być dostosowane do Twojego stylu życia, stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb. Ostatni posiłek przed snem nie powinien być bardzo kaloryczny, a jednocześnie musi dostarczać organizmowi odpowiednich składników odżywczych.

Zanim odpowiemy na pytanie, co zjeść przed snem, warto najpierw przyjrzeć się, jaka powinna być wartość energetyczna ostatniego posiłku. Zapotrzebowanie na kalorie jest kwestią indywidualną i zależy od wieku, płci, wzrostu oraz aktualnej masy ciała. Ogólna zasada głosi, że ostatni posiłek powinien stanowić od 15 do 20% energii z pożywienia spośród wszystkich dań, jakie spożywasz w ciągu dnia.

Co jeść na kolację? 

  • Wieczorny posiłek powinien być źródłem węglowodanów złożonych, białka oraz tłuszczu.
  • Węglowodany na noc w większych ilościach mogą spożywać sportowcy, ponieważ ich organizmy potrzebują dodatkowej energii do regeneracji mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.
  • Na węglowodany powinny jednak uważać osoby otyłe oraz cierpiące na cukrzycę. Dla tych osób lepszym wyborem będą lekkie posiłki z niskim indeksem glikemicznym.

Pomysły na szybkie i zdrowe przekąski na wieczór

Częstym powodem, dla którego rezygnujemy z kolacji, jest obawa przed przybraniem na wadze. Czy jedzenie na noc tuczy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od tego, co zjesz na kolację. 

Wybierając zdrowe przekąski, nie tylko zaspokoisz głód, ale także dostarczysz organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Co można zjeść wieczorem, żeby nie przytyć? Dozwolone produkty to między innymi:

  • ryż,
  • warzywa,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • chudy nabiał,
  • chude mięso, np. kurczak, indyk,
  • ryby morskie,
  • oleje roślinne,
  • pestki dyni, orzechy,
  • soki owocowo-warzywne,
  • herbaty ziołowe i owocowe,
  • woda mineralna.

Na kolację możesz zjeść pożywną owsiankę, ryż z chudym mięsem, kromkę chleba z ulubionymi dodatkami, twaróg lub gotowane warzywa. Zastanawiasz się, z czym jeść twaróg na kolację? Możliwości jest bardzo wiele. Zdrowe dodatki to między innymi: awokado, pomidor, zioła i oliwa, orzechy i miód oraz wędzony łosoś.

Pamiętaj – przed snem zdecydowanie warto coś zjeść, jednak należy to robić z umiarem. Jeśli chcesz zapewnić sobie uczucie sytości i poprawić jakość snu, zwracaj uwagę na to, co oraz w jakich ilościach jesz na kolację.

Czy można jeść orzechy na noc?

Orzechy mogą być spożywane przed snem w niewielkich ilościach w wersji surowej lub prażonej bez dodatku soli. Są one bogate w zdrowe tłuszcze, białko, błonnik, witaminy i minerały, co czyni je sycącą i pożywną przekąską.

Czy można jeść ogórki kiszone na noc?

Ogórki kiszone w niewielkich ilościach możesz jeść przed snem. Będzie to idealny dodatek do kanapki lub sałatki. Fermentowane ogórki kiszone zawierają probiotyki, które wspierają pracę jelit i poprawiają trawienie. Jednak warto pamiętać, że kwasowość ogórków kiszonych może też prowadzić do zgagi lub podrażnienia żołądka, szczególnie jeśli masz skłonność do problemów żołądkowych.

Czy można jeść jajka na noc?

Zdecydowanie tak! Najlepiej wybrać jajka na miękko lub na twardo, ponieważ są sycące, lekkostrawne i niskokaloryczne. Pamiętaj, aby nie dodawać do nich zbyt wielu wysokokalorycznych dodatków, takich jak tłuste sosy czy ser.

Czy można jeść pomidory na noc?

Pomidory możesz bezpiecznie zjeść przed snem. Najczęściej są dodatkiem do kanapek, twarogu lub sałatki. Pomidory są niskokaloryczne i bogate w witaminę C i K, potas oraz przeciwutleniacze, takie jak likopen, który wspiera zdrowie serca i działa przeciwzapalnie.

Czy można jeść jajka na noc?

Czego nie jeść przed snem?

Niektórych produktów nie powinno się spożywać bezpośrednio przed snem, ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie Twojego organizmu. Czego nie jeść i nie pić przed snem?

  • Dań typu fast food
  • Słonych przekąsek
  • Słodyczy
  • Serów długodojrzewających
  • Wędzonych ryb
  • Tłustych i wzdymających produktów
  • Fermentowanych warzyw
  • Owoców o wysokim indeksie glikemicznym
  • Gazowanych napojów
  • Napojów z kofeiną
  • Alkoholu

Zarówno jedzenie czipsów na noc, jak i jedzenie owoców o wysokim indeksie glikemicznym na noc nie jest wskazane. Jeśli masz ochotę na taką przekąskę, sięgnij po nią wcześniej, np. rano lub po obiedzie. 

Objadanie się na noc – skutki dla organizmu

W natłoku codziennych obowiązków łatwo można zapomnieć o regularnym spożywaniu posiłków. Wówczas, gdy przychodzi wieczór, jesteśmy już bardzo głodni i często sięgamy po szybkie, mniej zdrowe przekąski. To może prowadzić do nadmiernego spożycia kalorii oraz negatywnie wpłynąć na samopoczucie. 

Wzdęcia i niestrawność powodują, że możesz wybudzać się ze snu i mieć problemy z ponownym zaśnięciem.

Według ekspertów minimalna ilość snu dla osoby dorosłej wynosi ok. 6 godzin. Jeśli będziesz często się wybudzać w nocy, może to prowadzić do niedostatecznego wypoczynku, porannego bólu głowy i problemów ze wstawaniem. 

Skutki braku snu mogą obejmować także pogorszenie koncentracji i pamięci, zwiększoną drażliwość, problemy z nastrojem oraz obniżenie efektywności w codziennych zadaniach. Dlatego tak ważne jest, aby dbać o higienę snu i nie objadać się na noc.

Jak jeszcze można zwiększyć jakość snu?

Spożycie zbilansowanego posiłku na 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka bardzo korzystnie wpłynie na komfort snu. Jeśli mimo to wciąż często wybudzasz się ze snu, rozwiązaniem Twoich problemów może być wygodna poduszka do spania i przewiewny materac. W naszym sklepie znajdziesz szeroki wybór akcesoriów do sypialni od renomowanych producentów, które dzięki swojej przemyślanej budowie korzystnie wpływają na odczucia w trakcie snu. 

Polecanymi produktami są na przykład poduszki chłodzące i antyalergiczne o ergonomicznym kształcie oraz wygodne materace, które dostosowują się do kształtu ciała, zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa i optymalną wentylację. 

Sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy i zadbaj o zdrowy sen!


Zainteresował Cię ten artykuł? Przeczytaj też inne poradniki o tym, jak dbać o zdrowy sen:

Jedzenie przed snem – najczęściej zadawane pytania [FAQ]

Czy jedzenie przed snem utrudnia zasypianie?

Jedzenie przed snem może utrudniać zasypianie, jeśli posiłek będzie zbyt obfity, kaloryczny lub ciężkostrawny. Natomiast zdrowe produkty spożyte na 2-3 godziny przed snem korzystnie wpłyną na jakość snu i ułatwią zasypianie.

Jak jedzenie przed snem wpływa na jakość snu?

Ostatni posiłek powinien zostać spożyty 2-3 godziny przed snem, aby organizm miał czas na strawienie wszystkich pokarmów. W innym wypadku możesz mieć problem z zaśnięciem, a Twój sen będzie zdecydowanie mniej efektywny.

Dlaczego nie powinniśmy jeść w łóżku?

Jedzenie w łóżku jest niehigieniczne i potencjalnie niezdrowe. Szczególnie jeżeli spożywasz posiłki w pozycji leżącej. Resztki jedzenia mogą wnikać w pościel i materac, co przyczyni się do namnażania bakterii, pleśni i roztoczy, a to z kolei może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak alergie, podrażnienia skóry czy infekcje.

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: