Dezynfekcja materaca — na czym polega i kiedy warto?
Dezynfekcja materaca polega na usunięciu z jego powierzchni alergenów, kurzu roztoczy i groźnych mikroorganizmów. Ta czynność jest szczególnie zalecana osobom, które w trakcie choroby dużo czasu spędzają w łóżku. Wówczas bakterie i wirusy mogą przenikać w głąb materiału, gdzie będą miały idealnej warunki do rozwoju. Osoba chora nadmiernie się poci. Wilgoć w połączeniu z innymi wydzielinami ciała może przyczyniać się do powstania grzybów i pleśni, a także do rozwoju roztoczy.
Czyszczenie materaca powinieneś wykonać również wtedy, gdy cierpisz na chorobę zakaźną i nie chcesz, aby inni członkowie Twojej rodziny byli narażeni na kontakt z drobnoustrojami. Jest to także świetny sposób na poradzenie sobie z wyjątkowo uporczywymi zabrudzeniami i plamami.
Materac trzeba też dezynfekować, jeśli korzysta z niego osoba leżąca, która ma problem z nietrzymaniem moczu. Zachowanie czystości w takich sytuacjach jest bardzo ważne. Odkażony materac nie tylko zwiększy komfort snu, ale także korzystnie wpłynie na zdrowie użytkownika.
Jak i czym zdezynfekować materac — domowe sposoby
Zanim zabierzesz się za dezynfekcję całej powierzchni materaca, koniecznie sprawdź zalecenia producenta. Niektóre materiały są bardzo delikatne i nie można stosować do ich czyszczenia silnych substancji chemicznych. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie domowych sposobów na dezynfekcję materaca.
Jak zmyć z materaca pot, alergeny i plamy z jego powierzchni? W tym celu możesz użyć jednej z trzech opcji:
- Roztworu ciepłej wody i sody oczyszczonej.
- Roztworu 125 ml wody i octu.
- Roztworu wody i octu z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego, eukaliptusowego lub lawendowego.
Woda z sodą oczyszczoną to skuteczny sposób na pozbycie się zacieków. Natomiast domowe środki z octem i olejkami eterycznymi mają działanie bakteriobójcze. Z ich pomocą szybko i sprawnie zdezynfekujesz materac piankowy lub sprężynowy.
Domowy płyn do dezynfekcji warto umieścić w butelce ze spryskiwaczem. Materac spryskujemy wodą z dodatkiem octu i olejków także po to, aby trwale usunąć nieprzyjemne zapachy. Domowe sposoby pomogą Ci szybko pozbyć się plam i wyprać materac.

Jak wygląda profesjonalna dezynfekcja materaca?
Profesjonalne odkażanie materaca warto wykonać, gdy jest bardzo ubrudzony lub leżała na nim osoba obłożnie chora. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu specjalną parownicę, która wytwarza kłęby gorącej pary wodnej. O ile producent zaleca, można dezynfekować materac w ten sposób kilka razy w roku.
Przed profesjonalnym czyszczeniem warto dokładnie odkurzyć powierzchnię materaca przy pomocy specjalnej nakładki na odkurzacz. Czyszczenie materaca na sucho jest szczególnie zalecane w przypadku osób cierpiących na alergie. Poza odkurzaniem niezwykle ważne jest również regularne wietrzenie materaca i częste pranie pościeli.
Dzięki profesjonalnej dezynfekcji szybko wyeliminujesz roztocza i bakterie. Zastosowanie gorącej pary wodnej korzystnie wpłynie na czystość i higienę materaca.
Jak zdezynfekować materac przeciwodleżynowy?
Jeśli posiadasz materac przeciwodleżynowy, musisz dowiedzieć się, jak możesz go bezpiecznie wyczyścić, aby nie uszkodzić jego struktury. Zwykle w tym celu zaleca się stosowanie środków chemicznych, parownicy lub odkurzacza piorącego.
Podczas czyszczenia materaca użyj niewielkiej ilości wody, aby go nie przemoczyć. Do usunięcia drobnych plam możesz wykorzystać roztwór wody z sodą oczyszczoną. Posyp materac sodą oczyszczoną z odrobiną wody i odczekaj kilka minut, a następnie przetrzyj to miejsce wilgotną ściereczką.
Materace przeciwodleżynowe są wyposażone w specjalne wodoodporne pokrowce. Regularne pranie pokrowca pomoże Ci pozbyć się roztoczy i znacząco poprawi Twoje warunki snu.
Jak odkazić materac dla alergików?
Kurz, roztocza i drobnoustroje mogą gromadzić się na powierzchni materaca każdej nocy. Dlatego materac dla alergików należy przede wszystkim często odkurzać. W walce z alergenami bardzo pomocne jest także wietrzenie materaca na świeżym powietrzu. Do regularnej dezynfekcji materaca użyj środków hipoalergicznych, które nie wydzielają drażniącego zapachu.
Być może zastanawiasz się, jakie są skuteczne metody usuwania roztoczy z materaca oraz czym czyścić i dezynfekować materac dla alergika, aby był bezpieczny. W takim wypadku postaw na sprawdzone sposoby. Świetne rezultaty uzyskasz, jeśli zastosujesz roztwór wody z sodą oczyszczoną z dodatkiem płynu do naczyń. Materac do spania możesz też wyczyścić przy użyciu roztworu wody z octem i naturalnym olejkiem z drzewa herbacianego.

Poważne konsekwencje braku dezynfekcji materaca
Dezynfekcja materaca to doskonały sposób, aby zadbać o swoje zdrowie i przedłużyć jego żywotność. Jeśli nie będziesz tego robić regularnie, to narazisz swój organizm na kontakt z niebezpiecznymi drobnoustrojami, grzybami i pleśnią. Zanieczyszczony materac negatywnie wpłynie na jakość Twojego snu i może też spowodować pojawienie się różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych.
Przeczytaj też artykuł: Zasady higieny snu – zdrowy sen bez tabletki jest możliwy!
Ochraniacze na materac dla lepszej higieny snu
Jeśli chcesz uniknąć częstego czyszczenia materaca, zastosuj dobrej jakości ochraniacz na materac. Doskonałym wyborem będzie na przykład ochraniacz TEMPUR®, ponieważ jest wodoodporny, a jednocześnie przepuszcza powietrze. Ten wyjątkowy produkt jest zrobiony z ultra cienkiego materiału i ma właściwości termoregulacyjne. Ponadto ochraniacz TEMPUR® możesz prać w temperaturze 60°C. Wysoka temperatura zabija roztocza i inne drobnoustroje, co korzystnie wpływa na higienę snu.
Jak widzisz, dezynfekcja materaca wcale nie musi być trudna. Jednak to ważne, aby zawsze najpierw sprawdzić zalecenia producenta i wybierać tylko bezpieczne detergenty. Jeśli chcesz, aby materac był zawsze czysty i pachnący, stosuj dobrej jakości prześcieradła i ochraniacze. Tego rodzaju produkty dobrze zabezpieczą jego powierzchnię przed wilgocią i drobnoustrojami.
Dezynfekcja materaca — najczęściej zadawane pytania [FAQ]
Jak pozbyć się bakterii z materaca?
Świetnym sposobem na pozbycie się bakterii z materaca jest użycie olejku eterycznego o działaniu przeciwwirusowym i antybakteryjnym. Olejek możesz połączyć z wodą i octem, dzięki czemu uzyskasz skuteczny płyn do domowej dezynfekcji.
Jak odświeżyć stary lub używany materac?
Najlepszym sposobem na odświeżenie używanego materaca będzie użycie profesjonalnej myjki parowej. Jeśli jednak wnętrze materaca jest bardzo zabrudzone i trwale uszkodzone, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana podłoża na nowy model.
Jak odświeżyć materac bez prania?
Materac możesz szybko odświeżyć bez prania. W tym celu dokładnie go odkurz lub wywietrz na świeżym powietrzu. W ten sposób pozbędziesz się kurzu, martwego naskórka i nadmiaru wilgoci.
Zdjęcia:
pexels.com/andrea-piacquadio | pexels.com/polina-tankilevitch | unsplash.com/towfiqu-barbhuiya

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat