tel. 52 349 33 70 email
Blog nawigacja

Materac do spania na podłodze zamiast łóżka - czy warto?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Ułożenie materaca bezpośrednio na podłodze świetnie wygląda w minimalistycznych wnętrzach. Możesz się jednak zastanawiać, czy to dobry pomysł i czy jest to zdrowe. W tym artykule znajdziesz wszystkie odpowiedzi!
 

Sen na materacu na podłodze — dlaczego jest popularny?

Szukając materaca w naszym sklepie, być może nie planujesz kupić łóżka. Spanie na materacu, który znajduje się bezpośrednio na podłodze to ciekawa alternatywa dla klasycznych łóżek w sypialni. 

Materac zamiast łóżka to najczęściej wyższy niż zwykle model sprężynowy, który pozwala na równomierne rozłożenie nacisku. Na takim podłożu kręgosłup ma odpowiednie podparcie, a ciało może wygodnie ułożyć się w naturalnej pozycji. 

Jednak spanie na podłodze na materacu ma nie tylko zalety. W tym artykule przeczytasz, jaki wpływ na nasze zdrowie może mieć m.in. brak łóżka.

Materac do spania na podłodze zamiast łóżka — czy warto?

Jeśli położysz materac na podłodze, w trakcie snu będziesz odczuwać lekki chłód. Niższa temperatura dobrze wpłynie na Twój organizm i sprawi, że lepiej się wyśpisz. Jest to również doskonały sposób na to, by poradzić sobie z wysokimi temperaturami w sezonie letnim. Osoby cierpiące na bezsenność niekiedy decydują się na materac na podłodze zamiast łóżka, ponieważ taka odmiana przynosi im odprężenie. Na podłodze lubią też spać dzieci i młodzież, dla których ten sposób wypoczynku jest po prostu... ciekawą przygodą!

Aranżacja modnego wnętrza z materacem na podłodze

Jeśli decydujesz się na materac położony na podłodze lub dywanie, przemyśl wszystkie za i przeciw. Z punktu widzenia aranżacji, materac podłogowy to rozwiązanie stosowane w nowoczesnych wnętrzach i pomysł na urządzenie małego lub słabo doświetlonego pomieszczenia. To prawda, że rezygnując z pełnowymiarowego łóżka, zyskasz dodatkową przestrzeń i optycznie powiększysz swoją sypialnię. Jednak niekoniecznie musisz kłaść swój materac na podłodze. Równie dobrze zaoszczędzisz miejsce, zamawiając uniwersalne i szalenie wygodne sofy marki TEMPUR®.

Obok sofy albo rozkładanego fotela możesz postawić stylową lampę lub ulubioną roślinę doniczkową. Przyda się szafka nocna ustawiona w pobliżu, a na ścianie modny plakat, obraz lub inna ciekawa dekoracja. Meble TEMPUR® świetnie sprawdzą się w sypialni urządzonej w stylu loftowym, rustykalnym lub orientalnym.

Czy spanie na materacu na podłodze jest zdrowe?

Spanie na materacu położonym na podłodze wydaje się zdrowe, ponieważ ułatwia przybranie prawidłowej pozycji podczas snu i może znacząco poprawić krążenie krwi. Bliskość twardego podłoża rzeczywiście powoduje, że ciało układa się w optymalny sposób, dzięki czemu mięśnie się rozluźniają, a narządy wewnętrzne pracują prawidłowo. Jednak na dłuższą metę, jeśli materac leży na podłodze, nie może prawidłowo spełniać swoich funkcji.

Zdecydowanie korzystniejszy efekt osiągniesz, wybierając wysokiej jakości materac piankowy lub sprężynowy kieszeniowy, ułożony na profesjonalnym stelażu. Na przykład materace TEMPUR® natychmiast reagują na nacisk i temperaturę, dostosowując się do naturalnych krzywizn ciała. To jedne z najlepszych modeli na rynku, które warto wypróbować!

Spanie na materacu położonym bezpośrednio na podłodze — wady

Spanie na materacu położonym bezpośrednio na podłodze ma swoje wady. Po pierwsze, nie jest tak wygodne, jak spanie na ramie łóżka ze stelażem i materacem. Podłoga nie oferuje żadnej amortyzacji dla ciała, a ten brak niekiedy skutkuje bólem pleców i szyi. Problemem jest również higiena. Spanie na podłodze sprawia, że wypoczywasz bardzo blisko roztoczy i kurzu z podłogi. Może to prowadzić do powstania alergii i kłopotów z układem oddechowym. Prócz tego, gdy materac jest położony bezpośrednio na podłodze, znacznie trudniej jest utrzymać go w czystości.

Materac na podłodze szkodliwy dla seniorów

Rezygnacja z łóżka na rzecz samego materaca z pewnością nie wyjdzie na zdrowie osobom starszym. Seniorzy często mają problemy z kręgosłupem i poruszaniem się, więc wstawanie z niskiego podłoża może sprawiać im poważne trudności. Dlatego materaca osoby starszej nie powinno się kłaść na ziemi.

Materac na podłodze nie sprawdzi się również w słabo ocieplonych wnętrzach oraz w pomieszczeniach z zaburzoną cyrkulacją powietrza. W takim wypadku nadmierny chłód spowoduje znaczny dyskomfort i może sprawić, że się przeziębisz. 

Materac na podłodze obniża komfort snu alergików

Wady spania na podłodze są szczególnie dotkliwe dla alergików i astmatyków. Na wykładzinie, panelach lub deskach gromadzą się kurz i drobnoustroje, które mogą podrażniać drogi oddechowe w trakcie snu. Dodatkowo materac położony bezpośrednio na podłodze szybciej chłonie wilgoć, ciepło i pot, które nie mają możliwości ujścia i osadzają się w jego dolnej części. Spanie na podłodze nie jest też dobre dla osób, które śpią na boku lub przesypiają całą noc w jednej pozycji, ponieważ bliskość twardej podłogi może generować nadmierny nacisk na biodra, ramiona i barki.

Jakiego materaca nie można położyć bezpośrednio na podłodze?

Większości materacy nie powinno się umieszczać bezpośrednio na podłodze. W niektórych wypadkach może to prowadzić do utraty gwarancji. Wielu producentów odradza układanie materaca na podłodze, ponieważ skraca to żywotność produktu i może spowodować problemy, takie jak rozwój pleśni z powodu braku odpowiedniej wentylacji. Dlatego najlepiej użyć zalecanego przez producenta stelaża. Doskonałe modele stelaży do łóżek znajdziesz w naszym sklepie.

Warto zdecydować się na łóżko ze stelażem!

Choć spanie na podłodze jest ciekawą opcją, to jednak nie dla każdego będzie dobrym rozwiązaniem. Jedynie prawidłowo dobrany stelaż stanowi optymalne podparcie dla materaca i sprawi, że doskonale się wyśpisz. W ten sposób w pełni wykorzystasz możliwości zakupionego produktu. Łóżka ze stelażem nie muszą być wysokie, ale to ważne, aby równomiernie rozkładały ciężar ciała i podtrzymywały materac.

Dostępne w naszej ofercie stelaże są niezwykle wytrzymałe i stabilne, a z ich pomocą z łatwością urządzisz wnętrze w preferowanym przez Ciebie stylu. Przejrzyj wszystkie dostępne opcje lub odwiedź stacjonarne salony Komfort Snu w Bydgoszczy i Toruniu!

Zdjęcie główne: Zukif Naim / unsplash.com

Patrycja doradca Komfort Snu
Patrycja

Doradca klienta w Komfort Snu od 6 lat

 
Artykuł z kategorii: Wybór materaca