tel. 506 626 678 email

Produkty

Blog nawigacja

Jak prawidłowo ułożyć poduszkę do spania?

bookmark_borderTagi:   Poradniki, Zdrowy sen
Poduszka do spania powinna zapewniać Ci wygodę i doskonale podpierać kręgosłup szyjny. Jeśli właśnie zamówiłeś model o ergonomicznym kształcie i nie wiesz, jak wygodnie ułożyć się na nim do spania, koniecznie sprawdź nasze wskazówki. Pokażemy Ci, jak w prosty sposób możesz poprawić swój komfort snu!
 

Po czym poznać, że poduszka do spania jest źle ułożona?

Prawidłowo dobrana poduszka i materac powinny zagwarantować Ci zdrowy sen. Jeśli mimo to rano budzisz się z bólem głowy, karku lub całej szyi, prawdopodobnie źle ułożyłeś głowę na poduszce. 

Niekorzystne przyzwyczajenia mogą powodować ból kręgosłupa, barków i migreny. Aby temu zapobiec, warto przeanalizować pozycję, jaką przyjmujesz w trakcie snu. 

Może okazać się, że już kilka drobnych zmian znacząco poprawi Twoje odczucia i sprawi, że doskonale się wyśpisz.

Jak ułożyć poduszkę do spania, aby zapewnić sobie zdrowy sen?

Każdy z nas ma pewne przyzwyczajenia związane ze snem. Mogą one dotyczyć ulubionej pozycji snu lub sposobu ułożenia poduszki

Zmiana przyzwyczajeń może być kluczowa, jeśli chcesz cieszyć się zdrowym i spokojnym snem. Zalecenia dotyczące pozycji snu są odmienne w zależności od tego, na jakiej poduszce śpisz. 

Najczęściej w sypialni korzystamy ze zwykłych poduszek lub poduszek specjalistycznych o różnych kształtach i właściwościach. Sprawdź, który model lepiej sprawdzi się w Twoim przypadku!

Spanie na zwykłej poduszce — dla kogo?

Zwykłe poduszki mogą być bardzo duże i wysokie. Na zbyt wysokiej poduszce głowa i szyja są źle ułożone względem reszty ciała, co prowadzi do powstawania napięć w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa. 

Poduszki z miękkim wypełnieniem, które przemieszcza się w czasie snu, są bardzo przytulne, jednak nie zapewniają odpowiedniego podparcia. Co więcej, na takiej poduszce Twoja głowa może się zapadać. 

Tradycyjne, zwykłe poduszki można dowolnie formować, jednak uzyskanie idealnego kształtu i wysokości bywa dosyć problematyczne. Jeśli lubisz spać na zwykłej poduszce, wybieraj raczej niskie modele ze zwartym i sprężystym wypełnieniem.

Spanie na poduszce specjalistycznej — dla kogo?

Poduszki, które są wyrobami medycznymi, są zalecane przy różnego rodzaju dolegliwościach bólowych. Modele wykonane z elastycznej pianki pozwalają zachować linię prostą pomiędzy szyją i plecami. 

Zachowanie właściwej pozycji podczas snu jest możliwe tylko wtedy, gdy użyjesz poduszki zgodnie z zaleceniami producenta. Niskie poduszki o ergonomicznych kształtach umożliwiają zasypianie w preferowanej pozycji, dzięki czemu korzystnie wpływają na jakość nocnego odpoczynku.

Jak widzisz, wybór poduszki ma ogromne znaczenie dla komfortu snu. Najlepsze poduszki do spania zapamiętują kształt ciała użytkownika. W efekcie nie trzeba się do nich długo przyzwyczajać. Już przy pierwszym użyciu będziesz mógł wygodnie ułożyć głowę w takiej pozycji, jaka Ci najbardziej odpowiada.

Jak spać na poduszce w różnych pozycjach?

Na rynku znajdziesz wiele poduszek przystosowanych do spania w różnych pozycjach. Stosując taki model, warto pamiętać o kilku zasadach. Prawidłowe ułożenie poduszki o statusie wyrobu medycznego będzie uzależnione od jej przeznaczenia. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

Spanie na boku

Jest to najzdrowsza i jedna z najbardziej popularnych pozycji snu. Śpiąc w tej pozycji, warto delikatnie podgiąć kolana, co pozwala na rozluźnienie dolnej części kręgosłupa. Głowa powinna znajdować się w centralnej części poduszki, a ramiona muszą pozostawać poza nią. 

Dobrze dobrana poduszka będzie idealnie wypełniała przestrzeń między głową, szyją i barkami. Dla uzyskania jeszcze większego komfortu możesz włożyć cienką poduszkę między kolana.

Spanie na plecach

Spanie w pozycji na wznak również jest bardzo popularne. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że w takim wypadku kręgi lędźwiowe mogą być uciskane z siłą od 15 do 25 kg. Aby temu zapobiec, warto wybrać niską poduszkę ze specjalnym wgłębieniem na głowę

Model, który zapewni optymalne podparcie kręgosłupa szyjnego, co pozwoli zniwelować naciski i napięcia. Leżąc na wznak, ręce powinno się trzymać luźno po bokach. Absolutnie nie należy ich wkładać pod głowę lub pod kręgosłup lędźwiowy, ponieważ taka pozycja potęguje napięcia i może spowodować ból w obrębie różnych części ciała.

Spanie na brzuchu

Choć spanie na brzuchu nie jest zalecane przez specjalistów, to w takiej pozycji również możesz wygodnie się wyspać. Do odpoczynku w tej pozycji warto wybrać poduszkę, która została zaprojektowana specjalnie z myślą o osobach śpiących na brzuchu

Tego rodzaju modele są niskie i mają kształt, który umożliwia wygodne oparcie głowy o poduszkę i umieszczenie rąk nad lub pod poduszką w taki sposób, aby głowa i szyja tworzyły linię prostą z kręgosłupem.

Modele o statusie wyrobu medycznego są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Standardowe wymiary poduszek do spania to 50×70 cm w przypadku osób drobnych oraz 70×80 cm w przypadku osób o normalnej budowie ciała.

Naucz się prawidłowo spać na swojej poduszce

Dzięki naszym wskazówkom szybko nauczysz się spać na poduszce. Gdy prawidłowo ułożysz na niej ciało, od razu odczujesz różnicę. W efekcie zapomnisz o bólach szyi i w końcu dobrze się wyśpisz. 

Wysokiej jakości poduszki oznaczone jako wyroby medyczne znajdziesz w ofercie naszego sklepu. SalonSnu.pl to miejsce, w którym zamówisz poduszkę, która zagwarantuje Ci wysoki komfort snu.

Ułożenie poduszki – najczęściej zadawane pytania

Jak wygodnie ułożyć poduszkę?

Wszystko zależy od tego, w jakiej pozycji chcesz zasnąć. Jednak najważniejsze jest, aby głowa była ułożona w naturalnej pozycji i tworzyła linię prostą z kręgosłupem. Korzystając z wyprofilowanej poduszki, możesz to łatwo osiągnąć. Tego rodzaju modele zostały zaprojektowane w taki sposób, aby poduszka idealnie przylegała do ciała.

Jaka pozycja do spania jest najzdrowsza?

Według specjalistów najzdrowszą pozycją do spania jest pozycja na boku. Leżąc na boku, nie obciążasz narządów wewnętrznych i zachowujesz naturalne krzywizny kręgosłupa. Jeśli odczuwasz ból po jednej stronie ciała, to nie powinieneś się na niej kłaść, aby nie potęgować dyskomfortu.

W jakiej pozycji nogi odpoczywają?

W czasie snu nogi zwykle układamy prosto lub lekko podkurczamy. Jednak jeśli cierpisz na dolegliwości bólowe w obrębie nóg, unieś je lekko do góry. Do tego celu możesz wykorzystać specjalną poduszkę, dzięki której odpoczną nie tylko nogi, ale i cały kręgosłup.

Zdjęcie główne: valuavitaly/freepik.com

Ilona Salon Snu
Ilona

Doradca klienta w Komfort Snu od 11 lat

 
  Podziel się ze znajomymi: