tel. 52 349 33 70 email
Blog nawigacja

Jaki materac dla dziecka wybrać? Najlepsze materace do 5. roku życia

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Przed zakupem
Sen ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Właśnie dlatego to takie ważne, by od maleńkości zapewnić mu odpowiedni materac. Tym bardziej że pierwszy rok życia, a nawet dłużej, Twoja córeczka lub synek spędzi głównie w łóżeczku. Przeczytaj, jak wybrać materac dla malucha. W tym artykule podamy kilka praktycznych rad.
 

Sen ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Właśnie dlatego to takie ważne, by od maleńkości zapewnić mu odpowiedni materac. Tym bardziej że pierwszy rok życia, a nawet dłużej, Twoja córeczka lub synek spędzi głównie w łóżeczku. Przeczytaj, jak wybrać materac dla malucha. W tym artykule podamy kilka praktycznych rad.

Jak rozpoznać najlepszy materac dla dziecka?

Odpowiednio dobrany materac dla dziecka powinien być bezpieczny i komfortowy. Co więcej, musi być dopasowany do wieku, wzrostu i wagi malucha. Ważna jest także łatwość w utrzymaniu czystości. Jeśli przed Tobą zakup sprawdź, czy materac dla dziecka posiada omówione poniżej zalety.

  • Antyalergiczny i antybakteryjny. Małe dzieci są narażone na różnego rodzaju alergie. Objawy nasilają się podczas snu, ponieważ materace to doskonałe miejsce do rozwoju roztoczy, czyli głównej przyczyny alergii. Dlatego tak ważne jest, żeby wybrać materac antyalergiczny. Taki produkt hamuje rozprzestrzenianie się roztoczy, a co za tym idzie zapewnia dziecku zdrowe środowisko snu.
  • Dobrany do wieku, wzrostu i wagi dziecka. Dziecko, które śpi na materacu dopasowanym do swoich potrzeb, ma dobrze podparty kręgosłup na całej długości. Obejmuje to również kark, głowę i nogi. Taka pozycja ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój całego organizmu.
  • Łatwy w utrzymaniu czystości. Materace dla dzieci są szczególnie narażone na zabrudzenia. Decydując się na materac, warto zwrócić uwagę na to, czy jest wyposażony w wodoodporny, zdejmowalny pokrowiec odporny zarówno na wodę, jak i substancje oleiste. Jeśli tak, to znacznie ułatwi codzienne sprzątanie. Resztki zanieczyszczenia wystarczy wtedy zebrać wilgotną ściereczką.

Jaki rodzaj materaca dla dziecka - piankowy czy sprężynowy?

Wybór materaca dla dziecka możesz rozpocząć od podjęcia decyzji do do rodzaju wypełnienia. Najczęściej rodzice wahają się pomiędzy modelami piankowymi i sprężynowymi. W rzeczywistości jednak warto rozważyć charakterystykę aż 4 rodzajów produktów - materacy sprężynowych, z pianki wysokoelastycznej, z pianki termoelastycznej oraz lateksowych. Pomogą Ci poniższe podpowiedzi.

Materace sprężynowe i z pianki termoelastycznej - niezalecane dla małych dzieci

Materac sprężynowy nie jest zalecany poniżej 6 roku życia dziecka, ponieważ sprężyny działają pod wpływem nacisku. Materac z wkładem ze sprężyn nie dostosuje się do budowy ciała dziecka i może powodować nienaturalne wygięcia kręgosłupa. Podobnie rzecz ma się w przypadku materaca z pianki termoelastycznej. Takie wypełnienie nie jest zalecane dla dzieci ze względu na brak sprężystości. Materac reaguje na temperaturę ciała dziecka powodując zagłębianie się w piance. Pianka termoelastyczna sprawdzi się natomiast jako materac dla nastolatka.

Materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowe - bezpieczne dla malucha

Materace z pianki wysokoelastycznej sprawdzą się u noworodków i dzieci w każdym wieku. Błyskawicznie powracają do swojego pierwotnego kształtu, szybko reagują na nacisk i co najważniejsze - bardzo dobrze wspierają i wyrównują kręgosłup. Materace tego typu posiada oddychającą, antyalergiczną piankę, która zapewnia higieniczny sen. Podobne korzyści odniesiesz, jeśli kupisz materac lateksowy. Będzie on dobrym wyborem dla noworodków oraz starszych dzieci. Główną zaletą lateksu pozyskiwanego z drzewa kauczukowego jest dobra cyrkulacja powietrza oraz budowa sprzyjająca stabilnemu podparciu ciała. Dodatkowo taki materac jest hipoalergiczny i nie gromadzi wilgoci.

Jaką twardość powinien mieć dobry materac dla dziecka?

Zdecydowanie odradzamy zakup miękkiego materaca. Dziecko będzie się w nim zapadać i nie będzie w stanie wykonywać swobodnych ruchów, co może wpłynąć na rozwój wad postawy. Z drugiej strony zbyt twardy materac nie zapewni dziecku komfortu snu. Tego typu materac nie będzie równomiernie podpierał ciała malucha. Złotym środkiem jest więc materac średniej twardości z pianki wysokoelastycznej. Średnio twardy materac zapewni najlepsze podparcie dla wciąż kształtującego się kręgosłupa Twojego maluszka.

Jaki rozmiar powinien mieć odpowiedni materac dla dziecka?

Rozmiar materaca jest uzależniony od potrzeb malucha, w tym wieku oraz wzrostu dziecka. Ważne, żeby był przynajmniej o 20 cm dłuższy niż ciało Twojego dziecka. Najczęściej spotykane rozmiary materaców w przypadku dzieci to:

  • Dla noworodków i niemowlaków 120x60 lub 140x70 cm. Taki materac do łóżeczka musi idealnie pasować. Jeżeli przestrzeń między materacykiem a łóżeczkiem będzie większa niż 2 cm, maluch może zaklinować rączkę lub nóżkę. Złym pomysłem jest również wciskanie materaca na siłę - nie będzie miał przez to równej powierzchni, co źle wpłynie ciało i sen dziecka.
  • Dla nieco starszych dzieci 70/80/90x180, 160x70 lub 160x80 cm. Pamiętaj, że dzieci szybko rosną, dlatego warto rozważyć zakup większego materaca. W końcu zawsze może być nieco większy, ale nigdy nie powinien być zbyt mały.

Jaką grubość materaca wybrać dla dziecka?

Waga dzieci jest niższa niż dorosłych, dlatego grubość materaca nie musi być tak duża. Dzieci do 12. roku życia powinny mieć materac o grubości ok. 8-14 cm. Jest to wystarczająca wysokość, która skutecznie ochroni przed odczuwaniem stelaża, a materac nie będzie znacznie wystawać ponad ramę łóżka.

Czy dziecko może mieć wysokiej jakości materac używany?

Materac, tak jak buty, dopasowuje się do pierwszego właściciela. Nawet jeśli wizualnie wygląda jak nowy, nie masz pewności jak wygląda jego wkład. Istnieje ryzyko, że kupisz materacyk odkształcony, co sprawi, że dziecko będzie spało w nieprawidłowej pozycji. Oprócz tego pamiętaj, że materac z pewnością został przynajmniej kilka razy... zasiusiany. Może zawierać też roztocza, resztki naskórka, pot lub włosy poprzedniego malucha. Zdecydowanie odradzamy zakup używanego materaca!

Kupując materac, dostosuj go do wieku dziecka

Wybrać najlepszy materac dla swojego dziecka to nie lada wyzwanie. Wiek dziecka ma ogromny wpływ na zakup materaca. Materac dla niemowlaka będzie się różnił od materacy dla dwu- lub trzylatka, a jeszcze inny wybierzemy dla dziecka w wieku przedszkolnym. O czym należy pamiętać?

Jaki materac dla dwulatka?

Materac dla dziecka w wieku dwóch lat powinien być przede wszystkim antyalergiczny i elastyczny. Powinien zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, żeby zachować higieniczność i co za tym idzie zadbać o zdrowie malucha. Najczęściej wybieranymi rozmiarami są 70x140 cm oraz 80x160 cm.

Jaki materac dla trzylatka i czterolatka?

Dzieci w tym przedziale wiekowym potrzebują materaca, który najlepiej wpłynie na ich poprawny rozwój kręgosłupa i całego układu kostnego. Najlepiej sprawdzi się wysokoelastyczny materac piankowy o wysokości minimum 8 cm w rozmiarach 160x80 cm lub 180x80 cm.

Jaki materac dla pięciolatka?

Dobrym rozwiązaniem dla pięciolatka jest materac o grubości minimum 10 cm w rozmiarach: 80/90x180, 80/90x190, 80/90/100x200 cm. Pięciolatek w czasie snu często zmienia pozycję, dlatego ważna jest elastyczność i dobre dopasowanie do ciała. Najlepiej sprawdzi się materac z pianki wysokoelastycznej, materac lateksowy lub ich połączenie.

Dlaczego warto wybrać materac z certyfikatem?

Certyfikaty gwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz potwierdzają jakość użytych materiałów. Dzięki nim wiesz, jaki wpływ na zdrowie ma dany produkt oraz jak wygląda jego produkcja. Produkty są wyrywkowo kontrolowane przez uprawnione laboratoria i instytucje, dlatego na pewno okażą się trwałe. Na jakie certyfikaty szczególnie zwrócić uwagę?

  • Pozytywna opinia Instytutu Matki i Dziecka. To jeden z najbardziej cenionych ośrodków w Polsce. Produkty odznaczone tym certyfikatem spełniają rygorystyczne normy i niemal wszyscy renomowani producenci zabiegają o uzyskanie tej pozytywnej opinii.
  • Certyfikat OEKO-TEX® I klasy gwarantuje, że wkład materaca spełnia najwyższe wymogi i jest bezpieczny dla niemowląt i dzieci do lat 3.
  • Atest PZH. PZH zwraca szczególną uwagę na zgodność składu chemicznego materiałów z deklaracją producenta. Daje to pewność, że zakupiony produkt jest najwyższej jakości.

Gdzie kupić materac dla dziecka do 5 roku życia?

W naszym sklepie znajdziesz materace dziecięce, które są w 100% wykonane z certyfikowanych i antyalergicznych materiałów. Co więcej, są dostosowane do potrzeb dziecka - wieku, wzrostu i wagi. Na bieżąco organizujemy promocje oraz prowadzimy Outlet produktów proekspozycyjnych i końcówek kolekcji. Sprawdź ofertę online lub odwiedź jeden z naszych salonów stacjonarnych, gdzie wykwalifikowani doradcy pomogą Ci wybrać materac dla dziecka.

Ilustracja tytułowa: Minnie Zhou / unsplash.com

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
Artykuł z kategorii: Wybór materaca